Podcast 8:10.

 • 57 min

  Książki. Magazyn do słuchania: Katarzyna Michalczak "Synu, jesteś kotem"

  To jest książka o relacji matki z synem, który, tak się zdarzyło, jest w spektrum autyzmu. Jak akceptować swoje dziecko, kiedy się go zupełnie nie rozumie? Jak to zrobić, żeby widzieć je naprawdę? To jest książka o nieadekwatnych oczekiwaniach rodzicielskich, wielkim rozczarowaniu, pracy nad sobą dla dobra relacji i o wielkiej miłości. Odwzajemnionej. Michał Nogaś z "Gazety Wyborczej" zaprasza na rozmowę z Katarzyną Michalczak, autorką książki. Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast

 • 20 min

  Jutronauci: Longtermizm - czy powinniśmy się troszczyć o pokolenia żyjące za tysiące lat?

  140. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Od dawna żaden nurt w filozofii nie budził tylu kontrowersji, co longtermizm, który zachęca do troski o społeczności żyjące za tysiące pokoleń. Dlaczego mamy bardziej przejmować się losem ludzi żyjących za milion lat niż własnych płaczących i głodnych dzieci? A może ludzkość nie ma przed sobą tak długiego istnienia? Czy potencjał przyszłych pokoleń staje się w takim ujęciu bardziej wartościowy niż życie obecnych ludzi? O podstawowych założeniach longtermizmu, jego krytyce oraz kontrowersjach, jakie budzi, Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr. Kacprem Kowalczykiem, filozofem z University College London. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

 • 28 min

  Polki nie chcą rodzić. Prof. Środa: Czy PiS chce, by naród przestał istnieć?

  Z przeprowadzonego przez CBOS w drugiej połowie ubiegłego roku badania wynika, że aż 68 proc. kobiet w Polsce w wieku 18-45 lat nie chce mieć dzieci. Tylko 17 proc. planuje ciążę w perspektywie trzech-czterech lat. Jakie są tego przyczyny? Jaki wpływ na podjęcie decyzji o macierzyństwie ma kwestia zakazu aborcji? Jakie rozwiązania powinny zostać wdrożone, by korzystnie wpływać na demografię? Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z prof. Magdaleną Środą, filozofką, etyczką i feministką, rzeczniczką rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn w latach 2004-05. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 32 min

  Czy Izrael Beniamina Netanjahu przestanie być liberalną demokracją?

  W piątek w Jerozolimie doszło do najkrwawszego od 11 lat zamachu na izraelskich Żydów. Atakujący Palestyńczyk zabił 7 osób, zanim sam został zastrzelony przez policję. Dzień wcześniej izraelskie wojsko zabiło dziewięciu Palestyńczyków z organizacji Islamski Dżihad. Czy te akty przemocy mają cokolwiek wspólnego z powstaniem nowego rządu Beniamina Netanjahu? Jaka jest wizja przyszłości Izraela po zaprzysiężeniu Netanjahu na premiera? W jakim kierunku zmierza ten kraj? I jaki jest stosunek społeczności międzynarodowej do nowego rządu? Łukasz Grzymisławski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Konstantym Gebertem, publicystą "Kultury Liberalnej". Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na listy@wyborcza.pl.

 • 24 min

  Czy Polska uzna związki par jednopłciowych?

  Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że brak prawnej ochrony par osób tej samej płci narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka. Zgodnie z wyrokiem kraje Rady Europy muszą chronić prawa osób nieheteronormatywnych. Czy ten wyrok jest wyrokiem przełomowym? Na co powoływał się polski sędzia Trybunału w Strasburgu Krzysztof Wojtyczek, zachowując zdanie odrębne? Jaka jest natura 18 spraw czekających na rozpatrzenie przez polskie sądy? Czy zmiana rządzących może oznaczać szybkie wprowadzenie w Polsce rozwiązań umożliwiających legalizację związków jednopłciowych? I jaki wpływ na tempo wprowadzania tych zmian mogą mieć obecne problemy z praworządnością w Polsce? Gościem Michała Nogasia jest prof. Jakub Urbanik z Uniwersytetu Warszawskiego, aktywista LGBTQA+, który również czeka na rozstrzygnięcie przez polski sąd sprawy jego i jego partnera. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 19 min

  Czy PZPN dobrze wybrał trenera reprezentacji Polski?

