Podcast Warszawa Nadaje

 • 59 min

  Matka Polka sika w krzakach

  Wydawczynyni naszego podcastu Martyna Turska razem z Moniką Pastuszko, autorką ksiażki pod zdradzajacym temat tytułem "Matka Polka sika w krzakach" rozmawiają na spacerze najpierw o parku a potem w ogóle mieście, które każda młoda matka odkrywa na nowo, gdy wychodząc z małym zupełnie niesamodzialnym dzieckiem przekonuje się, że przestrzeń wokół, to ktoś projektował, ale niekoniecznie dla niej. Gdzieś w pobliżu placu zabaw pada pytanie: a czy przy tym placu jest toaleta? Wpadlibyście na to, żeby o to zapytać? Nie? To nie jesteście sami, projektanci raczej też nie wpadają. W drugiej części podcastu Arek Gruszczyński rozmawia z psycholożką Martą Majchrzak. To też jest o rodzicach z dzieckiem w mieście. Ale właściwie o tym, dlaczego tych dzieci rodzi sie coraz mniej. Autorka przestrzega, by nie usprawiedliwiać tej sytuacji rządami PiS-u.

 • 64 min

  Las Kabacki. Jak spotkałem wodnego jeża

  Wyruszamy do Lasu Kabackiego. To miejski las służący wypoczynkowi mieszkańców, a jednocześnie rezerwat przyrody. Głównymi alejkami ciągną tu tłumy ludzi, a mimo to mieszkają w nim sarny, dziki, kuny, jeże. Jest mnóstwo ptaków. Zaczynamy wędrówkę przed wieczorem, kiedy ptaki jeszcze śpiewają. Przez las prowadzi mieszkający w sąsiedztwie autor tego odcinka podcastu Wojtek Karpieszuk. Po drodze o lesie opowiadają także miejski przewodnik Mariusz Prządak, prowadzący klubokawiarnię Ken 54 i Dominik Uhlig, podobnie jak Wojtek sąsiad lasu zauroczony nim po uszy. "Jestem lasoholikiem" - wyznaje Dominik w swoim felietonie, który odczytuje na zakończenie tego odcinka podcastu. Opowiada też o zaskakującym spotkaniu z wodnym jeżem. Odwiedzamy również pełną imprezowiczów (piąteczek) polanę za lasem. Tłumy ludzi, dymy z ognisk, muzyka, piwo. Jak takie sąsiedztwo wpływa na rezerwat, co tu można i trzeba zmienić? Na takie pytania odpowiada nasza gościni w studiu Andżelika Gackowska, wicedyrektorka Lasów Miejskich. Więcej odcinków na https://wyborcza.pl/warszawanadaje.

 • 47 min

  Świadectwa z getta warszawskiego. Na wystawie w Muzeum Warszawy

  Tomasz Urzykowski zwiedza wystawę "Świadectwa z getta warszawskiego" w Muzeum Warszawy i rozmawia z jej kuratorkami. Na wystawie są drobne przedmioty wykopane z terenu getta: to pospolite narzędzia, wyposażenie domów, rzeczy osobiste, jak guziki, spinki. Sto zdjęć pokazuje getto z różnych perspektyw, z zewnątrz i od wewnątrz. Robili je żołnierze niemieccy, polscy partyzanci, żydowscy mieszkańcy, polski policjant. W drugiej części podcastu Tomasz Urzykowski rozmawia z kartografem Pawłem Weszpińskim. To rozmowa głównie o granicach getta. Nasz gość przypomina mało znany fakt, że część murów getta budowano na wszelki wypadek, zanim faktycznie wyznaczono formalne granice zamkniętej dzielnicy. Dlatego mury wyrastały także w części miasta, gdzie ostatecznie getta nie wyznaczono. Tak jak mur na jednym ze zdjęć ze Starówki. Po jakimś czasie zniknął.

 • 52 min

  Jak wybory samorządowe 2024 zmienią Warszawę?

