Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Stolik pod bramą

Gdańsk, 1 lipca. Przed Wielką Zbrojownią stolik i baner: "Zbrojownia musi być dla ludzi". Przy stoliku zbieramy podpisy w sprawie otwarcia całorocznego pasażu Zbrojowni. Po pięciu dniach mamy ponad dwa tysiące podpisów.

Będąc w Gdańsku, nie sposób Zbrojownię ominąć. Imponujący budynek dawnego arsenału mieści się w centrum Głównego Miasta. Z jednej strony wychodzi na Targ Węglowy, z drugiej na ul. Tkacką i Piwną. A Piwna, dziś całoroczny deptak, coraz bardziej tętni życiem - przybywa knajpek, barów i galerii. Ulica stopniowo wyrasta na konkurencję dla Traktu Królewskiego. To właśnie Piwną dojdziemy wprost do kościoła Mariackiego i dalej do Długiego Pobrzeża.

- Zbrojownia reprezentuje największe osiągnięcia gdańskiej architektury XVII wieku - mówi prof. Andrzej Januszajtis, znawca historii Gdańska, autor licznych publikacji na ten temat.

Ale Zbrojownia to nie tylko cenny zabytek. Już w latach międzywojennych służyła mieszkańcom jako miejsce handlu i wygodny pasaż łączący ul. Tkacką i Piwną z Targiem Węglowym. Tak było również po wojnie od momentu przejęcia Zbrojowni przez obecną ASP. W 1955 r. prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Gdańsku przekazało Zbrojownię uczelni z zastrzeżeniem, że parter budynku pozostaje jako piesze przejście. Ten sam warunek pojawił się w 1985 r., gdy decyzją miasta stwierdzono prawo uczelni do działki, na której mieści się Zbrojownia. W planie zagospodarowania z 2003 r. przez działkę tę przebiega strzałka, tworząc łącznik między Targiem Węglowym a ul. Piwną. W legendzie znajdziemy objaśnienie tej strzałki: "Obligatoryjne pasaże".

Czytaj w AleHistorii: zburzenie Gdańska

Przejście znikło razem z Biedronką

I przejście działało - do września 2007 r., kiedy ze Zbrojowni wyprowadził się ostatni najemca - sklep Biedronka. Od tego czasu Arsenał jest zamknięty. Wrota otwierają się tylko przy okazji imprez i wystaw.

W rozmowie z "Gazetą" prof. Ludmiła Ostrogórska, rektor uczelni, przyznała: - Powierzchnie parteru były wynajmowane na działalność handlową tylko tymczasowo. Na Zbrojownię mamy inny pomysł - Zbrojownię Sztuki: wystawy, warsztaty artystyczne, kameralne koncerty. Otwarcia całorocznego przejścia przez Zbrojownię nie planujemy.

To stwierdzenie wywołało burzę. Dlatego "Gazeta" rozpoczęła zbiórkę podpisów pod listem, w którym przekonujemy, że przejście powinno działać przez cały rok. Adresatami są rektor ASP i minister kultury i dziedzictwa narodowego, któremu uczelnia podlega.

Naszą akcję poparło wielu trójmiejskich artystów, szefów placówek kulturalnych, przedsiębiorcy i restauratorzy, przewodnicy turystyczni, historycy i zwykli mieszkańcy Gdańska. A także Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Zdjęcia powojennego Gdańska

Zbrojownia Sztuki

Zanim ruszy Zbrojownia Sztuki, parter budynku ma przejść remont. Pierwszy etap rozpocznie się w sierpniu i ma potrwać do końca br. 2,6 mln na ten cel przekazało Ministerstwo Kultury. Na dalsze etapy jeszcze nie ma środków. Uczelnia chce się starać o środki z Unii, ale to kwestia lat 2015-16. Koszt całego remontu to 7-10 mln zł.

- To, w jakim stopniu dany projekt służy społeczeństwu, ma ogromne znaczenie przy pozyskiwaniu funduszy unijnych - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Otwarcie pasażu byłoby dodatkowym atutem tego projektu. Można by go wówczas potraktować jako rewitalizację przestrzeni publicznej.

Przed kilkoma dniami Bogdan Zdrojewski, szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego, wysłał pismo do rektor gdańskiej ASP. - Niezbędne jest pełne otwarcie obiektu. Nie można zapomnieć o szacunku wobec historii miasta. Pasaż tradycyjnie był dostępny, pełniąc stricte praktyczną funkcję.

Minister zapewnia, że zabezpieczy środki na potrzeby związane z bezpieczeństwem, np. na monitoring.

Co na to ASP?

- Pani rektor odpowiedziała na pismo ministra kultury i dziedzictwa narodowego, potwierdzając główne założenie projektu Zbrojownia Sztuki, czyli jej ogólnodostępny charakter i funkcję edukacyjną - mówi Jarosław Wasielewski, specjalista ds. promocji ASP w Gdańsku. - Jednocześnie pani rektor wyraziła zadowolenie ze złożonej przez pana ministra deklaracji udzielenia dodatkowego wsparcia finansowego projektowi. Rzecznik ASP informuje też, że rektor ASP zaprosiła interesariuszy Targu Węglowego oraz prezydenta miasta Gdańska i samego ministra kultury na debatę, która odbędzie się na przełomie września i października.

Celem spotkania będzie wypracowanie wspólnej koncepcji dotyczącej życia publicznego i kulturalnego tej części Głównego Miasta i przedyskutowanie samej koncepcji Zbrojowni Sztuki, w tym także praktycznych aspektów udostępniania postulowanego przejścia.

embed
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.