Podcast 8:10.

 • 28 min

  O teoriach spiskowych wokół zamachu na Roberta Fico

  Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", rozmawia z Łukaszem Grzesiczakiem, fact-checkerem z portalu Demagog, dziennikarzem i znawcą Słowacji, o tym, co się dzieje w tym kraju po zamachu na premiera Roberta Fico. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 18 min

  Śmierć prezydenta Iranu. Jakie przyniesie konsekwencje

  Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", rozmawia z dr. Stanisławem Adamem Jaśkowskim, adiunktem w Zakładzie Iranistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, o katastrofie śmigłowca, w wyniku której zginęli prezydent Iranu Ebrahim Raisi i szef irańskiego MSZ Hossejn Amir-Abdollahian. Jak w Iranie przyjęto tę widomość? Kim był Ebrahim Raisi? Czy śmierć prezydenta może wpłynąć na zmianę polityki Iranu?

 • 27 min

  Kontrowersje wokół MET Gali. Czy nadszedł czas "cyfrowego gilotynowania" celebrytów

  "Niech jedzą ciastka" wyszeptała jedna z amerykańskich celebrytek ubrana w kreację nawiązującą do sukni Marii Antoniny, po czym udała się na MET Galę. Jej słowa wywołały falę medialnego gniewu i krytykę tego, jak urządzony jest świat. O przepychu, odrealnionych kreacjach i niebotycznych pieniądzach za bilety wstępu na MET Galę, podczas gdy w tym samym czasie rozgrywa się dramat mieszkańców Strefy Gazy, rozmawiają Maria Korcz i Katarzyna Bielecka, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 43 min

  Mistrzowie Słowa: Jak Michał Nogaś szukał Alice Munro, która zniknęła po Noblu

  Ciepła, ale ironiczna. Tak mówią ci, którzy poznali kanadyjską pisarkę. Mówią o niej też, że jest "mistrzynią opowiadania". Zgadzam się ze zdaniem amerykańskiej pisarki Cynthii Ozick, która nazwała ją "nowym wcieleniem Czechowa". A o wywiadzie z Alice Munro marzyłem od lat. W weekendowym wydaniu 8:10 przypominamy odcinek podcastu ?Mistrzowie Słowa?, w którym Piotr Głowacki czyta tekst Michała Nogasia "Zbyt wiele szczęścia". Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 26 min

  Jutronauci: Czy seniorzy dadzą inteligentnym głośnikom drugą młodość?

  Inteligentne głośniki miały zmienić naszą relację z technologią. Jednak dziś trudno oprzeć się wrażeniu, że pozostają niespełnioną obietnicą. Odsetek domów wyposażonych w takie gadżety jest wciąż niewielki i większość z nas nie ma zwyczaju rozmawiania z nimi. Jednak jest grupa społeczna, dla której rozmawianie z komputerem, telefonem czy głośnikiem jest znacznie bardziej naturalne niż stukanie w klawisze. To seniorzy. Jakie potrzeby mogą zaspokoić dzięki interfesjom głosowym i jakie problemy rozwiązać? Vadim Makarenko z firmy Statista rozmawia o tym z Jarosławem Kowalskim z Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

 • 20 min

  Min. Zalewski: Każde słowo sędziego Szmydta to słowo FSB

  Arkadiusz Gruszczyński, dziennikarz "Wyborczej", rozmawia z wiceministrem obrony narodowej Pawłem Zalewskim o sprawie Tomasza Szmydta. Były sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zbiegł na Białoruś i poprosił tam o azyl polityczny. Dlaczego akurat w tym momencie? W jakim stanie są polskie służby? Do jakich dokumentów miał dostęp Tomasz Szmydt? Czy będą badane wpływy Rosji w Polsce? W jaki sposób powinniśmy z nimi walczyć? I jak działać w kwestii ochrony naszej wschodniej granicy? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 31 min

  Unia Europejska stawia na obronność. Ale w jaki sposób?

  Wiele osób może o tym nie wiedzieć, ale Unia Europejska ma doświadczenie w uruchamianiu operacji wojskowych pod swoją flagą, operacji wielonarodowych. To nie jest dla Unii nic nowego. Mówi o tym gość Bartosza T. Wielińskiego, dr Marcin Terlikowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, który zajmuje się obronnością Unii Europejskiej. Rozmawiają o możliwości powrotu powszechnego poboru do wojska, o tym, co oznacza 100 miliardów euro na obronność, o których mówił Donald Tusk i o tym, dlaczego nadchodząca kadencja instytucji UE będzie przełomowa. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 26 min

  Duży Format: Onanizm polski. Mariusz Szczygieł sprawdza, czy Polacy się masturbują

  Z okazji 35. urodzin "Wyborczej" wracamy do naszych głośnych reportaży, które poruszyły czytelników. W ostatnim odcinku cyklu Duży Format: Powroty Aleksandra Zbroja zaprasza na rozmowę z Mariuszem Szczygłem o jego reportażu sprzed 31 lat "Onanizm polski" (https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,30919203,onanizm-polski.html).

 • 27 min

  Duży Format: Historia doktor Lindy - internistki udającej psychiatrkę

  Z okazji 35. urodzin "Wyborczej" wracamy do naszych głośnych reportaży, które poruszyły czytelników. W dzisiejszym odcinku Katarzyna Surmiak-Domańska opowiada o doktor Lindzie - bohaterce reportażu "Cała doktor Linda! Na tropie fałszywej psychiatry" (https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,12701890,cala-doktor-linda-cz-ii.html). Na podcast zaprasza Aleksandra Zbroja.

 • 25 min

  Duży Format: Sylwek nigdy nie wziął żadnej pożyczki, dług odziedziczył na 18. urodziny

  Z okazji 35. urodzin "Wyborczej" wracamy do naszych głośnych reportaży, które poruszyły czytelników. Dziś Rafał Grądzki przypomina sprawę Sylwestra Panka - bohatera reportażu opublikowanego w 2019 roku "Kiedyś miałem dziewczynę. Ale gdybym się z nią związał, zostałaby współdłużniczką. To nie jej garb. Wybrałem samotność" (https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,25181901,kiedys-mialem-dziewczyne-ale-gdybym-sie-z-nia-zwiazal.html). Jak dalej potoczyły się losy Sylwka? Na podcast zaprasza Aleksandra Zbroja.

 • 23 min

  Duży Format: Egzorcyzmy trwały 2 lata. Gdy nie chciała się modlić, ciotka głodziła i zamykała Irenę

  Z okazji 35. urodzin "Wyborczej" wracamy do naszych głośnych reportaży, które poruszyły czytelników. Dziś Marcin Wójcik wraca do bohaterki reportażu "'Fajne cycki, niezła dupa'. Jak ksiądz egzorcysta zgotował piekło nastolatce" (https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,22886271,fajne-cycki-niezla-dupa-jak-ksiadz-egzorcysta-zgotowal.html). Po publikacji prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wykorzystania Ireny, ale powołując biegłą związaną z Radiem Maryja. Na podcast zaprasza Aleksandra Zbroja.

 • 37 min

  "I tak to się toczy" - Adam Michnik na 35. urodziny "Gazety Wyborczej"

  Dokładnie 35 lat temu ukazało się pierwsze wydanie "Gazety Wyborczej". Z tej okazji zapraszamy na podcast specjalny, w którym Bartosz Wieliński rozmawia z redaktorem naczelnym "Gazety Wyborczej" Adamem Michnikiem.

 • 18 min

  Ostatnie tak łatwe matury z polskiego. Co czeka maturzystów w przyszłym roku?

  Dziś rozpoczynają się matury, które potrwają do 24 maja. Przystąpi do nich ponad ćwierć miliona uczniów. O tym, co ich czeka Karolina Słowik rozmawia z Katarzyną Włodkowską, polonistką z Piły, i Magdaleną Warchalą-Kopeć, dziennikarką katowickiej ?Wyborczej?. A mama jednej z uczennic Szkoły w Chmurze relacjonuje jak tegoroczną maturę będą pisać absolwenci z Katowic, którzy na egzamin musieli przyjechać do Warszawy. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 30 min

  Co o generacji Z mówią nagłówki gazet

  Katarzyna Bielecka i Maria Korcz, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz, jako przedstawicielki pokolenia Z rozmawiają o pokoleniowych stereotypach z przedstawicielem milenialsów - redakcyjnym kolegą Dominikiem Łowickim. Zapraszają na "genzetowe bingo". Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 24 min

  Mistrzowie Słowa: Dancewicz czyta tekst Radłowskiej "Jestemże szczęśliwą?"

  Przyjaciółki? Kochanki? Dwie najbliższe sobie osoby na świecie - to pewne. Dulębiankę i Konopnicką połączyły pasje, poglądy i kłopoty finansowe - w tym wydaniu podcastu "Mistrzowie Słowa" Renata Dancewicz czyta tekst Renaty Radłowskiej. "Mistrzowie Słowa" to podcast, w którym mistrzowie sceny czytają mistrzów pióra.

Inne podcasty