Mistrzowie słowa

 • 43 min

  Wiktor Zborowski czyta tekst Piotra Głuchowskiego "Hitler był o grafit od bomby atomowej"

  W mroźne wigilijne przedpołudnie zaproszona para wybrała się, by zażyć świeżego powietrza (ona pieszo, on na nartach biegowych) i omówić list, który właśnie przyszedł z Niemiec. Była to najbardziej brzemienna w skutki świąteczna przechadzka w historii ludzkości - w 82. wydaniu podcastu "Mistrzowie Słowa" Wiktor Zborowski czyta tekst Piotra Głuchowskiego "Hitler był o grafit od bomby atomowej". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 28 min

  Eugeniusz Diaczkow czyta reportaż Konrada Oprzędka "Udało się, przytuliłem faceta!"

  Wcześniej czule dotykałem wyłącznie dziewczyny. Dotyk facecki budził poczucie zakazanego - w 81. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Eugeniusz Diaczkow czyta reportaż Konrada Oprzędka "Udało się, przytuliłem faceta!". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 28 min

  Magdalena Turczeniewicz czyta tekst Miłady Jędrysik "Milusie dyktatury"

  Czeka nas powrót do totalitaryzmu w XX-wiecznym stylu czy będziemy żyć w milusich dyktaturach? - w 80. odcinku "Mistrzów Słowa" Magdalena Turczeniewicz czyta tekst Miłady Jędrysik "Milusie dyktatury". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 38 min

  Zofia Zborowska czyta reportaż Anny Kiedrzynek "Po dziewiątej eutanazji pękłam"

  Co piąty weterynarz myślał o samobójstwie. Musiałam uśpić sukę w ciąży wraz z całym miotem. Klienta nie było stać na cesarkę. We własnej lecznicy rozłożyłabym płatność na raty, ale dla właścicieli tej przychodni ważne były tylko cyferki. Uśmiercanie zostawiono mnie. W 79. odcinku "Mistrzów Słowa", który przypada w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, Zofia Zborowska czyta reportaż Anny Kiedrzynek "Po dziewiątej eutanazji pękłam". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 24 min

  Barbara Wypych czyta tekst Karoliny Słowik "Uczniu, błądź!"

  - Nauczyciel przyszłości musi być przede wszystkim człowiekiem. Raz będzie dla swoich uczniów mistrzem, a innym razem oni będą mistrzami dla niego. Nauczyciel nie może się bać tego odwrócenia ról. Czasem będzie potrzebny jedynie do tego, by sytuację edukacyjną po prostu stworzyć, zaaranżować przestrzeń do wymiany myśli - mówi eduzmieniaczka Oktawia Gorzeńska. W 78. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Barbara Wypych czyta tekst Karoliny Słowik "Uczniu, błądź!", który ukazał się w ramach programu "Jutronauci". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 34 min

  Katarzyna Dąbrowska czyta reportaż Anne Applebaum o Odessie

  Wszyscy starają się sobie pomagać. Chcę, żeby tak wyglądały w przyszłości Odessa i Ukraina - mówi Anna Bondarenko. Nikt w jej zespole nie ukończył 30, a niektórzy nawet 20 lat - w 77. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Katarzyna Dąbrowska czyta reportaż Anne Applebaum w przekładzie Sergiusza Kowalskiego. Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 29 min

  Rafał Maćkowiak czyta reportaż Pawła Piotra Reszki 'Pokój z otwartym oknem'

  Kilka dni po wyprowadzce wpadł jeszcze na rodzinny wieczór, pograli trochę w planszówki, pogadali, dzień później przysłał ojcu SMS-a: "Koniec naszych kontaktów, przekaż to mamie" - w 76. odcinku "Mistrzów Słowa" Rafał Maćkowiak czyta reportaż Pawła Piotra Reszki "Pokój z otwartym oknem". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 25 min

  Julia Chętnicka czyta tekst Marty Panas-Goworskiej i Andrzeja Goworskiego "Orkowie spod Woroneża"

  Ukraińskie ciało i miasto napadli Rosjanie i pastwią się. Tylko ślepy tego nie widzi. Ale ta historia jest o czym innym. O orkach spod Woroneża i Krasnodaru, wyhodowanej przez Putina ukrytej Rosji i mądrości starego Żyda - w 75. odcinku "Mistrzów Słowa" Julia Chętnicka czyta tekst Marty Panas-Goworskiej i Andrzeja Goworskiego "Orkowie spod Woroneża". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 43 min

  Piotr Głowacki czyta tekst Michała Nogasia "Zbyt wiele szczęścia"

  Ciepła, ale ironiczna. Tak mówią ci, którzy poznali kanadyjską pisarkę. Mówią o niej też, że jest "mistrzynią opowiadania". Zgadzam się ze zdaniem amerykańskiej pisarki Cynthii Ozick, która nazwała ją "nowym wcieleniem Czechowa". A o wywiadzie z Alice Munro marzyłem od lat. W 74. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Piotr Głowacki czyta tekst Michała Nogasia "Zbyt wiele szczęścia". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 34 min

  Maria Dębska czyta tekst Tomasza Kwaśniewskiego "Popłaczesz, ale ci nie przejdzie"

  Rodzice mówią: Jakoś żyjemy. No żyjecie, ale z traumami i macie małżeństwa nieudane - w 73. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Maria Dębska czyta tekst Tomasza Kwaśniewskiego pt. "Popłaczesz, ale ci nie przejdzie", który ukazał się na łamach magazynu "Wolna Sobota" w grudniu 2020 roku. Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 18 min

  Magdalena Kumorek czyta tekst "Pani Aja" o Elisabeth Goethe

  Catharina Elisabeth Goethe administrowała całym majątkiem, co było w owym czasie nie lada ewenementem. Mówiła: "Człowiek musi obrać sobie najlepsze miejsce i bronić go przez całe swoje życie". Matka Johanna Wolfganga Goethego urodziła się w pierwszej połowie XVIII w., a więc w epoce, w której sława należała do mężczyzn. Jej ojciec Johann Wolfgang Textor sprawował urząd burmistrza i najwyższego rangą przedstawiciela cesarskiego, co czyniło go jednym z najważniejszych ludzi we Frankfurcie. Mąż był radcą cesarskim, a syn ? wiadomo. W 72. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Magdalena Kumorek czyta tekst Iwony Słabuszewskiej Krauze pt. "Pani Aja", który ukazał się na łamach magazynu "Ale Historia". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 35 min

  Agata Turkot czyta tekst Ignacego Karpowicza "Połącz kropki" o autorce "101 dalmatyńczyków"

  Na trzydzieste ósme urodziny od Aleca i przyjaciółki Phillys otrzymuje w pudle na kapelusze składkowy prezent - szczeniaka dalmatyńczyka. Zawsze lubiła psy, a ta konkretna rasa pasowała do niej najbardziej. Ubierała się na biało-czarno i mieszkała w czarno-białym mieszkaniu. Pongo (tak dostaje na imię) wszędzie jej towarzyszy. Dodie nigdy nie zbliży się do macierzyństwa bardziej niż w czasie, gdy Pongo jest mały. W 71. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Agata Turkot czyta tekst Ignacego Karpowicza pt. "Połącz kropki", który ukazał się w "Książkach. Magazynie do czytania". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 41 min

  Ewa Błaszczyk czyta reportaż Aleksandry Szyłło "Kara w Karanie"

  -Jestem wierząca i mam szacunek do księży, ale mocno zdziwiło mnie, gdy dowiedziałam się, że w ośrodku jest ksiądz skazany prawomocnym wyrokiem za molestowanie seksualne - w 70. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Ewa Błaszczyk czyta reportaż Aleksandry Szyłło "Kara w Karanie", który ukazał się w "Dużym Formacie". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 23 min

  Cezary Łukaszewicz czyta tekst "Siedem ulic i pizza z truflami" o Sokołowsku

  Miejsce jak z planu filmowego Wesa Andersona - zachwycają się przyjezdni Sokołowskiem, w którym Olga Tokarczuk osadziła akcję swojej nowej powieści "Empuzjon". Witajcie w "śląskim Davos" ze wszystkimi polskimi problemami. W 69. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Cezary Łukaszewicz czyta tekst Karoliny Kijek "Siedem ulic i pizza z truflami". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 30 min

  Marek Kalita czyta reportaż "Najgorszy gatunek człowieka" o prześladowaniu osób LGBT

  Nie znałem wcześniej Czeczenii. Pojechałem tam po raz pierwszy do pracy w 2015 roku. Jeździłem wtedy po całej Rosji z Targami Miodu i na ulicy przez mikrofon namawiałem ludzi, żeby zapoznali się z ofertą. Nie zastanawiałem, gdzie tym razem pojedziemy. Pół drogi spałem. Kiedy usłyszałem, że dojeżdżamy do Groznego, przeraziłem się. Byłem przekonany, że zobaczę gruzy. Sam nie wiem dlaczego, wojna była przecież 30 lat temu. Miastem się zachwyciłem. Piękne, czyste i zadbane - tak zaczyna się tekst, który w 68. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" czyta Marek Kalita. Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

Inne podcasty