Po ataku na rosyjską bazę na Krymie, rosyjscy turyści uciekają z półwyspu. Wielki korek ciągnie się w stronę Mostu Krymskiego. Ukraiński minister spraw zagranicznych zaapelował do państw UE, aby wstrzymały wydawanie wiz Rosjanom. Rosjanie przygotowują pokazowe procesy dla jeńców w Mariupolu.
Pokaż od:
11 sierpnia 00:00

Kończymy naszą relację na dziś. Zapraszamy jutro rano. 

10 sierpnia 23:58

Amerykański Instytut Badań nad Wojną publikuje najświeższe mapy działań wojennych w Ukrainie. 

10 sierpnia 23:45

Jeszcze głos prezydenckiego doradcy w sprawie wstrzymania wydawania wiz obywatelom Rosji. 

"Prawdziwy mieszkaniec ZSRR powinien być odizolowany od cywilizowanego świata. Zakaz wydawania Rosjanom wiz (do strefy) Schengen jest jednym z priorytetowych celów nowego pakietu sankcji UE. Pomóżmy Rosjanom przywrócić zamroczony Związek Radziecki w ich granicach." - napisał na Twitterze Andrij Jermak. 

10 sierpnia 23:32

Trwa dyskusja o tym, ile tak naprawdę samolotów stracili Rosjanie w wyniku wtorkowego ataku na bazę lotniczą na Krymie. Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy jest zdania, że było ich więcej niż dziewięć. Na dowód publikuje na Facebooku zdjęcia satelitarne lotniska przed i po ataku. 

10 sierpnia 23:19

Wstrzymanie turystyki obywateli Rosji do krajów UE powinno być bezdyskusyjne - uważa czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky. Zamierza poruszyć tą sprawę podczas spotkania unijnych szefów MSZ pod koniec sierpnia. 

Czechy są pierwszym krajem UE, który przestał wydawać wizy obywatelom Rosji - 25 lutego, później wprowadził podobny zakaz dla obywateli Białorusi.

10 sierpnia 22:58

Pożar browaru w Doniecku

Duży pożar wybuchł w browarze w okupowanym Doniecku - podaje Suspilne News. Władze okupacyjne ogłosiły, że w wyniku ostrzału doszło do wycieku amoniaku. Władze ukraińskie nie komentują tych informacji. 

10 sierpnia 22:45

Według analityka, Oliviera Aleksandra ze zdjęć satelitarnych wynika, że Rosjanie stracili między 9 a 14 samolotów w bazie na Krymie. 

10 sierpnia 22:18

- Ukraińska armia nie tylko przygotowuje się do kontrofensywy, ale już ją prowadzi, co kilka dni odbijamy kolejne wioski i miasteczka, krok po kroku posuwamy się w stronę uwolnienia ukraińskiej ziemi spod rosyjskiej okupacji - powiedział były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w TVN 24. Mówił, że Ukraina zatrzymała rosyjską ofensywę na wschodzie, nie pozwala Putinowi na przejęcie kontroli nad Donbasem. Zaciekłe walki toczą się m.in. w Bachmucie, Słowiańsku i Kramatorsku.

10 sierpnia 22:11

Głośny wybuch w okupowanym Melitopolu. Płonie budynek MSW, w którym Rosjanie otworzyli organ do wydawania pseudodokumentów dla samochodów - informuje burmistrz Iwan Fiodorow. 

10 sierpnia 22:00

Zełenski: Rosja straciła na Krymie 9 samolotów

- Tylko w ciągu ostatniego dnia okupanci stracili dziesięć samolotów bojowych: dziewięć na Krymie i jeszcze jeden w kierunku Zaporoża - powiedział prezydent Ukrainy.  

"Ukraińska Prawda" komentuje, że chodzi o samoloty na zaatakowanym we wtorek lotnisku Saki na Krymie. Widać to na zdjęciach satelitarnych. "Zdjęcie przedstawia dotknięty atakiem obszar, na którym przed wybuchami stacjonowało 9 samolotów. Wśród nich myśliwce typu Su-30SM i bombowce Su-24M" - czytamy. 

