Podcast Zdrowa rozmowa

 • 37 min

  Moja medyczna historia: Całe życie z biegunką

  W cyklu "Moja medyczna historia" dr n. o zdrowiu Hanna Stolińska, dietetyczka kliniczna opowiada o męczących ją przez lata biegunkach, zakażeniu Clostridium difficile i przeszczepie mikrobioty jelitowej. Mówi, jak choroba wpływała na jej pracę, wygląd i samopoczucie. Od lekarzy długo słyszała, że ma problem z jelitami przez roślinną dietę. Gdy w stanie zagrożenia życia znalazła się w szpitalu, musiała spędzić tydzień w izolatce bez jedzenia.

 • 29 min

  Jak mniej bać się raka

  W dzisiejszym odcinku "Zdrowej rozmowy" gościmy Małgorzatę Ciszewską-Koronę, psychoonkolożkę z Fundacji Rak'n'Roll. Rozmawiamy o tym, jak ważne są badania profilaktyczne, jak oswajać z nimi młodych, a także jak sobie radzić z lękiem w przypadku choroby onkologicznej. Na podcast zaprasza Margit Kossobudzka-Lipińska, dziennikarka "Wyborczej".

 • 27 min

  Trendy w spaniu, czyli jak spać, żeby się wyspać

  Hurkle-durkle, gnicie w łóżku, spanie po skandynawsku, senny rozwód, społeczny jet lag - te hasła rozpalają dyskusje w mediach społecznościowych i pod tekstami "Wyborczej". Nowe, modne określenia na powszechne nawyki skłaniają nas do zwierzeń na temat tego, w jaki sposób śpimy. Gdy jakieś zjawisko opisują eksperci od snu, zaczynamy zastanawiać się, czy nasz schemat spędzania czasu w łóżku na pewno nam służy. Co o trendach z Instagrama i TikToka dotyczących snu sądzi Magdalena Komsta, terapeutka bezsenności znana w internecie jako @paniodsnu. Na podcast zaprasza Katarzyna Staszak, dziennikarka zdrowotna "Wyborczej".

 • 25 min

  Orzechy - na dłuższe i zdrowsze życie

  Badania wykazują, że orzechy zapewniają długowieczność, zmniejszają ryzyko choroby niedokrwiennej serca, sprawiają, że rzadziej pojawiają się nowotwory. Niecała garść orzechów dziennie obniża ryzyko wielu chorób i chroni przed przedwczesną śmiercią. Dlaczego warto je włączyć do diety? Ile orzechów to wystarczająca ilość? Jak przechowywać orzechy? I czy orzechy brazylijskie są lepsze od włoskich? Na podcast zaprasza Margit Kossobudzka-Lipińska, dziennikarka "Gazety Wyborczej".

 • 29 min

  Moja medyczna historia: Mama i stetoskop o depresji

  W cyklu "Moja medyczna historia" Katarzyna Woźniak, lekarka znana w internecie jako Mama i stetoskop opowiada o ciemnej stronie medycyny i kosztach, jakie lekarze ponoszą wykonując swoją pracę. Sama długo nie wiązała objawów z chorobą. Mówi o działaniu leków i psychoterapii. I o książce, w której opisała, jak system zdrowia może zniszczyć ideały młodych lekarzy. Na podcast zaprasza Katarzyna Staszak, dziennikarka "Wyborczej".

 • 40 min

  Jak poprawić metabolizm?

  Zdaniem ekspertów nie ma pokarmów, który przyspieszą metabolizm jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ale niektóre mogą go wspierać. Jakie produkty mogą podkręcać metabolizm? - odpowiada prof. Ewa Stachowska. Czym różni się poszczenie od głodzenia? Dlaczego sen wpływa na metabolizm? Dlaczego jest ważny? Od których hormonów zależy metabolizm? Na podcast zaprasza Margit Kossobudzka, dziennikarka zdrowotna "Wyborczej".

 • 32 min

  Kiedy jeść, a kiedy lepiej nie

  Za co naukowcy lubią śniadania? Co może oznaczać poranny brak apetytu? Jaki rytm posiłków najbardziej sprzyja utrzymaniu zdrowej masy ciała? Czy post przerywany jest skomplikowany? Co na śniadanie jada ekspertka od żywienia? Na te i inne pytania odpowiada prof. Ewa Stachowska, która zajmuje się mikrobiomem i nutrigenomiką, czyli tym co mamy w jelitach i tym, jak jedzenie steruje naszymi genami. Na podcast zaprasza Katarzyna Staszak, dziennikarka "Wyborczej".

