Wznowienie ofensywy lądowej nie przełożyło się jeszcze na znaczące postępy Rosji - podaje Instytut Badań nad Wojną. USA szacują, że do tej pory rosyjskie straty na Ukrainie to około 15 tys. zabitych i prawdopodobnie 45 tys. rannych - przekazał dyrektor CIA. Jak dodał, nie ma informacji, że stan zdrowia Władimira Putina jest zły. Rosjanie ostrzelali Charków. Dwie osoby nie żyją, kilkanaście jest rannych.
Pokaż od:
21 lipca 23:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji i zapraszamy jutro rano na strony Gazety Wyborczej.

21 lipca 23:55

Olga Zełenska zdecydowała, że zrobi test na COVID-19 po wiadomości o chorobie Joe Bidena.

21 lipca 23:45

Polskie działo samobieżne "Krab" podczas frontowej pracy.

21 lipca 23:35

Przegląd dzisiejszego dnia przygotowany przez Sztab Generalny SZU.

21 lipca 23:25

Sąd w Rosji uznał, że emeryt Georgi Kakabadze jesy winien znieważenia prezydenta. Emeryt nosił ze sobą plakat z cytatem muzyka rockowego Jurija Szewczuka, który niedawno na scenie powiedział, że "​„Ojczyzna nie jest dupą prezydenta". Kakabadze został ukarany grzywną 40 tysięcy rubli, a słowo na "D" zostało zakazane, bowiem oznacza "brak szacunku dla władz".

21 lipca 23:15

Doniecka Obwodowa Administracja Wojskowa opublikowała zdjęcie skutków dzisiejszego ostrzału Kramatorska. Wojska Putina zniszczyły szkołę, uszkodzony został budynek mieszkalny oraz 85 innych domów prywatnych.

21 lipca 23:05

Krótka historia rosyjskiego czołgu.

21 lipca 23:00

Wojna z Putinem ponad podziałami

"Jak strasznie Ruscy musieli nas wkurzyć, że muzułmanin i żyd siedzą w jednym okopie" - opowiadają żołnierze. Jeden się przedstawia jako mudżahedin, bojownik Allaha, a drugi to weteran armii izraelskiej - zwraca uwagę Jarosław Kociszewski, ekspert ds. bliskowschodnich z new.org.pl.

21 lipca 22:47

W piątek Litwa oficjalnie przyłączy się do sprawy zbrodni wojennych Rosji przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ONZ w Hadze.

Już 43 kraje Europy i świata, a także sama Unia Europejska wyraziły chęć udziału w rozprawie przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, potępiającym militarną agresję Rosji i jej zbrodnie międzynarodowe.

21 lipca 22:35

Efekt wizyty Pierwszej Damy Ukrainy w USA

"Pierwszy realny efekt wizyty Pierwszej Damy w Stanach Zjednoczonych - senatorowie przedstawili projekt uchwały uznającej działania Rosji na Ukrainie za ludobójstwo. Uchwała stwierdza, że działania Rosji na Ukrainie, które obejmują przymusowe deportacje do Federacji Rosyjskiej oraz celowe zabijanie ukraińskich cywilów podczas masowych okrucieństw, są ludobójstwem wobec narodu ukraińskiego" powiedział m,.ion Zełenski w wieczornym przemówieniu.

21 lipca 22:29

Rosja grozi: "Będą niszczące konsekwencje"

Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji powiedziało w czwartek, że najnowsza runda sankcji Unii Europejskiej jest bezprawna i będzie miała "niszczące konsekwencje" dla bezpieczeństwa i części światowej gospodarki.

"Unia Europejska z godnym pozazdroszczenia uporem kontynuuje wpędzanie się w ślepy zaułek" - powiedziała w oświadczeniu rzeczniczka ministerstwa Maria Zakharova.

Kolejne sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji weszły właśnie w życie. Uzgodnione ostatecznie przed południem restrykcje zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym. Zawierają one m.in. nowe wymogi dotyczące osób wpisanych na tzw. czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami.

21 lipca 22:15

USA mówią o pociągnięciu Rosji do odpowiedzialności za realizację umowy zbożowej w Ukrainie

Departament Stanu USA w czwartek z zadowoleniem przyjął wynegocjowane przez ONZ porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża, ale powiedział, że rozważą pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności za wdrożenie umowy w takiej formie - przekazał rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

21 lipca 22:01

Logika po rosyjsku. Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck oskarżył Rosję o szantażowanie Europy w sprawie energii. Kreml zaprzeczył temu i obwinił Europę o spowodowanie zakłóceń dostaw... sankcjami, które narzucono na nią za inwazję na Ukrainę.

21 lipca 21:45

Koledzy zabitego Polaka wspominają go jako zdolnego i lubianego przez wszystkich żołnierza. Był też wysportowany, znał się na sztukach walki. - To był mocny chłop - powiedział inny polski ochotnik, który wcześniej walczył wraz ze zmarłym.

21 lipca 21:30

Ukraina opracuje system do monitorowania wykorzystania sprzętu wojskowego

Ukraina opracuje system oraz hub informacyjny do monitorowania tego, jak wykorzystywany jest zachodni sprzęt wojskowy - przekazał portal Euromaidan. System będzie monitorował nowe dostawy broni według statusu (na przykład gotowy do wysyłki, w drodze lub otrzymany przez siły zbrojne) i klasyfikacji do próbek broni radzieckiej.

21 lipca 21:22

Kolejna tajemnicza śmierć w Rosji

Emerytowany generał major FSB Jewgienij Łobaczow został znaleziony martwy w Moskwie. Obok ciała znaleziono pistolet TT. Oficjalną wersją zdarzenia jest samobójstwo. 

21 lipca 21:15

Amerykańscy senatorowie Jim Risch i Ben Cardin przedstawili projekt, który uznaje działania Rosji w Ukrainie, w szczególności deportacje i umyślne zabijanie ludności cywilnej, za ludobójstwo narodu ukraińskiego.

"Nie ma wątpliwości, że to, co robi Rosja w Ukrainie, jest ludobójstwem” – stwierdził Risch. "Gdybyście mogli spacerować po ulicach Kijowa, Irpinia i Hostomla, tak jak ja w zeszłym miesiącu, i słuchać opowieści o tym, co zrobili rosyjscy żołnierze... to jest to ludobójstwo. Społeczność międzynarodowa dokumentuje liczne nadużycia Rosji, które są wojną zbrodni, w całej Ukrainie. Nadszedł czas, by Stany Zjednoczone i świat to uznały – podkreślił.

21 lipca 21:00

Rosja odwołała paradę wojskową w okupowanym Sewastopolu. Tradycyjnie miała się odbyć w Dzień Marynarki Wojennej.

21 lipca 20:50

Oblicza wojny: widok z rejonu kalinińskiego w Doniecku.

21 lipca 20:40

Amerykański FGM-148 Javelin w rękach SZU - gdzieś na południu.