W tym tygodniu ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej mają się porozumieć ws. ograniczenia ruchu wizowego z Rosją. Delegacja MAEA ma dziś dotrzeć do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Trwa kontrofensywa wojsk ukraińskich w okupowanym przez Rosjan obwodzie chersońskim. Podczas pierwszego dnia kontrofensywy SZU wyzwoliły pięć miejscowości spod rosyjskiej okupacji. Wołodymyr Zełenski zwrócił się do rosyjskich żołnierzy, aby "uciekali, jeżeli chcą zachować życie".
Pokaż od:
30 sierpnia 23:57

To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

30 sierpnia 23:25

- Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej oraz w Enerhodarze jest nadzwyczaj niebezpieczna z powodu działań okupujących je rosyjskich wojsk, a ryzyko katastrofy nuklearnej ani na chwilę nie maleje - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Okupanci nie opuszczają elektrowni, kontynuują ostrzały, nie wyprowadzają swojego uzbrojenia i amunicji – zaznaczył Zełenski.

30 sierpnia 23:21

Wołodymyr Zełenski spotkał się z senatorami USA Robem Portmanem i Amy Klobuchar w Kijowie - podaje The Kyiv Independent.

Prezydent powiedział, że omawiał z senatorami sprawy wojskowe. Wezwał do zaostrzenia sankcji na Rosję i kolejnych dostaw broni.

30 sierpnia 22:38

Michaił Gorbaczow nie żyje

Nie żyje Michaił Gorbaczow. Ostatni przywódca ZSRR miał 91 lat - podają rosyjskie agencje prasowe. "Michaił Siergiejewicz Gorbaczow zmarł dziś wieczorem po ciężkiej i długotrwałej chorobie" - poinformował Centralny Szpital Kliniczny.

30 sierpnia 21:59
30 sierpnia 21:11

Moskwa przygotowuje się do przeprowadzenia sfałszowanych referendów na terytoriach okupowanych - poinformował Departament Stanu, podaje Reuters.

30 sierpnia 21:04
30 sierpnia 20:51

Film nakręcony przez ukraińskiego pilota operującego myśliwcem Mikojan MiG-29 podczas misji bojowej pokazuje dostarczone przez USA pociski AGM-88 HARM, które zostały niedawno przystosowane do użycia z odrzutowcami produkcji radzieckiej.

30 sierpnia 20:26
30 sierpnia 19:56

O potępienie zbiorowego zabójstwa ukraińskich jeńców wojennych przez siły rosyjskie w obozie w okupowanej Ołeniwce i uznanie go za akt terroru zaapelowała we wtorek do państw i organizacji międzynarodowych Rada Najwyższa Ukrainy.

Jak podaje agencja Interfax Ukraina, Rada Najwyższa zwróciła się do ONZ, UE, Rady Europejskiej, OBWE, parlamentów i rządów państw NATO, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, organizacji międzynarodowej Lekarze bez Granic w związku z aktem zbiorowego zabójstwa ukraińskich wojskowych w obozie w okupowanej przez Rosjan Ołeniwce w obwodzie donieckim.

30 sierpnia 19:42

- Będziemy dążyć do wypracowania unijnego konsensusu, jeszcze w godzinach nocnych będziemy pracować nad przedstawieniem wspólnych propozycji - poinformował w Pradze minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, po spotkaniu z szefami MSZ krajów chcących wstrzymania wydawania obywatelom Rosji wiz turystycznych.

30 sierpnia 19:02

W Mariupolu trwają "zamieszki głodowe" - podaje doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko.

Jak przekazał, w okupowanym przez Rosjan mieście przedstawiciele Czerwonego Krzyża chcieli odwołać dystrybucję pomocy humanitarnej z powodu zbyt dużej liczby obecnych tam ludzi. Doprowadziło to do "zamieszek głodowych" wśród mieszkańców miasta.

30 sierpnia 18:36

- Dzisiaj Rosja jest barbarzyńskim agresorem, morduje cywili, dokonuje strasznych zbrodni w Ukrainie. W związku z tym aktywa rosyjskie powinny być skonfiskowane, a Rosjanie nie powinni otrzymywać wiz innych niż humanitarne - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Kopenhadze.

Zdaniem Morawieckiego "świadomość wagi tego będzie się przebijać coraz bardziej do umysłów, serc opinii publicznej w zachodniej Europie".

30 sierpnia 18:05

Ukraina chce, by misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej dotarła do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i zakończyła wizytę "strategicznymi decyzjami". - Konieczna jest niezwłoczna demilitaryzacja elektrowni - mówił w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z ekipą MAEA. - Chcemy, by misja znalazła sposób dzięki naszym służbom specjalnym i przez korytarz bezpieczeństwa dotarła do elektrowni, i zrobiła maksimum, by uniknąć zagrożenia na skalę światową - podkreślał prezydent cytowany przez agencję Interfax Ukraina.

30 sierpnia 17:54

Według ukraińskiego wywiadu Rosjanie przygotowują zamach na przedstawicieli Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej biorących udział w misji, której celem jest elektrownia atomowa w Enerhodarze – relacjonuje politolog i oficer wojskowy Kyrylo Sazonov - podaje portal Ukraine Front Lines.