Ukraińcy ostrzelali hotel w okupowanym obwodzie ługańskim, gdzie mieszkali rosyjscy żołnierze. Kijów twierdzi, że zginęło 200 rosyjskich spadochroniarzy. W piątek udało sięuruchomić jeden reaktor w elektrowni Zaporoże, który przesyła już prąd do ukraińskiej sieci.
Pokaż od:
26 sierpnia 23:43

To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

26 sierpnia 22:29

Sytuacja wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, której dwa bloki zostały dzisiaj ponownie podłączone do ukraińskiej sieci, pozostaje bardzo niebezpieczna – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

26 sierpnia 21:51

Dyrektor generalny Haluk Bayraktar powtórzył, że firma nie będzie sprzedawać swoich dronów Rosji, ponieważ "pieniądze nie są priorytetem". Dodał, że atak na Ukrainę był niesprawiedliwy i agresywny - podaje resort obrony Ukrainy.

26 sierpnia 21:00

Kazachstan popiera plany relokacji ponad 250 międzynarodowych firm, które wycofały się z Rosji - poinformował premier Kazachstanu Alichan Smaiłow, cytowany przez Radio Swoboda.

Premier przekazał, że takie firmy jak Skoda, oddziały medyczne General Electric i Philips oraz Honeywell już przeniosły swoje przedstawicielstwa z Rosji do Kazachstanu albo są w trakcie ich przenoszenia.

26 sierpnia 19:51

Ukraińscy żołnierze, którzy są szkoleni w Niemczech, mieli być podglądani przez rosyjskie służby wywiadowcze. Obserwacje miały być prowadzone podczas zajęć z obsługi zachodnich systemów broni. Informacje o tych zdarzeniu podał tygodnik "Spiegel".

26 sierpnia 19:36

Władze Ukrainy szykują przymusową ewakuację z trzech kolejnych obwodów

Władze Ukrainy szykują przymusową ewakuację z trzech kolejnych obwodów: charkowskiego na północnym wschodzie kraju oraz zaporoskiego i mikołajowskiego na południu – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk w ukraińskiej telewizji.

"W kolejce do obowiązkowej ewakuacji są obwód charkowski, zaporoski i mikołajowski. Nie mówię o całych regionach, ich części będą jednak potrzebować ewakuacji i szykujemy się do niej" - przekazała.

26 sierpnia 19:01

"Po raz piąty Ukraina otrzyma od naszych rumuńskich przyjaciół amunicję, broń strzelecką i części zamienne do sprzętu wojskowego. Ta pomoc może nie jest porównywalna z amerykańską pomocą w wysokości 3 miliardów dolarów, ale ma szczególny posmak historycznej jedności" - podała na Twitterze agencja Ukrinform.

26 sierpnia 18:32
26 sierpnia 18:15

Minister Mariusz Błaszczak podpisał umowy wykonawcze na zakup czołgów i samobieżnych armatohaubic od Korei Południowej. Te mają stanowić wzmocnienie dla polskich sił zbrojnych - podaje PAP.

26 sierpnia 18:12

Rosyjskie media podają, że Dell, producent elektroniki i największy dostawca serwerów w Rosji, na zawsze opuszcza rosyjski rynek.

30 sierpnia będzie ostatnim dniem pracy firmy. Wszyscy pracownicy zostaną zwolnieni.

26 sierpnia 17:59
26 sierpnia 17:54

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn napisał na Twitterze o kolejnym Polaku, który poprosił o azyl na Białorusi. Według niego Michał Miśtal ma uczestniczyć w działaniach przeciwko Polsce.

"Michał Miśtal, który wystąpił z propagandowym przekazem na Białorusi, jest prorosyjskim aktywistą. Od lat jest związany z Braterstwem Polsko-Rosyjskim, którego działania wpisują się w rosyjskie oddziaływanie na Polskę" - pisze Żaryn.

26 sierpnia 17:50

Do Ukrainy dotarła pierwsza partia listów od pojmanych ukraińskich żołnierzy

Do Ukrainy dotarła pierwsza partia listów od ukraińskich żołnierzy przetrzymywanych przez rosyjskich okupantów, obecnie pracujemy nad przekazaniem ich krewnym jeńców wojennych - poinformowała szefowa ministerstwa reintegracji Iryna Wereszczuk.

"Zgodnie z konwencjami genewskimi nasi jeńcy wojenni mają prawo do wysyłania i otrzymywania listów. Rozpoczęliśmy odpowiednią pracę organizowania korespondencji naszych jeńców wojennych z ich bliskimi. Pewnego dnia do Ukrainy dotarła pierwsza partia listów. Pracujemy nad przekazaniem ich krewnym jeńców" – napisała Wereszczuk na Telegramie.

26 sierpnia 17:39

Apel Kijowa do UNESCO ws. zmuszania dzieci do chodzenia na lekcje do szkół pod okupacją

Ukraina wzywa UNESCO do pilnej reakcji na zmuszanie dzieci ukraińskich do uczęszczania do szkół na terytoriach okupowanych przez Rosjan - napisał na Twitterze Ołeh Nikolenko, przedstawiciel ukraińskiego MSZ.

"Rosja grozi rodzicom na terytoriach okupowanych w rejonie Chersonia i Zaporoża wysyłaniem dzieci do sierocińców, jeśli nie zapiszą ich do szkół. Moskwa wykorzystuje edukację jako narzędzie opresji. Wzywamy UNESCO do pilnej reakcji na to przestępstwo" – czytamy we wpisie Nikolenko.

26 sierpnia 17:27
26 sierpnia 17:16

Francuska firma TotalEnergies ogłosiła wycofanie się z rynku rosyjskiego

Francuski gigant TotalEnergies ogłosił w piątek w komunikacie prasowym, że osiągnął porozumienie ze swoim rosyjskim partnerem Novatekiem w sprawie sprzedaży 49 proc. udziałów w spółce Terneftegaz, która eksploatuje złoże gazowe Termokarstowe w Rosji.

"26 sierpnia 2022 roku TotalEnergies i Novatek podpisały ostateczną umowę kupna-sprzedaży 49 proc. udziałów TotalEnergies w Terneftegaz" – poinformowała firma. TotalEnergies dodała, że 8 sierpnia prośba o zgodę na przeprowadzenie tej operacji została wysłana do władz rosyjskich.

Wczoraj dziennik "Le Monde" ujawnił, że francuski koncern energetyczny TotalEnergies, współpracując z Rosjanami, dostarcza kondensat gazu wykorzystywanego do produkcji paliwa lotniczego, które napędza myśliwce, za pomocą których rosyjska armia bombarduje Ukrainę.

26 sierpnia 16:59

Ukraina: Urzędnik zwolniony za wakacje w Nicei podczas wojny

Mer Charkowa Ihor Terechow zwolnił z pracy urzędnika władz miejskich, który podczas trwającej wojny z Rosją był na wakacjach w Nicei na południu Francji i chwalił się urlopem w mediach społecznościowych.

Dyrektor jednego z departamentów został zwolniony za zachowanie, które w warunkach wojny nie przystoi osobie pełniącej taką funkcję - podkreślił mer. - "To lekcja dla wszystkich. Tak będzie z każdym, kto pozwoli sobie na coś podobnego" - zapowiedział Terechow.

Urzędnik miał opublikować w mediach społecznościowych zdjęcia z wakacji w Nicei - przy fontannie i samochodzie Porsche.

26 sierpnia 16:46

Litwa dostarczy Ukrainie 37 dronów.

26 sierpnia 16:29

Hiszpania wysyła myśliwce na wschodnią flankę NATO

Hiszpańska armia wysłała do Estonii cztery myśliwce Eurofighter oraz około 130 żołnierzy w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO - podał dziennik “La Razon”. Według gazety obecność hiszpańskich żołnierzy w estońskiej bazie Amari ma bezpośredni związek ze wzrostem zagrożenia w Europie oraz rosyjską inwazją na Ukrainę.

W czwartek z bazy wojskowej usytuowanej pod miastem Albacete w południowo-wschodniej Hiszpanii udały się do Estonii cztery myśliwce Eurofighter.

"Przez blisko miesiąc hiszpańskie myśliwce będą wspólnie z maszynami Eurofighter armii niemieckiej chronić kraje bałtyckie przed nieustanną obecnością rosyjskich samolotów, które krążą nad tym regionem" - pisze "La Razon".