Rosja oskarżyła Ukrainę o atak na więzenie w Donieckiej Republice Ludowej, w którym zginęło ponad 50 ukraińskich więźniów. Kijów twierdzi, że Rosja celowo ostrzelała więzienie, by oskarżyć o to Ukrainę. Co najmniej 5 osób zginęło po rosyjskim ataku na przystanek w Mikołajowie.
Pokaż od:
29 lipca 23:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy na nasze strony jutro rano

29 lipca 23:55

Star 1142, który przez ćwierć wieku służył Tramwajom Warszawskim do przeglądów sieci trakcyjnej, pojechał po kompleksowej naprawie do Iwano-Frankowska. Ukraińcy będą używać tego specjalistycznego pojazdu przy eksploatacji trolejbusów.

29 lipca 23:50

ONZ wezwała "wszystkie strony" do niestosowania tortur podczas wojny

ONZ wezwała "wszystkie strony" do niestosowania tortur podczas wojny. Stało się to po tym, jak w sieci umieszczono film pokazujący jak rosyjscy żołnierze torturują, a nawet odcinają części ciała ukraińskim jeńcom wojennym. Misja Monitorowania Praw Człowieka ONZ powiedziała, że była „przerażona” najnowszym wideo.

29 lipca 23:40

Papież nie jedzie do Ukrainy

Nie zapadły jeszcze żadne konkretne decyzje w sprawie ewentualnej podróży papieża Franciszka do Ukrainy - powiedział PAP szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Gallagher.

29 lipca 23:30

Stany Zjednoczone rozważają możliwość włączenia Federacji Rosyjskiej do amerykańskiej listy krajów sponsorujących terroryzm  - oświadczyła podczas briefingu sekretarz prasowy Białego Domu Karine Jean-Pierre.

29 lipca 23:20

Prezydent Zełenski: "Atak okupantów na Ołeniwkę kolejne zbrodnia wojenna Rosjan. Świadome masowe mordowanie ukraińskich jeńców wojennych. Zginęło ich ponad pięćdziesięciu zginęło. Okupant, każdy, ten, który torturuje i zabijają, a także ten, który tylko szydzi, powinien wiedzieć, że kara go nie minie. Nawet jeśli są gdzieś jacyś rosyjscy mordercy, którzy mają nadzieję, że nie zostaną oskarżeni, niech wiedzą:  odpowiedzą. Geografia, czas, granice i mury nie zatrzymają sprawiedliwego odwetu.

Rosja udowodniła licznymi atakami terrorystycznymi, że jest największym źródłem terroryzmu na dzisiejszym świecie. To jest fakt".

29 lipca 23:10

Prezydent ratyfikował traktaty w sprawie akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował traktaty w sprawie akcesji Szwecji i Finlandii do NATO - przekazała w piątek wieczorem sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka.

29 lipca 23:00

Szef dyplomacji UE Josep Borrell powiedział, że Unia aktywnie wspiera wszelkie środki mające na celu zapewnienie odpowiedzialności za naruszenia praw człowieka podczas rosyjskiej agresji w Ukrainie.

29 lipca 22:50

Amerykański sędzia, który w 2012 roku skazał rosyjskiego handlarza bronią Wiktora Bouta na 25 lat więzienia, wyraził poparcie dla umowy zaproponowanej Rosji przez Stany Zjednoczone, aby wymienić go na gwiazdę koszykówki Brittney Griner, chociaż agent federalny zaangażowany w sprawę powiedział, że taka wymiana "umniejszyłaby rządy prawa".

29 lipca 22:35

Polska nie jest w stanie przewieźć takiej ilości ukraińskiego zboża, jaką chciałyby kupić Afryka Północna i Bliski Wschód. Możemy pomóc w niewielkim wymiarze w tranzycie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

29 lipca 22:20

 Siły Zbrojne Ukrainy (SZU) zlikwidowały rosyjską grupę zwiadowczą w okolicy wioski Szczuriwka w obwodzie charkowskim – przekazał Sztab Generalny SZU.

29 lipca 22:05

USA: Rosja prowadzi co najmniej 18 "obozów filtracyjnych"

Rosja prowadzi co najmniej 18 "obozów filtracyjnych" na okupowanych terytoriach Ukrainy. Takich, jak obóz w Ołeniwce, w którym zginęło kilkudziesięciu ukraińskich jeńców.

Przetrzymywani żołnierze i cywile są w nich poddawani groźbom, torturom, a nawet egzekucjom - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu podczas briefingu prasowego poświęconego sytuacji w Ukrainie.

29 lipca 22:01

Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w Donieckiej Republice Ludowej - informują ukraińskie media lokalne.

29 lipca 21:50

"Rosja nie może być traktowana jako wiarygodny partner i trudno ufać w jej szczerość w obliczu ataków na Odessę" - powiedział ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa dotyczącym porozumienia w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża drogą morską.

29 lipca 21:47

Międzynarodowy Czerwony Krzyża zaoferował wsparcie w ewakuacji rannych w Ołeniwce

Międzynarodowy komitet czerwonego krzyża: zaoferował wsparcie w ewakuacji rannych w zgłoszonym ataku na obiekt, w którym przetrzymywano jeńców wojennych w Ukrainie.

29 lipca 21:41

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zadecydował, aby 1 sierpnia nie uruchamiać w Godzinie W syren alarmowych. - To sygnał, który naszym gościom z Ukrainy będzie kojarzył się jednoznacznie z wojną - tłumaczy Ratusz. "W poniedziałek 1 sierpnia, w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na Podkarpaciu zabrzmią syreny alarmowe, które zostaną włączone o godz. 17.  i będą emitować sygnał ciągły przez jedną minutę" - czytamy na stronie urzędu wojewódzkiego.

29 lipca 21:30

Ukraińskie agencje bezpieczeństwa zażądały w piątek od ONZ i Czerwonego Krzyża natychmiastowej reakcji na śmierć jeńców wojennych w rosyjskim więzieniu podkreślając, że były gwarancje, że więźniowie będą dobrze traktowani.

We wspólnym oświadczeniu wydanym po spotkaniu zwołanym przez prezydenta Wołodymyra Zelenskiego, agencje powiedziały, że ONZ i Czerwony Krzyż powinny wysłać zespoły śledcze w celu zbadania tej śmierci.

Atak na tzw. obóz filtracyjny w Ołeniwce, w którym zginęło kilkudziesięciu ukraińskich jeńców, został przeprowadzony przez rosyjską prywatną firmę wojskową, znaną jako grupa Wagnera, na zlecenie jej właściciela, oligarchy Jewgienija Prigożyna - stwierdził ukraiński wywiad.

"Rosyjscy zbrodniarze, którzy w makabryczny sposób mordują ukraińskich jeńców, nie zaznają spokoju nigdzie na świecie. Zemścimy się za każdego zabitego lub okaleczonego rodaka" - zadeklarował dziś naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

29 lipca 21:25

Petro Andruszczenko, doradca burmistrza Mariupola, powiedział, że w okupowanym mieście partyzanci podpalili pola zboża, aby Rosjanie nie mogli go ukraść. 

29 lipca 21:10

Rosyjskie siły zbrojne dokonały dziś uderzenia rakietowego na budynki mieszkalne w Kramatorsku. Zginęła jedna osoba, a pięć zostało rannych. 

29 lipca 20:55

Zniszczenie sił rosyjskich okupantów za pomocą samodzielnie wykonanego drona.