Podczas szczytu G20 nie udało się wypracować kompromisu i wspólnego oświadczenia końcowego. Przedstawiciele państw G7 nie chcieli sobie nawet zrobić zdjęcia z Siergiejem Ławrowem, który zresztą opuścił szczyt wcześniej, wychodząc z przemówienia szefa MSZ Ukrainy. Władimir Putin powiedział, że jeśli chodzi o Ukrainę, "tak naprawdę jeszcze nic nie zaczęliśmy".
Pokaż od:
8 lipca 23:53

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 7:00.

8 lipca 23:37

"Razem w kierunku silnej i zjednoczonej Europy! Rozmawialiśmy dzisiaj z przewodniczącym Senatu Francji Gerardem Larcherem o zaostrzeniu sankcji, odblokowaniu eksportu zboża i odbudowie Ukrainy. Podziękowałem Francji za wsparcie militarne, techniczne i wspieranie europejskiej integracji Ukrainy" - napisał premier Ukrainy Denys Szmyhal.

8 lipca 23:21

Papież Franciszek może w sierpniu odwiedzić Ukrainę - powiedział na antenie telewizji RAI szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallagher.

8 lipca 23:07

Bojkot Rosjan? Dostojewski wygrałby z Zabużko proces o zniesławienie. Z Renatą Lis rozmawia Grzegorz Wysocki.

8 lipca 22:40

Wkrótce łączna liczba zniszczonych przez siły zbrojne Ukrainy rosyjskich czołgów wyniesie 2 tys. - zapowiada ukraińskie ministerstwo obrony.

8 lipca 22:30

Siły specjalne Ukrainy na Wyspie Wężowej.

8 lipca 22:17

"Kolektywny Zachód już przegrał w Ukrainie, a myśmy na poważnie jeszcze niczego nie zaczęli" - grozi Putin w agresywnej mowie do liderów rosyjskiego parlamentu.

8 lipca 22:04

Ambasador USA w Kijowie Bridget Brink spotkała się z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą.

"Znakomita rozmowa z ministrem Kułebą o pomocy Ukrainie w obronie przed niesprowokowanym i nieuzasadnionym atakiem Rosji. Bardzo doceniamy naszą silną współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa, gospodarki i działań humanitarnych" - napisała Brink.

8 lipca 21:52

Wereszczuk: mieszkańcy obwodów chersońskiego i zaporoskiego powinni się ewakuować

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wezwała mieszkańców okupowanych terenów na południu kraju do jak najszybszej ewakuacji, by ukraińskie wojska mogły wyzwolić te tereny bez narażania bezpieczeństwa ludności cywilnej.

Wereszczuk skierowała apel zwłaszcza do mieszkańców obwodów chersońskiego i zaporoskiego.

8 lipca 21:37

1,2 mld ludzi na całym świecie jest narażonych na efekty wzrostu cen żywności i energii oraz coraz trudniejsze warunki finansowe - pisze wysoki przedstawiciel UE ds. międzynarodowych Josep Borrell po spotkaniu grupy G20.

Borrell zaznacza, że "kryzys żywnościowy nie jest spowodowany sankcjami", ale inwazja Rosji na jeden z kluczowych regionów świata pod kątem bezpieczeństwa żywnościowego i zamiana szlaków na Morzu Czarnym w "pole bitwy" każą grupie G20 działać "natychmiastowo".

"Pracujemy nad różnymi sposobami na zażegnanie kryzysu, ale najprostsze rozwiązanie jest jedno: Putin powinien zakończyć tę wojnę, by powstrzymać to nieszczęście" - stwierdza Borrell.

8 lipca 21:16

Po kolejnym zablokowaniu przez Rosję eksportu ropy naftowej z Kazachstanu kraj ten rozważa stworzenie nowego szlaku surowca do Europy omijającego Rosję.

8 lipca 20:49

Ukraińskie helikoptery dokonały trzech ataków na magazyny amunicji i koszary w obwodzie chersońskim i zmusiły do wycofania się grupy zwiadowczo-sabotażowej rosyjskich sił - donosi ukraiński portal Svidomi.

8 lipca 20:23

Stany Zjednoczone przeszkoliły ponad stu ukraińskich żołnierzy z obsługi systemów HIMARS - informuje dziennikarz "Foreign Policy" Jack Detsch.

8 lipca 20:09

USA przekażą Ukrainie dodatkową pomoc militarną o wartości 400 mln dolarów

Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie dodatkowe cztery systemy artylerii rakietowej o wysokiej mobilności HIMARS, 1000 sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm oraz pojazdy taktyczne - zapowiedział w piątek Pentagon.

To pakiet pomocy militarnej o łącznej wartości ok. 400 mln dolarów.

8 lipca 19:57

- Nie wiemy, co będzie jutro, co będzie jesienią - mówi o. Tadeusz Rydzyk, dlatego wzywa sympatyków Radia Maryja oraz Telewizji Trwam, by 9 i 10 lipca tłumnie stawili się na Jasnej Górze. - Jest nas wielu, ale niektórzy jeszcze nie angażują się apostolsko - zwraca uwagę.

8 lipca 19:31

Miejscowi kolaboranci w obwodzie chersońskim są usuwani z kierowniczych stanowisk i zastępowani zaakceptowanymi przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa wysłannikami z Rosji - twierdzi ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

8 lipca 19:19

Rosyjski magazyn amunicji w Szachtarsku w obwodzie donieckim ostrzelany w nocy przez siły ukraińskie.

8 lipca 19:10

Cały świat kupuje drony dla ukraińskiej armii. W Polsce trwa zbiórka na tureckiego bayraktara. Bayraktary sieją postrach wśród rosyjskich najeźdźców. Siłą są także małe, komercyjne drony, które prywatne osoby oddają Ukrainie.

8 lipca 19:02

Wołodymyr Zełenski odwiedził w piątek ukraińskich żołnierzy stacjonujących w obwodzie dniepropetrowskim.

"Dziękujemy za Waszą pracę i heroizm, dzięki któremu bronicie państwa, naszych rodzin i suwerenności Ukrainy. Pragnę życzyć zdrowia, wszystkiego najlepszego dla was i waszych rodzin. A nam wszystkim - zwycięstwa. Chwała Ukrainie!" - powiedział prezydent Ukrainy, wręczając wojskowym odznaczenia państwowe. 

Najważniejszym odznaczeniem - Złotą Gwiazdą i tytułem Bohatera Ukrainy - wyróżniony został Oleg Grudzewicz, dowódca batalionu czołgów i weteran walk w Mariupolu. 

8 lipca 18:53

Efekty uderzenia w koszary Rosjan w Jasynuwacie w obwodzie donieckim.