Podcast 8:10.

 • 60 min

  Książki. Magazyn do słuchania: Katarzyna Włodkowska "Na oczach wszystkich"

  Nie było w ostatnich latach głośniejszej historii. Mariusz, nazwany przez media "polskim Fritzlem", przez dwa lata więził żonę w piwnicy. Gdy sprawa wyszła na jaw, okazało się, że prokuratura maltretowanej kobiecie - oraz jej córce - trzykrotnie nie uwierzyła. Katarzyna Włodkowska, autorka głośnego reportażu prasowego "Dom zły", kilka lat pracowała nad książką, w której stara się odpowiedzieć na kluczowe pytanie - czy rodzina i sąsiedzi wiedzieli? "Na oczach wszystkich" to świetnie udokumentowany reportaż, oparty na dowodach, relacjach, rozmowach z prokuratorami, policjantami, psychologami i osobami z najbliższego otoczenia sprawcy. To opowieść o tym, jak się rodzi zło, próba dotarcia do źródeł znieczulicy instytucji zobowiązanych do reagowania, portret lokalnej społeczności. Włodkowska pokazuje też, jak trauma wpływa na życie, i podejmuje się rekonstrukcji przełomowych momentów śledztwa wszczętego po publikacji jej reportażu. Śledztwa, w którym decydująca okazała się psychologia zapachu i pamięci. Na podcast zaprasza Michał Nogaś. Nowy odcinek w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast

 • 15 min

  Jutronauci: Jak zmiany klimatyczne wpłyną na miasta przyszłości?

  131. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Czy zmiany klimatyczne już wpływają na to, jak projektujemy przestrzeń miejską? Jakie sposoby są najbardziej efektywne, aby w kontekście kryzysu energetycznego oszczędzać energię? Dlaczego tak istotna jest rola miejskich mokradeł i czy miasta można projektować tak, by zwiększały bioróżnorodność? Na czym polega projekt przewodnika po mikroklimatach Warszawy? Jakie rozwiązania wskazały nam wojna w Ukrainie i mniej zamożne państwa? Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Małgorzatą Kuciewicz, architektką z pracowni projektowej Centrala. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

 • 30 min

  Gorące serca dla Ukrainy, a na granicy z Białorusią wciąż zamarzają ludzie

  Kryzys na polsko-białoruskiej granicy rozpoczął się wiosną 2021 roku. Co się zmieniło od tamtego czasu? Jak na sytuację uchodźców wpływa obecność muru na granicy? Jak polskie sądy orzekają w sprawach pushbacków? Czy szeregowy strażnik graniczny może odmówić wykonania rozkazu? Czy przez ostatni rok zmieniło się w Polsce cokolwiek w sprawie zamkniętych ośrodków dla uchodźców? Dorota Wysocka-Schnepf z "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr Hanną Machińską, zastępczynią rzecznika praw obywatelskich. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 21 min

  Nie tylko męskie kręgi. O nowych wzorcach męskości

  "Jak przyjeżdżamy, obcinają się wzrokiem, kto ma jakiej marki buty. Kto jakim samochodem przyjechał i pewnie najlepsze dziewczyny wyrywa. A wychodzą stamtąd, prawie trzymając się za ręce" - to fragment reportażu z "Dużego Formatu" Grzegorza Szymanika, który postanowił sprawdzić, czym są nowe wzorce męskości i jak się kształtują. Kim są mężczyźni, którzy uczestniczą w męskich kręgach? Gdzie mężczyźni poszukują emocjonalnego wsparcia? Jaki ma wpływ na redefiniowanie męskości kryzys patriarchatu? Czy na tym polu dokonuje się rewolucja? Gośćmi Bartosza Józefiaka z "Dużego Formatu" są reporter Grzegorz Szymanik i psychoterapeuta Wojciech Eichelberger. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 21 min

