Rosyjscy okupanci przymierzają się do przeprowadzenia na południu Ukrainy "referendów". ONZ ostrzega przed "katastrofą nuklearną" po ostrzale elektrowni w Zaporożu.
Pokaż od:
8 sierpnia 23:57

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

8 sierpnia 23:43

Na 8 sierpnia Ukraina przechowuje w magazynach 12,2 miliarda metrów sześciennych naturalnego gazu - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal. 

Rząd Ukrainy prowadzi obecnie dyskusje nad zapewnieniem bezpieczeństwa gazowego na nadciągający sezon grzewczy. W tym celu odbyło się spotkania ministrów gospodarki, finansów, premiera i prezesa ukraińskiego Naftogazu.

Szmyhal polecił ministrowi finansów przygotowanie mechanizmów przekierowywania funduszy na zakup gazu produkowanego w Ukrainie.

8 sierpnia 23:35

Rosyjski szantaż gazowy to tylko jeden z kłopotów UE, która coraz wyraźniej reaguje na realną groźbę innych "wojen surowcowych".

8 sierpnia 23:28

Wołodymyr Zełenski rozmawiał z byłym prezydentem USA Billem Clintonem.

"Niezwykle ważne jest, aby społeczeństwa, w których wolność i demokracja są wartościami podstawowymi, nie straciły poczucia tego, jak ważna jest wojna w Ukrainie. Jestem wdzięczny 42. Prezydentowi Stanów Zjednoczonych Billowi Clintonowi za rozmowę i osobiste wsparcie naszego kraju!" - napisał prezydent Ukrainy.

8 sierpnia 23:05

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin opublikował listę "największego pojedynczego pakietu" wsparcia obronnego dla Ukrainy, który przygotował rząd USA.

Na liście znajduje się m. in. amunicja do systemów HIMARS, 75 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej 155mm, amunicja do systemów NASAMS, 1000 pocisków Javelin, 50 opancerzonych transporterów medycznych i środki pomocy medycznej.

8 sierpnia 22:40

Seria 10 eksplozji była słyszana w poniedziałek wieczorem w okupowanym przez Rosjan Melitopolu w obwodzie zaporoskim - poinformował mer miasta Iwan Fedorow.

Fedorow przekazał wcześniej, że siły ukraińskie używały systemów HIMARS, by zniszczyć rosyjskie pozycje w przemysłowej części miasta.

8 sierpnia 22:21

Tylko w pierwszym tygodniu sierpnia armia Ukrainy zniszczyła 43 obiekty wojskowe Rosji.

8 sierpnia 22:00

Ostrzelany dom w Mikołajowie.

8 sierpnia 21:49

Bank Światowy ogłosił przekazanie Ukrainie kolejnych 4,5 miliarda dolarów pomocy finansowej - donosi agencja Associated Press.

8 sierpnia 21:40

Jak być Rosjaninem po tym, co wydarzyło się w Buczy? Jeśli jesteś wśród "tych złych", radzisz sobie, wykształcając w sobie dumę.

8 sierpnia 21:30

Rosyjskie straty według strony ukraińskiej na 8 sierpnia.

8 sierpnia 21:06

Właściciel mieszkania narzeka na duże zużycie wody i mówi: "Zmieniłbym decyzję, gdyby była bardziej wdzięczna". Wolontariuszka, która pomaga Ukraince, opowiada, jak wchodził do mieszkania bez pukania, a uchodźczyni spała na podłodze.

8 sierpnia 20:40

Z rosyjskiego samochodu opancerzonego nie zostaje nic po ostrzale Ukraińców.

8 sierpnia 20:31

Wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki od początku wojny w Ukrainie śledzi prasę rosyjską. Dziś piszą w niej m.in. o tym, że "deputowany rosyjskiej Dumy obiecał, że zabije niemieckiego dziennikarza", a "władze każą Brytyjczykom szybciej się myć". Rosyjskie media chwalą też Rogera Watersa za jego ostatnie wypowiedzi o wojnie w Ukrainie.

8 sierpnia 20:16

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie miliard dolarów wsparcia obronnego, w tym amunicję do broni długodystansowej i opancerzone pojazdy transportu medycznego - przekazał w poniedziałek rzecznik Pentagonu Todd Breasseale.

W pakiecie znajdują się m.in. amunicja do systemów HIMARS i 50 pojazdów M113.

8 sierpnia 19:50

Solidarność z Ukrainą okazały wielkie korporacje i małe firmy rodzinne. Dla największych przekazanie 50 tys. euro jest wydatkiem nieodczuwalnym, małe przedsiębiorstwa były w stanie przekazać kilka-kilkadziesiąt tysięcy złotych. Każda pomoc jest niezwykle istotna - mówi Kamil Wyszkowski, który przygotowuje dla ONZ raport o tym, jak biznes pomaga Ukrainie w czasie wojny.

8 sierpnia 19:37

Nawet ok. 70-80 tys. rosyjskich żołnierzy zginęło od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - przekazał agencji Reuters wysoki przedstawiciel Pentagonu.

8 sierpnia 19:25

Zdjęcie kawałka blachy z oznaczeniami, które pokazują rosyjskie źródła wojskowe, ma być dowodem, że Ukraińcy dostali od Amerykanów pociski przeciwradarowe AGM-88 HARM. Ale jak mieliby z nich korzystać bez amerykańskich samolotów?

8 sierpnia 19:16

Rosja zawiesza mechanizmy kontrolne umowy New START

Rosja przekazała Stanom Zjednoczonym, że zawiesza mechanizmy kontrolne wynikające z umowy START (Strategic Arms Reduction Treaty). Moskwa zapewnia jednak, że zamierza dalej przestrzegać zapisów umowy.

"Rosja jest zmuszona do zawieszenia mechanizmów kontrolnych w wyniku nalegań USA, że nieuchronnie będą dążyły do wznowienia działań inspekcyjnych na warunkach nieuwzględniających aktualnych realiów” - czytamy w komunikacie ministerstwa spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej.

Według Kremla warunki porozumienia narzucone przez USA stwarzają "przywileje dla Stanów Zjednoczonych i pozbawiają Rosję prawa do przeprowadzania inspekcji po stronie amerykańskiej".

Obowiązująca od 2011 roku umowa New START narzuca środki i mechanizmy kontrolne zakładające redukcję i ograniczenia zbrojeń strategicznych. Wygaśnie w 2026 roku.

8 sierpnia 18:55

Jessica Chastain - tegoroczna zdobywczyni Oscara dla najlepszej aktorki - dołączyła do grona gwiazd, które pojechały do Ukrainy.