Podcast Warszawa Nadaje

 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [68:33] 13 maja 2022 Od okienka do okienka. Maciej Nowak, Nakarmiona Starecka i Maciek Żakowski o jedzeniu w Warszawie Maciej Nowak po latach wrócił do nas jako recenzent kulinarny. Co piątek w "Gazecie Stołecznej" i w serwisie Warszawa.wyborcza.pl publikuje swoje oceny odwiedzanych warszawskich restauracji. Arek Gruszczyński towarzyszy recenzentowi w wędrówce szlakiem ulicznej gastronomii. Degustowali pielmieni, frytki, zapiekanki. W pewnym momencie ogłosili: Oto polskie danie narodowe. Maciek Żakowski, autor gastronomicznych konceptów, analityk restauracyjnej branży, odpowiada na pytanie, czy oferta gastronomiczna w Warszawie zubożeje i ile wydajemy na jedzenie poza domem. Nasz podcast zamyka gościni specjalna - Nakarmiona Starecka z głową w torcie. Nieprzygotowanych na taką akcję ostrzega w pierwszym zdaniu: Nazywam się Basia Starecka i kocham desery. Więcej odcinków na wyborcza.pl/warszawanadaje
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [54:22] 29 kwietnia 2022 Jedziemy na RODOS, czyli co jest fajnego w tych działkach Autor tego odcinka podcastu Jarek Osowski zabiera nas na spacer po rodzinnych ogródkach działkowych, w skrócie - na RODOS. Będzie o kłopotach z mchem na działce pani Bożenki i o tym, jak pan Franek z sąsiedniego ogródka pszczelą królową matkę otrzymał w paczce dostarczonej przez pocztę. Jako dźwiękowa atrakcja występuje maszyna do wertykulacji trawnika. Jarek rozmawia ze Stanisławem Łubieńskim, pisarzem o ornitologicznym zacięciu. Jest więc w tej rozmowie trochę o ptakach, ale też o innych stworzeniach, np. ślimakach. Łubieński mówi, że najcenniejsze są te działki, "które nie są tak bardzo wychuchane". Taka jest właśnie działka Doroty Kotas, pisarki uhonorowanej Nagrodą Literacką "Gdynia". Są tam sędziwa morela i stara czereśnia, wymagająca remontu altana i mnóstwo rzeczy do zrobienia. Na zakończenie tego odcinka podcastu Dorota Kotas czyta swój felieton o działkowaniu. Stawia pytanie: Co jest takiego fajnego w tych działkach? I odpowiada: - Nie da się tego wytłumaczyć. A jednak to zrobię - zapowiada. Posłuchajmy.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [70:06] 15 kwietnia 2022 Co powiedziałby Marek Edelman w 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie? 19 kwietnia przypada 79. rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie. Wędrujemy po śladach wytyczonej przez Niemców dzielnicy żydowskiej. Naszym przewodnikiem jest dziennikarz Tomasz Urzykowski. Towarzyszy mu Tomasz Lec, współprojektant upamiętnienia przebiegu granic getta w postaci widocznego w różnych punktach miasta wylanego w ziemi żeliwno-betonowego pasa. Naszym gościem w studio jest prof. Jacek Leociak, badacz historii żydowskiej Warszawy. Opowiada o Muranowie, gdzie przed wojną koncentrowało się żydowskie życie. Tamten Muranów został spalony, ale jego odcisk kryje się pod ziemią, tam są nieusunięte jego fundamenty i zostało wiele rzeczy, których używali na co dzień mieszkańcy. Na zakończenie swój felieton czyta Paula Sawicka, działaczka społeczna i przyjaciółka Marka Edelmana. Przywołuje jego przykazania, które brzmią dziś wyjątkowo aktualnie: Obojętny świadek, który odwrócił głowę, też jest odpowiedzialny. Mamy obowiązek pamięci. Bo jak nie ma pamięci, to nikt nie będzie się kajał za to, co się stało.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [58:27] 1 kwietnia 2022 Mamo, ja Ciebie uratowałem. Warszawiacy przyjmują dzieci z Ukrainy Warszawa ma około 300 tysięcy nowych mieszkańców z Ukrainy. Ukraińscy uczniowie właśnie zaczynają naukę w warszawskich szkołach. Zatem mówimy "dobryj deń" i wchodzimy do szkoły podstawowej przy ul. Ruskowy Bród na Białołęce, która otworzyła aż sześć klas przygotowawczych dla młodych Ukraińców. Po szkole oprowadzają autorka tego odcinka podcastu, na co dzień jego producentka Urszula Pieczek, dyrektor szkoły Tomasz Remiszewski, Julka z samorządu szkolnego i Vlad - młody Ukrainiec z szóstej klasy. Naszą gościnią w studiu jest Agnieszka Dąbrowska, psychiatra dorosłych, a także dzieci i młodzieży. Rozmawiamy o tym, co powinniśmy wiedzieć o przybyszach z Ukrainy, by jak najlepiej ułożyć sobie wzajemne relacje. A także o tym, jak nasze dzieci mają się oswajać z nową dla nich sytuacją, by również miały dobry kontakt z ukraińskimi rówieśnikami. Na zakończenie felieton przeczyta jego autorka, ukraińska pisarka Ksenia Charczenko, która ze swoim małym synem przyjechała do Polski i stara się zacząć życie od nowa.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [67:04] 18 marca 2022 Uchodźcy z Ukrainy. Z jedną walizką, z dziećmi, z kotem szukają domu Dzień emisji tego odcinka podcastu to 23. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Do Polski z Ukrainy wciąż przybywają uchodźcy. To o nich i o nas w tej niewyobrażalnej jeszcze niedawno sytuacji jest ten odcinek. Byliśmy w nocy na Dworcu Zachodnim. Tam dzieją się rzeczy, które wcześniej widzieliśmy tylko na archiwalnych zdjęciach. To cywilny wymiar wojny, ludzki exodus. Uchodźcy opowiadają, skąd jechali, jak długo, czy mają gdzie pójść. Wielu nie może uwierzyć, że muszą uciekać wyrwani ze swoich mieszkań, swoich łóżek, balkonów i ogródków, rozdzieleni z bliskimi. O tym, jak człowiek stopniowo przyjmuje do wiadomości, że jest wojna, i zaczyna planować choćby najbliższą przyszłość, opowiada pani Natalia Reginek, psychoterapeutka. Do Warszawy przyjechała z trzema córkami, mąż został zmobilizowany. Na zakończenie swój felieton i wiersz czyta Jarosław Mikołajewski, poeta, tłumacz z włoskiego, reporter, autor książki "Wielki przypływ" - opowieści o Lampeduzie, liczącej niespełna sześć i pół tysiąca mieszkańców wyspie, przez którą przewinęło się w krótkim czasie ponad 800 tysięcy uchodźców. Więcej odcinków na https://wyborcza.pl/warszawanadaje
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [58:31] 4 marca 2022 Wędrujemy warszawskimi śladami Kapuścińskiego 11. odcinek podcastu 'Warszawa nadaje' wyemitowaliśmy 4 marca, w 90. rocznicę urodzin Ryszarda Kapuścińskiego. Nagraliśmy go tuż przed inwazją Putina na Ukrainę. O wojnie więc nie rozmawiamy. Rozmawiamy o tym, kim był słynny reporter, jak dziś odczytujemy jego reportaże, wędrujemy jego warszawskimi śladami. Kapuścińskiego wspomina jego rówieśnik, dziennikarz i reporter Mirosław Ikonowicz, przyjaciel Kapuścińskiego. Rozmawia z nim autorka tego odcinka Marta Woźniak. O swoich relacjach z twórczością Kapuścińskiego opowiada reporterka Olga Gitkiewicz. Zastanawia się, jak zmienił się reportaż od ukazania się 60 lat temu jej ulubionej książki Kapuścińskiego "Busz po polsku". Przekonuje, że reportaż to wcale nie jest bezstronna opowieść. Podcast zaczynamy od spaceru, tym razem śladami reportera na Polu Mokotowskim. Tam w 2010 r. została wytyczona ścieżka Kapuścińskiego. Naszą przewodniczką na niej jest redaktorka Bożena Dudko, b. asystentka Ryszarda Kapuścińskiego i inicjatorka przyznawanej przez miasto Warszawa literackiej nagrody Ryszarda Kapuścińskiego dla najlepszej książki reporterskiej. Więcej odcinków na https://wyborcza.pl/warszawanadaje.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [53:20] 18 lutego 2022 Tramwajem hultajem przez Warszawę. Jak stolica ściga świat W 10. odcinku podcastu "Warszawa nadaje" jedziemy najnowszym w stolicy tramwajem, który już został nazwany hultajem. Jest cichobieżny, wyróżnia się skrętnymi wózkami, dzięki czemu - jak mówi pani motornicza Krystyna Golanka - łagodnie wchodzi w łuki. Swoimi wrażeniami z przejazdu dzielą się pasażerowie. O tramwaju opowiada Jarek Osowski, nasz dziennikarz od komunikacji miejskiej, przy mocnym wsparciu Macieja Dutkiewicza, rzecznika Tramwajów Warszawskich. W studiu gościmy dr. Michała Beima, specjalistę od miejskiego transportu, który opowiada o renesansie tramwajów na świecie. Potem skaczemy znów do Warszawy, prawie dosłownie czepiając się tramwaju. Warsawianista Jerzy Majewski opowiada, jak to się niegdyś jeździło tramwajem metodą "na winogrona" i inne ciekawe historie. Tymczasem Jarek Osowski już czeka na przystanku. Zaprasza Wojciech Tymowski, gospodarz podcastu "Warszawa nadaje" tworzonego przez dziennikarzy "Gazety Stołecznej" i serwisu Warszawa.wyborcza.pl.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [54:12] 4 lutego 2022 Mróz gryzie, mors się śmieje. Jak wytrzymać zimę w mieście Tym razem rozmawiamy o utrzymywaniu zimowej kondycji. Podcast zaczynamy od wejścia do lodowatej wody jeziorka Czerniakowskiego. Jest z nami grupa warszawskich morsów i nasz redakcyjny kolega Wojtek Karpieszuk, który - uwaga - morsuje po raz pierwszy. Fachowego wsparcia udziela mu doświadczony mors i pływak zimowy Paweł Borys. W rozmowie w studiu Dawid Krawczyk rozmawia z psycholożką sportu Jagodą Smoleńską. O tym, jak zaopiekować się sobą w chwilach kryzysu, by nie porzucić swoich planów aktywności, zwłaszcza w zimie, bo jak się dowiadujemy, w zimie, właśnie wtedy, gdy składamy sobie postanowienia noworoczne, łatwo nie jest. Naszym gościem jest też długodystansowy wędrownik Łukasz Supergan, mieszkaniec Warszawy, choć często w mieście nieobecny z powodu przemierzania świata na piechotę, zwykle samotnie, zwykle w trudnych warunkach, często w zimie. Przeszedł tysiące kilometrów w Polsce i w różnych częściach świata. Dlaczego wędruje? Odpowiedź w jego felietonie kończącym ten odcinek podcastu. Więcej odcinków na https://wyborcza.pl/warszawanadaje.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [56:20] 21 stycznia 2022 Pies w wielkim mieście. Jak mądrze adoptować czworonoga? Tym razem mamy dużo szczekania prosto ze schroniska dla zwierząt na Paluchu. Zabrała nas tam autorka tego odcinka podcastu Karolina Sarniewicz, prywatnie właścicielka adoptowanego z tego schroniska niewielkiego kundla imieniem Czosnek. Na miejscu oprowadzali nas i opowiadali za-ca dyrektora schroniska Aleksander Sikorski i Sławomir Prochocki, specjalista od psów trudnych, które wymagają długiej pracy, zanim będzie można skierować je do adopcji. Dowiedzieliśmy się, że w schronisku jest teraz około 500 zwierząt, a bywało znacznie więcej, nawet dwa razy tyle. Ta obecna liczba to dobry znak, że bardziej o psy dbamy i częściej adoptujemy ze schronisk. O tym, jak sobie ułożyć życie z zaadoptowanym zwierzakiem, opowiada podczas rozmowy w studiu behawiorystka Jolanta Łapińska. Na zakończenie Dorota Sumińska, lekarka weterynarii i publicystka, czyta swój felieton o krętych i niełatwych relacjach psio-ludzkich na przestrzeni dziejów. Inaczej, co człowiek zrobił wilkom, a potem psom, by je do siebie przywiązać i udomowić.