Podcast 8:10.

 • 25 min

  Jutronauci: Jak metawersum i awatary odmieniają rzeczywistość?

  146. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Możemy znów podziwiać na ekranie Jamesa Deana czy uczestniczyć w koncercie Queen - czy żyjemy już w świecie fikcji? Czy w epoce nieodróżnialnych od rzeczywistych komputerowo wygenerowanych awatarów odwieczne filozoficzne próby zdefiniowania "prawdy" trzeba podjąć na nowo? A może awatary tylko wzmocnią tę iluzję życia pozbawionego lęku przed śmiercią, starością czy chorobą? Jesteśmy już skazani na bańki i umacnianie własnych poglądów? O dylematach związanych z metawersum i awatarami, o tym, jak bronić się przed metawersum i jak rzeczywistość mediów społecznościowych ułatwia bezrefleksyjną przemoc i medialny lincz, Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Tomaszem Stawiszyńskim, filozofem, eseistą związanym z "Tygodnikiem Powszechnym" oraz autorem podcastu "Skądinąd". Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

 • 19 min

  Od nauki są naukowcy, nie barmani - były rektor UW o aferze NCBiR

  Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało dofinansowanie w wysokości 55 mln zł 26-letniemu barmanowi. Wsparcie w kwocie 123 mln miała otrzymać bardzo krótko istniejąca spółka, która zresztą przynosiła straty. Wszystko w ramach unijnego programu "Szybka ścieżka - innowacje cyfrowe", mimo że żaden z tych podmiotów nie miał nic wspólnego z innowacjami. Jak na to wszystko reaguje środowisko naukowe? Na jakie badania można by przeznaczyć te środki? Do czego partii rządzącej nowa instytucja - Akademia Kopernikańska - i jakie skutki dla Polskiej Akademii Nauk spowodowałoby jej powstanie? Dorota Wysocka-Schnepf z "Gazety Wyborczej" rozmawia z prof. Piotrem Węgleńskim, biologiem i genetykiem z Instytutu Biochemii i Fizyki PAN, byłym rektorem Uniwersytetu Warszawskiego oraz byłym dyrektorem Centrum Nowych Technologii UW. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 23 min

  Czego ChatGPT życzy Polakom? Co już potrafi sztuczna inteligencja

  Bolesław Breczko, dziennikarz "Gazety Wyborczej", polecił aplikacji ChatGPT napisanie skryptu pobierającego interpelacje poselskie. W kilkanaście godzin powstał działający program. Co podczas pracy nad skryptem najmocniej zaskoczyło naszego dziennikarza? Które zawody w związku z rozwojem sztucznej inteligencji są zagrożone i zostaną przez nią zastąpione? Czy masowe zastosowanie sztucznej inteligencji stwarza jeszcze jakieś zagrożenia dla społeczeństwa? Czy w związku z jej rozwojem staniemy się bardziej leniwi? I czego ChatGPT życzy Polakom? Na rozmowę z Bolesławem Breczką zaprasza Sebastian Ogórek, szef Wyborcza.biz. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na listy@wyborcza.pl.

 • 26 min

  Gdzie jest mój dom: Elmira i Ernest o Tatarach krymskich i ich ojczyźnie

  Tatarzy krymscy to rdzenni mieszkańcy Krymu. W 1944 roku z rozkazu Stalina zostali przymusowo deportowani w głąb Azji i na Ural. Wielu zginęło w drodze. Mimo że Tatarzy krymscy żyli na wygnaniu, zawsze marzyli o powrocie do domu. Elmira i Ernest urodzili się w Uzbekistanie, ale wiedzieli, że ich domem jest Krym. Wrócili, gdy mieli kolejno 20 i 25 lat. W 2014 roku Rosja zaanektowała Krym i zaczęła prześladować Tatarów krymskich. Innymi słowy, ponownie pozbawiła ich domu. Dziś mieszkają w Warszawie i tworzą restaurację Krym, która nie tylko karmi, ale także ma pokazywać i zapoznawać ludzi z historią i kulturą Tatarów krymskich. Z Ernestem Sulejmanowem i Elmirą Seit-Ametową, założycielami restauracji Krym, o krzewieniu kultury tatarskiej w Polsce rozmawiają Urszula Pieczek z "Gazety Wyborczej? i Maria Semenczenko, ukraińska reporterka i dziennikarka. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na listy@wyborcza.pl.

 • 22 min

  Jak Puszcza Białowieska radzi sobie ze zmianą klimatu?

  Jak w ostatnich latach wyglądają zimy w Puszczy Białowieskiej? Czym jest jej fragmentacja? Jakie szkody wyrządził jej mur zbudowany, by utrudnić napływ uchodźców do Polski? Czy w kontekście zmian klimatycznych bardziej powinniśmy się martwić o Puszczę czy o inne lasy w Polsce? Anita Dmitruczuk rozmawia z Adamem Wajrakiem, dziennikarzem "Gazety Wyborczej", mieszkańcem, znawcą i przyjacielem Puszczy Białowieskiej, rzecznikiem jej dzikości. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na listy@wyborcza.pl.

