Ukraińcy potwierdzili, że wycofali się z Lisiczańska, ale prezydent Wołodymyr Zełenski przysięga odzyskać miasto. Władimir Putin polecił dowódcom, by dali "odpocząć" swoim żołnierzom w Donbasie. Tymczasem dziś miał już miejsce silny ostrzał Słowiańska w obwodzie donieckim.Państwa członkowskie NATO podpisały protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii.
Pokaż od:
5 lipca 23:59

Dziękujemy za śledzenie naszej dzisiejszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. Zapraszamy do czytania nas jutro!

5 lipca 23:48

Ukraina prosi Turcję o kontrolę trzech rosyjskich statków, które mogły przewozić kradzione zboże

Zgodnie z  dokumentami, do których dotarł Reuters, Ukraina zwróciła się do Turcji o pomoc w śledztwie w sprawie trzech statków pływających pod rosyjską banderą. Ukraina podejrzewa, że znajduje się na nich skradzione zboże z terytorium okupowanego przez Rosję.

Statki wypłynęły w kwietniu i maju z głównego terminalu zbożowego na Krymie, który Rosja anektowała w 2014 roku. Ukraina wezwała Turcję do uzyskania dokumentacji dotyczącej ładunku i przybycia stataków do tureckich portów.

Przypomnijmy, że dwa dni temu agencja Reutera informowała, że tureccy celnicy zatrzymali rosyjski statek transportowy, który przewoził zrabowane z Ukrainy zboże. Informację tę potwierdził ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar. Kijów liczy na konfiskatę zboża przez rząd w Ankarze. 

5 lipca 23:34

Białoruscy ochotnicy giną w Ukrainie

Dowódca białoruskiego pułku na Ukrainie "Brześć" zginął podczas zaciętej bitwy - poinformował Franak Wiaczorka, starszy doradca Swiatłany Cichanouskiej.

Według Wiaczorki zaginęło kilku innych białoruskich bojowników-ochotników, a kilku z nich zostało wziętych do niewoli przez Rosjan.

5 lipca 23:15

NATO nie planuje rozmieszczania baz wojskowych w Szwecji i Finlandii

Nie ma planów zwiększenia obecności wojskowej NATO w Szwecji i Finlandii po tym, jak zostaną one członkami NATO - powiedział we wtorek w wywiadzie dla AFP zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Joane.

"Nie planujemy dodatkowej obecności w tych dwóch krajach, mają silne siły narodowe. Mają zdolność do samoobrony" – powiedział Joane. Dodał, że Sojusz nie planuje obecnie rozmieszczania baz w Szwecji i Finlandii, ponieważ kraje te są "niezwykle dojrzałe pod względem wojskowym i strategicznym".

Rosja wielokrotnie powtarzała, że ​​przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO oznacza możliwość lokalizacji baz wojskowych w tych krajach, na co Moskwa będzie musiała odpowiednio odpowiedzieć.

5 lipca 22:55

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła trzy rosyjskie rakiety wystrzelone z Morza Czarnego

We wtorek około godziny 20 rosyjscy okupanci wystrzelili pociski manewrujące z Morza Czarnego. Trzy z nich zostały "przechwycone" przez armię Ukrainy. - "Obrona Sił Powietrznych zestrzeliła trzy pociski manewrujące wystrzelone przez Rosjan z Morza Czarnego" - czytamy w komunikacie centrum prasowego dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy .

Wieczorem 5 lipca w większości regionów Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy, lokalne władze poinformowały o ostrzelaniu obwodu chmielnickiego, w wyniku czego jedna osoba została ranna.

5 lipca 22:34

Departament Stanu USA: Blinken nie spotka się z Ławrowem podczas szczytu G20

Sekretarz stanu USA Antony Blinken nie spotka się z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem podczas szczytu ministrów spraw zagranicznych krajów G20 na Bali - poinformował we wtorek amerykański Departament Stanu.

 Dwudniowy szczyt G20 rozpocznie się w czwartek.

Po raz ostatni Blinken i Ławrow spotkali się w styczniu w Genewie, gdy USA starały się odwieść Rosję od planów inwazji na Ukrainę - przypomina PAP.

5 lipca 21:56

Rosjanie ostrzelali dom kultury w Mikołajowie

5 lipca jeden z rosyjskich pocisków uderzył w Dom Kultury w Mikołajowie - poinformował burmistrz tego miasta Ołeksandr Sienkiewicz.