  Podsumowujemy kampanię przed wyborami 7 kwietnia. Wybieramy wtedy radnych do Rady Warszawy, do rad dzielnic, do Sejmiku Mazowsza i oczywiście prezydenta Warszawy, o którego stanowisko rywalizują obecny prezydent Rafał Trzaskowski, kandydat PiS Tobiasz Bocheński, wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat z Lewicy, Przemysław Wipler z Konfederacji, polityczny weteran Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec z Ruchu Naprawy Polski. W podcaście mówimy o tym, jakie zmiany dla Warszawy i jej mieszkańców zapowiada ta kampania. Prowadzący Wojciech Tymowski rozmawia z dziennikarzami relacjonującymi codziennie przedwyborczą walkę w Warszawie Arkadiuszem Gruszczyńskim i Michałem Wojtczukiem. O tym, co obiecuje mieszkańcom stolicy troje kandydatów, którzy mogą zdobyć najwięcej głosów. Dlaczego Magdalena Biejat dużo mówi o budowie mieszkań na tani wynajem, ubiegający się o reelekcję Rafał Trzaskowski woli inne tematy, a Tobiasz Bocheński często przedstawia się tak, jakby nie był z PiS? W tym odcinku pytamy też warszawiaków i warszawianki, z jakimi oczekiwaniami idą na wybory, jakich zmian w mieście chcieliby. I - uwaga - z naszej sondy wynika, że tuż przed wyborami część wyborców nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje.

 • 58 min

  Dzień wagarowicza na Agrykoli i stara szkoła w Wawrze

  Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny skojarzył nam się z dniem wagarowicza. I z tego powodu najpierw, taki paradoks, wracamy do szkoły. Ale zaraz potem wspominamy czasy, kiedy pierwszy dzień wiosny w Warszawie wyciągał na ulice tłumy uczniów. W roku 1990 przemieniło się to w agresywną zadymę. I wtedy w kuratorium powstał pomysł jak w następnym roku przyciągnąć młodzież do bardziej pokojowego wydarzenia. I tak się zaczęły organizowane w pierwszy dzień wiosny koncerty, najpierw na Podzamczu, potem na Agrykoli. Kuba Chełmiński rozmawia o nich z ówczesnym kuratorem Włodzimierzem Paszyńskim oraz dziennikarzem Michałem Olszańskim, który wtedy pracował w słynnym szkolnym ośrodku socjoterapii. Zanim posłuchamy tej rozmowy zapraszamy do starej szkoły. Ma 121 lat, jej niewielki budynek, nazywany Murowanką, stoi w Wawrze. Jest w nim teraz małe muzeum, w którym Maciej Piwowarczuk, szef Fundacji na rzecz Wielkich Historii pokazuje uczniom jak wyglądała nauka w czasach, gdy większość naszego społeczeństwa nie umiała czytać i pisać.

 • 39 min

  Tam skąd przyjeżdżają kwiatki (nie tylko na Dzień Kobiet)

  Kuba Chełminski oprowadza nas po miejscu, do którego jeździ się zwykle o dzikiej porze, zanim jeszcze ranek na dobre się ogarnie. Chyba wszyscy w Warszawie o tym miejscu słyszeli, ale mało kto tam był. To stamtąd przyjeżdża towar do warzywniaków, na bazary, do kwiaciarni. Mowa o giełdzie hurtowej w Broniszach. Kuba ogląda tam i wącha różne kwiatki, które właśnie stamtąd wyjeżdżają, by zdążyć na Dzień Kobiet. Przy okazji nasz redakcyjny kolega dowiaduje się, jaki kwiatowy kolor jest w tym roku hitowy. Do Dnia Kobiet nawiązuje rozmowa w drugiej części podcastu. Nasza gościni, Sylwia Szwed, współzałożycielka Fundacji Kosmos dla dziewczynek i magazynu o takim samym tytule opowiada o dziewczyńskich problemach, wyzwaniach, marzeniach. Bo magazyn, w którym pracuje, jest po to, by marzenia dziewczynek wzmacniać, rozwijać i uskrzydlać.

 • 64 min

  Maciej Mazur i Beata Chomątowska: na co po latach wyrósł Ursynów

  Chodzimy głównie po Ursynowie Północnym, najstarszej części dzielnicy. To tu 47 lat temu oddano pierwszy ursynowski blok przy ul. Puszczyka 5. Wojtek Karpieszuk najpierw w terenie razem z Maciejem Mazurem z TVN i pasjonatem Ursynowa spaceruje między blokami, rozmawiając, jak ta część miasta zmieniała się przez lata i dlaczego dziś tak wielu mieszkańców uważa ją za dobre miejsce do życia. W rozmowie w studiu pisarka Beata Chomątowska, autorka m.in. książki "Betonia", opowiada zarówno o Ursynowie, jak i innych osiedlach, które jej zdaniem niepotrzebnie i deprecjonująco są tak często nazywane blokowiskami.

 • 51 min

  Najpopularniejszy ptak Warszawy to kaczka. Nadajemy z zimowego ptakoliczenia

  Jesteśmy z mikrofonem podczas zimowego ptakoliczenia na Polu Mokotowskim, organizowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków OTOP. Jak się okazuje, na Polu w zimie jest mnóstwo ptaków i niektóre podśpiewują. Na trasie niespodzianka. Spotykamy grupę ptaków, które powinny być w cieplejszych krajach, ale zostały w Warszawie - na co zwraca uwagę nasz przewodnik Krzysztof Tabernacki z OTOP-u. Wyniki ptakoliczenia zdradza w podcaście nasz gość w studiu Staszek Łubieński, pisarz i przyrodnik, od niedawna także prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. I to on informuje których ptaków w Warszawie policzono najwięcej, które zasiadły na drugim i trzecim miejscu. Potwierdza, że najpopularniejszy ptak w stolicy to znów kaczka. A kto przysiadł na drugim i trzecim miejscu - o tym w podcaście.

 • 62 min

  Marlena Happach: Jakie będzie osiedle Jazdów

  Kiedy tam wejdziemy, to jest tak, jakbyśmy się przenosili do innego świata. Osiedle Jazdów ? położona w centrum enklawa z domkami fińskimi, starymi drzewami i ogródkami. Na spacer po osiedlu zabiera nas Kuba Chełmiński. A to dlatego, że niedawno z powodu wyłożenia projektu planu miejscowego odżyły obawy, czy temu szczególnemu zielonemu miejscu, gdzie odbywają się niepowtarzalne wydarzenia, nie zagraża deweloperka lub koncepty gastronomiczne. O tych niepokojach mówią aktywiści działający w wynajętych od miasta niezamieszkanych domkach osiedla: Gabriela Stępniak i Mateusz Potempski z Otwartej Pracowni Jazdów. W drugiej części podcastu Kuba Chełmiński rozmawia o tych obawach z dyrektorką Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, architektką miasta Marleną Happach. Posłuchajmy, co odpowiada nasza gościni.

 • 79 min

  Matka z dziećmi zajęła pustostan. Chodzimy po rewitalizowanej Pradze

  Nasz redakcyjny kolega Wojtek Karpieszuk prowadzi nas przez rewitalizowaną Pragę i rozmawia o skutkach tej rewitalizacji. Czy mieszkańcy wracają do wyremontowanych lokali, w których wcześniej mieszkali, czy czują, że zmiany są z nimi uzgadniane? Jest z nami działaczka lokatorska Zenobia Żaczek, są mieszkańcy kamienicy, która ma być remontowana. Odwiedzamy matkę z dwoma kilkuletnimi synami, która nie mając szans na miejskie mieszkanie ani na kredyt, zajęła pustostan i teraz czeka, by dzielnica uznała stan rzeczy i nałożyła na nią opłaty za bezumowne korzystanie z lokalu. Czy rewitalizację można przeprowadzić lepiej, inaczej, jaki jest jej bilans po 8 latach od ogłoszenia programu? O tym w drugiej części podcastu rozmawiamy z wiceprezydentką Warszawy Aldoną Machnowską-Górą.

 • 72 min

  Z Jackiem Dehnelem i Alicją Urbanik-Kopeć po dawnej Warszawie

  Ruszamy w przeszłość. Jacek Dehnel czyta jedną ze swoich kryminalnych historii pt. "Dom zły" o miejscu przy ul. Solec 71, gdzie w ciągu osiemnastu lat popełniono aż dziewiętnaście morderstw. Historię tę opublikował na łamach Gazety Stołecznej w ubiegłorocznym cyklu "Kryminalne tajemnice dawnej Warszawy". Mniej więcej w tamte okolice wybraliśmy się na spacer. Tyle że w czasy bardziej odlegle, gdyż naszą przewodniczka jest Alicja Urbanik-Kopeć, badaczka kultury XIX w. i autorka książek o relacjach społecznych tej epoki (np. "Matrimonium. O małżeństwie nieromantycznym"). Schodzimy na Powiśle, rozmawiając o tym, jak wyglądała ta część miasta 150 lat temu, i dochodzimy na Solec nr 36, gdzie kiedyś mieścił się jeden z przytułków dla ludzi, którzy już nie mogli pracować. Stąd już blisko do miejsca, gdzie stał opisany przez Jacka Dehnela "Dom zły".

