Podcast 8:10.

  • 25 min

    Duży Format: Sudan Południowy. Kraj, który wygrał wojnę, ale przegrywa pokój

    "Czasem rodzice zmuszają dzieci, aby odeszły, czasem same chcą. Idą do miast, wierząc, że tam będzie lepiej." W cyklu rozmów z reporterami i reporterkami Dużego Formatu gościem Aleksandry Zbroi jest Zbigniew Rokita, pisarz, reporter i redaktor, autor reportażu z Sudanu Południowego: "Głodne niedopaństwo. Przyjeżdża śmieciarka. Dzieci idą za nią, każdy chce wybrać najlepsze śmieci" (https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,31749043,glodne-niedopanstwo-przyjezdza-smieciarka-dzieci-ida-za-nia.html). Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 56 min

    Boomer trap. Jak się bronić przed dezinformacją w kampanii wyborczej

    Marcin Kostecki, Szef Działu Fact-checkingu Politycznego w serwisie DEMAGOG jest gościem drugiego odcinka w cyklu "Niedziela Wyborcza". Co trzeba wiedzieć o naturze rosyjskiej dezinformacji? Co jest prawdą a co propagandą? Czy Rosjanie grają na jakąś konkretną opcję polityczną? Kto jest najbardziej narażony na dezinformację i jak się przed nią bronić? Na wideopodcast zapraszają Aleksandrą Sobczak, wicenaczelna Gazety Wyborczej i Wiktoria Bieliaszyn, dziennikarka Gazety Wyborczej zajmująca się tematyką Europy Wschodniej. "Niedziela Wyborcza" to pogłębione rozmowy dziennikarzy i dziennikarek „Wyborczej” z ekspertami w dziedzinach m. in. bezpieczeństwa narodowego, praw kobiet i polityki rodzinnej, relacji polsko-ukraińskich czy przedwyborczej dezinformacji. Zapraszamy do czytania, słuchania, oglądania w każdą przedwyborczą niedzielę!

  • 42 min

    Jutronauci: Jak sztuczna inteligencja odmienia naukę i pracę naukowca?

    Czy modele sztucznej inteligencji są sojusznikami czy stanowią problem dla naukowców? Jak zmieniają ich codzienną pracę? Czy naukowcy powinni się obawiać? A może istnieją dziedziny nauki, które staną się zbędne? O pracy naukowca w dobie sztucznej inteligencji, wykorzystywaniu algorytmów do pisania artykułów naukowych i zmianach jakie niesie technologia, Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z prof. Łukaszem Kaczmarkiem z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, psychologiem i badaczem emocji pozytywnych. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

  • 26 min

    O Polakach szukających pracy za granicą

    Anna Zaleska z serwisu Wyborcza.biz rozmawia z dr Dominiką Pszczółkowską, politolożką i badaczką migracji z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, autorką i współautorką książek o emigracji z Polski: "How Migrants Choose Their Destinations" (2024) i "Polacy w Irlandii. Transnarodowe społeczności w dobie migracji poakcesyjnych" (2023). Polska w ekspresowym tempie z kraju emigracyjnego stała się krajem imigracyjnym, czyli takim, który przyjmuje migrantów do siebie. Część Polaków wciąż jednak wyjeżdża za granicę, czy to studiować, czy w poszukiwaniu pracy. Według danych GUS w 2023 roku dłużej niż 12 miesięcy poza granicami naszego kraju przebywało ponad 1,5 mln osób. Co wiemy o tej grupie? Jakie grupy zawodowe wyjeżdżają najczęściej? Które kraje wybieramy najchętniej do studiowania? W jakim jeszcze celu i dokąd wyjeżdżamy? I czy migracje - wyjazdy i powroty Polaków - są korzystne dla naszego kraju? Praca. Chcemy, by była po prostu lepsza, bo wiele od niej zależy: pieniądze, relacje, sukcesy, porażki, nawet zdrowie. Twórzcie z nami warunki do lepszej pracy. Piszcie: listy@wyborcza.pl.