 • 32 min

  Jak dobrze stosować suplementy

  Lepiej witaminy i minerały zjadać w dobrej diecie, niż łykać suplementy. Ale często nie wiemy, których elementów nam brakuje i gdzie ich szukać. Kupujemy więc suplementy, tak na wszelki wypadek. Bywają też sytuacje, kiedy musimy wesprzeć się suplementacją. Nie istnieje jeden, uniwersalny katalog suplementów, które warto zażywać. Można jednak wyróżnić takie preparaty, które są szczególnie korzystne dla organizmu, np. witamina D, magnez, witamina B6 czy kwasy omega-3. Dobra suplementacja witamin i składników mineralnych oznacza ich zwiększone wchłanianie. Dochodzi do niego wtedy, kiedy jeden składnik poprawia przyswajanie drugiego. Dzięki temu organizm maksymalnie wykorzystuje potencjał suplementu. Które pierwiastki się nawzajem lubią, a których nie należy łączyć ze sobą? Jak brać witaminy? Czy znaczenie ma pora dnia? O tym możecie posłuchać w najnowszym odcinku podcastu "Zdrowa rozmowa". Dr Hanna Stolińska, dietetyczka kliniczna, daje w nim także rady, jakich ziół i leków nie łączyć z konkretnymi składnikami diety.

 • 19 min

  Kortyzol psuje sen i metabolizm. Jak nad nim panować

  Hormon, który ma nam pomagać w stresie, obwiniany jest o niemal wszystkie zdrowotne nieszczęścia. Kłopoty ze snem, tłuszcz na brzuchu, wzdęcia, trądzik, mgła mózgowa, przewlekłe zmęczenie, ciągła ochota na przekąski, a także cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca. Czy rzeczywiście kortyzol stoi za tymi problemami? Jak nad nim panować? Co hormon stresu ma wspólnego z pracą na zmiany i zarywaniem nocy przez seriale? Jak i kiedy badać poziom kortyzolu? Na te pytania odpowiada endokrynolożka i diabetolożka prof. Alina Kuryłowicz. Na podcast zaprasza Katarzyna Staszak, dziennikarka "Wyborczej".

 • 20 min

  Dobry dotyk buduje więzi i łagodzi ból

  Kilka lat temu naukowcy odkryli, że człowiek ma specjalny rodzaj włókien nerwowych - włókna przytulania. Znajdują się one tylko na pokrytej włosami skórze głowy, przedramion i pleców. Są pobudzane podczas głaskania. Dotyk to najpierwotniejszy z naszych zmysłów. Jego receptory znajdują się w skórze, a jej powierzchnia ma aż dwa metry kwadratowe. Także w mózgu traktowany jest priorytetowo. Dlaczego dotyk jest tak ważny? Odpowiedzi szuka Margit Kossobudzka, dziennikarka "Wyborczej".

 • 37 min

  Pokochaj swoje ciało. Innego nie będzie

  Twoje ciało ma tylko Ciebie, a Ty masz tylko swoje ciało. Innego nie będzie! Nie warto ze swoim ciałem walczyć - mówią przedstawicielki Fundacji Kobiety bez Diety. Co znaczy słuchać ciała, jeść intuicyjnie i wystarczająco dobrze - odpowiada psychodietetyczka Agata Ziemnicka. A psychoterapeutka Elżbieta Lange tłumaczy, dlaczego przekonanie, że możemy kontrolować nasze emocje, to mit. Na podcast zaprasza Katarzyna Staszak, dziennikarka "Wyborczej".

 • 32 min

  Czarne myśli. Jak sobie z nimi radzić?

  Prawie 30 proc. osób doświadczy zaburzeń lękowych przynajmniej raz w życiu. Co jest przyczyną patologicznych lęków, jaki mają wpływ na organizm i jak sobie z nimi radzić? Czym różni się lęk od strachu? Dlaczego niepokój przychodzi o trzeciej nad ranem? Jak opanować "złe" myśli? Na podcast zaprasza Margit Kossobudzka.

 • 35 min

  Moja medyczna historia: Angelika Szymańska

  "Kolega powiedział, że gdybym schudła 5 kg, tobym mu się spodobała. Schudłam 20 kg" - wspomina lekarka Angelika Szymańska znana na Instagramie jako gini.gina. Słynie z filmików przedstawiających scenki w gabinecie lekarskim. Radzi, jak zdrowo żyć, a sama nie może spać i jest uzależniona od ruchu. Zdradza, czego dowiedziała się dzięki swojej depresji, na którą zachorowała w liceum. Rozmawia Kasia Staszak, dziennikarka "Wyborczej".

 • 27 min

  Co można wyczytać z morfologii krwi?

  Jak przygotować się do pobrania krwi? Czy naprawdę trzeba być na czczo, a badanie musi być zrobione rano? Czy istnieje specjalna metoda pobierania moczu, by wyniki były miarodajne? I czy ludzka krew może być? zielona? Na podcast zaprasza Margit Kossobudzka.

 • 16 min

  Glukoza. Czy naprawdę ma wpływ na nasze samopoczucie

  Mówiły o niej osoby z cukrzycą, teraz mówią wszyscy. Czy glukoza naprawdę ma wpływ na nasze samopoczucie? Co powinny o niej wiedzieć osoby bez cukrzycy czy insulinooporności? Dlaczego stała się modnym tematem? Sprawdziła Katarzyna Staszak, dziennikarka "Wyborczej". A jak rozpoznać, że mamy problemy z glukozą? Tłumaczy diabetolożka i endokrynolożka prof. Alina Kuryłowicz.

Inne podcasty