Rosja posuwa się do przodu w Donbasie: ostrzeliwane są częsci obwodów donieckiego i ługańskiego, które znajdują się pod kontrolą Ukrainy. Pociski spadły też na centrum Charkowa i Mikołajów. Armia rosyjska celowo niszczy uprawy w obwodzie chersońskim.
Pokaż od:
9 lipca 23:01

Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. Zapraszamy jutro.

9 lipca 22:40

Krajobraz po ataku na Drużkiwkę

World Central Kitchen opublikowała na Twitterze nagranie wideo przedstawiające następstwa dzisiejszego rosyjskiego ataku rakietowego na Drużkiwkę, czyli miasto w kontrolowanej przez Ukrainę części obwodu donieckiego.

WCK to globalna organizacja non profit, założona przez słynnego szefa kuchni José Andrésa, której celem jest dostarczanie posiłków ofiarom i służbom ratowniczym w miejscu katastrofy.

9 lipca 22:27

Zełenski podziękował USA za nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 400 mln dolarów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Stanom Zjednoczonym za decyzję o przekazaniu Ukrainie nowego pakietu pomocy obronnej o wartości 400 mln dolarów.

"Dodatkowe systemy HIMARS i inna broń precyzyjna pozwalają nam podejmować dokładne kroki antyterrorystyczne, pozwalają nam zredukować rosyjskie ataki na naszych ludzi” – powiedział Zełenski.

Według prezydenta Ukrainy działania terrorystyczne Federacji Rosyjskiej "można powstrzymać jedynie nowoczesną i potężną bronią".

9 lipca 21:59

Zełenski: Brutalne ataki rosyjskiej artylerii w Donbasie nie ustają ani na jeden dzień

- W ciągu zaledwie jednego dnia Rosja zaatakowała Mikołajów, Charków, Krzywy Róg, osady obwodu zaporoskiego. Zaatakowała właśnie sektor mieszkaniowy - całkowicie świadomie, celowo, zwykłe domy, obiekty cywilne, ludzi. Są ofiary - zabici, ranni. Brutalne uderzenia rosyjskiej artylerii w Donbasie nie ustają ani na jeden dzień – kierunek słowiański, Bachmut, Awdijiwka - wylicza prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu wideo, które zostało opublikowane w sobotę wieczorem. 

 
9 lipca 21:50

Ukraina: pięciu rannych w rosyjskim ostrzale obwodu sumskiego

Pięć osób zostało rannych w sobotę w rosyjskich ostrzałach obwodu sumskiego na północy Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Dmytro Żywycki.

Gubernator przekazał, że Rosjanie ostrzelali trzy gminy w regionie. Ataki prowadzono z samolotu, który nie przekroczył ukraińskiej granicy państwowej, oraz z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i moździerzy. Z samolotu wystrzelono 14 pocisków. Łącznie rannych zostało pięć osób.

9 lipca 21:36

Kijów dziękuje Wielkiej Brytanii za szkolenie wojska

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podziękował Wielkiej Brytanii i ministrowi obrony Benowi Wallace'owi za szkolenie ukraińskich żołnierzy.

"Prawdziwy przyjaciel Ukrainy i mój kolega Ben Wallace odwiedzili ukraińską armię podczas szkolenia w Wielkiej Brytanii – napisał na Twitterze Reznikow. - Obrońcy Ukrainy są gotowi do szybkiej i skutecznej nauki. Brytyjskie doświadczenie, broń i sprzęt są wysoko cenione przez Ukrainę. Dziękuję!" - dodał. 

Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Wadym Prystajko powiedział 7 lipca, że ​​około 10 tys. ukraińskich żołnierzy przejdzie standardowe szkolenie NATO w Wielkiej Brytanii.

9 lipca 21:20

UE zbuduje w Brukseli bunkier do tajnych negocjacji za 8 mln euro

Unia Europejska zbuduje w Brukseli bezpieczny bunkier o wartości 8 mln euro, aby przywódcy UE mogli prowadzić tajne spotkania bez obaw, że zostaną podsłuchani - donosi portal Euobserver.com

Według projektu bunkier będzie mógł pomieścić około 100 osób - urzędników unijnych, a także personel protokolarny, techniczny i serwisowy.

Przestrzeń zostanie odłączona od internetu, ale zostanie wyposażona w wewnętrzną technologię konferencyjną z dużym ekranem i mikrofonami podłączonymi do kabin dla 30 tłumaczy.

Zarówno sala konferencyjna, jak i kabiny zostaną umieszczone w certyfikowanej przez NATO ramie izolacyjnej, aby zmniejszyć ryzyko przechwycenia i wykorzystania przez systemy szpiegowskie fal elektromagnetycznych i radiowych generowanych przez ekrany i przewody IT.

9 lipca 21:09

Ostrzał Krzywego Rogu, zginęło dwóch cywilów

Ratownicy zakończyli oględziny terenu w Krzywym Rogu, który rankiem został trafiony przez rosyjską rakietę. Uszkodzeniu uległo 18 budynków mieszkalnych, zginęło dwóch cywilów, a trzy osoby zostały ranne - poinformował o tym szef dniepropietrowskiej rady obwodowej Mykoła Łukaszuk.

"Bardzo trudny dzień. Dziś Federacja Rosyjska zabiła jeszcze dwóch cywilnych mieszkańców obwodu dniepropietrowskiego. W wyniku porannego ostrzału na miejscu zmarła jedna kobieta, a druga później w szpitalu. Trzy kolejne osoby zostały ranne odłamkami" - napisał Łukaszuk, a jego słowa przywołuje agencja UNIAN

9 lipca 20:56
9 lipca 20:44

W obwodzie donieckim w wyniku rosyjskiego ostrzału zginęło dziś trzech cywilów

W obwodzie donieckim Rosjanie prowadzą aktywny ostrzał wzdłuż całej linii frontu oraz w miastach na jej tyłach, zabijając 9 lipca co najmniej trzech cywilów - informuje szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko.

"W Marynce co najmniej jedna osoba zginęła od ostrzału, w Krasnohoriwce na polach wybuchł pożar. W Konstantynówce co najmniej pięć nalotów uderzyło w dzielnice mieszkalne – wiemy już o jednym zabitym i trzech rannych. Uszkodzona została też fabryka mebli. Jedna osoba zginęła, a jedna została ranna w Pereżnym" - napisał Kyryłenko na Telegramie.

9 lipca 20:30

Ukraina zaminowuje granicę z Białorusią

"Armia ukraińska zaczęła podkładać miny na granicy z Białorusią, w tym na głównych przejazdach drogowych i kolejowych" - poinformował białoruski opozycyjny dziennikarz Tadeusz Giczan.

9 lipca 20:03

Pojawiły się szczegóły ataku rakietowego na Charków, ranne m.in. 12-letnie dziecko

W sobotę rano w centrum Charkowa Rosjanie wystrzelili prawdopodobnie pocisk balistyczny Iskander. W wyniku ataku zniszczono dwa domy, cztery osoby zostały ranne, w tym 12-letnie dziecko - informuje wydział komunikacji policji obwodu charkowskiego.

"Armia Federacji Rosyjskiej, łamiąc prawa i zwyczaje wojenne, wystrzeliła pocisk balistyczny Iskander w centrum Charkowa. W rezultacie zniszczono dwa domy. Czterech mieszkańców zostało rannych, w tym 12-letnia dziewczynka" - czytamy w komunikacie.

9 lipca 19:17

Siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki na kierunkach słowiańskim i donieckim

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że:

Na kierunku słowiańskim siły rosyjskie użyły artylerii, chcąc podjąć próbę przesunięcia się w kierunku Izium - Słowiańsk, a lotnictwo rosyjskie atakowało w okolicach miejscowości Czepil i Bohorodyczne. Siły ukraińskie odparły wszystkie próby szturmu.

Na kierunku donieckim siły rosyjskie ostrzeliwały pozycje ukraińskie oraz miejscowości w pobliżu linii frontu, a także przeprowadziły zwiad przy użyciu drona w okolicy Kramatorska. Siły ukraińskie udaremniły rosyjską próbę natarcia w kierunku Zołotariwka - Werchniokamjanske.

9 lipca 18:48

W rejonie Charkowa ukraińscy żołnierze zniszczyli czołg i ciężarówkę z amunicją

Departament Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o tym na Telegramie. "W rejonie Charkowa wrogi czołg MT-LB i ciężarówka z amunicją zostały zniszczone" - czytamy w raporcie.

9 lipca 18:34

Morawiecki: Zboże z Ukrainy będzie sprzedawane w Afryce i na Bliskim Wschodzie

- Zboże, które wjeżdża do Polski z Ukrainy, będzie sprzedawane w Afryce i na Bliskim Wschodzie; my mamy w Polsce polską żywność, polskie zboże; będziemy zabezpieczać polską wieś i polskiego rolnika - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Na pikniku w Myśliwcu Morawiecki mówił o tranzycie ukraińskiego zboża przez Polskę. - Jeżeli są takie przypadki, poleciłem wicepremierowi, ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi Henrykowi Kowalczykowi sprawdzenie dokładne, gdzie to występuje, i zablokowanie tego procesu. Żeby zboże, które wjeżdża do Polski z Ukrainy, było sprzedawane w Afryce i na Bliskim Wschodzie, tam zabezpieczało potrzeby żywnościowe.

9 lipca 18:12

Papież może odwiedzić Kijów w sierpniu

Wizyta w Ukrainie może nastąpić po podróży papieża do Kanady pod koniec lipca - powiedział arcybiskup Paul Richard Gallagher, watykański sekretarz ds. stosunków z państwami, w wywiadzie dla włoskiej stacji telewizyjnej Rai1, na którą powołuje się rosyjska redakcja BBC.

W maju papież Franciszek ogłosił, że z powodu wojny w Ukrainie jest zainteresowany podróżą do Rosji, a nie do Kijowa. W wywiadzie dla włoskiej gazety Corriere della Serra papież powiedział: "Jeszcze nie jadę do Kijowa. Najpierw muszę jechać do Moskwy, najpierw muszę spotkać się z Putinem".

W lipcu w rozmowie z agencją Reuters papież potwierdził, że watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin i rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow nawiązali kontakt w sprawie ewentualnej podróży do Moskwy.

9 lipca 17:58
9 lipca 17:51

Najwięcej, bo 1270 nowych ludzi, chce wcielić 37. Brygada Piechoty Zmotoryzowanej z Buriacji. Potwierdza to wcześniejsze pogłoski o tym, że ta jednostka, która powinna liczyć około 1800 żołnierzy, wykrwawiła się w czasie walk w okolicach Kijowa.