  • 34 min

    Zawieszenie prawa do ochrony międzynarodowej a kontrola migracji

    Urszula Pieczek rozmawia z Marcinem Sośniakiem, prawnikiem z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka o tym, jakie konsekwencje niesie ustawa zawieszająca prawo do ochrony międzynarodowej. Po przyjęciu jej przez Senat 29 organizacji społecznych złożyło w Kancelarii Prezydenta RP apel o odmowę złożenia pod nią podpisu. Dlaczego projekt ustawy w obecnym kształcie spotkał się z krytyką tak wielu organizacji i instytucji? Czy rzeczywiście po wprowadzeniu ustawy o ograniczeniu możliwości ubiegania się o azyl na granicy polsko-białoruskiej będzie bezpieczniej? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 22 min

    Piotr Andrusieczko: Wojna przychodzi nocą

    Michał Olszewski rozmawia z Piotrem Andrusieczką, który odebrał medal zasługi III stopnia przyznany mu przez Prezydenta Ukrainy za ponad dziesięcioletnią pracę jako korespondent na wojnie w Ukrainie. Jak w ciągu tych dziesięciu lat zmieniła się Ukraina? Dlaczego praca dziennikarzy jest tak ważna? Jak wygląda życie przeciętnego kijowianina trzy lata po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę? I czy Ukraińcy są w stanie jeszcze walczyć? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 33 min

    Śląsk a sprawa polska (Gość: prof. Jerzy Gorzelik)

    W podcaście z cyklu "Mniejszości w większości" Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny "Gazety Wyborczej", rozmawia z prof. Jerzym Gorzelikiem, przewodniczącym Ruchu Autonomii Śląska, profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Co wyróżnia Górny Śląsk? Dlaczego polskie elity obawiają się autonomii tego regionu? Skąd mit o dążeniu Ślązaków do przyłączenia się do Niemiec? Kiedy pojawiła się tożsamość śląska i w jaki sposób Kościół Katolicki przyczynił się do jej powstania? Kto dzisiaj jest Ślązakiem? Współpraca w ramach projektu PULSE z n-ost (Niemcy). Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 59 min

    Anna Materska-Sosnowska: W jakiej Polsce się obudzisz po wyborach prezydenckich?

    Roman Imielski i Agata Kondzińska z „Wyborczej” rozmawiają z dr Anną Materską-Sosnowską, politolożką z Uniwersytetu Warszawskiego o kampanii prezydenckiej. Jaka jest jej temperatura? Dlaczego Polacy i Polki mogą być zmęczeni kolejną kampanią? I dlaczego tak ważne jest, żeby mimo zmęczenia pójść głosować? Czy te wybory to na pewno jedynie starcie Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego? Skąd się bierze rosnące poparcie dla Sławomira Mentzena? I co na to wszystko polska lewica? „Niedziela Wyborcza” to pogłębione rozmowy dziennikarzy i dziennikarek „Wyborczej” z ekspertami w dziedzinach m. in. bezpieczeństwa narodowego, praw kobiet i polityki rodzinnej, relacji polsko-ukraińskich czy przedwyborczej dezinformacji. Zapraszamy do czytania, słuchania, oglądania w każdą przedwyborczą niedzielę!

  • 26 min

    Czy adres zapewnia szczęście? Albo czy Warszawa Zachodnia jest lepsza od Wschodniej?

    Mają go wszyscy Polacy, ale niewielu docenia. Adres - jaki jest, każdy widzi. Tymczasem dokładne wskazanie miejsca zamieszkania może determinować nasze wykształcenie, zdrowie, pracę. W części dużych miast ten lepszy adres znajduje się po zachodniej stronie miasta. Dlaczego? Bo dawniej fabryki budowało się na wschodzie, więc elita uciekała od zanieczyszczeń i dymu. W niektórych miastach (np. w Londynie) tak zostało. Po co nam adres? Czy jest coś takiego jak "zły adres"? Jak dzielnice miasta tracą i zyskują na wartości? O tym właśnie rozmawia Joanna Sosnowska z "Wyborczej" z prof. Michałem Schwabe ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Podcast jest częścią akcji Zaprojektowane po ludzku. Szczęśliwe sąsiedztwa. Więcej informacji na Wyborcza.pl/zaprojektowanepoludzku

