Rosja zamierza zaanektować część, a może nawet całość obwodu charkowskiego - podaje Instut Badań nad Wojną. Kanada wprowadzi nowe sankcje wymierzone w Rosję będą one dotyczyć m.in. przemysłu naftowo-gazowego i chemicznego. Co najmniej 34 osoby znajdują się pod gruzami bloku, który został ostrzelany w sobotę wieczorem przez siły rosyjskie w mieście Czasiw Jar w obwodzie donieckim.
Pokaż od:
10 lipca 23:01

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

10 lipca 22:27

"Atak rakietowy na miasto Czasiw Jar w obwodzie donieckim. Każdy, kto zleca takie ataki, każdy, kto zleca je na zwykłe miasta, na osiedla mieszkalne - zabija. Trafiają z taką precyzją, że nie mogą powiedzieć, że czegoś nie wiedzieli lub nie zrozumieli.

Kara będzie nieunikniona dla każdego rosyjskiego mordercy. Karę muszą ponieść wszyscy z nich - bezdyskusyjnie. Tak jak ponieśli ją naziści. I niech nie mają nadziei, że ich ojczyzna ich ochroni. Rosja opuści ich jako pierwsza, kiedy tylko zmienią się polityczne okoliczności" - mówi w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski.

10 lipca 22:19

Dwie osoby zginęły w niedzielę, gdy Rosja ostrzelała kilka wsi i miast w obwodzie donieckim - przekazał Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu donieckiego.

10 lipca 22:06

Putin myślał, że wciąż jesteśmy starym ZSRR, który zostanie "znormalizowany" w kilka dni. No to się pomylił.

10 lipca 21:49

6 osób zostało uratowanych z gruzów domu zniszczonego przez ostrzał w mieście Czasiw Jar - informują służby ratownicze w Ukrainie.

Ratownicy nie przerywają akcji. Zdemontowano już ponad 110 ton zniszczonych elementów konstrukcyjnych. Z dwoma osobami uwięzionymi pod gruzami podtrzymywany jest kontakt.

10 lipca 20:51

- Biegliśmy po to, aby pokazać, jak ważny jest pokój i przyjaźń między narodami. Chcemy też pomóc dzieciom w kraju, gdzie te oczywiste relacje są abstrakcją. Gdzie ich sąsiad napada i zabija - mówią członkowie Lions Charity Run z Poznania, którzy wzięli udział w wyjątkowym międzynarodowym biegu.

10 lipca 20:39

Siły rosyjskie ostrzelały w niedzielę rejony krzyworoski i synelnykiwski w obwodzie dniepropetrowskim.

"W rejonie krzyworoskim rosyjscy okupanci użyli artylerii beczkowej do ostrzeliwania terytoriów przygranicznych gmin. Nie zgłoszono żadnych ofiar ani zniszczeń. W rejonie synelnykiwskim nieprzyjaciel uderzył w gminę Wełyka Mychajliwka. Okoliczni mieszkańcy nie zostali ranni. W wyniku ostrzału na podwórku domu mieszkalnego wybuchł pożar - zapaliły się stóg siana i traktor. Trwa 'demilitaryzacja' cywilnych maszyn rolniczych od okupantów” - napisał na Telegramie szef Dniepropetrowskiej Rady Obwodowej Mykoła Łukaszuk.

10 lipca 20:31

Wojska rosyjskie użyły do ataku na Czasiw Jar w obwodzie donieckim pocisków Iskander  - powiedział w niedzielę Wiaczesław Bojcow, przedstawiciel Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy (DSNS).

10 lipca 20:04

Więźniowie rosyjskich kolonii karnych werbowani są do prywatnych firm wojskowych i wysyłani na wojnę w Ukrainie. Liczne straty wśród żołnierzy armii rosyjskiej od początku inwazji sprawiają, że Rosja jest im w stanie wiele obiecać. Chętnym oferowana jest amnestia po sześciu miesiącach służby - informuje ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

10 lipca 19:50

Rosjanie próbują uzupełnić straty w wykrwawionych jednostkach, by ruszyć z nową ofensywą w Donbasie. Dzięki zachodniej artylerii Ukraińcy są w stanie pokrzyżować im plany.

10 lipca 19:19

Dalej trwa akcja ratunkowa po ostrzale w Czasiwym Jarze - informują służby ratunkowe w regionie donieckim.

