Podcast 8:10.

 • 22 min

  O piętnastej edycji Nagrody im. Kapuścińskiego w rocznicę urodzin reportera

  Jak zmienia się reportaż? Czy reporter może pracować tylko zza biurka? Dlaczego reportaż wymaga podróży i spotkania? Co dziś pozostało ze spuścizny Kapuścińskiego? Urszula Pieczek rozmawia z Katarzyną Surmiak-Domańską. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 59 min

  "To nie my jesteśmy naćpani wolnym rynkiem". Byliśmy w Squacie Zaczyn na Kamionku

  W 8:10 na weekend wyławiamy perły z naszego archiwum podcastów. Tym razem przypominamy odcinek podcastu "Warszawa nadaje". Policjanci i ochroniarze wyeksmitowali osoby, które squatowały w opuszczonej piekarni na warszawskim Kamionku. A my wracamy do podcastu, w którym Kuba Chełmiński z "Gazety Stołecznej" poszedł tam z mikrofonem. Przedstawiamy tę historię widzianą z jednej i z drugiej strony. O tym, jak się rozwiązuje tego rodzaju konflikty w różnych krajach, jak squaty traktuje prawo, skąd się one wzięły, opowiada w drugiej części podcastu prof. Piotr Sałustowicz z Uniwersytetu SWPS.

 • 30 min

  Jutronauci: Srebrne treści cyfrowe to nie tylko Anioł Pański w południe

  Wielu z nas pamięta czasy, gdy Facebook był uważany za modny serwis dla młodzieży. Tymczasem internet starzeje się razem z nami. Dla pokoleń pamiętających czasy "przedinternetowe" wejście do cyfrowej przestrzeni często oznacza wyzwania. Senior - w powszechnej opinii - jest osobą, która "nie nadążą", czyli nie rozumie nowych mediów i ich ekspresji. Listy zabawnych gaf popełnianych przez starsze osoby w sieci można znaleźć na forach. Jednak badacze zwracają uwagę na to, że generowane przez osoby starsze treści nierzadko są wartościowe, bo najczęściej właśnie osoby starsze są ekspertami w wielu dziedzinach. Trzeba jedynie znaleźć sposób na wypracowanie i dopasowanie formy, w której mogliby się dzielić swoimi spostrzeżeniami. Vadim Makarenko z firmy Statista rozmawia o tym z dr. Piotrem Toczyskim, autorem książki "Srebrne treści cyfrowe". Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

 • 51 min

  O co chodzi w strajku rolników?

  Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Krystyną Naszkowską, dziennikarką "Gazety Wyborczej", o przyczynach protestu rolników. Które zapisy z "Zielonego ładu" tak ich bulwersują? Jak rozwiązać problem magazynów zapchanych zbożem? I kto naprawdę odpowiada za zatkanie się rynku europejskiego? Z kolei Dominik Łowicki z "Wyborczej" przepytuje rolników bezpośrednio na warszawskim strajku. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 29 min

  Prof. Portnow: Europa nie zazna spokoju z Putinem. Będzie nowa rzeczywistość

  Gościem Bartosza T. Wielińskiego jest prof. Andrij Portnow, ukraiński historyk związany z Uniwersytetem Viadrina, dyrektor Centrum Studiów Polsko-Ukraińskich na Viadrinie. Czy Europa zazna spokoju z Putinem? Ile ten spokój mógłby trwać? Dlaczego stosunki polsko-ukraińskie się tak drastycznie pogorszyły? Co zostało zaniedbane? Jak europejskie elity myliły się odnośnie Ukrainy? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 26 min

  Czy Trump ma nominację w kieszeni i czy jest w stanie wygrać z Bidenem

  Łukasz Grzymisławski, dziennikarz "Gazety Wyborczej", rozmawia z Janem Smoleńskim, amerykanistą z Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, o prawyborach w Stanach Zjednoczonych. W ostatnią sobotę Donald Trump pokonał Nikki Haley w Karolinie Południowej, gdzie jego rywalka była niegdyś gubernatorką. Haley nie rezygnuje jednak z walki o republikańską nominację, oceniając, że Donald Trump nie ma szans pokonać Joego Bidena w wyścigu o Biały Dom. Co na ten temat mówią sondaże? Jak przebiega kampania wyborcza w USA? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 23 min

  Lidl kontra Biedronka. Ostateczne starcie

  Maria Korcz, Katarzyna Bielecka i Piotr Miączyński z serwisu Wyborcza.biz przyglądają się konfliktowi dwóch wielkich sieci dyskontowych - Biedronki i Lidla. Na czym polega starcie marketingowe tych dyskontów? I jak na rynku odnajduje się trzeci wielki gracz - Żabka? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 9 min

  Mistrzowie Słowa: Oksana Zabużko

  Dwa lata temu rozpoczęła się w Ukrainie wojna na pełną skalę. Zapraszamy do wysłuchania ukraińskiej mistrzyni pióra - Oksany Zabużko i jej eseju pochodzącego z książki "Planeta Piołun", której premiera miała miejsce dzień przed rozpoczęciem wojny. To tekst, w którym wybitna autorka pisze, że zwycięstwo należy do tych, którzy lepiej opowiedzą historię. Solidarni z Ukrainą, Ukraińcami i Ukrainkami wierzymy w ich niezależną historię, samodzielną kulturę i odrębną tożsamość. Esej "Ukraina - własnym głosem" pochodzi ze zbioru tekstów "Planeta Piołun", który ukazał się nakładem Wydawnictwa Agora 23 lutego 2022 roku.

