Podcast Warszawa Nadaje

 • 65 min

  Muzealny boom w Warszawie, jakiego nie było

  W tym odcinku opowiadamy o muzeach, bo w Warszawie powstają trzy wielkie muzea naraz. Za kilka miesięcy w samym centrum otwiera się Muzeum Sztuki Nowoczesnej, na terenie Cytadeli otworzyło się niedawno Muzeum Wojska Polskiego, a niebawem tuż obok niego zacznie działać ogromne Muzeum Historii Polski, którego gmach zwiedzamy tuż przed otwarciem. Kuba Chełmiński spaceruje tam z dyrektorem kontraktu Danielem Tymińskim z firmy Budimex, który zbudował muzeum, i dyrektorem nowej placówki Robertem Kostro. O tym muzealnym boomie w Warszawie i co z tego może dobrego wyniknąć dla miasta - rozmawiamy w studio z prof. Małgorzatą Omilanowską, historyczką sztuki i b. ministrą kultury. Na zakończenie, ponieważ dwa z najnowszych muzeów znajdują się na Żoliborzu, to z Żoliborza nie wychodzimy. O zderzaniu się starego z nowym w tej dzielnicy opowiada wydawca, varsavianista, kronikarz warszawskich dzielnic Paweł Dunin-Wąsowicz.

 • 61 min

  Miejsce, gdzie czas się zatrzymał i drzewa pamiętają króla

  Zapraszamy na wycieczkę w rejon, gdzie, jak to ujął autor tego odcinka podcastu Wojciech Karpieszuk, czas się zatrzymał. To miejsce jest na skarpie, jest tam pałac, międzynarodowa uczelnia i nienaruszony, samoodnawiający się las, z ogromnymi starymi drzewami, który wygląda jak puszcza i zresztą jest ostańcem dawnej puszczy mazowieckiej. To jedno z najbardziej zachwycających, ale też wyizolowanych miejsc w Warszawie. Wejść można tu po uprzedniej rejestracji i tylko w wybranych terminach. A dlaczego tak, to już tłumaczą w podcaście nasi przewodnicy. O podobnych, choć oczywiście innych, miejscach w Warszawie, odludnych, półdzikich, zamkniętych i zapomnianych opowiada w studio Aleksandra Stępień-Dąbrowska, autorka przewodnika po warszawskiej architekturze lat 90. pt. "Jakby luksusowo". A na zakończenie Maciej Orłoś opisuje swoje ulubione miejsca w Warszawie

 • 63 min

  Miasto, woda, Wisła. Idziemy na budowę olbrzymiego kolektora

  Jarosław Osowski prowadzi nas na plac budowy olbrzymiego kolektora ciągnącego się blisko 9 kilometrów wzdłuż Wisły na głębokości 15 metrów. Konstrukcja będzie zbierać i odprowadzać nadmiarową wodę po coraz częstszych nawalnych deszczach. Opowiadają o niej nasi przewodnicy z firmy Budimex Jarosław Sosnowski i Paulina Zalewska-Klus. W drugiej części podcastu o znacznie starszych warszawskich kanałach i wodociągowej sieci, która działała nawet czasie powstania warszawskiego rozmawiają Tomasz Urzykowski i Jerzy S. Majewski. Na zakończenie Cecylia Malik, malarka, ekolożka i inicjatorka akcji "Siostry Rzeki", opowiada o swoich bardzo szczególnych kontaktach z Wisłą ("Jak Wisła do mnie przyszła").

 • 67 min

  Byczki, soki, miody. Na tropie lokalnych smaków

  Odwiedzamy gospodarstwo sadownicze pań Aliny i Justyny Paluch we wsi Klimczyce nad Bugiem. Próbujemy regionalnych specjałów, degustujemy soki i miody (a jest w czym wybierać) i razem z właścicielkami gospodarstwa szukamy odpowiedzi na pytanie jakie są najlepsze lokalne produkty. W tamtych okolicach to m.in. byczki. Panie wyjaśniają o co chodzi. O lokalnych produktach jest też mowa w rozmowie Arka Gruszczyńskiego z Maciejem Nowakiem, recenzentem kulinarnym "Gazety Stołecznej". Zastanawiają się nad ideą jedzenia produktów z upraw i hodowli położonych najwyżej 100 kilometrów od naszego miejsca zamieszkania. Na zakończenie koleżanka z "Wysokich Obcasów" Ola Lubańska-Czubak w felietonie o ciągutkach czyli krówkach. Też lokalnych. Jako mała dziewczynka wiedziała, że jeśli krówka, to tylko z MIlanówka.

 • 65 min

  W mazowieckiej winnicy i inne mikrowyprawy z Warszawy

  Byliśmy w jednej z największych polskich winnic, we wsi Dwórzno, ok. 40 km od Warszawy. Spacerowaliśmy między rzędami krzewów z niedojrzałymi jeszcze winogronami, a jeden z właścicieli winnicy opowiadał, jak to się stało, że kilkanaście lat temu gospodarstwo specjalizujące się w uprawie malin postawiło na winorośl. Dziś winnica Dwórzno to jedna z atrakcji wymieniana przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną. Z wiceszefową biura tej organizacji Iwoną Majewską rozmawiamy w tym odcinku o tym, jak zmienia się w regionie agroturystyka i czym Mazowsze kusi dziś turystów. Na zakończenie Monika Masalska, autorka bloga podróżniczego "Mikrowyprawy z Warszawy" i książki pod tym samym tytułem, zachęca do weekendowych wyjazdów w podwarszawskie i trochę dalsze okolice. Zaprasza Wojciech Tymowski, dziennikarz "Gazety Stołecznej" i serwisu warszawa.wyborcza.pl

 • 59 min

  Wakacje w kamperze, to znamy. Ale kamper jako dom na Żoliborzu?

  Kuba Chełmiński odwiedza targi caravaningu i rozmawia tam z ludźmi, którzy nie wyobrażają sobie innych wakacji niż z własnym domem na kółkach. Opowiadają, że jak ktoś posmakował wyprawy kamperem, to przepadł, nie ma od kampera odwrotu. Artysta fotograf Jakub Stanek opowiada z kolei o tym, jak to się stało, że zamieszkał w kamperze. Parkuje na Żoliborzu, zapewnia, że w środku kampera ma wszelkie wygody. Jego 9-letni syn jest zachwycony. Rodzina przeżyła już w kamperze zimę. Na zakończenie Agnieszka Pajączkowska opowiada, jak sama odkryła kiedyś van-life, czyli kamperowe życie. Razem z Olą Zbroją objeżdżały mazowieckie wsie i rozmawiały z tamtejszymi kobietami. To z tej podróży powstała książka: pt. "A co wyście myślały?"

 • 62 min

  Niesamowity widok na Modlin. Sprawdźcie sami

  Tu Narew wpada do Wisły, Wisła rozlewa się szeroko, w dali most kolejowy. Niesamowity widok. Można go zobaczyć z wieży Twierdzy Modlin. Właśnie tam byliśmy na wycieczce wraz z Wojtkiem Karpieszukiem i dyrektorem twierdzy Modlin Sebastianem Sosińskim. Ten odcinek podcastu może być zachętą do podmiejskiej wyprawy do Modlina. Warto. W tym odcinku rozmawiamy też o modlińskim lotnisku, gościem Jarosława Osowskiego w studiu jest Tomasz Szymczak, prezes lotniska Modlin. Już niedługo w tej okolicy krajobraz ma się mocno zmienić a rozbudowa lotniska ma być tylko fragmentem tych zmian. Na zakończenie felieton o łąkoterapii, który odczytuje jego autor, Paweł Cywiński. Też w okolicach Modlina. Jeszcze jedna zachęta na wyprawę w tamtym kierunku.

 • 68 min

  Warszawski hip-hop z nudy i złości

  Nasz redakcyjny kolega Michał Żyłowski, debiutujący w podcaście, prowadzi w tym odcinku w lata 90. do czasu i miejsc, gdzie rodził się warszawski hip-hop. Raper Piotr Boruc czyli DJ Platoon z Trials X wędrując po Szczęśliwicach wspomina miejsca, gdzie kiedyś z nudy i złości rodził się nowy, nie tylko muzyczny, nurt. Opowiada o nim Filip Kalinowski, autor książki "Niechciani, nielubiani. Warszawski rap lat 90.". Na koniec niespodzianka: wykonuje 15-letni MC Jaxa, ze składu V Filar. Materiał zawiera wypowiedzi, które mogą być uznane za wulgarne, przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.

 • 54 min

  Najdłuższy blok w mieście, czyli zwiedzamy Pragę po swojemu

  Jarek Osowski i Kuba Chełmiński zabierają na wyprawę na Pragę. Za przewodników mamy trzech aktywistów, świetnych opowiadaczy o tej dzielnicy. Najpierw Krzysztof Michalski z Porozumienia dla Pragi i ze Stowarzyszenia Mieszkańców Michałów prowadzi do najmniejszej praskiej świątyni, a zaraz potem pod najdłuższy blok w mieście (mierzony w prostej linii) liczący 508 m i do jego podziemnego garażu z lat 70 o tej samej długości. Rafał Suchocki, aktywista mieszkający na sąsiednim Targówku opowiada o tym, co na Pradze dzieje się dziś, jest więc o gentryfikacji, zarzuconych inwestycjach, ale i sporo słów uznania dla zmian w tej części miasta. Na koniec odcinka ze swoim felietonem Czarek Polak, aktywista, który prowadzi klubokawiarnię Kicia Kocia na Grochowie, czyli formalnie na Pradze-Południe. I okazuje się, że z tamtej perspektywy patrzy na Pragę, tę określaną jako Praga-Północ, trochę jak na bogatszą siostrę.

 • 56 min

  Teatr 21, Klubokawiarnia Pożyteczna - te miejsca warto odwiedzić!

  Tym razem opowiadamy o dwóch szczególnych miejscach. Pierwsze to Centrum Sztuki Włączającej i działający w ramach niego Teatr 21. Aktorami tej sceny są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. Od jesieni zespół ma nową siedzibę na Pradze. Tam właśnie Arek Gruszczyński rozmawia z osobami tworzącymi tę wyjątkową przestrzeń. Wojtek Karpieszuk rozmawia zaś z panią Blanką Popowską, prezeską fundacji Też chcemy być i spółdzielni socjalnej Pożyteczni, która prowadzi klubokawiarnię Pożyteczną w al. Niepodległości. Znalazło tam pracę 16 osób z umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną. Oba miejsca są trochę inne niż podobne im z racji funkcji teatry czy klubokawiarnie. I choćby z tego powodu warte odwiedzenia. Wizyty w takich miejscach mogą - mówiąc ogólnie - zmieniać perspektywę. Szerzej o tym opowiada w swoim felietonie Katarzyna Michalczak, autorka książki "Synu, jesteś kotem", o relacji matki z synem, który jest w spektrum autyzmu.

 • 57 min

  Czy świat chce przyjechać do Warszawy?

  Sprawdzamy w mieście, dlaczego Warszawa wygrała, i to bezkonkurencyjnie, plebiscyt na najlepszą destynację w Europie. Odpowiedzi poszukuje w nieoczywistym miejscu Wojtek Karpieszuk, a pomagają mu varasavianista i przewodnik Adam Dylewski oraz wiceszef Stołecznego Biura Turystyki Bartosz Milczarczyk. Zaś Beata Chomątowska, warszawianka pochodząca z popularnego turystycznie Krakowa, trochę ostrzega, na zakończenie mówiąc, że osobiście wie, co się dzieje w praktyce, gdy tego typu wyróżnienie dla miasta armia turystów potraktuje zbyt dosłownie. Jednak nie zniechęcamy się przedwcześnie. Zapraszamy na wycieczkę.

 • 62 min

  W powstaniu w getcie walczyły też kobiety. Dlaczego o nich nie pamiętamy?

  W dniu 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim rozmawiamy o tym, jak pamiętamy dziś tamte tragiczne wydarzenia, co nowego w nich odkrywamy i co dla nas znaczy pamięć o nich. Arek Gruszczyński zadaje takie pytania napotkanym uczestnikom nieoficjalnych obchodów rocznicowych. Sylwia Chutnik, nasza gościni w studiu, opowiada, dlaczego historia (albo lepiej należałoby powiedzieć historycy) zapomniała o kobietach walczących w getcie. A Karolina Sulej w swoim felietonie na zakończenie tego odcinka mówi m.in. o tym, co może wyniknąć z tego, że kobiece role i historie wyciągamy do tej oficjalnej części naszej powszechnej pamięci.

 • 50 min

  Ile dzikości nam potrzeba w Warszawie

  Idziemy w wiosenną zieleń, tę najodważniejszą, która już jest i tę, która wkrótce wybuchnie jak seledynowa bomba. Jarek Osowski zabiera nas na wycieczkę na Żoliborz. Naszym przewodnikiem jest tam Tomasz Niewczas, jeden z miejskich ogrodników dbających o żoliborską zieleń. Jest o tym, co i gdzie będzie sadzone. A chodzimy m.in. po parku Fosa odkrywając, uwaga!, kryjówki dla nietoperzy. Kuba Chełmiński rozmawia z przyrodnikiem prof. Maciejem Luniakiem o tym, czy lepszy jest park bardziej dziki jak Skaryszewski czy zmodernizowany jak Ogród Krasińskich. Na zakończenie w zielony gąszcz zaciąga nas Agnieszka Kowalska, autorka alternatywnego przewodnika "Zielona Warszawa".

 • 64 min

  Jak tu żyć w takim hałasie? My musimy

  Dwie mieszkanki Miedzeszyna, Zofia Julewicz i Iza Goźlińska, są naszymi przewodniczkami po lesie i przyległych do niego zamieszkałych ulicach. Ale właściwie można powiedzieć, że to wycieczka "po hałasie", którą odbywają razem z autorką tego odcinka podcastu Urszulą Pieczek. Ciągły szum i warkot samochodów z pobliskiej obwodnicy aż dudni w uszach. Słychać go nieustannie, bo wzdłuż obwodnicy brakuje ekranów wyciszających. To powód ciągłej traumy mieszkańców. Od otwarcia południowej obwodnicy miasta nikt nie jest w stanie im pomóc. O miejskim hałasie i sposobach na jego wyciszenie rozmawiamy z ekologiem akustycznym Krzysztofem Marciniakiem. Na koniec swoją opowieść z pytaniem, czy dostęp do ciszy to przywilej, czyta pisarka Weronika Murek.

 • 56 min

  Tu jeszcze nie byliście. Zwiedzamy prawie gotowe podziemia Dworca Zachodniego

  Jesteśmy wraz Jarosławem Osowskim na największej inwestycji kolejowej w Polsce, czyli na Dworcu Warszawa Zachodnia, od dwóch lat w wielkiej przebudowie. Zwiedzamy prawie gotowy podziemny tunel, który ma dwa poziomy, na wyższym będzie dworzec kolejowy z kasami, gastronomią, usługami i poczekalnią, a pod nim przejazd tramwajowy z przystankiem. Oba miejsca imponują rozmachem. Tunel na przystanek jest równy 50 basenom olimpijskim, podziemny korytarz jest tak szeroki, że mógłby przejechać boeing 747. A ze stalowych konstrukcji nowej części dworca można by zbudować trzy wieże Eiffla. Nasi goście to: Kuba Czajkowski, znawca kolei i ekspert transportowy oraz reporterka Olga Gitkiewicz, która dojeżdża do Warszawy właśnie przez Dworzec Zachodni.

Inne podcasty