Podcast Zdrowa rozmowa

 • 27 min

  Golenie okolic intymnych: tak czy nie?

  Po co w ogóle są włosy łonowe? Jaka jest najlepsza metoda ich usuwania: golenie, depilacja a może laser? Czy jeśli nasze owłosienie intymne nie mieści się w normie, może to być sygnał zaburzeń hormonalnych? Co o usuwaniu owłosienia myśli lekarz? Zapytaliśmy o to dr. n. med. Agnieszkę Nalewczyńską, ginekolożkę, właścicielkę Kliniki Estebelle w Warszawie. Sprawdziliśmy też skąd się wziął termin "wosk brazylijski" i uwaga... nie pochodzi on z Brazylii! Na podcast zaprasza Margit Kossobudzka-Lipińska.

 • 43 min

  Tarczyca w kryzysie. Jak leczyć Hashimoto i niedoczynność tarczycy

  Wypadanie włosów, zmęczenie, suchość skóry, kłopoty z płodnością, obrzęki... Lista objawów związanych z chorą tarczycą jest długa. Czy leki od razu pomogą? Czym jest tkankowa niedoczynność tarczycy? Czy jod leczy? Jaka dieta sprawdza się w chorobie Hashimoto? Czy orzechy brazylijskie naprawdę wspomagają tarczycę? Endokrynolożka Magdalena Jagiełło, znana jako Doktor Magda, odpowiada na pytania Kasi Staszak, dziennikarki medycznej "Wyborczej".

 • 29 min

  Nie miej tego w nosie. Co wiemy o polipach

  Węch to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka, który reguluje łaknienie, decyduje o tym, czy coś nam smakuje, czy też nie, wpływa na nasze funkcjonowanie w każdej sferze życia, wyzwala emocje i przywołuje wspomnienia. Jednak dopiero po pandemii COVID-19 zdaliśmy sobie sprawę, że nie każdy może się tym węchem cieszyć. Jak rozpoznać alergię? Czym w ogóle są polipy nosa? Jak je diagnozować i leczyć? Na to pytanie odpowiada dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie i prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Z kolei Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych mówi nam, jak wygląda na codzień życie z tą dolegliwością. Niektórzy pacjenci mieli usuwane polipy już kilkanaście razy! Na podcast zaprasza Margit Kossobudzka, dziennikarka "Wyborczej".

 • 33 min

  Kleszcze. Poznaj swojego wroga

  Skąd kleszcze wiedzą, że nadchodzimy? Czym grozi ukąszenie przez kleszcza? Jak można chronić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu? Czy kleszcze zagrażają nam tylko w lesie? Jakich zapachów nie lubią? Czy kleszcze lubią wchodzić między włosy? I czy prysznic po spacerze jest ochroną przed ukąszeniem? Na pytania o zwyczaje naszych wrogów odpowiada dr inż. Anna Wierzbicka, biolożka i zoolożka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Na podcast zaprasza Kasia Staszak.

 • 33 min

  Piegi, pieprzyki i inne przebarwienia. Czy mogą być niebezpieczne?

  Czym są piegi? Czym różnią się od pieprzyków? Jak zabezpieczać się przed słońcem? I jakie zmiany na skórze powinny nas zaniepokoić? Margit Kossobudzka-Lipińska, dziennikarka "Wyborczej", rozmawia z dr. n. med. Andrzejem Szmurło, dermatologiem z kliniki Dr Chlebus w Warszawie.

 • 18 min

  Co lubi mózg, a co mu szkodzi

  Jakie są trzy główne przyczyny demencji? Jak rozpoznać początek choroby? Dlaczego lekarze proszą pacjentów o narysowanie zegara? Jak cukrzyca niszczy mózg? Czy za chorobę Alzheimera odpowiadają głównie geny? Dr Anna Filipek-Gliszczyńska, neurolożka, rozprawia się z tym szkodliwym mitem, a o najnowszych doniesieniach naukowców dotyczących demencji opowiada dziennikarka zdrowotna "Wyborczej" Kasia Staszak.

 • 20 min

  Dlaczego dłonie i stopy puchną?

  Obrzęki palców, kostek i stóp mogą być objawem poważnej choroby. Lekarz musi połączyć kropki - zadać pytania o inne dolegliwości, nawyki, dietę, przyjmowane leki. Może chodzić o serce, tarczycę, nerki, wątrobę, dnę moczanową, choroby autoimmunologiczne. O możliwych przyczynach obrzęków mówi nasza dzisiejsza ekspertka - prof. Karolina Kędzierska-Kapuza, diabetolożka, nefrolożka i transplantolożka.

 • 34 min

  Epidemia krótkowzroczności. Jak sobie z nią radzić?

