Łukasz Grzymisławski rozmawia z Maciejem Czarneckim, wysłannikiem "Wyborczej" do Stanów Zjednoczonych na czas wyborów. Od czego Donald Trump zacznie swoją prezydenturę? Czy dojdzie do wielkiej wymiany w służbie administracyjnej oraz w armii? Czy będą miały miejsce masowe deportacje imigrantów? Kto będzie pełnił główne funkcje w administracji Trumpa? Jaką rolę może otrzymać Elon Musk? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Patrycja Maciejewicz, dziennikarka i redaktorka serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Karoliną Greś i Michałem Janowskim z Fundacji Artystyczna Podróż Hestii o tym, jak wyglądają relacje świata sztuki ze światem biznesu, a także o II edycji Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii prowadzonej pod hasłem ?Czas otwarcia?. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
"Chciałam być Polką, czystą Polką i tylko Polką, ale z tą moją polskością wiecznie było coś nie tak." O tym, co to znaczy być Kaszubką, w podcaście z cyklu "Mniejszości w większości" opowiada Stasia Budzisz, autorka książki "Welewetka. Jak znikają Kaszuby". Na rozmowę zaprasza Igor Rakowski-Kłos. Podcast powstał w ramach projektu PULSE. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
W tym odcinku podcastu "Dzieje się" rozmawiamy o wyborach, które odbyły się w USA i o wyborach, na które czekamy w Polsce. Karolina Lewicka, Dominika Wielowieyska, Tomasz Sawczuk i Maciej Głogowski rozmawiają o tym, jak wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych rozgrywany jest przez polskich polityków - i co z tego może wyniknąć. Zastanawiają się, kto i co podpatrzył w amerykańskiej kampanii, a także przewidują, jak się to przełoży na polskie wybory. "Dzieje się" w tym tygodniu to również dyskusja o kulisach rywalizacji między Rafałem Trzaskowskim a Radosławem Sikorskim, a także o roli, jaką odgrywa w niej Donald Tusk. Będzie również o zagadkowych ruchach Beaty Szydło i jej możliwych motywacjach, a także o Zbigniewie Ziobrze, który znów nie stawił się przed komisją śledczą. Zapraszamy!
Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Michałem Stajniakiem, wicedyrektorem działu analiz XTB, o tym, jaki wpływ na rynki finansowe ma zwycięstwo Donalda Trumpa. Skąd się biorą wzrosty na giełdzie amerykańskiej i na giełdach europejskich? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Arkadiusz Gruszczyński rozmawia z Agatą Diduszko-Zyglewską, przewodniczącą zespołu programowego współKongresu Kultury, który odbędzie się między 7 a 9 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Jakie tematy zostaną poruszone podczas tego zainicjowanego oddolnie przez środowiska artystyczne wydarzenia? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Gościem Łukasza Grzymisławskiego jest Marek Wałkuski, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, autor książek reporterskich o Stanach Zjednoczonych, m.in. wydanej w tym roku "Zakamarki Białego Domu". Dlaczego w USA można zdobyć nawet o kilka milionów głosów więcej od rywala, a mimo to i tak przegrać wybory? Czy jest szansa na zmodyfikowanie w przyszłości systemu wyborczego w Stanach? Jaka będzie frekwencja w obecnych wyborach? Czy może się powtórzyć sytuacja kwestionowania wyniku wyborów? Czy możliwe, że to nie Donald Trump a Kamala Harris jest niedoszacowana w sondażach? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Aleksandra Zbroja z Dużego Formatu, rozmawia z Ewą Winnicką, autorką książek: "Nowy Jork zbuntowany", "Greenpoint. Kroniki Małej Polski", "Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie", a także autorką reportażu opublikowanego w magazynie "Gazety Wyborczej" Wolna Sobota: "Jeśli Kamala Harris i Donald Trump mówią o Polakach, to znaczy, że wyczerpali już wszystkie pomysły" (https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,31388699,jesli-kamala-harris-i-trump-mowia-o-polakach-to-znaczy-ze.html). Kim jest amerykańska Polonia? Który kandydat ma u Polonii większe szanse? Czy Polish vote w ogóle istnieje? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
W weekendowym wydaniu zapraszamy Was w podróż po Starych Powązkach. Nie dość, że jest to najstarsza warszawska nekropolia, to jeszcze wypełniają ją zabytkowe pomniki i rzeźby. Tomasz Urzykowski z warszawskiej redakcji "Wyborczej" i podcastu "Warszawa nadaje" rozmawia z Marcinem Święcickim i Lilianą Lewandowską ze Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im Jerzego Waldorffa. Jak co roku komitet organizuje najbardziej znaną w Warszawie kwestę, czyli zbieranie datków na ratowanie zabytków tej nekropolii. Do puszek zbierają znani aktorzy, artyści, dziennikarze i politycy. To jubileuszowa zbiórka, pięćdziesiąta z kolei, odbędzie się nie tylko w przypadającą w tym roku w piątek Uroczystość Wszystkich Świętych, ale także w sobotę i niedzielę. A o tym, na co zebrane przez Komitet pieniądze idą, jak się odnawia tutejsze kaplice i nagrobne pomniki, opowiada nam podczas spaceru po Starych Powązkach konserwator tutejszych zabytków Bogusław Kornecki.
