Co najmniej 20 osób zginęło w nocy z czwartku na piątek w rosyjskim ataku rakietowym na obwód odeski. Pociski nadleciały ze strony Morza Czarnego. Rannych zostało 30 osób, jedna z rakiet uderzyła w blok mieszkalny, druga w ośrodek wypoczynkowy. Trwa akcja ratunkowa.
Pokaż od:
1 lipca 23:52

To już wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godzin 7.

1 lipca 23:34

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Odessy.

Burmistrz Odessy Henadij Truchanow podpisał 1 lipca rozkaz przyznający Johnsonowi Honorowe Odznaki Hryhoria Marazly stopnia I, II, III.

1 lipca 23:11

Ukraińskie plany odbudowy będą musiały zająć się przywracaniem zniszczonych wojną ekosystemów - powiedział unijny komisarz ds. środowiska.

Virginijus Sinkevicius ostrzegł, że środowiskowe koszty konfliktu „rosną z każdym dniem”. Dodał, że pokonanie kryzysu może zająć „pokolenia”.

1 lipca 22:51

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w piątek przywódców państw latynoamerykańskich, próbując uzyskać wsparcie Ameryki Łacińskiej w walce swojego kraju z rosyjską inwazją.

"Nadal nawiązuję relacje z ważnym regionem – Ameryką Łacińską" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych w odniesieniu do swoich rozmów z przywódcami Argentyny i Chile.

Rozmowy z Alberto Fernándezem z Argentyny i Gabrielem Boricem z Chile odbyły się po rozmowie Zełenskiego z prezydentem Ekwadoru Guillermo Lasso i prezydentem Gwatemali Alejandro Giammattei.

W tym czasie Zełenski powiedział w przemówieniu, że rozmowy z Lassem i Giammatteiem oznaczają "początek nowej polityki przywracania stosunków Ukrainy z Ameryką Łacińską".

1 lipca 22:34

Dowództwo Operacyjne Ukrainy „Południe” poinformowało, że żołnierze ukraińscy dokonali nalotów na dwa magazyny amunicji znajdujące się w obwodzie chersońskim i zniszczyli drona „Forpost” w obwodzie mikołajowskim.

1 lipca 22:15

Ukraińska armia: Rosja zaatakowała Wyspę Węży

Ukraińska armia oskarżyła Rosję o przeprowadzenie ataków z użyciem zapalających pocisków fosforowych na Wyspę Węży w piątek, zaledwie dzień po tym, jak Moskwa wycofała swoje siły ze strategicznego punktu na Morzu Czarnym.

"Dzisiaj około godziny 18:00 rosyjskie samoloty SU-30 dwukrotnie przeprowadziły naloty bombami fosforowymi na Wyspę Węży" - napisano w oświadczeniu.

1 lipca 22:00

Nowe śledztwo Reutera wykazało, że co najmniej 14 rosyjskich firm zbrojeniowych nie zostało objętych żadnymi zachodnimi sankcjami.

Jednym z potentatów zbrojeniowych, który nie został objętych sankcjami jest Alan Lushnikov, największy udziałowiec Koncernu Kałasznikowa SA, pierwotnego producenta słynnego karabinu szturmowego AK-47. Według danych sprawdzonych przez Reutersa, Lusznikow posiada 75 proc. udziałów w firmie.

1 lipca 21:41

NEXTA: Studenci tzw. „Akademii MSW" w samozwańczej Donieckiej  Republice Ludowej mają zostać wysłani na front. Podobno władze chcą wysłać uczniów na pierwszą linię bez dostarczania jakichkolwiek dokumentów Rodzice protestują i próbują uzyskać informacje o przyszłości dzieci.

1 lipca 21:21

820 mln dolarów dla Ukrainy

Stany Zjednoczone ogłosiły w piątek, że udzielą Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej w wysokości 820 mln dla Ukrainy.

Nowy pakiet pomocy będzie zawierał nowe systemy rakiet ziemia - powietrze i radary przeciwartyleryjne, aby odpowiedzieć na rosyjskie ataki broni dalekiego zasięgu.

1 lipca 21:01

Na Morzu Czarnym Rosja utrzymuje w gotowości do ataków na obiekty w Ukrainie dwa okręty z bronią rakietową o wysokiej precyzji rażenia - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

1 lipca 20:27

Dwóch obywateli brytyjskich schwytanych przez siły rosyjskie we wschodniej Ukrainie zostało oskarżonych o „działalność najemników”, podały rosyjskie media państwowe. Dylan Healy i Andrew Hill zostali oskarżeni przez urzędników samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Według rosyjskiej państwowej agencji prasowej Tass obaj mężczyźni odmówili współpracy w śledztwie.

1 lipca 19:56

Amerykańskie ministerstwo finansów ogłosiło, że zamraża ponad 1 mld dolarów należący do Sulejmana Kerimowa - związanego z Putinem oligarchy i senatora.

1 lipca 19:34

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba potępił Rosję za ataki rakietowe na region Odessy, w których zginęło co najmniej 21 osób, a dziesiątki zostały ranne.

Kuleba wezwał do wysłania do Ukrainy nowoczesnych systemów obrony przeciwrakietowej, apelując do sojuszników, aby „pomogli nam ratować życie i położyć kres tej wojnie”.

1 lipca 19:22

Komisja Europejska zaproponowała pożyczkę w wysokości 1 mld euro dla Ukrainy. To pierwsza część pakietu pomocy makrofinansowej o wartości do 9 mld euro.

1 lipca 19:04

Norwegia zobowiązała się do dodatkowego 1 miliarda euro na wsparcie Ukrainy do końca 2022 i 2023 roku, powiedział premier Norwegii Jonas Gahr Store.

1 lipca 18:43

Wojna w Ukrainie. - Praktyka pokazuje, że jeśli zbierze się na tego drona, to firma produkująca bayraktary przekazuje go za darmo Ukrainie, a zebrane środki idą na cele humanitarne. Każdy, kto wrzuca 10 zł, wrzuca tak naprawdę 20 - mówi Sławomir Sierakowski, pomysłodawca polskiej zbiórki na bayraktara dla Ukrainy.

1 lipca 18:17

Ukraina żąda zatrzymania rosyjskiego statku ze zbożem

Reuters: Ukraina zażądała od Turcji zatrzymania i aresztowania statku towarowego pływającego pod banderą rosyjską, przewożącego ukraińskie zboże.

Statek "Zhibek Zholy" brał udział w nielegalnym eksporcie ukraińskiego zboża z okupowanego przez Rosję portu w Berdiańsku i kierował się do Turcji z 7 tys. ton ładunku - poinformowała prokuratura generalna Ukrainy w liście do tureckiego ministerstwa sprawiedliwości.

1 lipca 18:02

Według lokalnych władz liczba osób zabitych w nocnych atakach rosyjskich rakiet na budynki mieszkalne i kurorty w Odessie na południu Ukrainy wzrosła do co najmniej 21.

Rzecznik wojskowy Odessy Siergiej Braczuk powiedział ukraińskiej telewizji, że potwierdzono śmierć 21 osób. Dodał, że wśród zmarłych był 12-letni chłopiec.

1 lipca 17:47

Minister spraw zagranicznych Finlandii, Pekka Haavisto, powiedział, że wojna w Europie poza Ukrainą jest  "oczywiście możliwa", i wezwał kraje do wsparcia Kijowa.

1 lipca 17:28

Kurs akcji Gazpromu pikuje, bo rząd Rosji zablokował rekordową dywidendę koncernu, obciążając go za to dodatkowym podatkiem. A eksport Gazpromu jest już o 30 proc. mniejszy niż przed rokiem.