Dziś Dzień Niepodległości Ukrainy. Mija pół roku od rozpoczęcia przez wojska Putina inwazji. Rosjanie rozmieszczają dodatkowe siły w okupowanym obwodzie ługańskim. Moskwa potwierdziła, że władze wywożą ukraińskie dzieci do Rosji i oddają je do adopcji. Wojska Putina wystrzeliły rakiety na stację kolejową w obwodzie dniepropietrowskim. Zginęły 22 osoby, a ponad 50 zostało rannych. Moskwa jeszcze w tym tygodniu może ogłosić pierwsze referenda w sprawie przyłączenia okupowanych terytoriów Ukrainy - oświadczył w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Joe Biden przekazał dodatkowe 3 mld dolarów na pomoc Ukrainie. Na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ prezydent Zełenski oskarżył Rosję o doprowadzenie świata na skraj katastrofy jądrowej.
Pokaż od:
24 sierpnia 23:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy od rana na strony Gazety Wyborczej.

24 sierpnia 23:55

Kanada planuje zwrot do Niemiec pozostałych serwisowanych w Montrealu turbin do gazociągu Nord Stream 1 – poinformowała w środę minister spraw zagranicznych Melanie Joly. Gdyby tak się stało, Kanada mogłaby wyłamać się z sankcji przeciwko Rosji.

24 sierpnia 23:50

Rzecznik sekretarza stanu USA Ned Price potępił w środę plany wspieranych przez Rosję władz, by sądzić ukraińskich jeńców wojennych (POW) w portowym mieście Mariupol, mówiąc, że bezprawny proces będzie oznaczał "kpinę ze sprawiedliwości".

24 sierpnia 23:45

Prezydent Rosji Władimir Putin liczy, że rekordowo wysokie ceny energii oraz możliwy niedostatek surowców energetycznych zimą skłonią Europę do nacisków na Ukrainę, by zgodziła się na zawieszenie broni na warunkach Moskwy – podała w środę agencja Reutera.

Zdaniem dwóch rosyjskich źródeł znających sposób myślenia przywódców na Kremlu, jest to jedyna dopuszczalna przez Moskwę droga do pokoju, biorąc pod uwagę, że Kijów odmawia negocjacji, dopóki siły rosyjskie nie opuszczą całego terytorium Ukrainy.

"Mamy czas, możemy poczekać" - powiedziało jedno ze źródeł zbliżonych do władz Rosji, zastrzegając swą anonimowość.

"To będzie trudna zima dla Europejczyków. Może dojść do protestów, zamieszek. Niektórzy przywódcy europejscy mogą zrezygnować z dalszego popierania Ukrainy i dojść do wniosku, że już czas na ugodę" - dodało źródło.

Drugie zbliżone do Kremla źródło powiedziało, że w opinii Moskwy już dają się zauważyć pęknięcia w europejskiej jedności, a proces ten przyśpieszy wraz z trudnościami zimą.

"Jeśli ta wojna przeciągnie się do jesieni i zimy, będzie naprawdę trudno. Jest więc nadzieja, że Ukraińcy poproszą o pokój" - ocenił rozmówca Reutera.

24 sierpnia 23:40
24 sierpnia 23:35

Pół roku wojny w Ukrainie. Jak dziś żyją uchodźcy w Warszawie?

24 sierpnia 23:25

Oblicza wojny. Mecz ligi ukraińskiej między Ruchem Lwów a Metalistem Charków był w środę czterokrotnie przerywany z powodów zagrożenia atakami lotniczymi. Ostatecznie wygrali piłkarze z Charkowa (2:1). 

24 sierpnia 23:15

Liz Truss, szefowa brytyjskiego MSZ powiedziała, że "byłaby skłonna nacisnąć przycisk nuklearny", nawet jeśli oznaczałoby to "globalną zagładę". Truss, obecna liderka w wyścigu o fotel premiera, powiedziała to w wywiadzie radiowym. Wielka Brytania jest państwem posiadającym broń jądrową od 1952 roku.

24 sierpnia 23:06

"Orszak Putina bardzo szybko pojechał na Kreml jakieś pół godziny temu. Zwykle takie nocne przyjazdy na coś ważnego" - donoszą lokalne media. 

24 sierpnia 23:00

Rosyjska agresja spowodowała już szkody o wartości prawie 400 mld hrywien (ok. 10,84 mld dol.) w przyrodzie Ukrainy – przekazało ministerstwo ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy.

