Władze USA ostrzegły przed groźbą zmasowanych ataków na obiekty rządowe w Ukrainie 24 sierpnia, kiedy Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości. Wołodymyr Zełenski również osrzega przed atakami i prowokacjami, ale dodaje, że Ukraina jest przygotowana i jest w stanie na nie odpowiedzieć. Andrzej Duda przyjechał z wizytą do Kijowa, przeprowadził rozmowy z Zełenskim i wziął udział w międzynarodowym szczycie Platformy Krymskiej.
Pokaż od:
23 sierpnia 23:58

Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. Zapraszamy do czytania nas jutro.

23 sierpnia 23:57

Donald Tusk po ukraińsku: Jeszcze Ukraina nie zginęła

23 sierpnia 23:55

Rosjanie ostrzelali Charków po raz trzeci w ciągu dnia, w mieście wybuchł pożar

Burmistrz Charkowa Ihor Terechow poinformował na Telegramie o trzecim w ciągu dnia ostrzale dzielnicy Szewczenkowskiej w Charkowie.

Według niego w miejscach, w które trafiły pociski wroga, wybuchł pożar, ale nie ma informacji o ofiarach. 

Na Twitterze pojawiły się też nagrania z wieczornego ostrzału Charkowa.

23 sierpnia 23:45

Minister obrony Ukrainy: Najgorszy scenariusz wojny już za nami

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow uważa, że ​​Ukraina przekroczyła już granicę, kiedy można się było spodziewać "najgorszego scenariusza" wojny z Rosją.

"Najgorszy scenariusz wydarzeń w Ukrainie już za nami. Jesteśmy u progu nowego etapu wojny, ponieważ Ukraina rozpoczyna kontrofensywę w innym kierunku. Jesteśmy w trakcie stabilizowania pola bitwy za pomocą niewielkiego ruchu jednostek i stworzyliśmy tam wiele dobrych środków odstraszających" – powiedział Reznikow w rozmowie z CNN.

23 sierpnia 23:30

Siły zbrojne Ukrainy zniszczyły w ciągu dnia pięć rosyjskich dronów i helikopter

We wtorek 23 sierpnia siły powietrzne Ukrainy zniszczyły pięć bezzałogowych statków powietrznych oraz śmigłowiec Ka-52 należące do rosyjskich najeźdźców – informuje dowództwo sił powietrznych Ukrainy na Facebooku.

"Jednostki przeciwlotnicze sił rakietowych sił powietrznych sił zbrojnych Ukrainy zniszczyły pięć bezzałogowych statków powietrznych poziomu operacyjno-taktycznego oraz śmigłowiec Ka-52 rosyjskich okupantów" – czytamy w oświadczeniu ukraińskich sił zbrojnych.

23 sierpnia 23:14

Ukraina: Nie ma zagrożenia operacją lądową z terytorium Białorusi

Białoruś jest już zaangażowana w wojnę z Ukrainą, ale obecnie nie ma zagrożenia operacją lądową z jej terytorium – powiedział w rozmowie z NEXTA Andrij Jusow, przedstawiciel głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy.

Według przedstawiciela wywiadu siły zbrojne Ukrainy są gotowe do reakcji w przypadku pojawienia się takiego zagrożenia. "Jeśli takie zagrożenie się pojawi, to oczywiście Ukraina będzie o tym wiedziała i społeczeństwo zostanie poinformowane. Ukraińskie siły zbrojne są gotowe na różne scenariusze" – powiedział Jusow.

23 sierpnia 22:59

Siedziba KE rozświetlona w barwach Ukrainy

W środę 24 sierpnia Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości. Z tej okazji siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli już we wtorek wieczorem świeciła się na niebiesko-żółto.

"W ten sposób okazujemy nasze wsparcie Ukrainie. Z dumą stajemy z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi w ich walce o wolną, niezależną i europejską przyszłość" – napisała na Twitterze szefowa KE Ursula von der Leyen, załączając zdjęcie rozświetlonej siedziby Komisji Europejskiej.

23 sierpnia 22:46

Zatrzymania w Rydze po proteście przeciwko burzeniu sowieckiego pomnika

Ponad dziesięć osób zostało zatrzymanych we wtorek w Rydze za udział w spontanicznym proteście przeciwko zburzeniu sowieckiego pomnika Wyzwolicieli – informuje rosyjska redakcja BBC.

Rozbiórka pomnika rozpoczęła się we wtorek rano. W pierwszej połowie dnia przeciwników rozbiórki było niewielu. Po godz. 20 liczba zgromadzonych zaczęła rosnąć. Ludzie przychodzili z kwiatami i świecami, policja nie pozwalała zapalać świec i składać kwiatów.

Gdy liczba zgromadzonych przekroczyła 50 osób, policja zaczęła ich odsuwać od pomnika w głąb parku, w którym stoi pomnik. Mundurowi uzasadniali swoją reakcję tym, że akcja była nielegalna.

Po godz. 21 nastąpiła eskalacja konfliktu. Protestujący odmówili opuszczenia parku. Kilkanaście osób zostało zepchniętych na bok. Policja zatrzymała te osoby, twierdząc, że biorą udział w "niedozwolonej akcji".

23 sierpnia 22:33

Sztab generalny: Ukraina odpiera ofensywę rosyjską w kierunkach Bachmut, Awdijewka

Siły ukraińskie odpierają ofensywę rosyjską w kierunkach Bachmut, Awdijewka i Nowopawliwka – poinformował we wtorek wieczorem ukraiński sztab generalny.

