Podcast 8:10.

 • 20 min

  Gdzie jest mój dom: Czy cały dom można zmieścić w plecaku?

  W cyklu "Gdzie jest mój dom" Urszula Pieczek z "Gazety Wyborczej" i Maria Semenczenko, ukraińska dziennikarka i reporterka, rozmawiają ze Swietłaną Ołeszko, założycielką, reżyserką i dyrektorką charkowskiego teatru Arabeski, która od marca ub.r. pracuje w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Pierwszy raz plecak spakowała w 2014 roku, gdy opuszczała Charków. Co się w takiej sytuacji ze sobą zabiera? W jaki sposób nawiązała kontakt z Teatrem Polskim, który obecnie stał się jej domem? Jakie projekty realizuje w Polsce i co się teraz dzieje z teatrem Arabeski w Charkowie? A także co ważnego zdążył przekazać jej i aktorom Paweł Smoleński? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 37 min

  Herstorie WO o po prostu najlepszej Tinie Turner

  Dziś w podcaście 8:10 gościnnie prezentujemy podcast Herstorie WO. Utalentowana dziewczyna z zapadłej dziury w Missouri, jeden magiczny wieczór, gdy zaśpiewała na scenie nocnego klubu i pyk, narodziła się gwiazda. Tak mogłaby się zaczynać historia o showbiznesowym Kopciuszku, tyle że w przypadku naszej bohaterki ta opowieść jest dużo mroczniejsza: po drodze na szczyt zaliczyła lata przemocy domowej, próbę samobójczą, rozwód, po którym zostały jej tylko długi i niewiarygodny comeback. A, no i nauczyła Micka Jaggera kręcić biodrami. Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Tinie Turner.

 • 24 min

  Jutronauci: Czy da się zasłonić Ziemię parasolem?

  155. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Biały Dom przeznaczył 200 mln dol. na badania geoinżynieryjne. Najbogatsi ludzie na planecie - Bill Gates oraz Jeff Bezos - również finansują takie inicjatywy. W uproszczeniu chodzi o próby zmiany klimatu za pomocą radykalnych posunięć, jak np. rozpylenie dwutlenku siarki, żeby atmosfera odbijała więcej światła słonecznego, a Ziemia nagrzewała się mniej. Właśnie tym zajmuje się amerykańska spółka Make Sunsets, która wystrzeliwuje w Meksyku gigantyczne balony niosące dwutlenek siarki. Prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, w rozmowie z Vadimem Makarenką z firmy Statista pokazuje pułapki geoinżynierii. I tłumaczy, dlaczego niebo na obrazach Williama Turnera jest tak niepokojąco piękne. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci.

 • 17 min

  Dzisiejsza szkoła jak z PRL-u. Nie uczy myślenia

  Jaka przyszłość czeka nasze dzieci? Tegoroczne egzaminy ósmoklasisty ze względu na pandemię mają obniżone wymagania. Czy to utrudni im naukę w kolejnych etapach edukacji? "Dzieci powinno uczyć się umiejętności myślenia, a nie wbijać im do głowy fakty. W dzisiejszych czasach, kiedy dostęp do informacji jest tak łatwy, to jest po prostu bez sensu. Szkoły trzeba reformować zgodnie z duchem czasu, a nie zgodnie z ideologią partii rządzącej" - mówi dzisiejsza gościni Doroty Wysockiej-Schnepf, dr Krystyna Starczewska, filozofka, etyczka, pedagożka, polonistka i współtwórczyni Zespołu Społecznych Szkół "Bednarska". Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 20 min

  Nagroda im. Wisławy Szymborskiej. Kogo nominowało jury w edycji przypadającej na setną rocznicę urodzin poetki?

  8 lipca w Krakowie zostanie wręczona najważniejsza nagroda poetycka w Polsce. Kto w tym roku zasiada w jury Nagrody im. Wisławy Szymborskiej? Kogo nominowano? Jak na polskie wiersze patrzą członkowie jury pochodzący z zagranicy? Jakie inicjatywy miały już miejsce w ramach obchodów Roku Szymborskiej i co się jeszcze wydarzy? Gościem Michała Nogasia z "Gazety Wyborczej" jest Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, były sekretarz noblistki. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 26 min

  II tura wyborów w Turcji. Czy Erdogan ma wygraną w kieszeni?