  Jakie są przyczyny krótkowzroczności? Czy jest ona nieuniknionym elementem współczesnego stylu życia? O tym opowiadamy w najnowszym podcaście Zdrowa rozmowa. Jak sprawdzić czy dziecko nie cierpi na krótkowzroczność? Czy powinniśmy profilaktycznie iść z nim do okulisty? W jakim wieku? I jakie są metody leczenia krótkowzroczności? Na pytania odpowiada Sylwia Kijewska, optometrystka, ekspertka Hoya Lens Poland. Na podcast zaprasza Margit Kossobudzka-Lipińska, dziennikarka "Wyborczej".

 • 37 min

  Moja medyczna historia: Całe życie z biegunką

  W cyklu "Moja medyczna historia" dr n. o zdrowiu Hanna Stolińska, dietetyczka kliniczna opowiada o męczących ją przez lata biegunkach, zakażeniu Clostridium difficile i przeszczepie mikrobioty jelitowej. Mówi, jak choroba wpływała na jej pracę, wygląd i samopoczucie. Od lekarzy długo słyszała, że ma problem z jelitami przez roślinną dietę. Gdy w stanie zagrożenia życia znalazła się w szpitalu, musiała spędzić tydzień w izolatce bez jedzenia.

 • 29 min

  Jak mniej bać się raka

  W dzisiejszym odcinku "Zdrowej rozmowy" gościmy Małgorzatę Ciszewską-Koronę, psychoonkolożkę z Fundacji Rak'n'Roll. Rozmawiamy o tym, jak ważne są badania profilaktyczne, jak oswajać z nimi młodych, a także jak sobie radzić z lękiem w przypadku choroby onkologicznej. Na podcast zaprasza Margit Kossobudzka-Lipińska, dziennikarka "Wyborczej".

 • 27 min

  Trendy w spaniu, czyli jak spać, żeby się wyspać

  Hurkle-durkle, gnicie w łóżku, spanie po skandynawsku, senny rozwód, społeczny jet lag - te hasła rozpalają dyskusje w mediach społecznościowych i pod tekstami "Wyborczej". Nowe, modne określenia na powszechne nawyki skłaniają nas do zwierzeń na temat tego, w jaki sposób śpimy. Gdy jakieś zjawisko opisują eksperci od snu, zaczynamy zastanawiać się, czy nasz schemat spędzania czasu w łóżku na pewno nam służy. Co o trendach z Instagrama i TikToka dotyczących snu sądzi Magdalena Komsta, terapeutka bezsenności znana w internecie jako @paniodsnu. Na podcast zaprasza Katarzyna Staszak, dziennikarka zdrowotna "Wyborczej".

 • 25 min

  Orzechy - na dłuższe i zdrowsze życie

  Badania wykazują, że orzechy zapewniają długowieczność, zmniejszają ryzyko choroby niedokrwiennej serca, sprawiają, że rzadziej pojawiają się nowotwory. Niecała garść orzechów dziennie obniża ryzyko wielu chorób i chroni przed przedwczesną śmiercią. Dlaczego warto je włączyć do diety? Ile orzechów to wystarczająca ilość? Jak przechowywać orzechy? I czy orzechy brazylijskie są lepsze od włoskich? Na podcast zaprasza Margit Kossobudzka-Lipińska, dziennikarka "Gazety Wyborczej".

 • 29 min

  Moja medyczna historia: Mama i stetoskop o depresji

  W cyklu "Moja medyczna historia" Katarzyna Woźniak, lekarka znana w internecie jako Mama i stetoskop opowiada o ciemnej stronie medycyny i kosztach, jakie lekarze ponoszą wykonując swoją pracę. Sama długo nie wiązała objawów z chorobą. Mówi o działaniu leków i psychoterapii. I o książce, w której opisała, jak system zdrowia może zniszczyć ideały młodych lekarzy. Na podcast zaprasza Katarzyna Staszak, dziennikarka "Wyborczej".

 • 40 min

  Jak poprawić metabolizm?

  Zdaniem ekspertów nie ma pokarmów, który przyspieszą metabolizm jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ale niektóre mogą go wspierać. Jakie produkty mogą podkręcać metabolizm? - odpowiada prof. Ewa Stachowska. Czym różni się poszczenie od głodzenia? Dlaczego sen wpływa na metabolizm? Dlaczego jest ważny? Od których hormonów zależy metabolizm? Na podcast zaprasza Margit Kossobudzka, dziennikarka zdrowotna "Wyborczej".

 • 32 min

  Kiedy jeść, a kiedy lepiej nie

  Za co naukowcy lubią śniadania? Co może oznaczać poranny brak apetytu? Jaki rytm posiłków najbardziej sprzyja utrzymaniu zdrowej masy ciała? Czy post przerywany jest skomplikowany? Co na śniadanie jada ekspertka od żywienia? Na te i inne pytania odpowiada prof. Ewa Stachowska, która zajmuje się mikrobiomem i nutrigenomiką, czyli tym co mamy w jelitach i tym, jak jedzenie steruje naszymi genami. Na podcast zaprasza Katarzyna Staszak, dziennikarka "Wyborczej".

Inne podcasty