Dodał, że rosyjscy okupanci koncentrują wysiłki na ustanowieniu pełnej kontroli nad obwodem donieckim oraz utrzymaniu Chersonia, części obwodów Charkowa, Zaporoża i Mikołajowa.

23 sierpnia 22:21

Rosjanie ostrzelali cztery gminy w obwodzie sumskim

We wtorek wojska rosyjskie ostrzelały cztery gminy obwodu sumskiego, nie było ofiar, ale uszkodzona została lokalna linia energetyczna – poinformował szef sumskiej obwodowej administracji wojskowej Dmytro Żywycki.

"Rosjanie dokonali ponad 80 nalotów na terytoria Esmańska, Myropilska, Krasnopilska i Wielikopysarowska” – napisał Żywycki na kanale Telegram.

23 sierpnia 21:59

Ukraina i Rosja wypowiedziały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania

Notatka na ten temat została przekazana przez władze ukraińskie Rosji w czerwcu. Dziś taką samą notatką odpowiedziało Ukrainie rosyjskie ministerstwo finansów.

Tym samym od 1 stycznia 2023 r. przestanie obowiązywać umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między krajami. Oznacza to, że rezydenci podatkowi Rosji mieszkający w Ukrainie i rezydenci podatkowi Ukrainy mieszkający w Rosji będą płacić podatki w obu krajach.

Rozwiązanie umowy wpłynie przede wszystkim na tych obywateli, którzy prowadzą działalność gospodarczą w jednym z dwóch krajów, ale mieszkają w drugim.

23 sierpnia 21:49

Zełenski: Ukraina nie jest gotowa do rozmów z Rosją, bo jest to pułapka

"Słyszeliśmy aluzję i sygnały, że trzeba przejść do kwestii zakończenia wojny i zacząć rozmowy z Rosją. Ale nie jesteśmy gotowi do przerwania ognia. Nie będziemy grać w te gry, bo to jest pułapka" – cytuje Zełenskiego PAP, który powołuje się na agencję Ukrinform.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że "i bez tego Ukraina utraciła część swoich terytoriów", a nie zamierza stabilizować sytuacji tam, gdzie znajdują się jej wojska, po to, by zadowolić Rosję.

Jak podaje Ukrinform, Zełenski oznajmił, że dopóki państwo agresor używa przemocy i posuwa się do krwawych zbrodni, nie może dojść do negocjacji.

23 sierpnia 21:39

Platforma Krymska wezwała Rosję do natychmiastowego wycofania wojsk z Ukrainy

We wspólnym oświadczeniu członkowie Platformy Krymskiej wezwali Rosję do natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania swoich wojsk z terytorium Ukrainy – donosi serwis Ukrinform.

"Wzywamy Rosję do natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania wszystkich sił zbrojnych i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy” – czytamy w oświadczeniu.

"Potwierdzamy naszą determinację, aby nadal naciskać na Rosję, by natychmiast zakończyła tymczasową okupację Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol w celu przywrócenia kontroli Ukrainy nad jej terytorium. Zdecydowanie potępiamy niesprowokowaną i nieuzasadnioną inwazję Rosji oraz jej agresywną wojnę z Ukrainą, zwłaszcza wykorzystanie tymczasowo okupowanego Półwyspu Krymskiego i ukraińskich wód terytorialnych do wojny z Ukrainą" – dodają członkowie Platformy Krymskiej.

23 sierpnia 21:19
23 sierpnia 21:09

Rosja ponownie ostrzelała Charków

Wieczorem we wtorek 23 sierpnia rosyjskie siły po raz drugi w ciągu dnia ostrzelały dzielnicę Szewczenkowską w Charkowie.

"Wieczorem ostrzał okręgu szewczenkowskiego. Do tej pory nie było ofiar” – napisał na swoim kanale Telegram burmistrz Ihor Terechow.

Według Państwowego Departamentu Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie charkowskim 1 osoba została ranna.

23 sierpnia 20:59
23 sierpnia 20:55

Media: Niemcy dostarczą Ukrainie dodatkowe systemy obrony powietrznej Iris-T i inną broń

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił w Kanadzie plany dostarczenia Ukrainie dodatkowej broni o wartości ponad 500 mln euro. Opowiedział o tym agencji Reuters uczestnik internetowej konferencji poświęconej Ukrainie w Toronto, informuje Ukraińska Prawda.

Scholz powiedział, że Niemcy planują dostarczyć trzy dodatkowe systemy obrony powietrznej Iris-T, opancerzone pojazdy ewakuacyjne, 20 wyrzutni rakiet, amunicję o wysokiej precyzji i systemy przeciwdronowe.

Dostawy mają nastąpić w 2023 r., ale w niektórych przypadkach wcześniej. Koszt broni to ponad 500 mln euro.

23 sierpnia 20:42

Pali się magazyn amunicji w rosyjskim Biełgorodzie

We wsi pod Biełgorodem pali się magazyn amunicji, ludność jest ewakuowana - poinformował na Telegramie gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow. Jego zdaniem przyczyną pożaru jest upał.

"W wyniku upałów i efektu soczewki amunicja zapaliła się w rejonie wsi Tymonowo. Nie ma ofiar, część mieszkańców wsi ewakuowała się, część zabrano do sanatorium" - napisał Gładkow.