  Recepowi Tayyipowi Erdoganowi zabrakło do zwycięstwa w I turze ułamka procentu głosów. Po raz pierwszy, odkąd Turcy wybierają prezydenta w głosowaniu powszechnym, potrzebna jest II tura. 28 maja spotkają się w niej Erdogan i Kemal Kilicdaroglu. Czy jej wynik jest przesądzony? Czy Kilicdaroglu zasłużył sobie na krytykę, z jaką się spotkał po pierwszej turze? Na czyje poparcie może liczyć każdy z kandydatów? Czy rząd Erdogana ma pomysł, jak poprawić sytuację gospodarczą w kraju? Co udało się osiągnąć Erdoganowi podczas jego rządów? Czy Turcja pozostanie państwem świeckim? I czy doszukiwanie się analogii między Turcją a Polską jest uprawnione? Łukasz Grzymisławski rozmawia z Marceliną Szumer-Brysz, korespondentką "Gazety Wyborczej" w Turcji. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 19 min

  Justyna Suchecka "Pokolenie zmiany. Młodzi o sobie i świecie, który nadejdzie"

  Pokolenie Z, czyli pokolenie zmiany! Do pokolenia Z zaliczamy osoby urodzone między rokiem 1995 a 2012, uczące się w liceach, rozpoczynające właśnie dorosłe życie i od niedawna funkcjonujące na rynku pracy. Co zmienią? Kim są? W co i komu wierzą? Czego się boją i jakiej chcą przyszłości? Czy w ogóle chcą o tę przyszłość walczyć, a jeżeli tak, to w jaki sposób? Czy faktycznie nie chcą pracować, a jeśli tak, to dlaczego? Pierwsza tak kompleksowa, empatyczna i merytoryczna książka opowiadająca o młodych i ich świecie. Justyna Suchecka, dziennikarka, która od lat zajmuje się edukacją i wyzwaniami, przed którymi stają młodzi dorośli, zanurzyła się w badaniach i przepytała dziesiątki "zetek", by dowiedzieć się, czego chcą ci młodzi, na których tak utyskujemy, a z drugiej strony tak bardzo liczymy, że to oni naprawią nasz świat. Czy faktycznie są najbardziej leniwym pokoleniem, skupionym tylko na sobie i zanurzonym w smartfonach? Czy może to my przestaliśmy rozumieć zmieniający się świat i młodych, którym go zostawiamy. I przede wszystkim: czy zostawiamy im świat, który sami chcielibyśmy dostać w spadku? Na rozmowę z autorką, którą spotkać będzie można na Tarach Empiku zaprasza Arkadiusz Gruszczyński. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 69 min

  Książki. Magazyn do słuchania: Konstanty Gebert o książce "Pokój z widokiem na wojnę"

  "Konstanty Gebert patrzy na Izrael ze szczególnej perspektywy: religijnego Żyda, a jednocześnie liberalnego demokraty, który osobiście angażował się w zwalczanie różnych form opresji w Polsce i na świecie. Jego opowieść o Izraelu jest barwna, ale bez lukru i bez prześlizgiwania się nad najtrudniejszymi dylematami. Fascynująca lektura" - tak o "Pokoju z widokiem na wojnę" pisze Maciej Kozłowski, dyplomata, były ambasador RP w Tel Awiwie. Na rozmowę z Konstantym Gebertem zaprasza Michał Nogaś. Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast

 • 25 min

  Jutronauci: Jak smartfony i nowe technologie wpływają na młodych ludzi?

  154. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Kiedy możemy mówić o uzależnieniu od smartfona czy nowych technologii? Jak zadbać o sen w dobie smartfonów? Jak powinniśmy zapoznawać dzieci z nowymi technologiami? A co z nastolatkami - jak nadmierne używanie nowej technologii wpływa na ich relacje towarzyskie i koncentrację uwagi? O zagrożeniach związanych z mediami ekranowymi, ich wpływie na życie codziennie Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z psycholożką, dr hab. Krystyną Rymarczyk, prof. Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu ?Jutronauci?: https://wyborcza.pl/jutronauci.

 • 21 min

  W programie 500+ nie powinno chodzić o liczbę dzieci, ale jakość ich przyszłości

  8Program 500+ funkcjonuje już od siedmiu lat. Co zmienił w życiu rodzin z dziećmi? Czy zapowiedziane zmiany podwyższenia świadczenia do 800 zł to odpowiednia reakcja na sytuację gospodarczą? Czy tak ukierunkowana polityka społeczna to dobre rozwiązanie, czy może państwo powinno w inny sposób wspierać rodziny? Czy wprowadzenie progów dochodowych w programach społecznych byłoby korzystne, czy jednak więcej przez nie byśmy stracili? Czego zabrakło w programie wsparcia rodzin, skoro nie przełożył się znacząco na demografię? I czy zwiększenie świadczenia przeszkodzi w ograniczaniu inflacji? Patrycja Maciejewicz, dziennikarka serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Janem Gromadzkim, ekonomistą z Instytutu Badań Strukturalnych oraz Szkoły Głównej Handlowej. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 23 min

  Czym jest "Muzeum Pamięci"? O innowacji społecznej możliwej do wprowadzenia w każdym polskim muzeum

  "Muzeum Pamięci" to oferta muzealna skierowana do osób z demencją, Alzheimerem i innymi chorobami otępiennymi. Dlaczego tak ważne jest, żeby osoby z demencją i ich opiekunowie chodzili do muzeum? Jak z nimi robić warsztaty? Jak pokazywać obrazy? Jak namawiać do oglądania sztuki i komentowania jej mimo zaników pamięci? W przeddzień Międzynarodowego Dnia Muzeów o inicjatywie "Muzeum Pamięci" Michał Nogaś rozmawia z Barbarą Tichy, edukatorką z Muzeum Narodowego w Warszawie, oraz Marcelem Andino Velezem, certyfikowanym opiekunem medycznym i koordynatorem opieki, wiceprzewodniczącym Okręgu Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, wcześniej wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 16 min

  Gdzie jest mój dom: Ile razy można stracić dom?

  W cyklu "Gdzie jest mój dom" Urszula Pieczek z "Gazety Wyborczej" i Maria Semenczenko, ukraińska dziennikarka i reporterka, rozmawiają z Natalią Omelczuk, nauczycielką historii, która z powodu wojny w Ukrainie dwukrotnie musiała opuszczać miejsca, w których mieszkała. W jakich okolicznościach opuściła swój dom po raz pierwszy? Czym zajmowała się, będąc w Kijowie? Jak wyglądała jej podróż do Polski? Na czym polega jej autorski projekt "Wspomnienia w pudełkach", który prowadzi w warszawskich muzeach? Co włożyłaby do pudełka przywiezionego z Polski do Kijowa? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 25 min

  Jak spotkać w lesie jelenia, wilka czy rysia?

  Jak obserwować dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku? Jaka jest najlepsza pora dnia do ich obserwacji? Jaki wpływ na aktywność zwierząt ma pogoda? Kilka cennych rad, jak spotkać dzikie zwierzęta, i przestróg, czego absolutnie nie robić, w rozmowie z Dominikiem Uhligiem z "Gazety Wyborczej" udziela Stefan Jakimiuk z organizacji ekologicznej WWF, biolog, specjalista ds. dużych drapieżników. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 58 min

  Książki. Magazyn do słuchania: Katarzyna Groniec "Kundle"

  Miasto między Zabrzem a Rybnikiem. Niedaleko stąd do Toszka, niemieckiego Tost, z wielkim domem wariatów. W latach wojny był tam obóz jeniecki dla Anglików. Uwieczniają go co najmniej trzy książki. Jedną z nich napisał sir P.G. Wodehouse. Potem funkcjonowało więzienie NKWD. Trzy tysiące ofiar. Tego się z "Kundli" nie dowiemy. Minęło ćwierć wieku. Miasto jest wysypiskiem rozbitków. Niepełne rodziny, podwójne tożsamości, poharatane dusze. Śląscy autochtoni, przesiedleńcy z Kresów, Żydzi, Romowie, Niemcy. A nad tym wszystkim - instancja narracyjna, która widzi wszystko osobno. Bo scalić się tego nie da. To miejsce, gdzie pękła więź języka i świata, gdzie króluje niekonkluzywność, a w codzienności otwiera się egzystencjalna otchłań. Proza Groniec balansuje na skraju tej przepaści - zwykłej i niezwykłej zarazem - ze sprawnością literackiego ucha i języka, jakiej zazdrości się nie tylko debiutantom. Eliza Kącka. Na rozmowę z Katarzyną Groniec zaprasza Michał Nogaś. Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast

 • 17 min

  Jutronauci: Dlaczego głównie to kobiety opuszczają małe miejscowości w Polsce?

  153. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Czy w małych ośrodkach miejskich w Polsce naprawdę brakuje kobiet? Czy oznacza to, że większość młodych mężczyzn nie będzie miała jak znaleźć partnerek? Jakie inne konsekwencje społeczne niesie ze sobą takie zachwianie proporcji płci i czy problem dotyczy wyłącznie Polski? Dlaczego młodzi mężczyźni radykalizują się, przyjmując postawy prawicowe, a kobiety lewicowe? O przyczynach zachwiania proporcji płci w mniejszych miejscowościach w Polsce, jej konsekwencjach oraz sposobach rozwiązania problemu Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr. Justyną Struzik, socjolożką z Uniwersytetu Jagiellońskiego zajmującą się tematyką równości płci. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci.

Inne podcasty