  Fernando Santos, 68-letni wielce utytułowany trener z Portugalii, jest nowym selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski. CV ma przepotężne - jest w nim praca z reprezentacjami Grecji i Portugalii, udział w trzech ostatnich mundialach, triumf w mistrzostwach Europy i Lidze Narodów. Czy to najlepszy z możliwych wyborów prezesa PZPN Cezarego Kuleszy? Czy z Fernando Santosem polska reprezentacja będzie grała bardziej nowoczesny futbol niż z Czesławem Michniewiczem na ławce trenerskiej? Czy nowy selekcjoner powinien odmłodzić drużynę? Marcin Wesołek rozmawia o tym z dziennikarzem sportowym "Wyborczej" Rafałem Stecem. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 62 min

  Książki. Magazyn do słuchania: Weronika Murek "Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się"

  Shirley Temple, Judi Garland jako Dorotka, Lolita Nabokova? do czego potrzebna jest ludziom figura dziewczynki? Dlaczego dziewczynki traktowane są jako ktoś "mniej niż?"? I dlaczego tajscy policjanci noszą na ramieniu opaski z Hello Kitty? "Dziewczynki" Weroniki Murek to zbiór esejów, które wyzwalają tytułowe bohaterki z trujących kulturowych przekonań, że są niepoważne i nic nie znaczą. Na rozmowę z autorką wokół jej książki zaprasza Michał Nogaś. Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast

 • 18 min

  Jutronauci: Czy zaczniemy uprawiać warzywa we własnych blokach

  139. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Czy mieszkańcy miast są skazani na kupowanie warzyw w sklepach? Co stoi na przeszkodzie, żeby na dachach albo korytarzach bloków zbudować pionowe ogrody i uprawiać w nich warzywa? Postanowiła to sprawdzić polsko-norweska grupa badaczy - projekt SmartFood (https://smartfood.city/) ruszy już niedługo w Łodzi. Ile to kosztuje, jakie są zalety uprawy warzyw na korytarzu i czy to przyszłość produkcji żywności? O tym wszystkim Joanna Sosnowska rozmawia z Łukaszem Gontarem, naukowcem z Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

 • 22 min

  Rządowe pieniądze dla partyjnych fundacji. Wygnański: Bezwstydne, będzie podliczone

  Fundacja Polska Wielki Projekt otrzymała z programu ministra Czarnka 5 mln zł na zakup willi na warszawskim Mokotowie. Co to za fundacja i jaki ma dorobek? Jak do tej pory działał system finansowania organizacji pozarządowych i jak został wypaczony przez obecną władzę? Jaka jest skala rządowych dotacji wspierających projekty organizacji wprost powiązanych z PiS-em? Czy władza przygotowuje się do tego, by również pieniądze z Unii Europejskiej rozparcelować między swoich? Dorota Wysocka-Schnepf z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Jakubem Wygnańskim, socjologiem i działaczem organizacji pozarządowych, prezesem fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 24 min

  Czy Białorusini pójdą na wojnę?

  Jaki stosunek do rosyjskiej inwazji w Ukrainie ma białoruskie społeczeństwo? Czy aktywne włączenie się Białorusi w wojnę wywołałoby protesty ludności cywilnej? Na ile prawdziwy jest pogląd ekspertów, że Łukaszenkę wstrzymuje nie gniew Białorusinów, ale to, że nie otrzymał on jeszcze rozkazu z Kremla? Na czym opiera się jego reżim i kto go wspiera? Jak wygrana Ukrainy wpłynęłaby na przemiany na Białorusi? Wiktoria Bieliaszyn z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Hanną Liubakovą, białoruską dziennikarką, współpracowniczką Atlantic Council. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 27 min

  Czy Chiny uratują świat?