10 sierpnia 21:53

- Im więcej strat poniosą okupanci, tym szybciej będziemy mogli wyzwolić naszą ziemię i zagwarantować bezpieczeństwo Ukrainy. Jeśli prawie 43 tys. zabitych rosyjskich żołnierzy nie przekonało rosyjskich przywódców, że muszą znaleźć wyjście z wojny, to potrzeba więcej walk, potrzeba więcej wyników - powiedział prezydent Ukrainy Włodymyr Zełenski w wieczornym nagraniu, opublikowanym na Facebooku. 

- Siły Zbrojne Ukrainy nie pozostawią bez odpowiedzi ostrzału w rejonie dniepropietrowskim - dodał prezydent. 

10 sierpnia 21:44

Pojawiły się pierwsze zdjęcia satelitarne rosyjskiej bazy Saki pod Nowofedoriwką po wtorkowym ataku. Widać na nich skalę zniszczeń. 

10 sierpnia 21:24

Pawło Kyryłenko, szef donieckiej administracji wojskowej, opublikował zdjęcia z zaatakowanego dziś przez Rosjan Bachmutu, gdzie zginęło co najmniej sześć osób.  

10 sierpnia 21:07

Rosyjscy żołnierze odbyli szkolenie z obsługi irańskich dronów bojowych - podała telewizja CNN, powołując się na przedstawiciela administracji USA. Szkolenie miało się odbyć w ciągu ostatnich kilku tygodni i było częścią porozumienia o kupnie irańskich dronów. Telewizja podaje, że chodzi o Shahed-191 i Shahed-129, zdolne do przenoszenia kierowanych rakiet.

10 sierpnia 20:58

- Odroczenie spłaty zagranicznego zadłużenia do 2024 roku, z możliwością przedłużenia o kolejny rok, pozwoli Ukrainie zaoszczędzić prawie 6 mld dolarów na płatnościach - napisał na Telegramie premier Ukrainy Denys Szmyhal. 

10 sierpnia 20:46

Niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta" została skazana na grzywnę w wysokości 350 tys. rubli (ok. 5,7 tys. dolarów) za reportaż z okupowanego przez wojska rosyjskie Chersonia na południu Ukrainy - podał PAP. Materiał ukazał się w marcu i potem został usunięty ze strony internetowej "NG". Redakcja zamierza odwołać się od wyroku. 

28 marca "Nowaja Gazieta" zawiesiła działalność w wersji papierowej i internetowej do czasu zakończenia "rosyjskiej operacji specjalnej w Ukrainie". 

10 sierpnia 20:31

- Rosja stosuje szantaż nuklearny - powiedział w Polsat News Krzysztof Szczerski, stały przedstawiciel Polski przy ONZ. Odniósł się do sytuacji okupowanej przez Rosjan największej w Europie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. - Kreml chce pozwolić na inspekcję międzynarodową w tej elektrowni, ale na swoich warunkach - mówił. Tłumaczył, że ONZ nie może się na to zgodzić, gdyż będzie to uznanie tego terytorium za rosyjskie.

10 sierpnia 20:22

Ukraińcom udało się powstrzymać rosyjskie natarcie w kierunku donieckich miast Awdijiwki i Bachmutu, a także w pobliżu miasta Charków - poinformował Sztab Generalny. Rosja nadal używała artylerii, próbując przerwać ukraińskie linie.

10 sierpnia 20:18

Rosjanie kontynuują przygotowania do pokazowych procesów jeńców w okupowanym Mariupolu. Rada Miejska opublikowała wideo, na którym widać klatki na scenie Mariupolskiej Filharmonii Kameralnej. 

10 sierpnia 20:12

Wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki od początku wojny w Ukrainie śledzi prasę rosyjską. W środę piszą w niej m.in. o tym, że "Rosja i Białoruś planują wspólne manewry", "za słowami Zełenskiego o zamknięciu granic dla Rosjan kryją się USA", a "podpaski podrożały o 40 proc.".