Mistrzowie słowa

 • 36 min

  Andrzej Kłak czyta tekst Tomasza Kwaśniewskiego "Brakuje mi pieniędzy!"

  Czuję się samotny, pogadaj ze mną o żonie i trudach życia. Przemów jak Kaczyński, przemów jak Tusk - w 98. odcinku "Mistrzów Słowa" Andrzej Kłak czyta tekst Tomasza Kwaśniewskiego o sztucznej inteligencji pt. "Brakuje mi pieniędzy!". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 31 min

  Maja Ostaszewska czyta reportaż Moniki Redzisz "Jak bohaterowie M*A*S*H"

  "Najważniejsza rzecz, jakiej się nauczyłem w Lekarzach bez Granic, to że wszyscy jesteśmy tacy sami. Nieważne, czy z Liberii, czy z Afganistanu, czy z Ukrainy - mamy takie same potrzeby i takie samo prawo do szczęścia" - w 97. odcinku "Mistrzów Słowa" Maja Ostaszewska czyta reportaż Moniki Redzisz "Jak bohaterowie M*A*S*H". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 39 min

  Eliza Rycembel czyta reportaż Katarzyny Surmiak-Domańskiej "Generacja Z bez grzechu"

  "Bierzmowanie to ta ostateczna granica. Mówi się, że jest potrzebne, gdy się ma być chrzestnym albo do ślubu kościelnego. Nie wiem, czy to prawda. W każdym razie wszyscy po bierzmowaniu mówią: mamy z głowy" - w 96. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Eliza Rycembel czyta reportaż Katarzyny Surmiak-Domańskiej. Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 42 min

  Izabela Kuna czyta reportaż o Ukrainkach w Polsce

  Dawno temu, gdy mój dziadek miał 14 lat, korespondował z Polką. Teraz ona ma 71 lat, ale gdy wybuchła wojna, odnalazła nas i zaprosiła do siebie - w 95. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Izabela Kuna czyta reportaż o Ukrainkach w Polsce. Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 36 min

  Barbara Kurdej-Szatan czyta tekst Ewy Wołkanowskiej-Kołodziej "Ostatni wilk spojrzał na mnie z żalem"

  Bronius przed przemianą: - Siedziałem na ambonie do świtu. Przychodziły lisy, kuny, jenoty, ale nie strzelałem, bo czekałem na wilka. Byłem cierpliwy i wytrwały. I tak zabiłem 22 - w 94. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Barbara Kurdej-Szatan czyta tekst Ewy Wołkanowskiej-Kołodziej. Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 39 min

  Kamila Kuboth-Schuchardt czyta tekst Emilii Dłużewskiej "Rycz, mała, rycz"

  Kobiety wytarzane w smole i pierzu odzyskują godność. I przynoszą zyski tej samej branży, która wcześniej zarabiała na ich publicznym upokarzaniu - w 93. odcinku "Mistrzów Słowa" Kamila Kuboth-Schuchardt czyta tekst Emilii Dłużewskiej "Rycz, mała, rycz". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 30 min

  Sebastian Łach czyta tekst Marka Bieńczyka "Sfinks Hollywoodu"

  Greta Garbo miała być chłodna, była intuicyjna, a nie inteligentna, władcza, lecz duchem często nieobecna, płciowo nieostra. Wypisz wymaluj klasyczne przymioty bóstwa, które na kilkanaście lat wpadło na ziemię - w 92. odcinku "Mistrzów Słowa" Sebastian Łach czyta tekst Marka Bieńczyka "Sfinks Hollywoodu". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 26 min

  Tomasz Schuchardt czyta tekst Łukasza Orbitowskiego "Źli chrześcijanie".

