Podcast Zdrowa rozmowa

 • 21 min

  Jak odpoczywać, żeby wypocząć

  Idealnie byłoby żyć tak, żeby codziennie mieć czas na odpoczynek. Z codzienną regeneracją łączy się wyższe poczucie szczęścia i satysfakcji z życia. Coś, czego wszyscy pragniemy. Słabo jest zaczynać urlop w stanie całkowitego wyczerpania. A jak wycisnąć z urlopu jak najwięcej regeneracji? Podpowiada psycholożka Karolina Wójcik z Uniwersytetu SWPS. Jeśli jesteście przed urlopem, zacznijcie od efektownego wpisania go w kalendarz. Wyjaśnimy, dlaczego warto?

 • 30 min

  Letnie poprawienie diety

  Latem łatwiej odżywiać się zdrowo. Mamy pod ręka warzywa i owoce napakowane witaminami. Ale lato może dla niektórych oznaczać też dietetyczne pułapki dietetyczne. Ciepłe wieczory sprzyjają późnym kolacjom z grillem i alkoholem. Zaszkodzić mogą także wakacje all inclusive, gdzie wszystko kusi, a jedzenie i drinki dostępne są non stop. To dlatego po wakacjach zdarzają się ostre zapalenia trzustki albo pęcherzyka żółciowego. W upalne dni łatwo też się odwodnić. Jak najlepiej ugasić pragnienie? Co warto włączyć do diety, by dobrze się czuć? I jak wzmocnić latem mikrobiotę jelitową? Dziennikarki medyczne Margit Kossobudzka i Kasia Staszak sprawdzają, co radzą naukowcy i lekarze, oraz zdradzają, co same zabierają ze sobą na wakacje.

 • 28 min

  Co nas gryzie w wakacje

  Czy na komary można mieć uczulenie? Co zrobić, gdy pogryzły nas meszki? Czy jad szerszenia może być groźny dla zdrowia? Czym się różni jad pszczoły od jadu osy? Co zrobić, kiedy mamy alergię na owady? Czy wapno rzeczywiście pomaga na uczulenia? W podcaście rozmawiamy o tym, co nas gryzie w wakacje.

 • 28 min

  Niestrawność, miesiączka, stres. Skąd się biorą bóle brzucha

  Niestrawność i miesiączka? Możliwe, ale przyczyn bólu brzucha jest o wiele więcej. Bardzo często powodem bólu jest stres. Nasz mózg połączony jest z jelitami. Najczęściej bóle brzucha są wywołane skurczem mięśni gładkich, które mamy w narządach wewnętrznych - jelitach, macicy, moczowodach, pęcherzu moczowym czy przewodach żółciowych. Ból może utrudniać realizację naszych planów, np. zdanie egzaminu. Może być też niebezpieczny, jeśli zaburza naszą koncentrację, np. w czasie jazdy samochodem. Ból to sygnał wysyłany przez nasz organizm, który domaga się uwagi. Na podcast zapraszają Margit Kossobudzka i Kasia Staszak.

 • 32 min

  Jak się dobrze wyspać

  Sen wspiera odporność, pomaga schudnąć i utrzymać wagę, poprawia koncentrację i uszczęśliwia. Niewyspani jesteśmy mniej cierpliwi, cierpią na tym nasze relacje z innymi ludźmi. Lubimy spać, ale narzekamy na problemy ze snem. Jak poprawić swój sen bez leków na receptę? Ile godzin powinniśmy spać? Czy drzemki są dobre, czy złe? Komu pomoże melatonina? Margit Kossobudzka i Kasia Staszak sprawdziły, co mówią naukowcy. Podpowiadają, jak wprowadzić w życie rady ekspertów medycyny snu.

 • 32 min

  Jak się opalać a nie spalać

  Wakacje, a zatem słońce. Obowiązkowa pozycja w planach każdego urlopowicza. Trzeba się przecież opalić. Słońce ma swoje niewątpliwe zalety, ale i wady, o których najczęściej przypominamy sobie po fakcie. Jak się zatem opalać a nie spalać? Czym i jak się smarować? Czy możemy użyć za dużo kremu z filtrem? Czy słońce ma w ogóle jakiekolwiek zalety? Jakie? Na podcast zaprasza Margit Kossobudzka

 • 27 min

  Jak mieć świetną skórę

  Świetna skóra to taka, która nas zadowala, jest zdrowa, młoda w tym sensie, że nie jest starsza, niż wskazywałby na to nasz PESEL. W tym odcinku prowadząca ?Zdrową rozmowę? Kasia Staszak zdradza, że boi się zabiegów medycyny estetycznej, dlatego wciąż szuka naturalnych sposobów wspomagających skórę. Poprosiła dietetyczkę kliniczną Katarzynę Błażejewską-Stuhr o listę składników odżywczych i produktów, które wpływają na wygląd skóry. A dermatolożkę zapytała, czy warto naśladować celebrytki, które pokazują, że chłodzą skórę kostkami lodu. Dr n. med. Aleksandra Rymsza szczegółowo wyjaśniła, jak działa taki domowy (i tani!) zabieg.

 • 35 min

  Alergia. Na komary, krewetki i na krzyż

  Niektórych alergia męczy przez całe życie, np. ta sezonowa, na pyłki. Innych dopada nagle, choć wcześniej nigdy nic ich nie uczulało. Czy ma to coś wspólnego ze stresem? Co łączy uczulenie na krewetki z kurzem? Czy można mieć uczulenie na spermę partnera? Czy hybrydowe paznokcie mogą podrażnić oczy? Na te i inne pytania odpowiemy w tym odcinku.

 • 35 min

  Jak dożyć stu lat

  Co jest ważniejsze - geny czy styl życia? Co jeść, żeby uniknąć chorób? Jakie nawyki dają szansę na długie życie w dobrej formie? Dziennikarki zajmujące się zdrowiem - Margit Kossobudzka i Katarzyna Staszak - podpowiadają, jak stosować w praktyce zalecenia naukowców.

 • 2 min

  Zdrowa rozmowa. Zapowiedź nowego podcastu "Wyborczej"

  W środę 15 czerwca premiera podcastu zdrowotnego "Wyborczej?. Co tydzień będziemy publikować odcinki "Zdrowej rozmowy", której gospodyniami są Katarzyna Staszak i Margit Kossobudzka. To doświadczone dziennikarki działu nauka i zdrowie "Wyborczej?, które zawsze merytorycznie, ale przy tym w przystępny sposób i z dawką humoru podejmą tematy ważne oraz te, o które chcielibyśmy zapytać lekarza, ale nie mieliśmy odwagi. "Zdrowa rozmowa? to podcast z misją. W myśl starej zasady "lepiej zapobiegać, niż leczyć", częściej usłyszymy o stylu życia niż o chorobach. Prowadzące oddzielają prawdę od fikcji, rozmawiają z ekspertami, pomagają słuchaczom nawigować w gąszczu skomplikowanych, często sprzecznych porad medycznych. W pierwszym odcinku dowiemy się, jak dożyć w zdrowiu stu lat. W kolejnych odcinkach sprawdzimy, czy można mieć alergię na komary, być otyłym bez nadwagi, ile godzin dziennie powinniśmy spać i jak w tani sposób poprawić wygląd skóry. Zapraszamy do słuchania w każdą środę od 6 rano!

1

Inne podcasty