24 sierpnia 22:53

Liczba ofiar śmiertelnych środowego rosyjskiego ataku rakietowego na dworzec kolejowy na wschodzie Ukrainy wzrosła do 22

24 sierpnia 22:43

"Atak na Chapline to nasz dzisiejszy ból. 22 zmarłych - pięć osób spłonęło w samochodzie. Zabito 11-latka. Rosyjska rakieta zniszczyła jego dom. Trwają prace poszukiwawczo-ratownicze na dworcu kolejowym. Bądź pewien, że okupanci będą odpowiedzialni za wszystko, co zrobili" - powiedział m.in. prezydent Zełenski w wieczornym wystąpieniu.

24 sierpnia 22:30

Wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki śledzi prasę rosyjską. Dziś w niej piszą m.in. o tym, że "pociski w obwodzie biełgorodzkim eksplodowały z powodu upału", "rosyjski odpowiednik Wikipedii przestał działać pierwszego dnia", a "w Wielkiej Brytanii zamkną 70 proc. pubów".

24 sierpnia 22:15

Kanały lokalne pokazują aktualny stan mostu Antonowskiego w pobliżu Chersonia.

24 sierpnia 22:08

Rosja prześladuje pracowników Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Od marca zatrzymano już 26 osób – podał ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec. Zatrzymanym zarzuca się przekazywanie informacji o ruchu i lokalizacji rosyjskiego sprzętu wojskowego na terenie elektrowni.  "To nie żart. Rosyjskie przywództwo wojskowe i polityczne nie wstydzi się powiedzieć światu, że umieszcza sprzęt wojskowy na terenie działającej elektrowni jądrowej" - pisze m.in. Łubiniec.

24 sierpnia 22:00

Tak świętowano Dzień Niepodległości Ukrainy

Tak świętowano Dzień Niepodległości Ukrainy
w Szczecinie

Manifestacja na pl. Solidarności w Szczecinie i przemarsz na Wały Chrobrego z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy
Manifestacja na pl. Solidarności w Szczecinie i przemarsz na Wały Chrobrego z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Białymstoku

Białystok. Akcję Solidarności w Dniu Niepodległości Ukrainy pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego zorganizowały diaspory białoruska i ukraińska w mieszkające Białymstoku
Białystok. Akcję Solidarności w Dniu Niepodległości Ukrainy pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego zorganizowały diaspory białoruska i ukraińska w mieszkające Białymstoku Fot. Grzegorz Dąbrowski

Katowicach

Katowice, święto niepodległości Ukrainy
Katowice, święto niepodległości Ukrainy Fot. Anna Lewańska / Agencja Wyborcza.pl

Kielcach

24.08.2022, Kielce - DŚT. Licytacja w Dniu Niepodległości Ukrainy
24.08.2022, Kielce - DŚT. Licytacja w Dniu Niepodległości Ukrainy Paweł Malecki/Agencja Wyborcza.pl

Lublinie

Lublin. Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy
Lublin. Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Krakowie

Fot. Sylwia Penc / Agencja Wyborcza.pl

Warszawie

Dzień Niepodległości Ukrainy w Warszawie. Jesteśmy z kamerą na placu Zamkowym
Dzień Niepodległości Ukrainy w Warszawie. Jesteśmy z kamerą na placu Zamkowym Dominik Łowicki/Wideo Wyborcza.pl

24 sierpnia 21:53

Doradca burmistrza Mariupola Petro Andriupol poinformował, że mariupolska grupa oporu powitała Ukraińców, a okupantom przypomniała, że Mariupol to wciąż Ukraina.

24 sierpnia 21:45

Rosja jeszcze w tym tygodniu może ogłosić pierwsze referenda w sprawie przyłączenia okupowanych terytoriów Ukrainy - oświadczył w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, powołując się na posiadane przez USA informacje. Jak dodał, władze Rosji wydały w tej sprawie polecenie marionetkowym administracjom w obwodach: charkowskim, chersońskim, zaporoskim, donieckim i ługańskim.

24 sierpnia 21:30

Rada Miasta Nowy Jork zatwierdziła nową nazwę alei w dzielnicy Brighton Beach, zwanej dotąd "Małą Rosją", "Ukraińska Droga" (Ukrainian Way). 

24 sierpnia 21:15

Polski rząd uważa, że wsparcie dla Ukrainy jest niewystarczające. Dlatego premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek pojedzie z wizytą do Francji. Będzie tam rozmawiał z prezydentem Emmanuelem Macronem. Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że rozmowy będą też dotyczyć bezpieczeństwa energetycznego.