Rosjanie przeprowadzili w czwartek atak rakietowy na centrum Winnicy w środkowej Ukrainie. Zginęły co najmniej 23 osoby. Trwa akcja ratunkowa, ale służby uważają, że najprawdopodobniej nie ma już szans na odnalezienie żywych. Rosja straciła już podczas działań bojowych w Ukrainie więcej żołnierzy niż podczas II wojny czeczeńskiej.
Pokaż od:
15 lipca 23:29

To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

15 lipca 22:56

Rosjanie ostrzelali miasto Dniepr. Według wstępnych informacji co najmniej trzy osoby zginęły, a rannych jest co najmniej 15.

15 lipca 22:25

Mer Słowiańska Wadym Lach przekazał, że miasto zostało ostrzelane z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych pociskami kasetowymi. Na skutek ataku jedna osoba zginęła, są też ranni.

15 lipca 22:16

Biuro Prokuratora Generalnego poinformowało zaś o ostrzelaniu Bachmutu, w wyniku czego 6 osób zostało rannych. Pociski trafiły w administrację miejscowego targowiska oraz magazyny. Ponadto całkowicie lub częściowo zostało zniszczonych około 10 wielopiętrowych budynków.

15 lipca 22:01

Rosjanie ostrzelali w piątek Słowiańsk i Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, co najmniej jedna osoba zginęła i 6 zostało rannych – poinformowały ukraińskie władze.

15 lipca 21:08

Holandia będzie "na dużą skalę" szkolić ukraińskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii, powiedziała w piątek minister obrony Kajsa Ollongren po posiedzeniu rządu. Jak deklaruje Ollongren, pierwsze szkolenia rozpoczną się już w sierpniu.

15 lipca 20:42
15 lipca 20:19

Dwa szturmy rosyjskie odbiły w ciągu ostatniej doby siły ukraińskie: na kierunku słobożańskim i donieckim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Na kierunku słobożańskim siły rosyjskie ostrzeliwały ogniem artyleryjskim okolice wielu miast, w tym Charkowa, Zołocziwa, Nowomykołajiwki, i wsi Bohorodyczne. Siły ukraińskie po raz kolejny odparły rosyjski szturm, którego celem było zajęcie Bohorodycznego.

Na kierunku donieckim siły rosyjskie usiłowały zająć nowe tereny i przejąć kontrolę na drogą Bachmut-Lisiczańsk, atakując przy użyciu lotnictwa i artylerii, m.in. w okolicy Kramatorska, Biłohoriwki, Sołedaru i Bachmuta. Przeprowadziły też ataki lotnicze, m.in. na Awdijiwkę. Wojska ukraińskie odparły te natarcia.

15 lipca 20:03
15 lipca 19:28

Rosyjskie władze nałożyły w piątek sankcje wizowe na 384 członków parlamentu Japonii - przekazała agencja Reuters, powołując się na oświadczenie rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

W marcu Japonia w związku z agresją na Ukrainę zamroziło aktywa 32 rosyjskich i białoruskich oficjeli oraz oligarchów. Tokio sankcjami objęło Putina i przywódcę Czeczenii Ramzana Kadyrowa, a także siedem rosyjskich banków oraz bank centralny Rosji.

15 lipca 19:16

Ukraina otrzymała pierwsze wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe MLRS M270 – poinformował minister obrony Ukrainy Ołeksij Rezinkow.

15 lipca 19:02

Rosja w Ukrainie straciła więcej żołnierzy niż podczas II wojny czeczeńskiej

Rosja straciła już podczas działań bojowych w Ukrainie więcej żołnierzy niż podczas II wojny czeczeńskiej w latach 1999-2002 – wynika ze wspólnego śledztwa serwisu Mediazona i rosyjskiej sekcji BBC.

Analizując dane, w których uwzględniono tylko publiczne informacje o śmierci i pogrzebach (np. posty krewnych, doniesienia w regionalnych mediach rosyjskich i oświadczenia władz lokalnych), Mediazona i BBC obliczyły, że według stanu z piątku w Ukrainie zginęło 4760 żołnierzy rosyjskich.

Tymczasem według oficjalnych obliczeń rosyjskiego resortu obrony od października 1999 do grudnia 2002 r. wojsko rosyjskie straciło w wojnie czeczeńskiej 4572 żołnierzy.

15 lipca 18:56

Siły ukraińskie zestrzeliły dwa rosyjskie samoloty szturmowe Su-25 w obwodzie zaporoskim na południu kraju – poinformowała w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na Telegramie. Maszyny zostały zestrzelone w okolicach miasta Orichiw i wsi Stepowe.

15 lipca 18:27

Ponad 46 hektarów pszenicy zostało spalonych z powodu rosyjskiego ostrzału w obwodzie charkowskim - poinformowała charkowska obwodowa administracja wojskowa.

15 lipca 18:08