W tym tygodniu ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej mają się porozumieć ws. ograniczenia ruchu wizowego z Rosją. Trwają kontrataki Ukrainy na rosyjskie bazy wojskowe.
Pokaż od:
28 sierpnia 22:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

28 sierpnia 22:55

Wojska rosyjskie przeprowadziły w niedzielę wieczorem cztery uderzenia rakietowe na obiekt wojskowy w Sarnach w obwodzie rówieńskim. Nie ma ofiar – powiadomił szef władz tego obwodu na zachodzie Ukrainy Witalij Kowal.

28 sierpnia 22:45

Według grupy monitorującej „Białoruski Gajun” pięć rosyjskich samolotów wleciało w przestrzeń powietrzną Białorusi w celu uderzenia na Ukrainę. Z samolotów wystrzelono co najmniej pięć pocisków.

28 sierpnia 22:35

Ukraińskie kanały w serwisie Telegram przekazują informację o śmierci Ołeksija Kowalowa

„Pojawiły się informacje, że w porcie Zaliznyi zginął były zastępca ludu i zdrajca Ukrainy Oleksij Kowalow. Informacje te  muszą zostać potwierdzone” - napisał m.in. Zastępca Rady Regionalnej Chersonia Serhii Khlan.

Kowalow miał zostać zastrzelony. Wcześniej został usunięty z partii Sługa Narodu oraz oskarżony o zdradę stanu. Był też poszukiwany przez ukraińskie organy ścigania. "Doniesienia o śmierci kolaboranta nie zostały potwierdzone przez przedstawicieli władz okupacyjnych" - czytamy w portalu Censor.net.

28 sierpnia 22:25

 "To była trudna niedziela" - napisał szef Dniepropietrowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej. "Nieprzyjaciel ostrzelał dziesięć wsi, W Nikopolu zginęła 67-letnia kobieta. Inne cztery osoby zostały ranne. Trójka z nich wciąż jest w szpitalu. Lekarze oceniają ich stan jako umiarkowany. Rosjanie walili "Hradami", "Huraganami" i inną ciężką artylerią. Pociski trafiały w mieszkania, przedsiębiorstwa, wciąż wyjaśniana jest skala zniszczeń".

28 sierpnia 22:15

W regionie Zaporoża w ciągu ostatnich 6 godzin doszło do ponad 200 ostrzałów, najwięcej na miasto Orekhiv - poinformował szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Oleksandr Staruch. "Najbardziej ucierpiała środkowa część miasta. Centrum stanęło w ogniu. Jednostki Państwowej Służby Ratowniczej wyjeżdżały blisko 20 razy, wciąż gaszą pożary w domach prywatnych".

28 sierpnia 22:05

Kolejne zdjęcia z Energodaru.

28 sierpnia 22:00

"Nasz naród ma wielką siłę. Zawsze tak było i zawsze tak będzie. Tak długo, jak będziemy wierzyć w siebie. Dopóki zachowamy naszą jedność. I dopóki będziemy walczyć o Ukrainę i pracować na nasze wspólne ukraińskie zwycięstwo".

28 sierpnia 21:50

Wiele kanałów w serwisie Telegram informuje o wybuchach w Energodarze, mieście leżącym w pobliżu elektrowni jądrowej w Zaporożu.

28 sierpnia 21:45

Rosja spala nadmiar gazu. Miliony metrów sześciennych dziennie

Zdjęcia satelitarne elektrowni paliwowej w północno-zachodniej Rosji pokazują, że są tam spalane ogromne ilości gazu. Według analityków BBC pozostawieni ze zbyt dużą ilością niesprzedawalnego gazu rosyjscy operatorzy po prostu zdecydowali się go spalić.

Według nich elektrownia w pobliżu granicy z Finlandią spala każdego dnia gaz o wartości szacunkowej 10 milionów dolarów (8,4 miliona funtów). Z analizy Rystad Energy wynika, że ​​każdego dnia przez pochodnię spalane jest około 4,34 mln metrów sześciennych gazu.

