Wypromowaliśmy 10 polskich miast - w tym mniej znanych i popularnych - jako atrakcje turystyczne idealne na weekendowe wypady, mogące konkurować z zagranicznymi stolicami czy kurortami.
embed

Projekt w liczbach

 • 112

  publikacji w serwisach

 • 4 mln

  zasięg marketingu szeptanego

 • 369 tys.

  UU

 • 689 tys.

  PV

"Miasto na jedną noc" było częścią projektu Wyborczej "Wakacje 2021". Chcieliśmy przekonać Polki i Polaków do odwiedzenia podczas letnich weekendów wybranych miast Polski. Pokazywaliśmy, że nawet krótki wypad do jednego z rodzimych miast może być atrakcyjną przygodą - kulturalną, sportową, kulinarną. Przedstawiliśmy jako cele podróży miejsca mniej znane i nieoczywiste - jak Rybnik czy Legnicę. Partnerami akcji były m.in. miasta: Legnica, Poznań, Rybnik, Rzeszów i Wrocław.

Jaka idea nam przyświecała? 

Polacy uwielbiają zagraniczne podróże, ale pandemia mocno ograniczyła możliwości dalekich wyjazdów. Ta sytuacja stała się znakomitą okazją do pokazania polskich perełek turystycznych – mniej i bardziej znanych miast, w których spędzenie nawet tylko weekendu może być niezapomnianym przeżyciem. Chcieliśmy wypromować 10 rodzimych miast - przedstawić je jako atrakcyjny cel turystyczny, a naszym odbiorcom ułatwić pobyt i podróż poprzez przydatne wskazówki dotyczące dojazdu, noclegów, zachowania reżimu sanitarnego, gastronomii i miejscowych atrakcji. Naszym celem było również pokazanie lokalnych inicjatyw i wydarzeń kulturalnych oraz wsparcie polskiej turystyki i lokalnych biznesów. 

Do kogo kierowaliśmy przekaz? 

Zwracaliśmy się do wszystkich, ale szczególnie do tych planujących krótkie wakacyjne wypady (czyli w praktyce - wykształconych i dysponujących funduszami na wyjazd). Chcieliśmy zachęcić do podróży zarówno młodszych, jak i starszych Polaków - obu płci; singli, pary, paczki znajomych i rodziny z dziećmi. Zależało nam w równej mierze na turystach preferujących aktywne, jak i "leniwe" spędzanie urlopu. Dlatego pokazaliśmy wybrane cele turystyczne bardzo wszechstronnie. 

Jak to zrealizowaliśmy?  

Główne tematy akcji: 

 1. Co atrakcyjnego mają do zaoferowania turystom Wrocław, Kazimierz Dolny, Chełmno, Augustów, Gdańsk, Rybnik, Poznań, Rzeszów, Bydgoszcz i Legnica?  
 2. Na czym się skupić, zwiedzając, żeby podczas krótkiego pobytu nie umknęły nam najciekawsze atrakcje?
 3. Praktyczne wskazówki dotyczące m.in. dojazdu, noclegów, najlepszych restauracji
 4. Bezpieczne i odpowiedzialne podróżowanie w trakcie pandemii 

Relacje z weekendowych wypadów tworzyli dziennikarze lokalnych redakcji odwiedzający miasta spoza swojego regionu.
Od piątku do poniedziałku publikowaliśmy teksty (reportaże, poradniki, informatory, rankingi, wywiady, fotogalerie) na łamach ogólnopolskiego wydania "Gazety Wyborczej" i w serwisach lokalnych. Publikacje zostały zebrane na dedykowanej stronie projektu pod adresem Wyborcza.pl/Miastonajednanoc.
W piątek pojawiała się całostronicowa zapowiedź redakcyjnego wyjazdu, w sobotę opowiadaliśmy o wybranych atrakcjach, a w poniedziałek zamieszczaliśmy obszerną relację z całego pobytu i podsumowanie.
Do wybranych miast zapraszaliśmy również znanych i lubianych, jak Mariusz Szczygieł, Robert Makłowicz czy Grażyna Torbicka, co dodatkowo uwiarygodniło i uatrakcyjniło nasz przekaz. Do stworzenia jednego z rankingów zaprosiliśmy blogerów.
Promocja "Miasta na jedną noc" odbywała się na HP Wyborczej i w serwisach lokalnych oraz w social mediach. Dodatkowo zastosowaliśmy marketing szeptany w grupach lokalnych i wakacyjnych na FB (55 tekstów o zasięgu 4 mln) oraz redakcyjne wejścia na antenie "Radia Złote Przeboje". 

Jak Partnerzy byli obecni w projekcie? 

Partnerzy akcji "Miasto na jedną noc" byli obecni reklamowo i logotypami w publikacjach i materiałach promocyjnych.

embed

Jaki efekt osiągnęliśmy? 

Pokazaliśmy wybrane polskie miasta jako atrakcyjne cele weekendowych wypadów. Udowodniliśmy, że w niczym nie ustępują zachodnim czy egzotycznym metropoliom i tak samo jak one potrafią zaskakiwać i dostarczać silnych wrażeń. Przekonaliśmy, że podróże po Polsce są - podczas pandemii, ale nie tylko! - bezpieczną i wygodną opcją.