"Dziś rano jedna z rosyjskich rakiet uderzyła w Dom Kultury w jednej z dzielnic Mikołajowa. Budynek został prawie całkowicie zniszczony. Nie było ofiar" – napisał burmistrz na Telegramie. Zamieścił też zdjęcia pokazujące, jak mikołajowscy ratownicy gasili dziś pożary w obiektach infrastruktury wojskowej i cywilnej.

We wtorek 5 lipca Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Mikołajów, w wyniku którego uszkodzeniu uległo siedem wielopiętrowych budynków mieszkalnych i obiektów infrastruktury cywilnej.

5 lipca 21:10

Zełenski: Zapewnienie Ukraińcom ochrony przed uderzeniami rakietowymi już w tym roku

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że zadaniem państwa jest zapewnienie Ukraińcom podstawowej ochrony przed uderzeniami rakietowymi już w tym roku.

"To jest najważniejsze zadanie dla naszego państwa w tym roku: zapewnić podstawowe bezpieczeństwo Ukraińcom, podstawową ochronę przed uderzeniami rakiet" - powiedział Zełenski we wtorek wieczorem w przekazie wideo, na który powołuje się agencja Interfax.

"5 lipca ogłoszono alarm lotniczy na prawie całym terytorium naszego państwa. Wcześniej przez pewien czas w stolicy i niektórych regionach nie było alarmu, a niektórzy nawet odczuwali szczególny niepokój z powodu takiej niezwykłej ciszy" - dodał prezydent Ukrainy. 

5 lipca 21:00

Szwajcaria przeciwna planowi konfiskaty rosyjskich aktywów na rzecz odbudowy Ukrainy

Nie ma obecnie podstawy prawnej, by wykorzystać zamrożone rosyjskie aktywa na rzecz odbudowy Ukrainy – oświadczył prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis w Lugano na zakończenie międzynarodowej konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy.

5 lipca 20:44

Sieci KFC i Pizza Hut opuszczają Rosję

Amerykańska firma Yum! Brands, do której należą marki KFC i Pizza Hut, sprzedaje swoje aktywa w Rosji i całkowicie opuszcza tamtejszy rynek - wynika z oświadczenia firmy

Firma zamknęła już wszystkie rosyjskie restauracje, które były jej własnością, wstrzymała inwestycje i wysiłki na rzecz rozwoju restauracji, a także przekierowała wszystkie dochody z działalności w Rosji na potrzeby humanitarne. 

Dotąd w Rosji działało ponad 1100 barów KFC i około 50 restauracji Pizza Hut.

5 lipca 20:13

Mer Chmielnickiego: Rosyjskie rakiety uderzyły w okolicach miasta

Mer Chmielnickiego w zachodniej części Ukrainy poinformował we wtorek wieczorem o uderzeniach rosyjskich pocisków rakietowych w okolicach miasta. Wcześniej na terytorium całej Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

"Są trafienia w rejonie chmielnickim" - powiadomił mer Ołeksandr Symczyszyn na Telegramie.

5 lipca 19:47

Ukraina: 200 rosyjskich żołnierzy zginęło w bazie wojskowej w Melitopolu

W wyniku ataku Sił Zbrojnych Ukrainy na jedną z baz wojskowych w Melitopolu około 200 rosyjskich żołnierzy zginęło, a 300 zostało rannych – przekazał burmistrz Melitopola Iwan Fiodorow.

"Ukraińskie Siły Zbrojne zaatakowały jedną z rosyjskich baz wojskowych w Melitopolu: koszary, magazyny z amunicją i paliwem. Ponad 200 Rosjan zostało zabitych, ponad 300 zostało rannych. To nie według oficjalnych informacji, ale według bardziej niż wiarygodnych informacji" – powiedział burmistrz.

Według Fiodorowa w Melitopolu stacjonuje około 1000 rosyjskich żołnierzy. "Najeźdźcy przewożą ocalały sprzęt do innych baz wojskowych i ukrywają go w lasach" - twierdzi mer Melitopola.

Melitopol jest okupowany przez wojska rosyjskie od końca lutego.

5 lipca 19:29

Media: Rosja wycofała większość swoich wojsk z granicy z Finlandią

Co najmniej jedna trzecia personelu i sprzętu z północnej rosyjskiej bazy wojskowej Alakurtti w pobliżu Finlandii została wysłana na wojnę w Ukrainie - donosi agencja Ukrinform , powołując się na fińskie media.

