W nocy ostrzelano Mikołajów. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chce spotkania z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. - Chiny to bardzo potężne państwo, potężna gospodarka...dlatego może wpływać politycznie i ekonomiczne na Rosję - powiedział Zełenski w rozmowie z chińskim dziennikiem.
Pokaż od:
4 sierpnia 23:57

Na dziś to już wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.

4 sierpnia 23:54

UE nakłada nowe sankcje na byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i jego syna Ołeksandra.

Sankcje zostały wprowadzone ze względu na ich rolę w podważaniu integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.

4 sierpnia 23:46

- Nie ma i nie może być nawet hipotetycznie żadnego warunku, który usprawiedliwiałby jakikolwiek rosyjski atak na Ukrainę - mówił Zełenski.

Wyliczał, że prawie 200 obiektów religijnych różnych wyzwań zostało zniszczonych albo uszkodzonych w rosyjskich atakach. Zniszczeniu uległo też prawie 900 ośrodków medycznych i ponad 2200 placówek oświatowych.

4 sierpnia 23:30

- Amnesty International próbuje objąć amnestią kraj będący agresorem i przerzucić odpowiedzialność na ofiarę - ppowiedział w czwartek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, w kontekście raportu organizacji, który wywołał międzynarodowe dyskusje.

Stwierdził, że w sprawie rosyjskich zbrodni na Ukrainie "nie widzi się dokładnych i aktualnych raportów pewnych organizacji międzynarodowych".

4 sierpnia 23:07

W Estonii wszystkie sowieckie pomniki zostaną usunięte z ulic. Taką decyzję podjął rząd kraju. - Sowieckie pomniki muszą zostać usunięte z przestrzeni publicznej i zrobimy to jak najszybciej - powiedziała premier Estonii Kaja Kallas.

4 sierpnia 22:43

Nocny ostrzał Charkowa

Armia Putina ostrzeliwuje Charków. Okupanci zaatakowali dzielnice Szewczenkiwską i Przemysłową. Na miejsce przybyły zespoły ratownictwa medycznego. Wstępne informacje mówią o 3 ofiarach. Ostrzelano również  dzielnicę Pawłowe Pole. Uszkodzone zostały budynki mieszkalne, placówki oświatowe, ratownicy znajdują niewybuchy. W wielu mieszkaniach wybite zostały szyby. Pawłowe Pole jest dzielnicą mieszkaniową, nie ma w niej obiektów wojskowych.

4 sierpnia 22:30

Rzecznik Pentagonu: Rosja będzie próbowała wrobić siły ukraińskie w atak w Ołeniwce

Stany Zjednoczone oczekują, że rosyjscy urzędnicy spróbują wrobić siły ukraińskie w atak w Ołeniwce, gdzie zginęli więźniowie przetrzymywani przez separatystów wspieranych przez Moskwę, powiedział w czwartek rzecznik Pentagonu John Kirby.

- Spodziewamy się, że rosyjscy urzędnicy spróbują wrobić ukraińskie siły zbrojne w oczach dziennikarzy i potencjalnych śledczych odwiedzających miejsce ataku – powiedział Kirby dziennikarzom.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w środę, że rozpocznie misję rozpoznawczą w sprawie zeszłotygodniowego ataku po tym, jak Rosja i Ukraina zażądały dochodzenia.

4 sierpnia 22:10

Dziennikarze śledczy BBC i Finance Uncovered ustalili, że wśród osób wykorzystujących lukę w brytyjskim prawie były osoby z najbliższego otoczenia Władimira Putina.

4 sierpnia 21:50

Większość Niemców opowiada się za niezależnością energetyczną od Rosji. To opinia 71 proc. Niemców, wynika z sondażu przeprowadzonego przez Deutschlandtrend.

4 sierpnia 21:33

Zełenski do afrykańskich przywódców: Nie przyjmujcie wizyt rosyjskich władz

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał politycznych liderów krajów afrykańskich, by nie przyjmowali w swoich krajach wizyt przedstawicieli rosyjskich władz - poinformowała w czwartek agencja Interfax-Ukraina.

- Nie można przyjmować urzędników z Rosji, którzy przyjeżdżają i prezentują się jako osoby nastawione pokojowo. Przyjeżdżają do was, bo ich nigdzie nie przyjmują, prawie wszędzie od nich się dystansują - mówił Zełenski w rozmowie z afrykańskimi mediami.

- Przyjeżdżają do was, bo nie prowadzą wojny na waszym kontynencie. Nie wiedzą, jak wzmocnić gospodarkę w swoim kraju. Będą szukać miejsc, w których mogą siać chaos - dodał.

4 sierpnia 21:16

Według Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej w ciągu pięciu miesięcy wojny z Rosją rosyjskie wojsko spowodowało szkody dla ukraińskich przedsiębiorstw w wysokości 8,8 mld dolarów. Firmy mogą czekać latami, zanim zobaczą jakąkolwiek rekompensatę.

4 sierpnia 20:44

Krewni więźniów "Azowa" na proteście w Kijowie. Setki osób domagały się od Czerwonego Krzyża i ONZ ochrony ich krewnych i postawienia przed sądem osób odpowiedzialnych za masowy mord Ukraińców w Ołeniwce.

4 sierpnia 20:30

Nowy gubernator regionu chersońskiego

Prezydent Wołodymyr Zełenski mianował w czwartek wysokiego urzędnika z ukraińskiego instytutu telekomunikacyjnego na gubernatora regionu chersońskiego okupowanego przez Rosjan.

Nowy gubernator Jarosław Januszewicz przez ostatnie sześć lat był doradcą szefa ukraińskiego państwowego instytutu częstotliwości radiowych. Jego doświadczenie, zdaniem prezydenta, „przydałoby się w realizacji zadań postawionych przed nim jako szefem ważnego regionu”.

Po inwazji na Ukrainę Rosja przeniosła sieć komórkową w Chersoniu do rosyjskiej sieci komórkowej. Ukraina oskarżyła w maju Moskwę o przeprowadzenie tam „zamknięcia wszelkiej komunikacji” i zobowiązała się do przeprowadzenia wielkiej kontrofensywy przeciwko Rosji w Chersoniu.

4 sierpnia 20:15

ISW: Materiały w mediach społecznościowych pokazały, że rosyjskie siły próbują naprawić most Antonowski na wschód od miasta Chersoń i szeroko wykorzystują prom nad Dnieprem.

4 sierpnia 20:00

Minister obrony Turcji zapowiedział, że trzy statki mają wypłynąć w ukraińskich portów w piątek w ramach umowy zbożowej.

4 sierpnia 19:45

Dziennikarze śledczy BBC i Finance Uncovered ustalili, że wśród osób wykorzystujących lukę w brytyjskim prawie były osoby z najbliższego otoczenia Władimira Putina.

4 sierpnia 19:30

1,8 mln dol. na opiekę zdrowotną w Ukrainie

USA przekażą WHO 1,8 mln dol. na wsparcie opieki zdrowotnej w Ukrainie. Pieniądze zostaną przekazane przez amerykańską Agencję Rozwoju Międzynarodowego - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowi.

4 sierpnia 19:11

Elektrownia atomowa w Czarnobylu. Pomieszczenie, w którym rosyjscy najeźdźcy przez miesiąc przetrzymywali w nieludzkich warunkach jako zakładników ponad 160 ukraińskich oficerów

4 sierpnia 18:50

Wzywam wszystkie rządy do opodatkowania tych nadmiernych zysków i wykorzystania funduszy na wsparcie najsłabszych osób w trudnych czasach - apeluje Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ.