Podcast Moja odwaga

 • 68 min

  Katarzyna Szczerbowska: W szpitalu psychiatrycznym doświadczyłam solidarności, jakiej nie doświadczyłam nigdzie indziej

  Gościnią kolejnego odcinka "Mojej odwagi" jest Katarzyna Szczerbowska, wieloletnia dziennikarka i redaktorka, rzeczniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, osoba z diagnozą schizofrenii. Jak wygląda epizod psychotyczny w schizofrenii. Co pomaga osobom w kryzysie zdrowieć. Dlaczego tak ważna jest miłość i życzliwość wobec osób zmagających się ze schizofrenią. Jak zmieniają się warunki zdrowienia w szpitalach psychiatrycznych. Czym są Centra Zdrowia Psychicznego. _ Więcej o Centrach Zdrowia Psychicznego i pomocy, którą można w nich uzyskać: https://czp.org.pl/ _ Polecamy następujące książki: Elyn Saks, "Schizofrenia. Moja droga przez szaleństwo" Bogdan de Barbaro, Krystyna Ostoja-Zawadzka, Andrzej Cechnicki, "Możesz pomóc. Poradnik dla rodzin pacjentów chorych na schizofrenię i zaburzenia schizotypowe" Daniel Fisher, "Bicie serca nadziei" John Stewart, "Mosty zamiast murów. Podręcznik komunikacji interpersonalnej"

 • 67 min

  Szymon Adamczak: HIV postawił mnie przed pytaniem: kim jestem?

  Jak zacząć rozumieć swoje ciało? Jak wygląda życie z HIV? Z jakimi stereotypami mierzą się osoby żyjące z HIV? Czy jako społeczeństwo przestaliśmy je stygmatyzować? Jak należy pomagać? Jak budować wspólnotę, która pozwala zdrowieć? Gościem Agnieszki Jucewicz w podcaście "Moja odwaga" jest Szymon Adamczak, performer, dramaturg, pedagog. _ Zapis spektaklu "An Ongoing Song", 2019: https://www.youtube.com/watch?v=qv2xZhSjbtw _ Jeśli potrzebujesz pomocy psychologicznej, wsparcia prawnego lub chcesz dowiedzieć się więcej o profilaktyce HIV, polecamy te organizacje: https://buddy-polska.pl/ https://pozytywniwteczy.pl/ https://www.pozytywnezycie.eu/wsparcie-hiv https://hiv.psychologia.pl/o-nas/

 • 60 min

  Patryk Różycki: Chcę uciec od fantazji o ludziach ze wsi

  Jak opowiadać o relacjach rodzinnych? Co można uznać za wstydliwe? Jakie tabu kryje się w polskich rodzinach? Czy jest w nich miejsce na czułość? Dlaczego polscy twórcy zazwyczaj demonizują wieś? Agnieszka Jucewicz, dziennikarka "Gazety Wyborczej", rozmawia z Patrykiem Różyckim, malarzem, performerem, podcasterem, nominowanym do Paszportu "Polityki" w kategorii sztuki wizualne. _ Prace Patryka Różyckiego do końca stycznia można oglądać w Polana Institute w Warszawie, a od 2 lutego do 28 kwietnia w Gdańskiej Galerii Miejskiej, a także na https://www.instagram.com/patryk__rozycki/

 • 64 min

  Mariusz Szczygieł: Zawsze szukam sposobu na dotarcie do człowieka

  Szósty odcinek podcastu Agnieszki Jucewicz poświęcamy odwadze reportera. Mariusz Szczygieł jest ? po Hannie Krall ? najczęściej przekładanym polskim reporterem (21 języków). Jego "Gottland" otrzymał Europejską Nagrodę Książkową (2009), a "Nie ma" zdobyło podwójną Nagrodę Literacką "Nike" w głosowaniu jury i czytelników (2018) oraz Nike 25-lecia w głosowaniu czytelników (2021). W konkursie Grand Press przyznano mu tytuł Dziennikarza Roku 2012. Jest również instagramerem ? to zajęcie traktuje jako "najmniejszą osobistą jednoosobową gazetę", a jednocześnie sposób na rozmowę z czytelniczkami i czytelnikami. Jest znany z odważnych pytań, chociaż on sam nie uważa ich za odważne. A jakie pytanie zadałby Mariusz Szczygieł Mariuszowi Szczygłowi? Kolejny odcinek za dwa tygodnie.

