Rosja oskarżyła Ukrainę o atak na więzienie w Donieckiej Republice Ludowej, w którym zginęło ponad 50 ukraińskich osadzonych. Kijów twierdzi, że Rosja celowo ostrzelała więzienie, by oskarżyć o to Ukrainę. Wojska rosyjskie ostrzelały nocą dzielnicę mieszkalną w Mikołajowie na południu Ukrainy, rannych zostało sześć osób. Jedna zginęła.
Pokaż od:
30 lipca 21:38

Łotwa wzywa UE do potępienia Rosji za atak w Ołeniwce

Minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkevičs wezwał UE do uznania Rosji za państwo, które sponsoruje terroryzm. Domaga się także pozbawienia obywateli rosyjskich wiz turystycznych do krajów europejskich.

„UE powinna uznać Rosję za państwo sponsorujące terroryzm, ponawiam propozycję wprowadzenia zakazu wiz turystycznych do UE dla obywateli Rosji” – napisał Rinkevičs na na Twitterze.

Potępił także zabijanie ukraińskich jeńców wojennych przez rosyjskie siły zbrojne w okupowanej Ołeniwce.

30 lipca 20:40

Francuski MSZ: Zabójcy ukraińskich jeńców z Ołeniwki muszą za to odpowiedzieć

Francuskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że osoby odpowiedzialne za zamordowanie ukraińskich jeńców wojennych w kolonii Ołeniwka powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności, jeśli te informacje się potwierdzą.

"Francja wyraża swoje przerażenie w związku z doniesieniami o morderstwach i torturach dokonywanych na ukraińskich jeńcach wojennych w kolonii w Ołeniwce, znajdującym się pod ochroną Federacji Rosyjskiej. Jeśli ta informacja się potwierdzi, to wszystkie osoby odpowiedzialne za takie zbrodnie, które rażąco naruszają międzynarodowe prawo humanitarne, będą musiały odpowiedzieć za swoje działania” – głosi komunikat.

30 lipca 20:13

Ukraiński rząd ogłasza ewakuację z obwodu donieckiego

Rząd Ukrainy wprowadzi ewakuację mieszkańców nieokupowanych terenów obwodu donieckiego przed rozpoczęciem sezonu grzewczego – powiedziała wicepremier, minister reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk. Mieszka tam ok. 200 tys. osób. Ewakuacji można odmówić na piśmie.

- W obwodzie donieckim nie ma absolutnie żadnych dostaw gazu, wszystkie gazociągi, które można było naprawić, zostały naprawione, ale niestety wróg raz po raz niszczy wszystko, co mogłoby ogrzać ludzi zimą. Nie ma odpowiedniego zasilania elektrycznego - mówiła Wereszczuk. - W obwodzie donieckim jest 52 tys. dzieci, muszą być ewakuowane, nie można ich narażać na śmiertelne niebezpieczeństwo w zimie bez ciepła, światła, bez możliwości ogrzania się - podkreśliła.

30 lipca 19:26

Pożar w szkole w Charkowie ugaszony

Ratownicy z Charkowa ugasili pożar, który wybuchł w szkole w wyniku ataku rakietowego.

- Jeden z budynków placówki oświatowej w dzielnicy Słobid został prawie doszczętnie zniszczony. W budynku na powierzchni ponad 2500 metrów kwadratowych wybuchł pożar. Został ugaszony o 19:08 – informuje służba prasowa Państwowego Pogotowia Ratunkowego obwodu charkowskiego.

W gaszeniu pożaru zaangażowanych było 18 zespołów strażackich i ponad 100 strażaków.

Jak informował wcześniej w sobotę burmistrz Charkowa Ihor Terechow, w kierunku szkoły wystrzelono 3 pociski, prawdopodobnie S-300.

30 lipca 19:02

Pułk Azow twierdzi, że zna nazwiska sprawców ostrzału w Ołeniwce

- Mamy już wstępne informacje - powiedział pełniący obowiązki zastępcy dowódcy Azowa Mykyta Nadtoczyj w nagraniu opublikowanym na kanale Telegram.

- Rosja popełniła tę zbrodnię z powodu bezkarności. Są przyzwyczajeni do tego, że nikt nie postawi ich przed wymiarem sprawiedliwości nawet za jawne pogwałcenie praw i zwyczajów wojennych – powiedział i dodał, że bojownicy pułku znajdą osoby zamieszane w zbrodnię, gdziekolwiek się znajdują.

30 lipca 18:56

ONZ wesprze śledztwo w sprawie wydarzeń w Ołeniwce

Organizacja Narodów Zjednoczonych obiecała władzom Ukrainy wsparcie w śledztwie w sprawie ostrzału kolonii karnej w Ołeniwce, w którym zginęli ukraińscy jeńcy wojenni.

- W związku z niedawną tragedią w więzieniu w Ołeniwce jesteśmy gotowi wysłać grupę ekspertów zdolnych do przeprowadzenia śledztwa wymagającego zgody stron i w pełni popieramy inicjatywy Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża - powiedział Farhan Haq, zastępca sekretarza prasowego sekretarza generalnego ONZ.

30 lipca 18:30

Solidarność z Ołeną Zełenską po kontrowersjach wokół sesji zdjęciąej autorstwa Annie Leibovitz

30 lipca 17:04

Norwegia przekazuje Ukrainie 14 pojazdów opancerzonych

Norwegia przekazała Ukrainie 14 pojazdów opancerzonych Iveco LAV III. Jak podkreślił norweski minister obrony Björn Arild Gram, jego rząd "ciągle szacuje, na ile mogą wesprzeć Ukraińców w obronie przed rosyjską inwazją".

Norwegia wcześniej przekazała Ukrainie m.in. artylerię, przenośny sprzęt przeciwlotniczy i transportery opancerzone.

30 lipca 16:48

Putin w niedzielę podpisze doktrynę Marynarki Wojennej

„31 lipca, w Dzień Marynarki Wojennej, Prezydent Federacji Rosyjskiej, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Władimir Putin będzie gospodarzem głównej parady Marynarki Wojennej, która odbędzie się w St. Petersburgu” - czytamy na stronie Kremla.

„Przed rozpoczęciem parady Prezydent Rosji podpisze dekrety o zatwierdzeniu Doktryny Morskiej Federacji Rosyjskiej oraz Karty Okrętów Marynarki Wojennej Rosji. Uroczystość odbędzie się w gmachu Państwowego Muzeum Historycznego Petersburga w Twierdzy Piotra i Pawła” – dodano.

30 lipca 16:04

USA kupi Ukrainie system obrony powietrznej NASAMS

- Stany Zjednoczone rozpoczęły proces pozyskiwania norweskich systemów rakiet przeciwlotniczych NASAMS w celu dalszego ich przekazania Siłom Zbrojnym Ukrainy - poinformował przedstawiciel Pentagonu na briefingu.

Przedstawiciel Pentagonu zaznaczył, że dokładna data dostarczenia systemów NASAMS jest wciąż nieznana.

NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System) to mobilny norweski kompleks rakiet przeciwlotniczych zaprojektowany do zwalczania manewrujących celów aerodynamicznych na niskich i średnich wysokościach, system obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu. Zasięg uszkodzeń, w zależności od użytych pocisków, może wynosić od 20 do 180 km, wysokość uszkodzenia - do 21 km.

30 lipca 15:50

50 zabitych ukraińskich jeńców w Ołeniwce? Pentagon sceptyczny

The Kyiv Independent: Pentagon zaleca "zachowanie pewnej ostrożności wobec tego, co mówią Rosjanie" o zabiciu 50 ukraińskich jeńców wojennych. "Wiemy, że Rosjanie wysunęli w przeszłości kilka twierdzeń, które nie były bliskie prawdy" – powiedział wysoki rangą urzędnik wojskowy USA podczas briefingu.

30 lipca 15:29

Rodziny obrońców Azowstalu wzywają do uznania Rosji za państwo terrorystyczne

W sobotę na placu Sofii w Kijowie krewni ukraińskich jeńców wojennych z Azowstalu wezwali światową społeczność do reakcji na rosyjski ostrzał kolonii z ukraińskimi jeńcami wojennymi w Ołeniwce w obwodzie donieckim. Chcą, by uznano ich za terrorystów.

Na placu zgromadziło się kilkadziesiąt osób, głównie krewni jeńców wojennych żołnierzy pułku Azow. Organizatorem manifestacji są aktywiści z grupy "Viry" i Stowarzyszenie Rodzin Obrońców Azowstalu. Uczestnicy wezwali także ONZ i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża do postawienia Rosji przed wymiarem sprawiedliwości. Żona dowódcy pułku Azow Kateryna Prokopenko podkreślała, że ​​gdy obrońcy Azowstalu złożyli broń i trafili do niewoli, ONZ i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża zapewniły, że nic im nie grozi.

„Żądamy uznania Rosji za państwo terrorystyczne, które nie przestrzega norm konwencji genewskiej i narusza wszystkie zasady prowadzenia wojny. Żądamy, aby ONZ i MKCK, które gwarantowały zachowanie życia ukraińskich jeńców wojennych natychmiast zareagowali na akt terrorystyczny popełniony przez Rosję i wysłali swoich przedstawicieli na teren kolonii we wsi Ołeniwka na czasowo okupowanym terytorium obwodu donieckiego w celu zbadania okoliczności tragedii, stanu zdrowia rannych i innych jeńców wojennych, pomocy w przekazywaniu ciał zmarłych jeńców wojennych stronie ukraińskiej” – czytamy w ich apelu.

Podobne promocje ogłaszane są również w dniach 30-31 lipca w wielu miastach i krajach na całym świecie, m.in. w: Warszawie, Krakowie, Berlinie, Stambule, Montrealu, Genewie, Amsterdamie, Alicante, Rydze i Londynie.

30 lipca 15:14

Zdjęcia dziennikarza na płonącym polu zboża

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy udostępniło na Twitterze zdjęcia dziennikarza stojącego na płonącym polu zboża i skomentowało:

"Te zdjęcia przypominają nie tylko o spalonych żniwach, które miały nakarmić świat, ale także o nieludzkich okolicznościach, w jakich dziennikarze i fotografowie pracują, aby powiedzieć światu prawdę o rosyjskich okrucieństwach”.

30 lipca 14:36

Rozpoczął się proces odzyskiwania ciał ukraińskich wojskowych, którzy zginęli w wyniku ostrzelania tzw. obozu filtracyjnego w Ołeniwce w obwodzie donieckim - poinformował ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.

Jego zdaniem na terenie tzw. obozu w Ołeniwce łamane są wszystkie konwencje genewskie. Zaznaczył, że na terenie tego obiektu przebywały "tysiące ludzi". Łubinec wskazał, że do Ołeniwki powinni się udać przedstawiciele organizacji międzynarodowych, żeby pobrać materiały do ekspertyzy.

30 lipca 13:59

- Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w piątek w wybuchach min w obwodzie sumskim - poinformował Dmytro Żywycki, szef władz tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy.

30 lipca 13:37
30 lipca 13:16

Rosja ogłosiła, że zakazuje 32 nowozelandzkim urzędnikom i dziennikarzom wjazdu na swoje terytorium w odpowiedzi na podobne działania Nowej Zelandii - podaje AFP.

30 lipca 12:32