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [46:36] 7 stycznia 2022 Pięć rogów, trzy krzyże i 7 panien. Jak powstają nazwy w Warszawie? Wybraliśmy się na spacer na plac Pięciu Rogów. Ta przestrzeń u zbiegu ulic Chmielnej, Szpitalnej, Zgoda, Kruczej i Brackiej jest obecnie przebudowywana, ale nam tym razem chodziło nie o wygląd miejsca, ale o jego nazwę. Autor odcinka Jarek Osowski zadawał pytania typu: "Czy pani wie, gdzie pani jest?". Większość odpowiadała: "Na placu Pięciu Rogów". Wygląda na to, że nazwa już się zadomowiła. Tymczasem pojawił się pomysł, by patronką miejsca była słynna gwiazda filmu. Czy warto rezygnować ze spontanicznej nazwy placu dla nazwiska znanego w świecie? Osowski pyta o to Annę Nehrebecką, aktorkę i przewodniczącą Komisji Nazewnictwa w Radzie Warszawy. Podczas rozmowy w studiu varsavianista Paweł Weszpiński tłumaczy, czym się kierują eksperci przy opiniowaniu nowych nazw w mieście. Na koniec satyryk Michał Ogórek o tym, jak wiele liczb, dat i numerów jednostek militarnych muszą zapamiętać warszawiacy, by wiedzieć, na jakiej ulicy czy placu się umówić. Zapraszam, Wojciech Tymowski
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [58:12] 24 grudnia 2021 Pierogi z czeczeńską przyprawą. Jak Warszawa przyjmuje uchodźców Szósty odcinek podcastu wyemitowaliśmy w Wigilię i nawiązujemy w nim do wigilijnej tradycji zostawiania pustego talerza dla nieznanego wędrowca. Ostatnio, gdy przez polską granicę chcą się dostać tysiące wędrowców z dalekich krajów, próbujemy sobie na nowo odpowiadać na pytanie, co ta tradycja dla nas znaczy. Czy możemy przyjąć uchodźców? Autor tego odcinka Arek Gruszczyński zabrał nas do Kuchni Konfliktu, knajpki, którą prowadzą uchodźcy. Kierująca nią Czeczenka Khedi Alievą opowiada, jak sobie w Polsce radzi i dlaczego tak ważna dla imigrantów jest legalna praca. Ale przez chwilę także śpiewa po czeczeńsku piosenkę o miłości. Nasz gość w studio, socjolog Jakub Bierzyński, opowiada o tym, jak przyjął na cztery lata do swojego domu rodzinę z Tadżykistanu. A pisarka Renata Lis odpowiada na pytanie, co mogą zrobić ci z nas, którzy przejmując się katastrofą humanitarną na granicy, czują się bezradni. Zapraszam. Wojciech Tymowski, gospodarz podcastu "Warszawa nadaje". Więcej odcinków na https://wyborcza.pl/warszawanadaje
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [54:36] 10 grudnia 2021 Zdobywamy "warszawską Amazonię". Zanim zdobędą ją deweloperzy Tym razem byliśmy w miejscu jak na Warszawę zupełnie nietypowym. Kuba Chełmiński, autor tego odcinka podcastu, zabrał nas na Zakole Wawerskie, czyli wyjątkowe mokradła. Położone są na wyciągniecie ręki od centrum miasta, a można spotkać tam bobry, mnóstwo ptaków, przychodzą łosie. To przyrodniczo niezwykle cenne miejsce. Trzeba je chronić przed zabudową. Szukamy na to takiego sposobu, który pogodzi interesy ludzi z okolicy i dzikich mieszkańców mokradeł. O tym, czy to się uda, opowiada nasz gość w studiu Przemek Pasek z fundacji Ja Wisła, znany dobrze wiślany aktywista i przewodnik wycieczek po dzikiej przyrodzie. Na zakończenie felieton w obronie wawerskiego uroczyska odczyta Jan Mencwel ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Posłuchajmy głosów z bagna. Zapraszam. Wojciech Tymowski, gospodarz podcastu "Warszawa nadaje". Więcej odcinków na https://wyborcza.pl/warszawanadaje
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [58:03] 26 listopada 2021 Ślepa ściana tuż za oknem, czyli patodeweloperka w Warszawie Wyobraźmy sobie, że tuż przed naszym oknem wyrasta ślepa ściana nowego budynku. W najwęższym miejscu odległość do niej wynosi zaledwie 3 metry 60 centymetrów. To właśnie grozi mieszkańcom bloku przy ul. Bellottiego 5 na warszawskiej Woli. Oczywiście walczą, by do tego nie doszło. To bardzo trudna walka, w środku biurokratycznej pętli. Ludzie czują się opuszczeni, a urzędnicy nie dają większych nadziei na jakąkolwiek zmianę zapisów planu, który pozwala na tak ekstremalne sąsiedztwo budynków. Mieszkańcy opowiadają o tym w pierwszej części naszego podcastu. O ich przypadku, który w dogęszczanym mieście zdarza się coraz częściej, oraz o różnych mieszkaniowych problemach, kuriozach, patodeweloperkach i cenach mieszkań wziętych z kosmosu rozmawiam w studiu z redakcyjnych kolegą Michałem Wojtczukiem, dziennikarzem piszącym od lat o inwestycjach, budownictwie i autorem wielu tekstów z cyklu "Gazety Stołecznej" "Jak mieszkasz Warszawo". Na zakończenie Filip Springer w swoim felietonie pięknie i mądrze mówi o domu naszych marzeń. I o widoku z okna też. Zapraszam do słuchania. Wojciech Tymowski, gospodarz podcastu "Warszawa nadaje". Więcej odcinków na https://wyborcza.pl/warszawanadaje
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [69:14] 12 listopada 2021 Operacja Hiacynt w Warszawie. Gdzie spotykali się geje w latach 80.? Film "Hiacynt" przypomniał o ponurej operacji organizowanej przez PRL-owską władzę przeciwko osobom homoseksualnym. Wywołał zainteresowanie zarówno samą operacją, jak i realiami życia gejów w latach 80. W Warszawie w tamtym czasie gejowskimi miejscami spotkań były toalety publiczne, np. nieistniejący dziś "Grzybek" na pl. Trzech Krzyży, tzw. pikiety w parkach, dworce. Takie ramy kontaktów wyznaczały warunki epoki, w której homoseksualiści powszechnie ukrywali swoją orientację. Pewnego rodzaju szarą strefą życia gejowskiego były niektóre knajpy: Alhambra, Antyczna, Ambasador czy Lajkonik. Wybraliśmy się na wędrówkę szlakiem takich miejsc. Autor tego odcinka podcastu, dziennikarz "Stołecznej" Wojtek Karpieszuk zaprosił jako przewodnika Remigiusza Ryzińskiego, którego książka "Hiacynt" niebawem ukaże się w księgarniach. O samej akcji opowiada w studio Krzysztof Tomasik, biografista i działacz LGBT. Gościnny felieton o tym, że akcja Hiacynt nie jest czysto polskim wynalazkiem, odczyta Mike Urbaniak. Zapraszam do słuchania. Wojciech Tymowski, gospodarz podcastu "Warszawa nadaje". Więcej odcinków na https://wyborcza.pl/warszawanadaje
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [57:08] 29 października 2021 Zaduszkowe opowieści ze Starych Powązek Na Stare Powązki wybraliśmy się kilka dni przed 1 listopada. Naszymi przewodnikami byli: kolega z redakcji Tomek Urzykowski, znawca warszawskich zabytków, i Jerzy Kisielewski ze Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami. To ten Komitet organizuje coroczną kwestę na odnowę powązkowskich grobów, której inicjatorem był przed laty Jerzy Waldorff. Przystanęliśmy przy jego grobie, w którym społecznik pochowany jest ze swoim partnerem Mieczysławem Jankowskim. Jerzy Kisielewski przypomniał wtedy, jak Jerzy Waldorff, który zawsze miał w zanadrzu żart, powtarzał, że jego Komitet nie został zawieszony w stanie wojennym. I dodawał: - A stałem na czele największego podziemia w Polsce. To nie była jedyna anegdota podczas naszej wędrówki po Powązkach. Po spacerze Tomek Urzykowski, nie zmieniając tematu, rozmawiał w studiu z Robertem Zydlem, dyrektorem Państwowego Muzeum Etnograficznego. Na zakończenie zaduszkowego odcinka podcastu reporterka Katarzyna Boni odczytała swój felieton pt. ?Telefon do tych, którzy odeszli, czyli prawo do żałoby?. Zapraszam Państwa do słuchania. Wojciech Tymowski, gospodarz podcastu "Warszawa nadaje". Więcej odcinków na https://wyborcza.pl/warszawanadaje
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [57:06] 15 października 2021 Czy Nowy Świat jest salonem Warszawy Nowy Świat - chyba wszyscy w Polsce wiedzą, że w Warszawie jest taka ulica. Warszawiacy mają wobec niej różne, czasem sprzeczne, oczekiwania, w weekendy ciągną na nią tłumy, ale niektórzy specjalnie omijają ją szerokim łukiem. Ponad 20 lat temu tę część miasta okrzyknięto salonem Warszawy. Ale co z tej idei salonu zostało? I jaki powinien być salon współczesnego miasta? W piątkowy wieczór wyszliśmy z mikrofonem na Nowy Świat. Na trasie wędrówki o Nowym Świecie opowiadają nam Karolina, spotkana na randce z mężem (randka była możliwa z okazji piżamowej nocy w przedszkolu syna), Witek Orski, artysta i nauczyciel akademicki, reporter Mariusz Szczygieł, złapany w ostatniej chwili przed wyjazdem z miasta. O tym, czy Nowy Świat to salon, wizytówka czy serce miasta, rozmawiam potem w studiu z dr. Kacprem Pobłockim, socjologiem, antropologiem, badaczem miast z Uniwersytetu Warszawskiego. A swój felieton o Nowym Świecie przeczytał dla nas Grzegorz Piątek, krytyk architektury i autor m.in. książki o odbudowie Warszawy "Najlepsze miasto świata". Na podcast zaprasza Wojciech Tymowski, gospodarz podcastu "Warszawa nadaje". Więcej odcinków na https://wyborcza.pl/warszawanadaje
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [05:30] 8 października 2021 Premiera podcastu 15 października! Nowy podcast przygotowywany przez dziennikarzy "Gazety Stołecznej" i serwisu Warszawa.wyborcza.pl. "Warszawa nadaje" to podcast o tym, jak żyje się w największym polskim mieście. Co się w nim teraz zmienia, co się udało, a co nie wyszło, z czego jesteśmy w Warszawie dumni. I o czym marzymy. Jakiej Warszawy potrzebujemy. O Warszawie mamy mnóstwo do powiedzenia. Opisujemy ją przecież od lat. To dla nas wyjątkowe miasto, ale ciągle sprawdzamy czy jest piękne, czy brzydkie, nowoczesne czy zacofane. Nie robimy uników, bo na Warszawie nam zależy. Wychodzimy w miasto z mikrofonem. Rozmawiamy z zaproszonymi gośćmi w studiu. Każdy odcinek naszego podcastu składać się będzie z trzech części, które mają swoje podtytuły: *Z ulicy stolicy (reporterski zapis z miejskiego spaceru), *Uderz w stołek (wywiad z zaproszonym gościem) i *Warszawa ma głos (miejski felieton). Warszawa nadaje w piątki co dwa tygodnie.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [00:45] 15 września 2021 Czołówka (muz. Jan Emil Młynarski) "Warszawa nadaje" to nowy podcast przygotowywany przez dziennikarzy "Gazety Stołecznej" i serwisu Warszawa.wyborcza.pl. To podcast o tym jak żyje się w największym polskim mieście. Co się w nim teraz zmienia, co się udało, a co nie wyszło, co się planuje. Z czego warszawiacy są dumni i o czym marzą. Jakiej Warszawy potrzebują. Wychodzimy w miasto z mikrofonem. Rozmawiamy z zaproszonymi gośćmi w studiu. Każdy odcinek naszego podcastu składa się z trzech części, które mają swoje tytuły: "Z ulicy stolicy" (reporterski zapis z miejskiego spaceru), "Uderz w stołek" (wywiad z zaproszonym gościem) i "Warszawa ma głos" (miejski felieton). Warszawa nadaje w piątki co dwa tygodnie.