"Ostatnie uderzenia ukraińskie na rosyjską infrastrukturę wojskową i transportową na Krymie i w obwodzie chersońskim prawdopodobnie zmniejszają zaufanie Rosjan do bezpieczeństwa rosyjskich obszarów na tyłach frontu" - podaje Instytut Studiów nad Wojną. W zamachu pod Moskwą zginęła Daria Dugina, córka głównego ideologa Kremla.
Pokaż od:
21 sierpnia 22:49

To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

21 sierpnia 22:02
21 sierpnia 21:00

Olaf Scholz zapowiedział dostawę do Ukrainy systemu obrony przeciwlotniczej IRIS-T oraz przeciwbateryjnego radaru COBRA. Według kanclerza Niemiec "wkrótce będą" w Ukrainie.

Dodał, że Niemcy będą nadal dostarczać Ukrainie "to, czego potrzebuje do obrony" – podaje Nexta.

21 sierpnia 20:20

Jedna kobieta zginęła, a sześć osób zostało rannych w rosyjskim ostrzale Zełenodolska

Wśród rannych jest dziecko – poinformowały ukraińskie władze.

Szef administracji obwodowej Wałentyn Rezniczenko przekazał, że ostrzał prowadzony był z wyrzutni Uragan. Sześć rannych osób trafiło do szpitala. Wśród nich jest dziewięcioletni chłopiec. W wyniku ostrzałów zniszczone zostały budynki mieszkalne i szkoła sportowa. Trwa akcja ratunkowa.

21 sierpnia 20:01

Przywódcy USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji rozmawiali telefonicznie

Brytyjski premier Boris Johnson oraz przywódcy Stanów Zjednoczonych, Francji i Niemiec rozmawiali telefonicznie. Podczas rozmowy premier Johnson, prezydent Biden, prezydent Macron i kanclerz Scholz podkreślili swoje niezłomne zaangażowanie we wspieranie Ukrainy w obliczu rosyjskiej inwazji. Podkreślili, że ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony instalacji nuklearnych, i z zadowoleniem przyjęli ostatnie dyskusje na temat umożliwienia misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – podano w komunikacie wydanym przez Downing Street.

21 sierpnia 19:38

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udostępnił wideo z Chreszczatyka, na którym widać rosyjski sprzęt zniszczony przez Siły Zbrojne Ukrainy, i zaznaczył, że tylko tak może wyglądać "parada" rosyjskiego sprzętu w Ukrainie.

21 sierpnia 19:17
21 sierpnia 18:59

Rosja częściowo zamyka niebo nad trzema regionami w pobliżu Ukrainy. Jak podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, rosyjskie dowództwo zamknęło niebo na niektórych odcinkach obwodów lipeckiego, woroneskiego i biełgorodzkiego od 22 do 25 sierpnia.

21 sierpnia 18:19

Szef władz regionu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że w Dołżańsku, mieście kontrolowanym przez separatystów, wysłano na front 430 górników tamtejszej kopalni, a ich pracę wykonują pod ziemią kobiety i emeryci.

21 sierpnia 18:04

"Powrót do lat 90. Kolejna rozgrywka między okupantami w Mariupolu. Mieszkańcy miasta piszą o trwających automatycznych kolejkach strzałów. To już staje się normą – rozwiązywać problemy poprzez strzelaninę. Tylko cywile, jak zwykle, nikogo nie interesują, ale to oni mogą stać się niewinnymi ofiarami" - głosi komunikat Rady Miejskiej Mariupola umieszczony na Telegramie.

21 sierpnia 17:42

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował, że w rosyjskiej armii nie udaje się formowanie nowych oddziałów, bo brakuje chętnych do pójścia na wojnę. Według wywiadu w Rosji trwa ukryta mobilizacja, a odpowiedzialność za nią spadła na władze regionalne.

HUR podał w komunikacie na stronie internetowej, że w obwodzie niżnienowogrodzkim w Rosji od początku lipca próbowano sformować batalion pancerny, ale bez skutku. Kontrakt z armią podpisało jedynie 30 osób, podczas gdy potrzebnych jest 160 ludzi. "Władze obwodu obiecują, że w celu podwyższenia motywacji będą od 1 września wypłacać comiesięczną zapomogę rodzinom 'ochotników-żołnierzy kontraktowych', których dzieci uczą się w klasach 10-11 średnich szkół ogólnokształcących" - podał HUR. Klasy 10-11 obejmują uczniów w wieku 16-18 lat.

Wywiad ocenia, że w Rosji "stworzono nowy system mobilizacji", który opiera się na zasadzie terytorialnej. "W każdej jednostce terytorialnej formowane są oddziały finansowane z budżetu lokalnego" - twierdzi HUR.

21 sierpnia 16:57
21 sierpnia 16:43

W wyniku wczorajszego rosyjskiego ataku na Wozneseńsk w obwodzie mikołajowskim rannych zostało 14 cywilów - poinformował szef lokalnych władz Witalij Kim.

Wszystkie ofiary odniosły obrażenia od średnich do ciężkich. Wśród rannych było również troje dzieci.

21 sierpnia 16:19

Na Morzu Czarnym Rosjanie zwiększają liczbę okrętów przenoszących rakiety Kalibr

"Na Morzu Czarnym zgrupowanie okrętów wroga zwiększono do dwóch dużych okrętów desantowych oraz pięciu okrętów przenoszących rakiety, na których pokładzie znajduje się ponad 30 rakiet typu Kalibr" - powiadomiło ukraińskie dowództwo operacyjne Południe. Południe.

21 sierpnia 16:01

W Wołczańsku służby zatrzymały 38-letniego mężczyznę podejrzanego o współpracę z Rosją - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Charkowie.

21 sierpnia 15:48

W Kijowie wystawiono rosyjski złom, który pozostał po zniszczonym rosyjskim sprzęcie. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta.

21 sierpnia 15:33

Doradca szefa Chersońskiej Cywilnej Administracji Wojskowej Serhij Chłan potwierdził, że ukraińska armia przeprowadziła udany atak na magazyn uzbrojenia w Czarnobajiwce.

21 sierpnia 15:16

Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły trzy rosyjskie drony w obwodzie chersońskim.

21 sierpnia 14:59

Po inwazji Rosji na Ukrainę świat bardzo szybko zrozumiał, jak bardzo uzależnił się od rosyjskich surowców, zwłaszcza ropy naftowej i gazu ziemnego. Teraz trzeba do nich dodać kolejny towar eksportowy tego kraju: diamenty. Rosja jest największym na świecie dostawcą małych diamentów. Od dawna sprzedawane w Stanach Zjednoczonych oraz poza nimi pierścionki zaręczynowe, kolczyki i wisiorki zawierają diamenty wydobywane w wiecznej zmarzlinie północnego wschodu kraju.