Partnerzy akcji pokazali się w roli ekspertów w dziedzinie odpowiedzialnego gospodarowania wodą i ambasadorów zrównoważonego, proekologicznego rozwoju.
embed

Projekt w liczbach

 • 6

  edycji projektu

 • 170

  publikacji

 • 4 min.

  średni czas na artykule

 • 550 tys.

  UU w serwisie akcji

Mamy tylko jedno życie i jedną planetę. W obliczu kryzysu klimatu każdy z nas może na co dzień podejmować działania ratujące Ziemię. Pierwsza odsłona wieloletniej akcji Wyborczej "Jedna planeta. Jedno życie" pokazała zagrożenia i rozwiązania towarzyszące zmianom klimatu w kontekście jakości wody i rozsądnego nią zarządzania. Partnerami projektu były Wavin, Kompania Piwowarska i Grohe.

Jaka idea nam przyświecała?

Chcieliśmy zainicjować społeczną dyskusję na temat roli wody w kryzysie klimatycznym i w przeciwdziałaniu temu kryzysowi. Naszym celem było edukowanie i inspirowanie do wprowadzania – przez jednostki, duże organizacje czy samorządy - nawet niewielkich zmian chroniących środowisko. Z pomocą ekspertów pragnęliśmy dostarczyć rzetelnej wiedzy, a także pokazać przykłady dobrego gospodarowania wodą.

Do kogo kierowaliśmy przekaz?

W naszej proekologicznej akcji zwracaliśmy się do szerokiego grona odbiorców: kobiet, mężczyzn, młodzieży i osób dojrzałych. Badania pokazują, że ekologia jest dla konsumentów coraz ważniejsza, a firmy stawiające na zrównoważony rozwój są wysoko cenione*.

*Badanie EY Future Consumer Index 2021

Jak to zrealizowaliśmy?

Główne tematy akcji:

 1. Jakość i źródła wody pitnej,
 2. Jak jednostki, samorządy i firmy mogą każdego dnia zmieniać środowisko na lepsze,
 3. Największe zagrożenia związane z nieodpowiedzialną gospodarką wodną,
 4. Przykłady skutecznych działań chroniących zasoby wodne.

Pierwsza edycja projektu "Jedna planeta. Jedno życie. Woda" trwała trzy miesiące (26 czerwca – 30 września 2020 r.).

Opublikowaliśmy 23 materiały w formie wywiadów, reportaży, psychotestów, materiałów informacyjnych i edukacyjnych. Wszystkie artykuły umieściliśmy w sekcji specjalnejWyborcza.pl/JednaPlanetaJednoZycie oraz w aplikacji „Wyborczej". Na zakończenie projektu w magazynie "Wolna Sobota" ukazał się artykuł podsumowujący całą akcję.

Publikacje dotyczyły szerokiego spektrum tematów związanych z wodą w kontekście ekologii: od jakości wody pitnej, przez widmo zagrażającej nam suszy i globalnej wojny o wodę, po coraz częściej nękające nas gwałtowne ulewy. Wszystkie materiały redakcyjne oparto na rzetelnych badaniach i raportach naukowych. Zaprezentowaliśmy również pozytywne, inspirujące przykłady zatrzymywania i oszczędzania wody - np. wspólną akcję 44 polskich miast i Ministerstwa Środowiska, polegającą na opracowaniu planu adaptacji do zmian klimatycznych, a w efekcie – powstania "miasta gąbki".

W ramach projektu powstał plakat "100 pytań o wodę" oraz quiz "Co wiesz o wodzie?".

Akcję promowaliśmy w "Gazecie Wyborczej" i jej dodatkach, serwisach Wyborcza.pl, mediach społecznościowych i newsletterach.

Druga odsłona projektu "Jedna planeta. Jedno życie. Woda" miała miejsce w czasie wakacji 2021 roku. Tym razem tematem przewodnim był stan wód w Polsce – rzek, jezior i Bałtyku. Sprawdzaliśmy, gdzie podczas letnich wyjazdów możemy bezpiecznie się ochłodzić. W kolejnych edycjach "Jednej planety..." skupiliśmy się na innych zagrożonych elementach naszego życia i środowiska – powietrzu, odpadach i żywności. Projekt "Jedna planeta. Jedno życie" trwa nieprzerwanie: w 2022 roku ma swoją szóstą odsłonę: "Technologia dla klimatu". Tym razem koncentrujemy się na tym, jak nauka i nowe technologie mogą pomóc w walce z niekorzystnymi zmianami środowiska i klimatu.

Jak Partnerzy byli obecni w projekcie? 

Partnerzy byli obecni w akcji poprzez wskazanie graficzne, jak również wypowiadając się w wybranych artykułach w roli ekspertów od zrównoważonego gospodarowania wodą.

embed

Jaki efekt osiągnęliśmy?

Dotarliśmy do szerokiej grupy odbiorców. Nagłośniliśmy temat roli wody w kryzysie klimatycznym - zarówno zagrożeń związanych ze złym gospodarowaniem tym zasobem, jak i szans na odwrócenie niekorzystnych trendów. Pokazaliśmy praktyczne, codzienne sposoby na powstrzymanie ekologicznej katastrofy (jak choćby picie kranówki zamiast wody butelkowanej). Zaprezentowaliśmy naszych Partnerów jako ekspertów w dziedzinie odpowiedzialnego zarządzania wodą.

Partnerzy projektu

Wavin - producent innowacyjnych systemów instalacyjnych z tworzyw sztucznych dla budownictwa i infrastruktury. Zaangażowany w tworzenie pozytywnych zmian na świecie i budowanie zdrowego, zrównoważonego środowiska. Działania Wavin przyczyniają się do rozwiązywania największych światowych wyzwań w zakresie zaopatrzenia w wodę, warunków sanitarnych, miast odpornych na zmiany klimatu i wydajności budynków.

Grohe - producent armatury sanitarnej. Działa na rzecz ograniczenia plastiku oferując armaturę filtrującą wodę z kranu, co eliminuje korzystanie z wody butelkowanej.

Kompania Piwowarska – lider rynku piwa w Polsce – w 2020 r. w nowej strategii „Lepsza Przyszłość 2030" połączył w integralną całość strategie: biznesową i zrównoważonego rozwoju, w której zawarte cele biznesowe są równorzędne z celami środowiskowymi.