Podcast 8:10.

  • 18 min

    Jak w Polsce żyją dzieci księży

    "Tomasz nie rozumiał, dlaczego matka nosi w portfelu zdjęcie księdza. Niepokoiło go, gdy mówili, że jest skórą zdjętą z wikarego. Marta mogła do ojca mówić 'tato', kiedy byli sami, ale zmieniała na 'wujku', kiedy obok byli inni. Nikt z nią o tym nie rozmawiał, po prostu wiedziała, że księża muszą ukrywać swoje dzieci, a dzieci muszą być cicho. Z kolei Katarzyna musiała w samochodzie leżeć cicho, dopóki nie wyjechali z terenu parafii, by nikt jej nie zobaczył. A do ojca mówiła 'wujciu'." Tomasz, Marta i Kasia to bohaterowie reportażu Marcina Wójcika opublikowanego w Dużym Formacie "Córka księdza: Latami strzegłam wyniszczającej mnie tajemnicy ojca i kościoła" (https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,30167918,corka-ksiedza-latami-strzeglam-wyniszczajacej-mnie-tajemnicy.html). Na rozmowę z autorem zaprasza Bartosz Józefiak. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 54 min

    Niedziela Wyborcza: "Gang Zbyszka" opanował lasy. Pytamy, jak je odzyskać po wyborach (Gość: dr Antoni Kostka)

    - Konieczność gruntownych zmian w polskich lasach (i przez to - w Lasach Państwowych) staje się coraz bardziej oczywista. Pewne zmiany można i trzeba przeprowadzić natychmiast, w ciągu pierwszych 100 dni po zmianie władzy. Liczymy na to, że politykom nie zabraknie odwagi i determinacji, żeby dokonać szybkich zmian, nawet bazując na obowiązującym prawie - mówi dr Antoni Kostka z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, gość dzisiejszego odcinka. Co się zadziało w polskiej przyrodzie przez ostatnie osiem lat rządów PiS-u? Czy lasy są "państwowe"? Na rozmowę zapraszają Anita Dmitruczuk i Jakub Chełmiński. "Niedziela Wyborcza" to pogłębione rozmowy dziennikarzy i dziennikarek "Wyborczej" z ekspertami w dziedzinach bezpieczeństwa narodowego, praw kobiet i polityki rodzinnej, edukacji, klimatu i ekologii, a także wymiaru sprawiedliwości, które publikujemy w każdą niedzielę przed wyborami 15 października. Co tydzień w niedzielę zastanawiamy się, co w danej dziedzinie nie działa i jakie propozycje mają dla nas rządzący, a także demokratyczna opozycja. Staramy się wyjaśnić, jak decyzje PiS-u przez dwie kadencje wpływały na życie Polek i Polaków. I dlaczego powinniśmy te rządy zmienić. https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 58 min

    Książki. Magazyn do słuchania: Katarzyna Kobylarczyk "Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci"

    Kiedy w 1999 roku hiszpański Sąd Najwyższy orzekł, że każde dziecko ma prawo wiedzieć, kim są jego rodzice, do biura prawnika Enrique Vili Torresa zaczęli pukać nowi klienci. Chociaż od rodziny lub sąsiadów dowiedzieli się, że zostali adoptowani, w ich dokumentach nie było śladów adopcji, a w aktach urodzenia rodzice adopcyjni figurowali jako biologiczni. Enrique nazwał ich hijos falsos, fałszywymi dziećmi, a ich liczbę oszacował na około trzystu tysięcy. Wkrótce do prawników i mediów zaczęli zgłaszać się także rodzice poszukujący dzieci, które dotąd uważali za zmarłe. Pojawiło się nowe, budzące grozę określenie: bebes robados, ukradzione dzieci. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych nowo narodzone dziecko można było kupić za równowartość mieszkania. W proceder sprzedaży zamieszane były instytucje państwowe i kościelne. Katarzyna Kobylarczyk opisuje jeden z najbardziej wstrząsających rozdziałów w najnowszej historii Hiszpanii, nadal pełen pytań bez odpowiedzi. Na rozmowę z autorką zaprasza Michał Nogaś. Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast

  • 30 min

    Jutronauci: Kiedy na nasze playlisty wedrą się hity napisane przez AI?