 • 68 min

  Książki. Magazyn do słuchania: Jakub Gałęziowski "Niedopowiedziane biografie"

  Książka Jakuba Gałęziowskiego dotyczy przede wszystkim dzieci urodzonych z powodu wojny, wojennej przemocy seksualnej, tuż powojennych aborcji i samodzielnego macierzyństwa. Tematy te wciąż są białymi plamami w polskiej historiografii i szerzej ? w narracji o II wojnie światowej i jej społecznych konsekwencjach. Dzieci urodzone z powodu wojny (children born of war, CBOW) czy, jak same o sobie mówią, ?dzieci wojny?, są owocem relacji okupantów z kobietami z podbitych narodów, zarówno związków dobrowolnych, jak i gwałtów. Przez lata tożsamość i pochodzenie takiego potomstwa były ukrywane przez matki, rodziny zastępcze, ale i polski system. Jakub Gałęziowski sięga do archiwów i relacji historycznych, rozmawia też z CBOW, by odtworzyć ich biografie oraz miejsce w społeczeństwie. Po roku 1989 kolejne przemilczane tematy i grupy społeczne wychodzą z cienia. Może nadeszła kolej na coming outy polskich CBOW i ich rodzin. Na rozmowę z Jakubem Gałęziowskim o jego książce "Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny" zaprasza Michał Nogaś. Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast

 • 17 min

  Jutronauci: Czy przez zmiany klimatu będziemy mieć problem z oddychaniem

  145. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Podniesienie temperatury o 4 stopnie sprawi, że rośliny, które uważamy za sprzymierzeńców w walce ze zmianą klimatu, mogą okazać się dla nas szkodliwe. Dlaczego wzrost temperatur może zagrażać naszemu zdrowiu? Które grupy są szczególnie narażone? Czy będziemy mieć problemy z oddychaniem? O wpływie zmian klimatu na nasze organizmy, o tym, jak chronić się przed falami upałów, oraz czy realny jest scenariusz, w którym będziemy nosić maseczki przeciwpyłowe, Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr. hab. Tomaszem Sawczynem, biologiem oraz ekspertem od fizjologii człowieka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

 • 22 min

  Jak BBC poradziło sobie z największym kryzysem w swojej historii?

  Gary Lineker, była gwiazda piłkarskiej reprezentacji Anglii, a obecnie prowadzący najpopularniejszy program piłkarski na antenie najważniejszego kanału telewizyjnego Wielkiej Brytanii - BBC One, został przywrócony przez BBC do pracy. Wcześniej stacja zawiesiła go w związku z jego wpisem na Twitterze krytykującym przedstawiony przez brytyjski rząd projekt ustawy o zwalczaniu nielegalnej imigracji (Illegal Immigration Bill). Co dokładnie zawiera krytykowana ustawa, którą torysowski rząd chce ograniczyć nielegalną imigrację na Wyspy? Na czym polega zasada "należytej bezstronności" (ang. due impartiality) obowiązująca w BBC? Jakie jest polityczne tło tej sprawy? Czy brytyjscy podatnicy rzeczywiście woleliby, żeby gwiazdy BBC nie wypowiadały się w żadnych kwestiach politycznych? Czy przyszłość BBC jako niezależnego nadawcy publicznego jest w jakiś sposób zagrożona, czy raczej niezależność telewizji została obroniona? Łukasz Grzymisławski rozmawia ze Stanisławem Skarżyńskim, korespondentem "Gazety Wyborczej" w Londynie. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na listy@wyborcza.pl.

 • 25 min

  Brytyjskie seriale. Dlaczego tak chętnie je oglądamy?

  Dlaczego niektóre seriale, choć świetne, mają zaledwie kilka odcinków, a inne, słabsze, ciągną się w nieskończoność? Czym kierują się brytyjscy, a czym amerykańscy producenci filmowi? Dlaczego formaty niektórych brytyjskich produkcji trudno przeszczepić na polski grunt? O czym opowiada wyprodukowany przez BBC First serial "Duchy" i dlaczego warto go obejrzeć? O serialach z Wielkiej Brytanii rozmawiają dziennikarze "Gazety Wyborczej" Radosław Czyż i Maja Staniszewska. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 29 min

  Czy nie jest za późno, żeby uratować publiczne media?

