Zespół inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej skontrolował Zaporoską Elektrownię Atomową. Zapowiedziano, że to nie jest koniec ich działań i ustanowiono stały nadzór zagranicznych inspektorów. Wcześniej siły rosyjskie usunęły stamtąd sprzęt wojskowy. Gazprom poinformował w piątek wieczorem o całkowitym zatrzymaniu tłoczenia gazu rurociągiem Nord Stream 1. Jak przyczynę podano wyciek. KE oświadczyła, że Rosja kłamie w tej sprawie. Ministrowie finansów Grupy G7 zgodzili się w piątek na nałożenie limitu cenowego na rosyjską ropę.
Pokaż od:
2 września 23:59

To już wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie relacji i zapraszamy jutro na strony "Gazety Wyborczej".

2 września 23:55

Rosyjski komisarz wojskowy Siemion Pegow został zatrzymany w Moskwie. 

2 września 23:51

W Buczy pochowano 15 cywilów, którzy zginęli z rąk rosyjskich najeźdźców. Wśród pochowanych udało się zidentyfikować tylko dwie osoby.

2 września 23:43

"Pójście na wojnę w imię Boga jest bluźnierstwem" – powiedział arcybiskup Monachium Reinhard Marx, krytykując stanowisko rosyjskiego Kościoła prawosławnego. Zwierzchnictwo Kościoła prawosławnego, „wspierając wojnę z Ukrainą, działa na rzecz śmierci”, a "wiara chrześcijańska nie powinna być wykorzystywana do legitymizacji wojny" – dodał arcybiskup.

2 września 23:38

Markus Ederer, ambasador Unii Europejskiej w Rosji, odszedł ze stanowiska.

2 września 23:34

Aktywne działania wojenne w Ukrainie zakończą się za 7-9 tygodni – uważa przedstawiciel estońskiego wywiadu Margo Grosberg.

2 września 23:30
Naród ukraiński pokazał Rosjanom "pazury i zęby". Pokazaliśmy całemu światu, że jesteśmy gotowi nie tylko się bronić, ale też zadawać bardzo bolesne ciosy

Żołnierz Gwardii Narodowej Ukrainy Witalij Markiw

2 września 23:22

Zmarły kilka dni temu były prezydent Rosji Michaił Gorbaczow, uwielbiany przez Zachód sowiecki przywódca, który żył wystarczająco długo, by zobaczyć, jak wszystkie reformy, których był orędownikiem w swojej ojczyźnie, zostały zniweczone, zostanie pochowany w sobotę bez honorów państwowych i obecności obecnego władcy Kremla – przekazały rosyjskie media.

2 września 23:15

Biały Dom: Rosja używa energii jako narzędzia do wywierania presji na Europę

Rosja używa energii jako narzędzia do wywierania presji na Europę – ocenił Biały Dom zapytany o opóźniony przez Rosję powrót gazociągu Nord Stream 1.

"To niestety nie jest zaskakujące, że Rosja nadal używa energii jako broni przeciwko europejskim konsumentom" – przekazał Agencji Reuter rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w e-mailu. Rosja uchyliła sobotni termin wznowienia przepływu gazu przez Nord Stream 1, pogłębiając problemy Europy z zapewnieniem paliwa na nadchodzącą zimę.

2 września 23:10

Oblicza wojny: Mała Sasza Filipczuk, która cudem przeżyła ostrzał w Buczy, otrzymała nową, bioniczną protezę ręki. Teraz uczy się nią posługiwać. 

2 września 23:05

Grupa starszych ludzi z obwodu chersońskiego uciekła ze strefy okupacyjnej – donosi serwis UkraineNow

Ludzie szli kilka kilometrów, brodzili m.in. rzeką Ingulec, zanim dotarli do najbliższej osady kontrolowanej przez Ukrainę. "Mężczyźni i kobiety mówili, że całe życie tu mieszkali, więc znali wszystkie przejścia. Według nich we wsi nadal pozostaje do stu cywilów, głównie najstarsi ludzie. Nie chcieli opuścić swoich domów i gospodarstw" – przekazała policja obwodowa. Ewakuowane osoby dotarły już w bezpieczne miejsce i otrzymały tymczasowe schronienie.