    Ile razy zdarzyło ci się zastanawiać nad tym, jak brzmiałaby wspólna płyta Radiohead i Green Day? Albo wspólny album The Doors i Taylor Swift? Na polskim podwórku właśnie pojawiają się pierwsze jaskółki podobnych "produkcji". Ich "twórcą" jest sztuczna inteligencja. Kiedy wpuścimy tego "autora" na nasze playlisty? I jaki wpływ sztuczna inteligencja będzie miała na muzykę - od procesu kreatywnego i formowania naszej estetyki, aż po biznes muzyczny i możliwości artystów zarabiania na swojej twórczości? O tym Vadim Makarenko z firmy Statista rozmawia ze Stanisławem Trzcińskim, menedżerem kultury, współwłaścicielem agencji STX Music Solutions oraz autorem książki "Zarażeni dźwiękiem", która ukazała się nakładem wydawnictwa PWN. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

  • 22 min

    Kampania wyborcza PiS a afera wizowa

    Roman Imielski, wicenaczelny "Gazety Wyborczej", rozmawia z Agatą Kondzińską i Pawłem Wrońskim, dziennikarzami "Wyborczej", o tym, jak wygląda kampania PiS w cieniu afery wizowej, a także o odtajnieniu przez ministra Mariusza Błaszczaka planu obronnego Polski. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 26 min

    Piekło zwierząt, piekło ludzi. Śledztwo na Fermach Drobiu Woźniak

    Po reportażu "Zdychy" opublikowanym na Gazeta.pl, Michał Nogaś rozmawia z Bogną Wiltowską, dyrektorką ds. śledztw w stowarzyszeniu Otwarte Klatki. Opowiada ona o szokujących wynikach śledztwa przeprowadzonego w zakładach największego w Polsce i Unii Europejskiej producenta kurzych jaj. O tym, w jakich warunkach przetrzymywane są tam ptaki i jak traktowani są pracownicy, a także o reakcji firmy Woźniak na sprawę. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 25 min

    Jak kraje Europy wykorzystują migrantów do wewnętrznej polityki propagandowej

    Gościem Łukasza Grzymisławskiego jest Paweł Cywiński, założyciel portalu Uchodźcy.info, pracownik Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia na włoską wyspę Lampedusa przypłynęło z Tunezji kilkanaście tysięcy migrantów pochodzących z Sahelu i Afryki Zachodniej. Na wyspie jest już więcej migrantów niż jej mieszkańców. W tym roku do Włoch dopłynęło prawie 130 tys. ludzi. Jaki wpływ na liczbę migrantów przepływających Morze Śródziemne ma polityka tunezyjskiego prezydenta Kaisa Saieda? Kto organizuje siatki przemytnicze i kto czerpie zyski z tego procederu? Jak wpisuje się w to geopolityka? Czy kwestia migracji po raz kolejny zdeterminuje wynik wyborów w Polsce? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 30 min

    Radziwinowicz: Dlaczego Putin zmarnował ogromną szansę swojego kraju?

    Bartosz T. Wieliński rozmawia z Wacławem Radziwinowiczem, byłym wieloletnim korespondentem "Gazety Wyborczej" w Rosji i na Białorusi, autorem nowo wydanej książki "Putin, car Atlantydy" o mechanizmach rządzenia Rosją. Jak duży jest zapas wytrzymałości Rosjan w wojnie przeciw Ukrainie? Dlaczego rosyjskie społeczeństwo nie reaguje na to, co się dzieje na froncie? Dlaczego w Rosji nie udała się demokracja? I jaka jest perspektywa Rosji i Ukrainy? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 62 min

    Niedziela Wyborcza: Bezpieczna Polska - fakt czy iluzja (Gość: gen. Piotr Pytel)

    Na nasze poczucie bezpieczeństwa składają się te kwestie duże, jak krwawa wojna za naszą wschodnią granicą, ja i te małe, czasem wydawałoby się drobiazgi, a także zaufanie do tych, którzy tego bezpieczeństwa powinni strzec. Kiedy wojsku ginie rakieta, komendantowi policji wybucha w rękach granatnik, helikopter zahacza o linię energetyczną - co nam to mówi? Dlaczego polska policja stosuje przemoc? Czy Rosja będzie miała wpływ na wyniki wyborów w Polsce? Dlaczego inwigilował Pegasus? Czy mur na granicy z Białorusią to atrapa? Na rozmowę z gen. Piotrem Pytlem zapraszają Dorota Wysocka-Schnepf, dziennikarka "Wyborczej" i Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego "Wyborczej". "Niedziela Wyborcza" to pogłębione rozmowy dziennikarzy i dziennikarek "Wyborczej" z ekspertami w dziedzinach bezpieczeństwa narodowego, praw kobiet i polityki rodzinnej, edukacji, klimatu i ekologii, a także wymiaru sprawiedliwości, które publikujemy w każdą niedzielę przed wyborami 15 października. Co tydzień w niedzielę będziemy zastanawiać się, co w danej dziedzinie nie działa i jakie propozycje mają dla nas rządzący, a także demokratyczna opozycja. Staramy się wyjaśnić, jak decyzje PiS przez dwie kadencje wpływały na życie Polek i Polaków. I dlaczego powinniśmy te rządy zmienić. https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 54 min