  To już ósmy rok dewastacji mediów publicznych przez PiS. W jakim stanie są obecnie? Na czym w ogóle polega idea mediów publicznych? Jaka jest odpowiedzialność dziennikarza za słowo? Jak duży ma wpływ na rzeczywistość? Do kogo adresowane jest oświadczenie Stowarzyszenia Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego i czy nie jest za późno, by uratować publiczne media? W kontekście sprawy dotyczącej Radia Szczecin Michał Nogaś z "Gazety Wyborczej" rozmawia z dziennikarzami Dorotą Nygren i Bartoszem Pankiem, członkami Stowarzyszenia Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 38 min

  Oscary 2023. O najlepszych filmach i największych rolach tego roku

  "Wszystko wszędzie naraz", "Duchy Inisherin", "Fabelmanowie", "Na Zachodzie bez zmian", "IO"... Lista filmów nominowanych do Oscarów w 2023 roku jest długa. Które z tych filmów są warte nominacji? Którzy aktorzy odegrali największą rolę w tegorocznej kinematografii? Jędrzej Słodkowski, wiceszef działu kultura w "Wyborczej", rozmawia o tym z dziennikarzami "Wyborczej" Mają Staniszewską i Radosławem Czyżem. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na listy@wyborcza.pl.

 • 32 min

  Jutronauci: Czy "Kup teraz, zapłać później" to tykająca bomba?

  144. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Przycisk "Kup teraz, zapłać później" (Buy now, pay later) stał się nowym Świętym Graalem dla sklepów internetowych. Z odroczonych płatności w sieci korzysta już co piąty Niemiec i Szwed. Jednak spowolnienie gospodarcze wywołało obawy o przyszłość tej usługi. Część Amerykanów używa kart kredytowych do spłaty odroczonych płatności za zakupy internetowe. Inni zaczynają używać przycisku "Kup teraz, zapłać później" do zakupów spożywczych. Badacze z Uniwersytetu Harvarda twierdzą, że 69 proc. użytkowników usługi "Kup teraz, zapłać później" to klienci wysokiego ryzyka dla banków. Ilu Polaków wybiera odroczone płatności w sieci? Jak radzą sobie ze spłatą? Czy rośnie nam kolejna bańka zadłużenia? Vadim Makarenko z firmy Statista rozmawia o tym z Łukaszem Dziekanem, byłym członkiem zarządu Allegro Pay. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

 • 24 min

  Sierakowski: Jedna lista? Wyborcy swoje, liderzy opozycji swoje

  Jesienią tego roku odbędą się kluczowe dla przyszłości Polski wybory parlamentarne. Alternatywą dla naszego kraju jest "domknięcie systemu" budowanego przez PiS lub przywrócenie Polski na ścieżkę demokracji przez opozycję. O wyniku wyborów zdecyduje nie przepływ wyborców między partią rządzącą a opozycją, ale skala mobilizacji własnych zwolenników przez każdą ze stron. O raporcie na temat mobilizacji elektoratów poszczególnych ugrupowań Dorota Wysocka-Schnepf z "Gazety Wyborczej" rozmawia ze Sławomirem Sierakowskim, socjologiem, dziennikarzem "Krytyki Politycznej". Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 17 min

  Czy "przepisywanie" książek, tak by nikogo nie obrażały, ma sens?

  Od kilku tygodni Brytyjczycy zastanawiają się, czy dopuszczalne jest publikowanie poprawionych wersji klasycznych książek dla dzieci. Poprawionych, czyli wyretuszowanych w miejscach, w których mogłyby w swoim oryginalnym brzmieniu razić ucho współczesnego czytelnika. Dyskusja dotyczy książek brytyjskiego pisarza Roalda Dahla, autora "Fantastycznego Pana Lisa" czy "Matyldy". Czy można wyobrazić sobie książki, które będą podobały się każdemu bez zastrzeżeń, pytań czy wątpliwości? Czy jest sens do tego dążyć? Łukasz Grzymisławski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Anną Skowrońską, współzałożycielką wydawnictwa Muchomor. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na listy@wyborcza.pl.

 • 26 min

  Czy warto zostać w PPK, czy raczej się wypisać?

  1 marca 8 mln Polaków zostało automatycznie zapisanych do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Czy dla ponownie zapisanych ten ruch oznacza obniżenie, czy raczej podwyżkę wynagrodzenia? Dlaczego średnio tylko 35% pracujących Polaków było do tej pory uczestnikami PPK? Czy przy podejmowaniu decyzji o uczestnictwie Polacy bardziej kierują się liczbami czy emocjami? Jak są inwestowane wpłacane do PPK pieniądze? Czy środki te można łatwo wycofać? Jak szybko i jak często? O tym, czy warto zostać w PPK, czy jednak lepiej się wypisać, Sebastian Ogórek, szef Wyborcza.biz, rozmawia z Oskarem Sobolewskim, założycielem Debaty Emerytalnej, ekspertem emerytalnym i rynku pracy w HRK. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na listy@wyborcza.pl.

Inne podcasty