 • 72 min

  Magdalena Bigaj: Higiena cyfrowa. Nie musisz od razu odpisywać

  Czy głośne krytykowanie firm technologicznych jest odważne? Co daje motywację, żeby nie dać się uciszyć? Czym jest "higiena cyfrowa"? W piątym odcinku podcastu "Moja odwaga" Agnieszka Jucewicz rozmawia z Magdaleną Bigaj, założycielką i prezeską Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa, medioznawczynią, badaczką i działaczką społeczną, autorką książki "Wychowanie przy ekranie". __ Książki, które polecamy: "Wychowanie przy ekranie" gościni podcastu Magdaleny Bigaj "W trybach chaosu. Jak media społecznościowe przeprogramowały nasze umysły i nasz świat" Maxa Fishera "Dziesięć powodów, dla których powinieneś natychmiast usunąć swoje konta z mediów społecznościowych" Jarona Laniera "E-migranci. Pół roku bez internetu, telefonu i telewizji" Susan Maushart "Niewolnicy dopaminy. Jak odnaleźć równowagę w epoce obfitości" Anny Lembke __ Strony, które polecamy: https://cyfroweobywatelstwo.pl/ https://cyfroweobywatelstwo.pl/test-higieny-cyfrowej/

 • 60 min

  Dawid Polak: Nie pozwolę, żeby lęk odebrał mi radość z życia

  Dlaczego mężczyźni powinni mówić o kryzysach psychicznych? Czym są zaburzenia lękowe i jak sobie z nimi radzić? Czym się różni strach od lęku? A także, dlaczego młode sowy śpią na leżąco? Na te i inne pytania odpowiada Dawid Polak, biotechnolog i popularyzator nauki, autor konta na Instagramie biotech.geek, gdzie opowiada również o zdrowiu psychicznym _ Książki o zaburzeniach lękowych, które polecamy: Bessel van der Kolk, "Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy" Edmund J. Bourne, "Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowym" Joseph E. LeDoux, "Lęk. Neuronauka na tropie źródeł lęku i strachu" Marcin Matych, "Jak żyć z lękiem. Poradnik doktora Nerwicy" _ Rozmowa zawiera treści wrażliwe, jeśli potrzebujesz pomocy zadzwoń na kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123 Osoby w kryzysie samobójczym, ich bliscy a także osoby szukające wsparcia dla kogoś, kto przeżywa trudności psychiczne znajdą kompendium wiedzy na ten temat, a także numery telefonów pomocowych na stronie "Życie warte jest rozmowy": zwjr.pl

 • 54 min

  Tośka Szewczyk: Złość to siła

  Tośka Szewczyk to pseudonim osoby wykorzystywanej seksualnie przez duchownego i autorki książki pt. "Nie umarłam. Od krzywdy do wolności". "Nieumarli" ? tak o sobie mówią ci, którzy doświadczyli seksualnej przemocy w Kościele. Czy Tośka uważa się za osobę odważną? Zapraszamy do wysłuchania trzeciego odcinka podcastu Agnieszki Jucewicz. Uwaga, ze względu na prośbę gościni jej głos został przez nas zmodyfikowany.

 • 57 min

  Paulina Bownik: Żeby ludzie cierpieli jak najmniej

  Ratowała uchodźców i uchodźczynie w lasach na granicy polsko-białoruskiej koło Usnarza Górnego w sierpniu 2021 roku. Leczyła ludzi w drodze - wyczerpanych, odwodnionych, schorowanych, którzy byli niejednokrotnie wypychani z Polski. Dziś sama zmaga się z PTSD. Gościnią Agnieszki Jucewicz jest Paulina Bownik, lekarka współpracująca z Grupą Granica, laureatka Nagrody im. Doktora Marka Edelmana "za ratowanie człowieczeństwa".

 • 62 min

  Prof. Bogdan de Barbaro: Żyć niebanalnie

  Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka podcastu Agnieszki Jucewicz "Moja odwaga". Rozmowa z profesorem Bogdanem de Barbaro to wstęp do cyklu rozmów o różnych obliczach odwagi, ale także i o lęku, bo nie ma jednego bez drugiego. I o nadziei. Bo póki jest nadzieja na zmianę, póty będziemy się odważać. "Dziś aktem odwagi jest ryzyko wynurzania się poza swoją bańkę. Dopuszczenia: a może ten, kto myśli odwrotnie ode mnie, w jakimś fragmencie ma rację?" - mówi gość Agnieszki Jucewicz. Nowy odcinek co dwa tygodnie w piątek.

 • 1 min

  Premiera podcastu "Moja odwaga" już 27 października!

  Co to dziś znaczy ? być odważnym, być odważną? Czym jest odwaga w świecie pełnym lęku i niepewności? Czy można się jej nauczyć? A wreszcie, kim są osoby, które się odważyły? Sprzeciwić władzy, stanąć w obronie swoich wartości, powiedzieć głośno ?nie?, kiedy wszyscy wokół potakiwali, walczyć o godność, swoją i innych? Ale też ? opowiedzieć o tym, co najtrudniejsze, przyznać się do błędu, a czasem po prostu wyjść z domu, bo zdarza się, że to jest akt największej odwagi? W tym podkaście rozmawiamy o różnych obliczach odwagi, ale także i o lęku, bo nie ma jednego bez drugiego. I o nadziei. Bo póki jest nadzieja na zmianę, póty będziemy się odważać. Zapraszam do posłuchania moich rozmówców i rozmówczyń, Agnieszka Jucewicz. Nowy odcinek co dwa tygodnie w piątek.

1

Inne podcasty