2 września 22:59

W najbliższej przyszłości należy się spodziewać wzmożonych walk na kierunkach donieckim i zaporoskim – powiedział doradca szefa gabinetu prezydenta Aleksiej Arestowicz.

"Putin nakazał zająć obwód doniecki do 15 września. Oznacza to, że ci "Gavriks" stają się coraz bardziej aktywni. W ciągu następnego dnia lub dwóch, a może dwóch tygodni, będą wzmożone walki na głównych kierunkach" – powiedział Arestowicz.

2 września 22:45

Ambasador Niemiec o uzależnieniu od rosyjskiego gazu: Polska nas ostrzegała, zignorowaliśmy to. Odwrót od rosyjskich nośników energii będzie bolał, ale to się stanie.

Ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger był gościem "Faktów po Faktach". "Poleganie na gazie rosyjskim niewątpliwie jest błędem" – powiedział. Zwrócił uwagę, że Polska ostrzegała Niemcy w tej kwestii. – Myśmy zignorowali to ostrzeżenie – przyznał. Mówił także, że "odwrót od rosyjskich nośników energii zajmie sporo czasu, będzie bolało, ale to się stanie".

2 września 22:29

Kontrofensywa sił zbrojnych Ukrainy w obwodzie chersońskim może trwać kilka miesięcy – ocenia Serhij Zgurets, ukraiński specjalista ds. obronności.

2 września 22:18

Pentagon rozpoczął kompleksowy nacisk na przyspieszenie sprzedaży amerykańskiej broni zagranicznym sojusznikom, aby lepiej konkurować z Chinami i uzupełnić arsenały zaprzyjaźnionych narodów, które przekazały sprzęt wojskowy Ukrainie – poinformował w piątek dziennik "Wall Street Journal".

Pentagon w zeszłym miesiącu stworzył grupę zadaniową, która ma zbadać długotrwałą nieefektywność sprzedaży przez USA broni do zagranicznych krajów – podaje gazeta. Zespół będzie szukał sposobów usprawnienia części programu przez Departament Obrony – przekazał WSJ, powołując się na wysokiego rangą urzędnika obrony. Celem grupy zadaniowej jest szybsze udostępnienie partnerom i sojusznikom pożądanych amerykańskich dronów, działek, helikopterów, czołgów i innej broni (Reuter)

2 września 22:00

Podsumowanie misji MAEA w Zaporożu

1. Misja MAEA odnotowała konsekwencje ataków na elektrownię jądrową Zaporoże, zauważając, że doprowadziły one do „naruszenia integralności fizycznej” obiektów elektrowni.

2. Pomimo ostrzału ZNPP działa i jest w „stosunkowo dobrym stanie”. Stacja jest kontrolowana przez rosyjskie siły okupacyjne.

3. Agencja postanowiła zorganizować stałą obecność w ZNPP. Tym razem będzie dwóch reprezentantów. Pozostaną aż do "ustabilizowania sytuacji".

4. Personel obecny na stacji nie zbliżył się do misji. Inspektorzy chcieli z nim porozmawiać, ale im nie pozwolono.

5. Pracownicy ukraińscy nadal pracują z rosyjskimi. "To nie jest idealne, to napięta sytuacja" – oceniono.

2 września 21:50

Kolejny sprzęt rosyjski zniszczony przez SZU.

2 września 21:50

"Wyciek oleju silnikowego, o którym Gazprom mówi, że został znaleziony na ostatniej działającej turbinie w tłoczni Portowaja, nie stanowi technicznego powodu do wstrzymania pracy" – poinformował w piątek Siemens Energy.

"Takie nieszczelności nie mają normalnie wpływu na pracę turbiny i mogą być uszczelnione na miejscu. Jest to rutynowa procedura w ramach prac konserwacyjnych" – podała spółka. Wcześniej Gazprom zapowiedział, że rurociąg Nord Stream 1, który jest wypełniany przez Portowaja, pozostanie na razie zamknięty ze względu na wyciek. Miał ruszyć o godz. 1 rano 3 września.

2 września 21:45

"Wybuch magazynu okupantów w mieście Tokmak".

2 września 21:40

Siły zbrojne Ukrainy w akcji. Płonie rosyjski sprzęt wojskowy.