Pięć osób zginęło, kolejne 25 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Kropywnycki. Kilkanaście osób zostało rannych po ostrzale obwodu kijowskiego. Wojska Putina gromadzą sprzęt i wzmacniają pozycję w obwodach zaporoskim i chersońskim w oczekiwaniu na ukraińską kontrofensywę. Sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował, że będzie rozmawiał ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.
Pokaż od:
28 lipca 23:58

Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji z wojny w Ukrainie. Zapraszamy do czytania nas jutro.

28 lipca 23:44

W ciągu ostatniej doby w obwodzie chersońskim z powodu rosyjskich ostrzałów zginęło 7 osób

W ciągu ostatniej doby w obwodzie chersońskim z powodu rosyjskich ostrzałów wojskowych zginęło 7 osób, a 6 zostało rannych – informuje policja obwodu chersońskiego.

"W wyniku ataków rakietowych uszkodzone i zniszczone zostały domy na czterech osiedlach. Istnieją potwierdzone doniesienia o porwaniach samochodów cywilnych, a nawet statku, którego wojska okupantów używają do przekroczenia rzeki Dniepr w rejonie uszkodzonego mostu Antoniwskiego" – czytamy w komunikacie policji.

28 lipca 23:18

Zełenski: Nikt na świecie nie inwestuje w terroryzm bardziej niż Rosja

Tylko w pierwszej połowie dnia w Kijowie były cztery alarmy powietrzne. Rosyjska armia uderzyła dzisiaj rakietami w obwodzie kijowskim, także w Mikołajowie kontynuowała serię strategicznie bezsensownych i brutalnych napaści. Dziękuję każdemu, kto walczy z tym terrorem – powiedział w czwartek w wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Chciałbym również podziękować amerykańskim senatorom, którzy jednogłośnie przyjęli rezolucję wzywającą Departament Stanu do uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. Możemy zobaczyć każdego dnia w Ukrainie, dziś lub każdego innego po 24 lutego, że nikt na świecie nie inwestuje w terroryzm bardziej niż Rosja. To naprawdę wymaga globalnej odpowiedzi prawnej. I nie ma racjonalnego powodu, aby takiej reakcji nie było, także w Stanach Zjednoczonych" – dodał Zełenski.

 
28 lipca 22:58

Reuters: Rosja stworzyła sieć agentów specjalnych w Ukrainie jeszcze przed wojną

Namiot przed Dworcem Centralnym od początku marca jest jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc pomocy w Warszawie. Przewinęły się przez niego setki tysięcy osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie.

28 lipca 22:45

Namiot przed Dworcem Centralnym od początku marca jest jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc pomocy w Warszawie. Przewinęły się przez niego setki tysięcy osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie.

28 lipca 22:30

Ukraińcy zestrzelili rosyjskiego drona w okolicach Iziumu

Jak podaje agencja Euromaidan Press, rosyjski dron Orłan-10 został trafiony z odległości trzech kilometrów przez pocisk ziemia–powietrze Stinger.

28 lipca 22:15

USA: Departament Stanu zatwierdził sprzedaż myśliwców F-35 dla Niemiec

Departament Stanu USA zatwierdził potencjalną sprzedaż 35 myśliwców wielozadaniowych F-35 wraz z uzbrojeniem dla Niemiec – poinformował PAP, powołując się na agencję DSCA należącą do Pentagonu. Wartość zakupu ma wynieść ok. 8,4 mld dolarów.

Jak podano w komunikacie, transakcja dotyczy 35 samolotów i ok. 1000 rakiet oraz bomb, w tym 75 pocisków JASSM-ER.

28 lipca 21:59

Akcja cyklicznych zbiórek ma umożliwić Polakom wsparcie militarne Ukraińców. Helikoptery, które są pierwszym celem zrzutki, to śmigłowce ewakuacyjne Mi-2, produkowane przez ukraińską firmę. Zostaną przekazane Głównemu Urzędowi Wywiadowczemu Ukrainy, który obecnie takiego sprzętu potrzebuje. Jedna maszyna kosztuje 2,7 mln zł. Organizatorzy planują zakup trzech takich śmigłowców. Jeśli akcja się powiedzie, będą kolejne cele.

28 lipca 21:45

Rosja ostrzelała Mikołajów, celując w punkt pomocy humanitarnej

Burmistrz Mikołajowa Ołeksandr Sienkiewicz i szef mikołajowskiej obwodowej administracji wojskowej Witalij Kim donieśli o kolejnym ataku rakietowym na miasto. Rosjanie zaatakowali m.in. punkt dostarczania pomocy humanitarnej. Nie zgłoszono żadnych ofiar.

"Uderzenie nastąpiło w sektor prywatny. Budynki mieszkalne zostały zniszczone. Ratownicy są na miejscu zdarzenia. Alarm powietrzny nadal trwa. Pozostańcie w schronach” – napisał Sienkiewicz.

