Podcast Warszawa Nadaje

 • 64 min

  Maciej Mazur i Beata Chomątowska: na co po latach wyrósł Ursynów

  Chodzimy głównie po Ursynowie Północnym, najstarszej części dzielnicy. To tu 47 lat temu oddano pierwszy ursynowski blok przy ul. Puszczyka 5. Wojtek Karpieszuk najpierw w terenie razem z Maciejem Mazurem z TVN i pasjonatem Ursynowa spaceruje między blokami, rozmawiając, jak ta część miasta zmieniała się przez lata i dlaczego dziś tak wielu mieszkańców uważa ją za dobre miejsce do życia. W rozmowie w studiu pisarka Beata Chomątowska, autorka m.in. książki "Betonia", opowiada zarówno o Ursynowie, jak i innych osiedlach, które jej zdaniem niepotrzebnie i deprecjonująco są tak często nazywane blokowiskami.

 • 51 min

  Najpopularniejszy ptak Warszawy to kaczka. Nadajemy z zimowego ptakoliczenia

  Jesteśmy z mikrofonem podczas zimowego ptakoliczenia na Polu Mokotowskim, organizowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków OTOP. Jak się okazuje, na Polu w zimie jest mnóstwo ptaków i niektóre podśpiewują. Na trasie niespodzianka. Spotykamy grupę ptaków, które powinny być w cieplejszych krajach, ale zostały w Warszawie - na co zwraca uwagę nasz przewodnik Krzysztof Tabernacki z OTOP-u. Wyniki ptakoliczenia zdradza w podcaście nasz gość w studiu Staszek Łubieński, pisarz i przyrodnik, od niedawna także prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. I to on informuje których ptaków w Warszawie policzono najwięcej, które zasiadły na drugim i trzecim miejscu. Potwierdza, że najpopularniejszy ptak w stolicy to znów kaczka. A kto przysiadł na drugim i trzecim miejscu - o tym w podcaście.

 • 62 min

  Marlena Happach: Jakie będzie osiedle Jazdów

  Kiedy tam wejdziemy, to jest tak, jakbyśmy się przenosili do innego świata. Osiedle Jazdów ? położona w centrum enklawa z domkami fińskimi, starymi drzewami i ogródkami. Na spacer po osiedlu zabiera nas Kuba Chełmiński. A to dlatego, że niedawno z powodu wyłożenia projektu planu miejscowego odżyły obawy, czy temu szczególnemu zielonemu miejscu, gdzie odbywają się niepowtarzalne wydarzenia, nie zagraża deweloperka lub koncepty gastronomiczne. O tych niepokojach mówią aktywiści działający w wynajętych od miasta niezamieszkanych domkach osiedla: Gabriela Stępniak i Mateusz Potempski z Otwartej Pracowni Jazdów. W drugiej części podcastu Kuba Chełmiński rozmawia o tych obawach z dyrektorką Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, architektką miasta Marleną Happach. Posłuchajmy, co odpowiada nasza gościni.

 • 79 min

  Matka z dziećmi zajęła pustostan. Chodzimy po rewitalizowanej Pradze

  Nasz redakcyjny kolega Wojtek Karpieszuk prowadzi nas przez rewitalizowaną Pragę i rozmawia o skutkach tej rewitalizacji. Czy mieszkańcy wracają do wyremontowanych lokali, w których wcześniej mieszkali, czy czują, że zmiany są z nimi uzgadniane? Jest z nami działaczka lokatorska Zenobia Żaczek, są mieszkańcy kamienicy, która ma być remontowana. Odwiedzamy matkę z dwoma kilkuletnimi synami, która nie mając szans na miejskie mieszkanie ani na kredyt, zajęła pustostan i teraz czeka, by dzielnica uznała stan rzeczy i nałożyła na nią opłaty za bezumowne korzystanie z lokalu. Czy rewitalizację można przeprowadzić lepiej, inaczej, jaki jest jej bilans po 8 latach od ogłoszenia programu? O tym w drugiej części podcastu rozmawiamy z wiceprezydentką Warszawy Aldoną Machnowską-Górą.

 • 72 min

  Z Jackiem Dehnelem i Alicją Urbanik-Kopeć po dawnej Warszawie

  Ruszamy w przeszłość. Jacek Dehnel czyta jedną ze swoich kryminalnych historii pt. "Dom zły" o miejscu przy ul. Solec 71, gdzie w ciągu osiemnastu lat popełniono aż dziewiętnaście morderstw. Historię tę opublikował na łamach Gazety Stołecznej w ubiegłorocznym cyklu "Kryminalne tajemnice dawnej Warszawy". Mniej więcej w tamte okolice wybraliśmy się na spacer. Tyle że w czasy bardziej odlegle, gdyż naszą przewodniczka jest Alicja Urbanik-Kopeć, badaczka kultury XIX w. i autorka książek o relacjach społecznych tej epoki (np. "Matrimonium. O małżeństwie nieromantycznym"). Schodzimy na Powiśle, rozmawiając o tym, jak wyglądała ta część miasta 150 lat temu, i dochodzimy na Solec nr 36, gdzie kiedyś mieścił się jeden z przytułków dla ludzi, którzy już nie mogli pracować. Stąd już blisko do miejsca, gdzie stał opisany przez Jacka Dehnela "Dom zły".

 • 60 min

  Muniek Staszczyk i Grzegorz Kasdepke w podcaście "Warszawa nadaje"

  Jak zwykle przyglądamy się Warszawie. Tym razem najpierw z Grzegorzem Kasdepke, pisarzem książek dla dzieci, oglądamy tegoroczną odmienioną iluminację świąteczną. I dzielimy się na gorąco pierwszymi wrażeniami. Potem w studiu rozmawiamy z Muńkiem Staszczykiem, założycielem i wokalistą T. Love, o Warszawie z czasów jego studiów i tej dzisiejszej. A także m.in. o tym, jak to jest, gdy człowiek staje się początkującym pasażerem komunikacji miejskiej po latach jeżdżenia wszędzie samochodem.

 • 40 min

  Najpierw fabryka bombek, potem 12 potraw z Thermomixa. Czy to jeszcze normalne święta?

  Święta idą, odwiedzamy fabrykę bombek na choinkę i rozmawiamy o prezentach. Jak zapewnia Karina Jaworek, która oprowadza nas po fabryce, mimo chińskiej konkurencji bardzo duża część bombek, także tych sprzedawanych w marketach, to wciąż produkcja rodzima. Kuba Chełmiński zadaje jej różne pytania na temat wytwarzania świecidełek, a mistrz bombkarski Leszek Tomaszewski pokazuje naszej ekipie, jak się wyczarowuje całkiem nową bombkę. Jest przy tym sporo zachwytów, choinkowej magii i szkolnej chemii. Takie bombki można oczywiście kupić na prezent, ale - jak zwraca uwagę nasz gość - antropolog kultury prof. Waldemar Kuligowski w rozmowie o przedświątecznych przygotowaniach dziś, żeby nie było wpadek, często prezenty się uzgadnia z osobami obdarowywanymi, więc lepiej zapytać wprost, czy ktoś potrzebuje akurat bombek. Profesor zwraca uwagę, że choć sposób spędzania Bożego Narodzenia się zmienia, to ciągle to właśnie święto króluje w polskim kalendarzu. Więcej w podcaście.

 • 48 min

  Za rok wejdziemy na nowy dworzec

  Nadajemy ze środka gigantycznego placu budowy na węźle Warszawa Zachodnia. Najbardziej widoczna tu zmiana, oprócz zadaszenia peronów, to nowy budynek dworca kolejowego. Od frontu ściana szkła i aluminium wysoka na 15 metrów. Ale uwaga! To dla wielu może zaskoczenie: nowy front stacji, hala dworcowa i główne wejście na dworzec powstają nie od strony Alej Jerozolimskich, ale po przeciwnej stronie torów, tam gdzie przebiega ul. Tunelowa. My też od tamtej strony zaczynamy wędrówkę. W drugiej części podcastu nasz gość Karol Trammer z pisma "Z Biegiem Szyn" opowiada o podróżach głównie koleją, m.in. o zintegrowanym podróżowaniu. Chodzi o to, że z tym samym biletem poruszamy się po regionie różnymi środkami lokomocji, bo przewoźnicy współpracują ze sobą. W Polsce to na razie bardziej wizja niż realia, choć są pewne dobre przykłady, o których nasz gość też opowiada. Na wycieczkę i rozmowę zaprasza Jarosław Osowski z "Gazety Stołecznej".

 • 58 min

  "To nie my jesteśmy naćpani wolnym rynkiem" O konflikcie o squat na Kamionku

  Autor tego odcinka Kuba Chełmiński poszedł z mikrofonem do nieczynnej piekarni, którą kilka miesięcy temu zajęli squattersi. Właściciele próbowali odbić nieruchomość, przysłali grupę kilkunastu mężczyzn, ale akcja się nie powiodła. Z tego, co mówią osoby, z którymi rozmawiał Kuba, racje stron są nie do pogodzenia. Sprawę rozstrzygnie sąd. Tymczasem przedstawiamy tę historię widzianą z jednej i z drugiej strony. O tym, jak się rozwiązuje tego rodzaju konflikty w różnych krajach, jak squaty traktuje prawo, skąd się one wzięły, opowiada w drugiej części podcastu prof. Piotr Sałustowicz z Uniwersytetu SWPS.

 • 43 min

  Widok stąd jest piękny. Podcast "Warszawa nadaje" z budowanej kładki pieszo-rowerowej

  Jarek Osowski zaprasza na przedpremierowy spacer po budowanej kładce pieszo-rowerowej, której otwarcie planowane jest wiosną przyszłego roku. Właśnie domontowano do niej brakującą część i teraz nowy most łączy już oba brzegi Wisły. Naszym przewodnikiem na budowie jest Adam Grzelczak, dyrektor kontraktu firmy Budimex, która buduje ten najnowszy warszawski most. O warszawskich mostach, tych obecnych i już nieistniejących, rozmawiamy z prof. Barbarą Rymszyną, specjalistką budowy mostów i pomysłodawczynią położonego niedaleko nowej przeprawy pontiseum. To miejsce ekspozycji pozostałości mostów wyciągniętych z dna Wisły. Są tam elementy wysadzonych mostów Poniatowskiego, Kierbedzia i mostu pod Cytadelą.

 • 54 min

  Pytamy młodych: z którym politykiem poszliby na głosowanie

  Dwa lata temu odpaliliśmy pierwszy odcinek podcastu "Warszawa nadaje" z ulicy Nowy Świat. Urodziny wypadają 15 października, w dzień wyborów, i wyborami się w tym odcinku zajmujemy. Paweł Marcinkiewicz, nasz 20-letni kolega z redakcji, jednocześnie student, rozmawia na ulicy ze swoimi rówieśnikami o tym, jakich polityków znają i za co ich cenią, a jakich odrzucają. Jest trochę zabawnie, gdy rozmówcy na podstawie zdjęć odgadują nazwisko polityka. O wyborach młodych Paweł rozmawia także z prof. Przemysławem Sadurą, socjologiem polityki. Na zachętę ujawniamy, że badacz proponuje wprowadzenie parytetu w Sejmie dla posłów poniżej trzydziestki, by problemy młodej generacji były lepiej politycznie nagłośnione. Na zakończenie dobra przedwyborcza puenta. Wiktoria Zalewska, 20-letnia studentka politologii i współorganizatorka kampanii "Dziewczyny na wybory", zachęca do głosowania 15 października.