  • 28 min

    Czy polskie firmy są odporne na skutki wojny handlowej

    Patrycja Maciejewicz z serwisu Wyborcza.biz rozmawia z Katarzyną Dębkowską, szefową Zespołu Foresightu Gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym. Co oznacza dla gospodarki wojna handlowa wywołana przez Donalda Trumpa? Jak odczują ją polscy przedsiębiorcy? Jakie widzą przed sobą perspektywy? Jak będzie wyglądał krajowy rynek pracy w tym roku? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 26 min

    Jak wygląda kampania wyborcza Magdaleny Biejat

    Gościnią Arkadiusza Gruszczyńskiego jest Anna Górska, senatorka RP, szefowa sztabu wyborczego Magdaleny Biejat. Co się stało, że poparcie dla Lewicy od ostatnich wyborów parlamentarnych tak spadło? W jaki sposób kandydatka Nowej Lewicy na prezydentkę Polski chce zmobilizować swój elektorat? Czy prawo do aborcji będzie ważnym tematem wyborczym? Jakie jeszcze postulaty znajdują się w kampanii Magdaleny Biejat? I dlaczego przegrywają konkurencję z populistycznymi hasłami Sławomira Mentzena? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 29 min

    Jak Ukraina poradzi sobie bez amerykańskiego wywiadu

    Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny "Gazety Wyborczej", rozmawia z gen. Piotrem Pytlem, byłym szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Co dla Ukrainy oznacza utrata amerykańskich informacji zwiadowczych? Dlaczego Donald Trump realizuje strategiczne cele Rosji? Jakie mogą być amerykańskie cele strategiczne? Czy Zachód, jaki znaliśmy do tej pory, dekonstruuje się na naszych oczach? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 30 min

    Duży Format: "Nie różnisz się teraz dla mnie niczym od tego gwałciciela". Co się działo na psychoterapii w Gdańsku

    W cyklu rozmów z reporterami i reporterkami Dużego Formatu gościnią Aleksandry Zbroi jest Katarzyna Włodkowska, autorka reportażu zgłębiającego historię Jakuba Wetta, psychoterapeuty z Gdańska. Analizujemy, jak jego początkowe podejście oparte na zaufaniu i empatii przerodziło się w nieetyczne działania, w tym wykorzystywanie pacjentów do zdobywania leków i manipulowanie ich opiniami. Reportaż ukazał się 17. lutego na łamach Dużego Formatu: https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,31690599,nie-roznisz-sie-teraz-dla-mnie-niczym-od-tego-gwalciciela.html

  • 39 min

    Jutronauci: W przyszłości telewizji wszystko się miesza

    Telewizja traci widzów na rzecz VoD i serwisów społecznościowych. Do streamingu migrują kolejne gatunki, do niedawna uważane za ostoję telewizji - jak np. sport czy wiadomości. Z kolei influencerzy stają się nowymi gwiazdami telewizji, a opery mydlane ulegają "tiktokizacji" - w Chinach i Indiach na popularności zyskują aplikacje mobilne serwujące mikro-seriale z odcinkami trwającymi po 60 sekund. Czy taki trend dotrze także do Polski? Jak wygląda przyszłość tradycyjnych mediów i co oznacza dla widzów i reklamodawców? Vadim Makarenko z firmy Statista rozmawia o tym z Joanną Nowakowską i Wojciechem Kowalczykiem, autorami serwisu ScreenLovers. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

  • 23 min

    Ile dzieci jest w internecie i co tam robią?

    Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Konradem Ciesiołkiewiczem, współtwórcą opracowania "Internet dzieci. Raport z monitoringu obecności dzieci i młodzieży w internecie". Co oznacza nazwa "internet dzieci"? Ile dzieci poniżej 13. roku życia korzysta z serwisów społecznościowych? Ile czasu spędzają na TikToku? Dlaczego wielkie korporacje przechowują dane dzieci w swoich bazach? I czy możemy przeciwstawić się big techom? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

Inne podcasty