    Seriale do nadrobienia: od "Ekipy" do "Dyplomatki". Ile jest prawdy w political fiction? (Gość: Marcin Wrona)

    Jaki jest najlepszy polski serial political fiction? W czym tkwi siła "Prezydenckiego pokera"? Ile wspólnego z prawdą ma "Dyplomatka"? Z Marcinem Wroną z "Faktów" TVN rozmawiamy o tym, ile jest prawdy w amerykańskich serialach politycznych, i tym, dlaczego najlepszy serial o politykach nadaje teraz CNN. Na kolejny odcinek podcastu "Seriale do nadrobienia" zapraszają Agata Piasecka, Maja Staniszewska i Radosław Czyż. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 25 min

    Jutronauci: Czy sztuczna inteligencja wpłynie na jesienne wybory?

    Wybory parlamentarne już za miesiąc. Od samego początku kampanii towarzyszy nam w niej sztuczna inteligencja. Obie strony sceny politycznej wykorzystały AI do generowania deepfake'ów, czyli zmanipulowanych nagrań z wygenerowanym głosem lub głosem i audio. Na ile AI może wpłynąć na nasze wybory przy urnach? I czy grozi nam ingerencja w wybory z zewnątrz? O tym wszystkim rozmawia Joanna Sosnowska z Filipem Konopczyńskim, analitykiem regulacji sztucznej inteligencji oraz polityk cyfrowych z Fundacji Panoptykon. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

  • 22 min

    Kogo interesuje kampania wyborcza w Warszawie?

    Gościnią Arka Gruszczyńskiego jest dr Marta Żerkowska-Balas, socjolożka i politolożka z Uniwersytetu SWPS w Warszawie. W 2015 roku Grzegorz Schetyna powiedział, że wybory wygrywa się w Końskich, a nie w Warszawie. Jarosław Kaczyński wziął to sobie do serca i po raz pierwszy nie startuje z listy warszawskiej. W Warszawie mamy tylko trzech liderów partii, są to Donald Tusk, Sławomir Mentzen i Adrian Zandberg. Czy kampania wyborcza rzeczywiście wyniosła się z Warszawy? Jak wyglądają listy w Warszawie i w Polsce? Które partie walczą o wyborców w dużych miastach? Więcej podcastów na http://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na listy@wyborcza.pl

  • 27 min

    Relacje Polski z Ukrainą ulegają zmianie. Niepokoi widoczne ochłodzenie

    Bartosz Wieliński, wicenaczelny "Gazety Wyborczej", i Piotr Andrusieczko, korespondent "Wyborczej" w Ukrainie, rozmawiają o sytuacji za naszą wschodnią granicą. Co się dzieje z ukraińską ofensywą? Czy Ukraina jest w stanie udźwignąć straty ludzkie, jakie ponosi? Jak sytuację wojenną znoszą cywile i czy mimo wojny państwo ukraińskie działa sprawnie? A także w jakich sytuacjach można dostrzec ochłodzenie relacji polsko-ukraińskich? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 25 min

    Jak Wenecja zareagowała na "Zieloną granicę" Agnieszki Holland?

    Michał Nogaś rozmawia z Krzysztofem Kwiatkowskim, dziennikarzem, krytykiem filmowym, korespondentem "Gazety Wyborczej" na Festiwalu w Wenecji o najnowszym filmie Agnieszki Holland, opowiadającym o kryzysie humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej. Reżyserka za swoją "Zieloną granicę" otrzymała nagrodę specjalną jury oraz kilkunastominutową owację na stojąco. Na głosy próbujące zdeprecjonować wartość tego wyróżnienia Kuczyński odpowiada: "Polecam spróbować dostać nagrodę specjalną jury na Festiwalu w Wenecji". Polska premiera filmu już 22 września. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast.

  • 16 min

    Kto zyska, a kto straci na obniżce stóp procentowych

    Sebastian Ogórek z Wyborcza.biz wciela się w adwokata Adama Glapińskiego i broni prezesa NBP przed Piotrem Kuczyńskim, ekonomistą i analitykiem w Domu Inwestycyjnym Xelion. Skoro Adam Glapiński obniżył stopy procentowe, raty kredytów idą w dół, to dlaczego prezes Narodowego Banku Polskiego niezmiennie płonie w ogniu krytyki ekonomistów? Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast

Inne podcasty