 • 60 min

  Muniek Staszczyk i Grzegorz Kasdepke w podcaście "Warszawa nadaje"

  Jak zwykle przyglądamy się Warszawie. Tym razem najpierw z Grzegorzem Kasdepke, pisarzem książek dla dzieci, oglądamy tegoroczną odmienioną iluminację świąteczną. I dzielimy się na gorąco pierwszymi wrażeniami. Potem w studiu rozmawiamy z Muńkiem Staszczykiem, założycielem i wokalistą T. Love, o Warszawie z czasów jego studiów i tej dzisiejszej. A także m.in. o tym, jak to jest, gdy człowiek staje się początkującym pasażerem komunikacji miejskiej po latach jeżdżenia wszędzie samochodem.

 • 40 min

  Najpierw fabryka bombek, potem 12 potraw z Thermomixa. Czy to jeszcze normalne święta?

  Święta idą, odwiedzamy fabrykę bombek na choinkę i rozmawiamy o prezentach. Jak zapewnia Karina Jaworek, która oprowadza nas po fabryce, mimo chińskiej konkurencji bardzo duża część bombek, także tych sprzedawanych w marketach, to wciąż produkcja rodzima. Kuba Chełmiński zadaje jej różne pytania na temat wytwarzania świecidełek, a mistrz bombkarski Leszek Tomaszewski pokazuje naszej ekipie, jak się wyczarowuje całkiem nową bombkę. Jest przy tym sporo zachwytów, choinkowej magii i szkolnej chemii. Takie bombki można oczywiście kupić na prezent, ale - jak zwraca uwagę nasz gość - antropolog kultury prof. Waldemar Kuligowski w rozmowie o przedświątecznych przygotowaniach dziś, żeby nie było wpadek, często prezenty się uzgadnia z osobami obdarowywanymi, więc lepiej zapytać wprost, czy ktoś potrzebuje akurat bombek. Profesor zwraca uwagę, że choć sposób spędzania Bożego Narodzenia się zmienia, to ciągle to właśnie święto króluje w polskim kalendarzu. Więcej w podcaście.

 • 48 min

  Za rok wejdziemy na nowy dworzec

  Nadajemy ze środka gigantycznego placu budowy na węźle Warszawa Zachodnia. Najbardziej widoczna tu zmiana, oprócz zadaszenia peronów, to nowy budynek dworca kolejowego. Od frontu ściana szkła i aluminium wysoka na 15 metrów. Ale uwaga! To dla wielu może zaskoczenie: nowy front stacji, hala dworcowa i główne wejście na dworzec powstają nie od strony Alej Jerozolimskich, ale po przeciwnej stronie torów, tam gdzie przebiega ul. Tunelowa. My też od tamtej strony zaczynamy wędrówkę. W drugiej części podcastu nasz gość Karol Trammer z pisma "Z Biegiem Szyn" opowiada o podróżach głównie koleją, m.in. o zintegrowanym podróżowaniu. Chodzi o to, że z tym samym biletem poruszamy się po regionie różnymi środkami lokomocji, bo przewoźnicy współpracują ze sobą. W Polsce to na razie bardziej wizja niż realia, choć są pewne dobre przykłady, o których nasz gość też opowiada. Na wycieczkę i rozmowę zaprasza Jarosław Osowski z "Gazety Stołecznej".

 • 58 min

  "To nie my jesteśmy naćpani wolnym rynkiem" O konflikcie o squat na Kamionku

  Autor tego odcinka Kuba Chełmiński poszedł z mikrofonem do nieczynnej piekarni, którą kilka miesięcy temu zajęli squattersi. Właściciele próbowali odbić nieruchomość, przysłali grupę kilkunastu mężczyzn, ale akcja się nie powiodła. Z tego, co mówią osoby, z którymi rozmawiał Kuba, racje stron są nie do pogodzenia. Sprawę rozstrzygnie sąd. Tymczasem przedstawiamy tę historię widzianą z jednej i z drugiej strony. O tym, jak się rozwiązuje tego rodzaju konflikty w różnych krajach, jak squaty traktuje prawo, skąd się one wzięły, opowiada w drugiej części podcastu prof. Piotr Sałustowicz z Uniwersytetu SWPS.

Inne podcasty