  Gen. Koziej: Ukraina powinna atakować cele w Rosji

  Polski rząd przyjął propozycję Niemiec rozmieszczenia na terenie naszego kraju niemieckich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Niemieckie zestawy mają bronić terytorium Polski przed pociskami nadlatującymi ze wschodu. Czy takie wzmocnienie wystarczy, by skutecznie bronić naszej wschodniej granicy? Czego potrzebuje Ukraina, żeby wyrzucić rosyjskiego agresora ze swojego kraju? Jak długo Rosja może stosować terrorystyczne ataki rakietowe na ukraińskie miasta i sieć elektroenergetyczną? Jak tragiczny incydent w Przewodowie ma się do koncepcji objęcia przez NATO całej zachodniej Ukrainy strefą obrony przeciwrakietowej? Gościem Romana Imielskiego, wicenaczelnego "Gazety Wyborczej", jest generał Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 20 min

  Jak Penderecki przeczytał sześć tysięcy wierszy polskich poetów i co z tego wynikło

  23 listopada w Teatrze Wielkim ? Operze Narodowej w Warszawie, w 89. urodziny Krzysztofa Pendereckiego, zostanie wykonane jego dzieło "Powiało na mnie morze snów? 'Pieśni zadumy i nostalgii'". Dyrygować będzie Maciej Tworek, profesor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Dyrygent w rozmowie z Anną S. Dębowską z "Gazety Wyborczej" wspomina współpracę z kompozytorem, opowiada o ich wspólnych podróżach i wieloletniej przyjaźni. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 22 min

  Jutronauci: O kryzysie wolności słowa w Polsce

  130. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Polska spadła na 66. miejsce w Światowym Indeksie Wolności Prasy. To najgorszy wynik w historii. Co to oznacza dla zwykłego obywatela? W jakiej kondycji media dotrwają do wyborów za rok? Dlaczego wolne media mają bardziej pod górkę niż rządowa propaganda? Gościem Aleksandry Sobczak, wicenaczelnej "Gazety Wyborczej", jest Andrzej Skworz, redaktor naczelny "Press". Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

 • 19 min

  Dlaczego świat kocha piłkę? Remigiusz Mróz o futbolu i swojej najnowszej powieści

  W niedzielę w Katarze rozpoczyna się piłkarski mundial, największe piłkarskie święto. O futbolu wielkim, ale też i tym małym, rozgrywanym na osiedlowym boisku, a także o dziecięcych marzeniach o grze na wielkich stadionach, które czasem się spełniają, Marcin Wesołek rozmawia z Remigiuszem Mrozem, którego poświęcona futbolowi powieść "Z pierwszej piłki" ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Filia. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 25 min

  Jak się zmieniał Hongkong i jak to pokazuje tamtejsze kino

  Dziś rozpoczyna się 16. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków, na którym w sekcji "Hongkong. Kino czasu przemian" można obejrzeć filmy zrealizowane po 1997 roku, czyli po przekazaniu miasta Chinom. Jakie zmiany zaszły w Hongkongu w ciągu tych 25 lat i jak odzwierciedla je hongkońskie kino? O filmach prezentowanych podczas festiwalu i pogłębiającej się cenzurze w hongkońskiej kinematografii Piotr Guszkowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Marcinem Krasnowolskim, znawcą kina azjatyckiego, programerem AFF Pięć Smaków. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 32 min

  Czy możemy traktować Rosjan jako ofiary putinowskiej agresji?

  Gościem Wiktorii Bieliaszyn z "Gazety Wyborczej" jest Iwan Wyrypajew, rosyjsko-polski reżyser i dramaturg. Jak wyglądają jego relacje z Rosją? Czy wierzy w upadek reżimu Putina i wolny kraj? Jaka wizja Rosji wydaje się najbardziej prawdopodobna? Jak zmieniła się rzeczywistość osób przybyłych do Polski zza wschodniej granicy? Jak wygląda współpraca uchodźców z Ukrainy, Rosji i Białorusi? Jakie są nastroje wśród Rosjan przebywających w Polsce? Czy można mówić o ich winie i odpowiedzialności za agresję Putina na Ukrainę? Czy rosyjski Majdan był w ogóle możliwy? I dlaczego ważne jest wspieranie Rosjan sprzeciwiających się reżimowi Putina? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 19 min