28 lipca 21:30

Ukraina: w lipcu Rosjanie przeprowadzili ponad 90 ataków rakietowych i lotniczych

Od początku lipca siły rosyjskie przeprowadziły ponad 90 ataków rakietowych i lotniczych na Ukrainę - poinformował generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Wskutek ataków całkowicie zniszczonych zostało 28 obiektów, w tym cztery szkoły i dziewięć domów mieszkalnych. Częściowo zniszczonych zostało 137 obiektów, w tym siedem obiektów infrastruktury transportowej, 11 placówek edukacyjnych i 29 domów mieszkalnych" - powiedział generał, cytowany przez agencję UNIAN.

28 lipca 21:15

Brytyjczyk ostrzega też przed zagrożeniem związanym z szybkim rozwojem technologicznym i rosnącą liczbą krajów, które dziś pracują nad zaawansowaną, niebezpieczną bronią - taką jak choćby pociski manewrujące.

28 lipca 20:59

Estonia wprowadziła nowe ograniczenia wizowe dla Rosjan

Rząd Estonii zatwierdził ograniczenia, które pozbawiają obywateli rosyjskich możliwości otrzymania pozwolenia na pobyt czasowy i wiz w celu studiowania, a także ograniczają prawo do wydawania zezwolenia na pracę krótkoterminową - czytamy w oficjalnym komunikacie opublikowanym w czwartek na stronie estońskiego rządu.

"Kontynuacja sankcji wobec Rosji jest ważna dla zapewnienia niesłabnącej presji na ten kraj. Jeśli sankcje pomogą powstrzymać rosyjską agresję, będą miały pozytywny wpływ na nasze własne bezpieczeństwo" – powiedział estoński minister spraw zagranicznych Urmas Reinsalu.

28 lipca 20:45
28 lipca 20:30

ONZ: Mamy nadzieję, że pierwszy statek ze zbożem wypłynie z Ukrainy w piątek

Zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths wyraził w czwartek nadzieję, że pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynie w piątek z jednego z czarnomorskich portów w Ukrainie.

Griffiths sprecyzował, że tureccy, rosyjscy i ukraińscy wojskowi, we współpracy ze specjalnym zespołem ONZ, nadal prowadzą rozmowy we Wspólnym Centrum Koordynacyjnym w Stambule, aby wypracować procedury operacyjne dla umowy, uzgodnionej 22 lipca przez wszystkie cztery strony.

28 lipca 20:15

Liczba ofiar ostrzału Bachmutu wzrosła do trzech, trzy kolejne osoby zostały ranne

Trzy osoby zginęły, a trzy zostały ranne w wyniku ostrzału przez rosyjskich okupantów miasta Bachmut w obwodzie donieckim - poinformował w czwartek szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko.

"Wiemy już o co najmniej trzech zabitych i trzech rannych. Uszkodzonych zostało sześć budynków mieszkalnych i sześć prywatnych domów” – napisał Kyryłenko na Telegramie.

28 lipca 19:59

UEFA zbada śpiewy o Putinie podczas meczu Fenerbahce z Dynamem Kijów w Stambule

UEFA ogłosiła wszczęcie śledztwa w sprawie kibiców Fenerbahce, którzy skandowali imię prezydenta Rosji Władimira Putina w Stambule podczas rewanżowego meczu drugiej rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów z Dynamem Kijów.

Ambasada Ukrainy w Turcji potępiła zachowanie tureckich kibiców.

28 lipca 19:46

Władze Uzbekistanu ostrzegają przed werbunkiem na wojnę w Ukrainie

Władze Uzbekistanu zaapelowały do swoich obywateli o ostrożny wybór ofert pracy w Rosji. Jak podkreślono, wiele ogłoszeń, w których proponowane jest wysokie wynagrodzenie, w rzeczywistości zakłada wyjazd na wojnę w Ukrainie - informuje PAP, powołując się na Radio Swoboda.

"Niektóre kanały rozpowszechniają ogłoszenia o zaproszeniu obywateli Uzbekistanu i Kirgistanu do pracy w Rosji z wysokim wynagrodzeniem. Głównym celem tych ogłoszeń jest ściągnięcie obywateli do stref konfliktu między Rosją i Ukrainą. W związku z tym prosimy naszych rodaków o to, by nie wierzyli w nieoficjalne ogłoszenia z ofertami pracy za granicą" - napisała w komunikacie uzbecka agencja ds. zagranicznej migracji zarobkowej.

28 lipca 19:30

Zełenski powołał nowego prokuratora generalnego i szefa biura antykorupcyjnego

Prezydent Wołodymyr Zełenski powołał w czwartek nowego prokuratora generalnego, a także nowego prokuratora antykorupcyjnego, co było częścią zobowiązań Kijowa wobec jego zachodnich sojuszników.

Nowym prokuratorem generalnym został 49-letni Andrij Kostin, który był posłem frakcji parlamentarnej Zełenskiego.

Nominacja nastąpiła dwa tygodnie po tym, jak Zełenski zwolnił byłą prokurator generalną Irynę Wenediktową, a także szefa głównej służby bezpieczeństwa kraju (SBU) Iwana Bakanowa, powołując się na ich niezdolność do wykorzenienia rosyjskich agentów, którzy przeniknęli do ukraińskich organów ścigania.

Zełenski tłumaczył wówczas, że wszczęto setki śledztw w sprawie zdrady stanu i rosyjskiej współpracy z udziałem pracowników prokuratury, organów śledczych i innych organów ścigania.