Rosjanie gromadzą sprzęt i wzmacniają pozycję w obwodach zaporoskim i chersońskim w oczekiwaniu na ukraińską kontrofensywę. W nocy Ukraińcy uderzyli w most Antonowski w Chersoniu. W ten sposób zablokowano Rosjanom ważną przeprawę dla wojska. Przedstawiciele państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie ograniczenia zużycia gazu ziemnego.
Pokaż od:
27 lipca 23:55

Na dziś to już wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.

27 lipca 23:53

MSZ Ukrainy: oskarżenia Rosji o niechęć Kijowa do negocjacji mających na celu zakłócenie kontrofensywy Ukrainy na południu.

Rzecznik ministerstwa Oleh Nikolenko powiedział Irish Times, że Rosja stara się kupić więcej czasu na nielegalną aneksję okupowanych terytoriów.

27 lipca 23:32

Seria wybuchów w Charkowie

W mediach społecznościowych pojawiły się informacje o tym, że w środę wieczorem w Charkowie słychać było serię wybuchów.

27 lipca 23:17

Rosyjski MSZ: USA nie zwróciły się oficjalnie w sprawie rozmowy z Ławrowem

Reuters: Waszyngton oficjalnie nie zwrócił się do Rosji w sprawie rozmowy telefonicznej między sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem a ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, poinformowała w środę rosyjska agencja Tass. - Kierujemy się normalną praktyką dyplomatyczną, a nie robimy rzeczy przez megafon - zacytowała rzeczniczkę rosyjskiego MSZ.

27 lipca 23:04

Włochy spodziewają się uniezależnić od rosyjskiego gazu w 2024 r.

27 lipca 22:33

- Jeśli chodzi o most Antonowski w Chersoniu i inne przeprawy w obwodzie, oczywiście wszystkie będą odbudowane, ale już przez nas. Robimy wszystko, by okupanci zostali bez żadnych logistycznych możliwości na naszej ziemi - mówił Zełenski.

27 lipca 22:13

Będziemy wyzwalać nasze terytorium wszystkimi dostępnymi instrumentami, dopóki nie dojdziemy do prawowitych granic Ukrainy - zapowiedział prezydent tego państwa Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w środę wieczorem nagraniu.

27 lipca 21:50

Na krążowniku „Moskwa”, który zatonął w połowie kwietnia na Morzu Czarnym, zginął syn dowódcy rosyjskiej dywizji Floty Czarnomorskiej Olega Kriworoga, Walerij Kriworog - informuje „Agencja".

27 lipca 21:26

- USA będą wspierać Ukrainę w jej dyplomatycznych wysiłkach, ale Rosja nie jest na razie gotowa do negocjacji pokojowych w dobrej wierze - mówił Blinken podczas środowe konferencji prasowej. - Stany Zjednoczone są gotowe wesprzeć jakiekolwiek możliwe i znaczące działania dyplomatyczne. Niestety, Moskwa nie dała dotąd żadnych sygnałów, że jest gotowa do zaangażowania się w nie znacząco i konstruktywnie - podkreślił.

27 lipca 21:13
27 lipca 20:56

Blinken: Po raz pierwszy od początku wojny będę rozmawiał z Ławrowem

- W najbliższych dniach będę rozmawiał z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem po raz pierwszy od początku inwazji Rosji na Ukrainę - powiedział w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken. Dodał, że wśród tematów będzie m.in. uwolnienie przetrzymywanych przez Rosję obywateli USA oraz porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża.

Podkreślił, że chce również poruszyć temat uwolnienia koszykarki Brittney Griner oraz byłego żołnierza Paula Whelana.

27 lipca 20:40

Rosja ściąga siły w okolice Chersonia

- Obserwowane są bardzo duże ruchy rosyjskich wojsk na kierunku chersońskim, na południu Ukrainy. Rosja ściąga tam maksymalne siły - powiedział w środę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

27 lipca 20:25

Żartobliwa petycja o nadanie ustępującemu brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi obywatelstwa ukraińskiego i uczynienie go premierem kraju zebrała ponad 2,5 tys. podpisów godzinę po tym, gdy została umieszczona we wtorek na oficjalnej stronie petycji Ukrainy.

27 lipca 20:10

Wołodymyr Zełenski ma nadzieję, że ustępujący premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson dalej pozostanie na pierwszej linii politycznego frontu po tym, gdy okazał się jednym z najzagorzalszych zagranicznych zwolenników Ukrainy w Europie - powiedział w rozmowie z brytyjską stacją TalkTV.

27 lipca 19:42

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss zapytana, czy wierzy, że „Władimir Putin skutecznie trzyma resztę świata dla okupu”, „odcinając dostawy gazu do Niemiec i innych krajów”, odpowiedziała: - To jest dokładnie to, co próbuje zrobić, i jest niezwykle ważne, abyśmy pozostali silni w obliczu jego przerażającej agresji. Jeśli pozwolimy Władimirowi Putinowi odnieść sukces, spowoduje to niewypowiedziane cierpienia w całej Europie. Wiemy, że nie zatrzymałby się po prostu na Ukrainie, wschód Europy jest zagrożony, demokracja jest zagrożona.

27 lipca 19:25

Mapa pokazująca aktualną sytuację na froncie.

27 lipca 19:10

Press Association: Według zachodnich urzędników Rosja „definitywnie” straciła inicjatywę w bitwie o Donbas.

Moskwa nie zajmie wschodniego centrum przemysłowego w „najbliższej przyszłości”, powiedział jeden z urzędników, ale „nie można liczyć, że podda się i pojedzie do domu”. Dodał, że Rosja ma zdolność, by "przystosowywać się do warunków". 

27 lipca 18:55

Iran będzie dostarczał części i wyposażenie do samolotów, a także naprawiał samoloty w Rosji. Strona rosyjska nie potwierdziła jeszcze tego doniesienia.