  Adam Wajrak: Poza ginącymi gatunkami zwierząt ginie zima

  Jak się przygotować na spotkanie z wilkami? Jak je sfotografować? Co sprawia, że niektóre zwierzęta są częściej fotografowane niż inne? Co znajdzie się w kalendarzu przyrodniczym na 2023 rok? I co znika z naszego krajobrazu? O fotografowaniu i przyrodzie Anita Dmitruczuk rozmawia z Adamem Wajrakiem, dziennikarzem "Gazety Wyborczej", fotografem, przyrodnikiem i pisarzem. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 51 min

  Kawiarka, łechtaczka, Lego, kuchnia mamy... Maria Maj czyta o rzeczach, które czynią świat lepszym

  Z listy 100 rzeczy, które zdaniem autorów i autorek "Książek. Magazynu do Czytania" czynią świat lepszym, wybraliśmy kilka. W 88. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Maria Maj czyta wybrane teksty. Wyjątkowo w tym tygodniu podcast publikujemy również w ramach bezpłatnego wydania "8:10". Zależy nam, żeby tego odcinka mogli posłuchać wszyscy, nie tylko członkowie Klubu "Wyborczej". Żeby w weekend połączony ze Świętem Niepodległości wszystkim nam było lepiej, piękniej i życzliwiej. Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 22 min

  Dlaczego "republikańskie tsunami" nie nadeszło. W. Cimoszewicz o wyborach w USA

  Dokładne wyniki wtorkowych wyborów do Kongresu nie są jeszcze znane, ale wygląda na to, że Republikanie nie osiągną tak dobrego rezultatu, jakiego się spodziewali. Dlaczego tak się stało? Jakie czynniki decydują o wzroście poparcia dla Republikanów i co uderza w administrację Bidena? Jak układ sił w Kongresie wpłynie na realizację projektów politycznych, społecznych i gospodarczych prezydenta Bidena? Co zmiana w Kongresie oznacza dla Ukrainy? Czy Polska powinna się martwić po tych wyborach? Dorota Wysocka-Schnepf z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Włodzimierzem Cimoszewiczem, byłym premierem i byłym szefem MSZ. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 23 min

  Co robi polskim szkołom "lex Czarnek 2.0"?

  W piątek Sejm przyjął nowelizację prawa oświatowego. Co kryje się w przegłosowanej właśnie ustawie i czym różni się ona od pierwszej, zawetowanej przez prezydenta? Jakich szkół dotyczą wprowadzane zmiany i dlaczego PiS ponownie je forsuje? Jak zmienią się szkoły publiczne? Kto po wprowadzeniu nowego prawa będzie mógł wejść do szkoły bez zgody kuratora? Czy wejście w życie ustawy spowoduje kolejny exodus nauczycieli ze szkół? Michał Nogaś rozmawia z Karoliną Słowik, piszącą na łamach "Gazety Wyborczej" o edukacji. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 29 min

  Czy reżim ajatollahów przetrwa obecny gniew Irańczyków?

  Od połowy września trwają protesty Irańczyków przeciw religijnemu reżimowi zapoczątkowane śmiercią Mahsy Amini, 22-letniej Kurdyjki aresztowanej przez policję obyczajową za zbyt luźno założony hidżab. Dlaczego bunt przeciw opresyjnej władzy nie słabnie i czy możliwe jest obalenie reżimu? Na ile prawdopodobny jest strajk generalny i czy wówczas władze zostałyby zmuszone do podjęcia rokowań z protestującymi? Czy możliwy jest rozłam w szeregach rządzących? Czy do tłumienia protestów mogą zostać użyci strażnicy rewolucji? Jak wygląda zaangażowanie w protesty mniejszości etnicznych i religijnych? Jak silny wpływ na dynamikę zmian w Iranie może mieć konflikt pokoleń? Łukasz Grzymisławski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr Karoliną Rakowiecką-Asgari, iranistką z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

Inne podcasty