  Prawda o wczesnych chrześcijanach jest inna, niż znamy z "Quo Vadis". Nie byli pokorni, brutalnie niszczyli dziedzictwo antyku - w 91. odcinku "Mistrzów Słowa" Tomasz Schuchardt czyta tekst Łukasza Orbitowskiego "Źli chrześcijanie". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 28 min

  Anna Ilczuk czyta tekst Macieja Jarkowca "Fiński wzór szczęścia"

  Pippi nie porównuje się do innych. Nie ma kompleksów. Być może dlatego, że nie chodzi do szkoły - w 90. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Anna Ilczuk czyta tekst Macieja Jarkowca "Fiński wzór szczęścia", który ukazał się w ramach programu "Jutronauci". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 20 min

  Agnieszka Podsiadlik czyta tekst o burzliwym związku Oscara Wilde'a z lordem Douglasem

  Łączyła ich szalona namiętność oparta na fascynacji i obsesji. Ich znajomość obrosła w mity jeszcze zanim nastąpił jej koniec. W 89. odcinku "Mistrzów Słowa" Agnieszka Podsiadlik czyta tekst Iwony Słabuszewskiej-Krauze 'Goździki w butonierkach' o burzliwym związku Oskara Wilde'a z lordem Douglasem. Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 51 min

  Kawiarka, łechtaczka, Lego, kuchnia mamy... Maria Maj czyta o rzeczach, które czynią świat lepszym

  Z listy 100 rzeczy, które zdaniem autorów i autorek "Książek. Magazynu do Czytania" czynią świat lepszym, wybraliśmy kilka. W 88. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Maria Maj czyta wybrane teksty. Wyjątkowo w tym tygodniu podcast publikujemy również w ramach bezpłatnego wydania "8:10". Zależy nam, żeby tego odcinka mogli posłuchać wszyscy, nie tylko członkowie Klubu "Wyborczej". Żeby w weekend połączony ze Świętem Niepodległości wszystkim nam było lepiej, piękniej i życzliwiej. Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 33 min

  Agnieszka Żulewska czyta tekst Katarzyny Wężyk "Przykazanie piąte: Nie zawstydzaj"

  Wstyd to wszechogarniające, dojmujące uczucie, że jesteś niegodny miłości. Dlatego właśnie jest tak skuteczny w egzekwowaniu norm: w końcu czy jest coś straszniejszego niż perspektywa, że nikt cię nie kocha i nigdy nie pokocha? Że zostaniesz sam jak palec, bez bliskich, bez przyjaciół, i bardzo dobrze, bo dokładnie na to zasługujesz? - w 87. odcinku "Mistrzów Słowa" Agnieszka Żulewska czyta tekst Katarzyny Wężyk "Przykazanie piąte: nie zawstydzaj". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 40 min

  Marcin Czarnik czyta tekst Grzegorza Szymanika "Nogi Boga" o prorokach Instagrama

  Zaczął więc prowadzić spotkania i kurs online Święty Spokój (online kosztuje 1111 zł). - Pokazuję ludziom to, co sam odkryłem, miłość, którą jesteśmy - w 86. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Marcin Czarnik czyta tekst Grzegorza Szymanika "Nogi Boga". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 27 min

  Mirosław Kropielnicki czyta tekst Tomasza Ulanowskiego "Zwierzęta nie są homofobami"

  Nasza biologia jest po stronie równouprawnienia - mówi się wręcz o "darwinowskim feminizmie". A dzisiejsza kultura to ledwie naskórek - w 85. odcinku "Mistrzów Słowa" Mirosław Kropielnicki czyta tekst Tomasza Ulanowskiego "Zwierzęta nie są homofobami". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 23 min

  Maja Wolska czyta reportaż Aleksandry Szyłło "Szkolna psycholog? Zero zaufania"

  Czy psycholog szkolny budzi zaufanie? Jest pomocny? Warto do niego pójść? Kto może pomóc w sytuacji kryzysowej? Jak reagują rodzice, gdy nastolatek oznajmia, że potrzebuje rozmowy z psychologiem? Do kogo rodzice wysyłają dziecko, gdy zgłasza złe samopoczucie lub problem? Jakie są doświadczenia z wizyt u specjalistów zdrowia psychicznego: psychologa, pedagoga, psychiatry, terapeuty, socjoterapeuty, coacha. Zapytałam o to nastolatków z różnych szkół. W 84. odcinku "Mistrzów Słowa" Maja Wolska czyta reportaż Aleksandry Szyłło "Szkolna psycholog? Zero zaufania". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.