 • 24 min

  Jutronauci: Czy można się całkiem wyleczyć z depresji?

  Dlaczego depresja jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym i na jakie znaki u rodziny czy znajomych być wyczulonym, żeby nie przegapić choroby? Jak wygląda leczenie depresji? Jak odróżnić depresję od obniżenia nastroju czy chandry? Które terapie w przyszłości wydają się być najbardziej obiecujące? O depresji, jej leczeniu, tym dlaczego częściej dotyka kobiety Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" w Światowy Dzień Walki z Depresją rozmawia z prof. Dominiką Dudek, kierownik Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

 • 22 min

  PiS się sypie. Czy dotrwa do wyborów prezydenckich?

  Roman Imielski, I wicenaczelny"?Gazety Wyborczej", i Agata Kondzińska, reporterka polityczna "Wyborczej", rozmawiają o tym, kiedy nastąpi koniec Prawa i Sprawiedliwości. Czy Monika Pawłowska, która przyjęła mandat po Mariuszu Kamińskim, jest porażką Kaczyńskiego? Kogo poszczególne partie wystawią jako kandydatów w wyborach prezydenckich? I jak sobie radzi z rządzeniem Koalicja 15 Października? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 31 min

  Chcemy być jak szlachta. I nie pracować. O skróconym tygodniu pracy

  Jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej. Zachodnie firmy, również te z siedzibami w Polsce, coraz częściej kuszą krótszym tygodniem pracy. Co musiałoby się stać, żeby był możliwy w skali kraju? Eksperci pytają: jak mogą nam w tym pomóc migranci? A my pytamy: jak my możemy pomóc migrantom? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 23 min

  Dlaczego 18-letni Iwan stracił nogi w rębaku?

  Aleksandra Szyłło rozmawia z Bartoszem Józefiakiem, reporterem "Dużego Formatu", współautorem reportażu: https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,30700797,wspolne-sledztwo-duzego-formatu-i-uwagi-tvn-dlaczego-18-letni.html, o młodym chłopaku z Ukrainy, który pracując na czarno w fabryce mebli w Kępnie, ulega poważnemu wypadkowi i traci obie nogi. Jaka jest historia Iwana i jego rodziny? Jak wygląda przestrzeganie praw pracowniczych w polskich fabrykach? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 22 min

  Czy Rosjanie będą kiedyś stawiać pomniki Aleksiejowi Nawalnemu?

  Łukasz Grzymisławski rozmawia z Wiktorią Bieliaszyn i Wacławem Radziwinowiczem, dziennikarzami "Gazety Wyborczej", o tym, jakim politykiem był Aleksiej Nawalny. Dlaczego wrócił do Rosji, wiedząc, z jakim wiąże się to niebezpieczeństwem? Czy jego śmierć może wpłynąć na postawę rosyjskiego społeczeństwa? Jak długo w Rosji przetrwa pamięć o Nawalnym? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 39 min

  Jak słodka niczym wata cukrowa piosenkarka country stała się kulturowym fenomenem - Taylor Swift

  Zaczynała jako słodka jak wata cukrowa z posypką piosenkarka country, dziś jest kulturowym fenomenem analizowanym przed ekspertów. Oprócz tego, że od lat sprawia, że rzesze dziewcząt i kobiet niezmiennie płaczą i śmieją się przy jej piosenkach, jest w stanie też sprawić, by miliony ludzi poszły głosować przeciw zamordystycznym zapędom trumpowców. Jej ostatnia trasa koncertowa tylko w USA wygenerowała dochód taki jak Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, dzięki czemu Stanom Zjednoczonym w ostatnim kwartale roku wzrosło PKB. Jakby tego było mało, recenzenci całkiem serio piszą o niej jako o następczyni Boba Dylana czy Bruce?a Springsteena, a na amerykańskich uniwersytetach jej tekstom poświęca się seminaria literaturoznawcze. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Taylor Swift.

 • 19 min

  Jutronauci: Dlaczego wciąż nie ma przepisów chroniących dzieci przed złym wpływem social mediów

  Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Gazety Wyborczej", rozmawia z mecenasem Mikołajem Sowińskim, prawnikiem specjalizującym się w nowych technologiach, o tym, jak serwisy społecznościowe szkodzą zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży oraz dlaczego wciąż nie wprowadzono prawa, które by temu skutecznie zapobiegało. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

Inne podcasty