  Tygodnik "The Economist" wieści, że ponowne otrawcie Chin będzie największym wydarzeniem gospodarczym 2023 roku. Dlaczego to takie ważne dla światowych rynków, żeby Chiny ponownie się otworzyły? Jakie wyzwania przed nimi stoją? Czy nagła zmiana przez Pekin drakońskiej strategii "zero COVID" jest zaskakująca, czy ma uzasadnienie? Dlaczego Chinom nie podoba się wojna Rosji z Ukrainą i co na tym tracą? Jakie są dążenia Xi Jinpinga i jak może on postąpić w sprawie przyłączenia Tajwanu do Chin? Łukasz Grzymisławski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr. hab. Michałem Lubiną z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na listy@wyborcza.pl.

 • 30 min

  Było 12, są 33 zdjęcia z powstania w getcie warszawskim

  Na przygotowywanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim wystawie będzie można zobaczyć odnalezione po prawie 80 latach unikatowe zdjęcia z getta. Jak to możliwe, że przez kilkadziesiąt lat zdjęcia te nie zostały odkryte? W jaki sposób udało się do nich dotrzeć? Gościnią Stanisława Skarżyńskiego z ?Gazety Wyborczej? jest Zuzanna Schnepf-Kołacz, kuratorka wystawy "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim". Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na listy@wyborcza.pl.

 • 25 min

  Jutronauci: Czy praca z leżaka pod palmami jest utopią?

  138. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Próbowaliście zapytać szefa, czy możecie pracować z Wysp Kanarysjkich? Jeśli tak, to zapewne nie zgodził się bez wahania. Firmy pozwalające zespołom pracować z zagranicy wciąż stanowią mniejszość, a jedną z nich jest Airbnb. Jej prezes twierdzi, że dzięki temu łatwiej utrzymać pracowników oraz konkurować o globalną pulę talentów. Żeby sprostać oczekiwaniom tzw. cyfrowych nomadów, firmy muszą rozciąć gordyjski węzeł regulacji podatkowych i ubezpieczeniowych, tworząc polityki pracy z zagranicy. I zwykle są one pełne ograniczeń. Dlaczego - przyzwyczajeni przez pandemię do pracy zdalnej - nie możemy pracować, skąd chcemy? Co nam grozi, jeśli wyjedziemy pod palmy, nie informując szefa? Vadim Makarenko z firmy Statista pyta o to Katarzynę Kurzawską-Puchałę, partner associate w firmie doradczej Deloitte. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

 • 24 min

  Czy w polityce można bezkarnie kłamać? Dr Oczkoś: PiS nie zna żadnych granic

  Jak długo politycy partii rządzącej mogą twierdzić, że białe jest czarne, i nie ponosić za to konsekwencji? Jak kształtowana jest narracja w sprawie KPO? Czy w Polsce próbuje się budować oligarchię w stylu wschodnim? Jak władza w szybkim tempie niszczy odbudowywany przez ponad 20 lat wizerunek policji? Czy Niemcy będą tematem wiodącym w kampanii wyborczej PiS-u? O propagandzie prowadzonej przez PiS Dorota Wysocka-Schnepf z "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr. Mirosławem Oczkosiem, ekspertem ds. wizerunku i marketingu politycznego. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na listy@wyborcza.pl

 • 21 min

  Jak telewizyjne więzienia z rozrywki stały się społeczną salą lekcji

  Dlaczego twórcy seriali tak chętnie zamykają swoich bohaterów w więzieniach? Który z więziennych seriali sprzed lat pokazuje wciąż aktualne problemy systemu penitencjarnego? Który jest heterotopią, czyli odmiennym światem działającym według innego porządku, a który metaforą czyśćca czy piekła? O kinie i serialach więziennych oraz o tym, które z nich warto zobaczyć, rozmawiają dziennikarze "Gazety Wyborczej" Radosław Czyż i Marta Górna. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na listy@wyborcza.pl

Inne podcasty