"Zdjęcia satelitarne uzyskane przez serwis Yle pokazują, że większość sprzętu wojskowego w rosyjskiej bazie wojskowej w Alakurtti, w pobliżu granicy z Finlandią, została usunięta" - czytamy.

Od połowy maja z Alakurtti wyjechało ponad sto pojazdów, w tym dziesiątki transporterów opancerzonych. To wystarczy do wyposażenia batalionu. Około jednej trzeciej z 2000 żołnierzy stacjonujących w bazie opuściło ją w tym czasie.

5 lipca 19:16

Rosjanie twierdzą, że używają w regionie Doniecka jedynie „wysoce precyzyjnej broni", która ma niszczyć ukraińskie centra dowodzenia. Jednak wtorkowy ostrzał Słowiańska, a także Kramatorska przeczy tej wersji.

5 lipca 19:04

Boris Johnson: W najbliższych dniach Ukraina otrzyma dziesięć brytyjskich dział samobieżnych

W rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim premier Wielkiej Brytanii zapowiedział, że Ukraina otrzyma w najbliższych dniach i tygodniach 10 brytyjskich jednostek artylerii samobieżnej.

"Prezydent Zełenski nakreślił obecną sytuację w Ukrainie i ostatnie postępy Rosji, a premier Johnson poinformował o nowym brytyjskim sprzęcie wojskowym, w tym o 10 samobieżnych działach artyleryjskich, które przybędą w najbliższych dniach i tygodniach" - poinformował rzecznik brytyjskiego rządu.

5 lipca 18:52

Rośnie liczba ofiar rosyjskiego ostrzału Słowiańska

Dzisiejszy zmasowany rosyjski atak na Słowiańsk może oznaczać, że miasto w obwodzie donieckim będzie kolejnym rosyjskim celem po zdobyciu obwodu ługańskiego. 

5 lipca 18:37

Plaże w regionie Odessy nie będą otwarte tego lata

Kierownictwo obwodu odeskiego wraz z radą miejską podjęli decyzję o nieotwieraniu plaż dla rekreacji w tym sezonie letnim - poinformował szef odeskiej regionalnej administracji wojskowej Maksym Marczenko.

"Warto pamiętać, że wojna trwa, a okupanci przeprowadzają ataki rakietowe na region, zabijając ludność cywilną. A duże skupiska ludzi w dowolnym miejscu są potencjalnie bardzo niebezpieczne. Naszym głównym zadaniem jest ochrona życia i zdrowia mieszkańców regionu, dlatego wspólnie z radą miejską podjęto decyzję o nieotwieraniu plaż" – powiedział Marczenko w przekazie wideo opublikowanym na kanale Telegram.

5 lipca 18:24

Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczęły nalot na rosyjskich żołnierzy w obwodzie chersońskim

Ukraińskie wojsko rozpoczęło nalot z helikopterów na grupę rosyjskich najeźdźców w obwodzie chersońskim - donosi agencja Interfax-Ukraina , powołując się na centrum prasowe Dowództwa Operacyjnego "Południe".

"Nasze helikoptery dokonały nalot na koncentrację wroga na północny zachód od Prawdyny" – czytamy w komunikacie. Dowództwo podkreśla, że ​​jednostki rakietowe i artyleryjskie Sił Zbrojnych zniszczyły także rosyjski magazyn paliwa i smarów w obwodzie chersońskim.

5 lipca 18:14

Separatyści z Doniecka przejmują zagraniczne statki z portu w Mariupolu

Wspierani przez Rosję separatyści przejęli dwa statki w okupowanym przez Rosję Mariupolu, twierdząc, że statki są "własnością państwową" - donosi Reuters.

Samozwańcza Doniecka Republika Ludowa poinformowała dwie firmy żeglugowe, że ich statki są przedmiotem "przymusowego przywłaszczenia ruchomości z  przekształceniem w mienie państwowe", bez odszkodowania dla właścicieli.

Jeden ze statków pływał pod banderą Liberii, drugi - Panamy. Pierwszy z nich został ostrzelany 20 marca, a 19-osobowa załoga miała trafić do aresztu w Doniecku. Po miesiącu wszystkie te osoby zostały uwolnione. 

Właściciel statku dostał e-maila od władz DRL ws. przejęcia statku 30 czerwca.