Do tej pory pod gruzami znaleziono 15 ciał ofiar, a 6 osób udało się uratować.

10 lipca 18:45

Od początku wojny w Ukrainie wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki śledzi prasę rosyjską. W niedzielę 10 lipca rosyjska propaganda informuje o tym, że Rosji mogą nie przyjąć na igrzyskach, ale nie zabraknie ziemniaków.

10 lipca 18:37

20-letnia zwyciężczyni wielu konkursów tańca sportowego Daria Kudel zginęła po tym, gdy rosyjska rakieta spadła na jej dom w Krzywym Rogu. W ataku został ranny również jej ojciec.

10 lipca 18:21

Zza ekranów laptopów, w pełni anonimowi i uważający na każdy krok. Białoruscy hakerzy z grupy Cyfrowi Partyzanci walczą o wolność Białorusi od czasu sfałszowanych wyborów prezydenckich. 24 lutego 2022 r. zrozumieli, że nie tylko reżim Łukaszenki jest ich wrogiem, a z Putinem na Kremlu mogą nigdy nie odzyskać wolności i niezależności.

10 lipca 18:11

Ukraińskie ministerstwa energii i spraw zagranicznych wydały w niedzielę wspólny komunikat wyrażający "głębokie rozczarowanie" decyzją Kanady o zwrocie do Niemiec naprawionej turbiny Siemensa używanej w gazociągu Nord Stream 1.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie ministerstwa energetyki wezwano kanadyjski rząd do zmiany decyzji, a decyzję o zwrocie turbiny określono jako próbę dostosowania przyjętych sankcji do kaprysów Federacji Rosyjskiej.

10 lipca 18:01

9 policjantów z obwodu ługańskiego jest podejrzanych o zdradę - przekazała Prokuratura Generalna Ukrainy.

Funkcjonariusze mieli zgodzić się na wstąpienie w szeregi nowo utworzonej rosyjskiej administracji w okupowanym obwodzie ługańskim, co stanowi złamanie złożonej przed rozpoczęciem służby przysięgi i dopuszczenie się zdrady na rzecz obcego państwa.

10 lipca 17:38

Wchodzi w życie zakaz tranzytu kolejowego m.in. alkoholu i cementu do obwodu kaliningradzkiego przez Litwę

W niedzielę zaczął obowiązywać zakaz tranzytu cementu, alkoholu, kawioru i innych towarów luksusowych drogą kolejową do obwodu kaliningradzkiego przez terytorium Litwy. 

Zakaz jest efektem piątego pakietu sankcji, który Unia Europejska przyjęła wobec Rosji.

18 czerwca wszedł w życie zakaz tranzytu stali i wyrobów z metali żelaznych. Od 10 sierpnia nie będzie możliwy również przewóz węgla, a od 5 grudnia - ropy i produktów ropopochodnych.

10 lipca 17:04

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało w niedzielę, że rosyjskie siły ostrzelały dwa hangary, w których Ukraińcy mieli przechowywać haubice M777.

Oba obiekty miały znajdować się w obwodzie donieckim, w okolicach Konstantynówki.

M777 to haubica ultralekka kalibru 155 mm produkcji brytyjskiej, używana także m.in. przez armię Stanów Zjednoczonych. Wyróżnia się dużą łatwością transportu i przydatnością w operacjach szybkiego reagowania.

10 lipca 16:37

- Do każdego zebranego jednego euro dołożymy 50 eurocentów - mówi Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. OSK startuje ze zbiórką na apteczki wojskowe dla ukraińskich żołnierzy.

10 lipca 16:26

Od początku wojny w Ukrainie Organizacji Narodów Zjednoczonych udało się potwierdzić 124 przypadki przemocy seksualnej, której sprawcami byli rosyjscy najeźdźcy - przekazała specjalna przedstawicielka ONZ ds. przemocy seksualnej w czasie konfliktów Pramila Patten.

Zdaniem Patten nie powinno być jednak żadnych wątpliwości co tego, że są to dane szczątkowe i nieoddające pełnego obrazu sytuacji  - ze względu na trudność lub praktyczną niemożliwość zebrania potwierdzonych informacji z obszarów znajdujących się pod rosyjską okupacją.

- Te dane to tylko wierzchołek góry lodowej - powiedziała przedstawicielka ONZ.