Wcześniej gaz byłby eksportowany do Europy.

28 sierpnia 21:33

Zełenski: - Co roku w ostatni weekend lata obchodzono dwa święta - ściśle powiązane - Dzień Doniecka i Dzień Górnika. W 2014 roku przez okupantów wszystko się zmieniło. I w tym roku cała Ukraina nie będzie obchodzić hucznie tych świąt. Ale my nie zapomnieliśmy i nie zapomnimy żadnego z naszych miast i naszych ludzi. Donieck zawsze był jednym z najbogatszych i najsilniejszych miast w Ukrainie. Praca górnika zawsze była jednym z najbardziej szanowanych zawodów.

Obecnie Donbas jest niemal całkowicie zniszczony przez rosyjskie ataki. Dumny i wspaniały ukraiński Donieck upokorzony przez rosyjską okupację. Ale Ukraina wróci. Obowiązkowo. Godność mieszkańców Donbasu zostanie zwrócona. Okazja do życia wróci. Możliwość życia bezpiecznego i szczęśliwego. To jest właśnie to, co będzie symbolizować naszą ukraińską flagę, gdy zainstalujemy ją w Doniecku, Horlivce, Mariupolu, we wszystkich miastach Donbasu i Priazowie, we wszystkich obszarach pod rosyjską okupacją: w obwodzie charkowskim, Zaporożu oraz - koniecznie - na Krymie.

Ukraina pamięta wszystko.

28 sierpnia 21:28

Rosyjska obrona powietrzna w Sewastopolu.

28 sierpnia 21:27

Plac w Charkowie po "wizycie" Rosjan. Jeden budynek biurowy został zniszczony. W tej chwili nie ma informacji o ofiarach.

28 sierpnia 21:08

Turecki producent sprzętu wojskowego BAYKAR Teknoloji zakończył montaż drugiego prototypu reaktywnego drona uderzeniowego Bayraktar Kizilelma. 

28 sierpnia 20:50

Kolejne trofeum SZU -  95 ODSHBr 🦅 - czołg T-80. "Od razu rzuciło się w oczy, że czołg ma pomalowane na biało koła i niektóre elementy pancerza. A potem okazało się, że przebieg był prawie zerowy, chociaż sam pojazd nie jest nowy".

28 sierpnia 20:42

Miedwiediew grozi podniesieniem cen gazu

"Szefowie państw i rządów Unii Europejskiej,

ze względu na wzrost cen gazu do 3500 euro za tysiąc metrów sześciennych do końca 2022 roku muszę podwyższyć prognozowaną cenę do 5000 euro" - napisał Miedwiediew w swoim kanale w serwisie Telegram.

28 sierpnia 20:30

„Gdybym nie przeżył Mariupola, nie poszedłbym teraz do pracy jako ratownik medyczny. Nie starczyłoby mi odwagi".

Sanitariusz chwalony przez ukraińskiego prezydenta Zełenskiego za odwagę ratuje żołnierzy na polu bitwy.

28 sierpnia 20:15

Prorosyjskość Serbii i sojusz tronu z ołtarzem. W Belgradzie odbyła się procesja religijna w obronie „tradycyjnych wartości”. Wraz z ikonami uczestnicy procesji nieśli plakaty z Putinem.

28 sierpnia 20:00

Na przylądku Fiolent w pobliżu Sewastopola słychać wybuchy.

28 sierpnia 19:45

Rządząca w Niemczech Socjaldemokracja (SPD) zaproponuje kolejne środki, by pomóc obywatelom w radzeniu sobie z rosnącymi pieniędzmi za energię, w tym kolejny ulgowy bilet na transport krajowy - podała gazeta "Sueddeutsche Zeitung".

Wraz ze wzrostem cen energii po inwazji Rosji na Ukrainę rząd wprowadził już w tym roku dwa pakiety ulgowe, w tym bilet transportowy o wartości 9 euro (8,96 dolarów) umożliwiający podróżowanie w dowolnym miejscu w Niemczech.