 • 65 min

  Muzealny boom w Warszawie, jakiego nie było

  W tym odcinku opowiadamy o muzeach, bo w Warszawie powstają trzy wielkie muzea naraz. Za kilka miesięcy w samym centrum otwiera się Muzeum Sztuki Nowoczesnej, na terenie Cytadeli otworzyło się niedawno Muzeum Wojska Polskiego, a niebawem tuż obok niego zacznie działać ogromne Muzeum Historii Polski, którego gmach zwiedzamy tuż przed otwarciem. Kuba Chełmiński spaceruje tam z dyrektorem kontraktu Danielem Tymińskim z firmy Budimex, który zbudował muzeum, i dyrektorem nowej placówki Robertem Kostro. O tym muzealnym boomie w Warszawie i co z tego może dobrego wyniknąć dla miasta - rozmawiamy w studio z prof. Małgorzatą Omilanowską, historyczką sztuki i b. ministrą kultury. Na zakończenie, ponieważ dwa z najnowszych muzeów znajdują się na Żoliborzu, to z Żoliborza nie wychodzimy. O zderzaniu się starego z nowym w tej dzielnicy opowiada wydawca, varsavianista, kronikarz warszawskich dzielnic Paweł Dunin-Wąsowicz.

 • 61 min

  Miejsce, gdzie czas się zatrzymał i drzewa pamiętają króla

  Zapraszamy na wycieczkę w rejon, gdzie, jak to ujął autor tego odcinka podcastu Wojciech Karpieszuk, czas się zatrzymał. To miejsce jest na skarpie, jest tam pałac, międzynarodowa uczelnia i nienaruszony, samoodnawiający się las, z ogromnymi starymi drzewami, który wygląda jak puszcza i zresztą jest ostańcem dawnej puszczy mazowieckiej. To jedno z najbardziej zachwycających, ale też wyizolowanych miejsc w Warszawie. Wejść można tu po uprzedniej rejestracji i tylko w wybranych terminach. A dlaczego tak, to już tłumaczą w podcaście nasi przewodnicy. O podobnych, choć oczywiście innych, miejscach w Warszawie, odludnych, półdzikich, zamkniętych i zapomnianych opowiada w studio Aleksandra Stępień-Dąbrowska, autorka przewodnika po warszawskiej architekturze lat 90. pt. "Jakby luksusowo". A na zakończenie Maciej Orłoś opisuje swoje ulubione miejsca w Warszawie

 • 63 min

  Miasto, woda, Wisła. Idziemy na budowę olbrzymiego kolektora

  Jarosław Osowski prowadzi nas na plac budowy olbrzymiego kolektora ciągnącego się blisko 9 kilometrów wzdłuż Wisły na głębokości 15 metrów. Konstrukcja będzie zbierać i odprowadzać nadmiarową wodę po coraz częstszych nawalnych deszczach. Opowiadają o niej nasi przewodnicy z firmy Budimex Jarosław Sosnowski i Paulina Zalewska-Klus. W drugiej części podcastu o znacznie starszych warszawskich kanałach i wodociągowej sieci, która działała nawet czasie powstania warszawskiego rozmawiają Tomasz Urzykowski i Jerzy S. Majewski. Na zakończenie Cecylia Malik, malarka, ekolożka i inicjatorka akcji "Siostry Rzeki", opowiada o swoich bardzo szczególnych kontaktach z Wisłą ("Jak Wisła do mnie przyszła").

 • 67 min

  Byczki, soki, miody. Na tropie lokalnych smaków

  Odwiedzamy gospodarstwo sadownicze pań Aliny i Justyny Paluch we wsi Klimczyce nad Bugiem. Próbujemy regionalnych specjałów, degustujemy soki i miody (a jest w czym wybierać) i razem z właścicielkami gospodarstwa szukamy odpowiedzi na pytanie jakie są najlepsze lokalne produkty. W tamtych okolicach to m.in. byczki. Panie wyjaśniają o co chodzi. O lokalnych produktach jest też mowa w rozmowie Arka Gruszczyńskiego z Maciejem Nowakiem, recenzentem kulinarnym "Gazety Stołecznej". Zastanawiają się nad ideą jedzenia produktów z upraw i hodowli położonych najwyżej 100 kilometrów od naszego miejsca zamieszkania. Na zakończenie koleżanka z "Wysokich Obcasów" Ola Lubańska-Czubak w felietonie o ciągutkach czyli krówkach. Też lokalnych. Jako mała dziewczynka wiedziała, że jeśli krówka, to tylko z MIlanówka.

Inne podcasty