Michał Olszewski, szef działu zagranicznego "Gazety Wyborczej", rozmawia z Maciejem Czarneckim, który dla czytelników "Wyborczej" relacjonuje wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Jak na naszego korespondenta reagują Amerykanie? Czy są zainteresowani Polską? Jakie podobieństwa i jakie różnice można zauważyć między wiecami Kamali Harris i Donalda Trumpa. Kim jest Tony Hinchcliffe? Jaką rolę w tej kampanii odgrywa tematyka zagraniczna? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Michał Olszewski, szef działu zagranicznego "Gazety Wyborczej", rozmawia z Wiktorią Bieliaszyn, dziennikarką "Wyborczej", która z Tbilisi relacjonuje gruzińskie wybory parlamentarne. Jak na ogłoszone wyniki wyborów zareagowali obywatele Gruzji? Czy gruziński parlament rozpocznie swoją działalność wbrew protestom opozycji? Jak w Tbilisi przyjęto Viktora Orbana? I jaki jest stosunek Zachodu do tych wyborów? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Anna S. Dębowska rozmawia z Robertem Piaskowskim, dyrektorem Narodowego Centrum Kultury, o Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Szósta edycja festiwalu pod hasłem "Echa i pogłosy" otwiera nowy rozdział w historii ? wydarzenie odbywać się będzie już nie tylko w Warszawie, ale też w Krakowie, Katowicach, Lublinie, Lusławicach i Dębicy. W ciągu ponad miesiąca będzie można usłyszeć 23 koncerty. Jakie gwiazdy znalazły się w tegorocznym programie festiwalu? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Co wyróżnia społeczność kaszubską? Dlaczego na Kaszubach rejestruje się największy przyrost naturalny? Czy Kaszubi ufają władzy? O czym świadczą słowa kaszubskiego hymnu ? "Nie ma Kaszub bez Polonii, ani bez Kaszub Polski"? A jak wygląda sytuacja migracyjna na Kaszubach? Na te i inne pytania w podcaście z cyklu "Mniejszości w większości" odpowiada prof. Cezary Obracht-Prondzyński, socjolog, historyk, antropolog, prezes Instytutu Kaszubskiego. Na rozmowę zaprasza Igor Rakowski-Kłos. Podcast powstał w ramach projektu PULSE. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Kampania wyborcza ruszyła na dobre - choć nie znamy jeszcze nazwisk kandydatów. Pojawiają się sondaże oraz możliwe scenariusze, jednak najważniejsi gracze nie chcą ujawnić swoich kart. W dzisiejszym odcinku "Dzieje się" zaglądamy do tej politycznej talii i analizujemy, kto i jaką kartą może zagrać. Szukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego Jarosław Kaczyński zrezygnował z prawyborów w PiS. Kogo w wyścigu o fotel prezydencki widzą poszczególne frakcje w Prawie i Sprawiedliwości i co dla dalszego istnienia tej partii oznaczałoby wystawienie Przemysława Czarnka? Na kogo postawi Donald Tusk i czy na pewno Rafał Trzaskowski pokonał w tym wyścigu Radosława Sikorskiego? Omawiamy również wybory prezydenckie w USA oraz to, czy ich wynik może wpłynąć na polskich liderów politycznych i przyszłoroczne wybory w Polsce. Ujawniamy kto, rzekomo, ma wpływać na polityków PSL w sprawie przyszłości rządu Donalda Tuska. Czy w wyborach pojawi się niespodziewany kandydat i co musi się stać, żeby Donald Tusk zdecydował się na walkę o fotel prezydencki? To wszystko w ósmym odcinku podcastu politycznego "Dzieje się".
Kto w Polsce może otworzyć firmę prowadzącą badania genetyczne? Gdzie trafiają dane wrażliwe z takich badań? Ile zachodnich genotypów zostało już przeanalizowanych w chińskich laboratoriach? Co można z nich wyczytać i czy mamy powody do niepokoju? O rynku badań genetycznych, obowiązujących regulacjach prawnych oraz tworzeniu przez Chiny największej na świecie bazy danych genomowych Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z prof. Michałem Wittem, przewodniczącym Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci