Protest Obywateli RP w piątek rano pod Sejmem ma największe znaczenie, bo będzie zaczynem, motorem tego wszystkiego, co wydarzy się w najbliższych dniach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W sobotę protestować będzie Partia Razem (o godz. 15 pod Pałacem Prezydenckim), w niedzielę Komitet Obrony Demokracji (o godz. 15 pod Sejmem). Niektórzy protestowali już w czwartek – straż marszałkowska wynosiła Obywateli RP z Sejmu. Niektórzy będą na wszystkich demonstracjach. I dobrze!

Olga: „Piątkowa demonstracja jest najważniejsza. Bo jest spontaniczna, reakcyjna, świeża. Nie będzie temperowania oburzenia. Oni nam tak, to my im tak!”

Nie pierwszy raz ludzie się skrzykują. Zauważyli, że te obywatelskie, niezależne od partii demonstracje przyciągają tysiące ludzi. I dają efekty: nawet jeśli oprotestowana ustawa przeszła, to rozpoczynała się porządna, oddolna debata. Zaczynało się pisać, dyskutować i właśnie demonstrować. Tematy podchwytywały partie opozycyjne.

Tala: „Jak się wkurwiać, to od razu. Co to za wkurw, co się pojawia po dwóch dniach?!”

Ułożeni, przemyślani, porządni, ogarnięci i z pięknymi banerami – to nie to samo co tłum blokujący Sejm, skandujący „wycofać ustawę, bo nie wyjedziecie”. Minął czas na wuwuzele i ironiczne „dziękujemy” - twierdzą Obywatele RP.

Judyta Nekanda-Trepka: Jarosław Kaczyński musi być wniebowzięty, że ma taką opozycję

Bezradność
Bezradność  Karolina Skrzyniarz

Chodzi o reakcję, która wymaga poświęcenia

Protest w piątek rano ma mocny przekaz – to informacja, że obywatele wybierają pójście pod Sejm zamiast do pracy, pod Sejm zamiast wolnego w wakacje. I tym bardziej jest to ważne, że pokaże, jak bardzo zależy nam na sądownictwie.

Ewa: „Bruk pod Sejmem powinien być nasz. Pełen ludzi – wkurzonych, zawiedzionych nabranych. Pod Sejmem, nie przed ekranem. To tu się dzieje gwałt, nie na Facebooku”.

Wakacje, lenistwo, inne obowiązki, internet albo zwyczajne „to nic nie da” są zielonym światłem dla Jarosława Kaczyńskiego. Dlatego idę jutro pod Sejm. Idziemy - wspólnie, ponad podziałami, sztandarami i hasłami, aby zatrzymać antydemokratyczny ruch centralizacji władzy.

Gdy rząd się zagalopuje, to my musimy jednoznacznie im stanąć na drodze. Rząd oblał egzamin demokracji, pytanie, czy my, obywatele i obywatelki, go zdamy. Klasyk mówi, że nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni są tylko niewolnicy.

***

Prostytutka Ania co miesiąc spłaca 20 tysięcy długu, żeby jej rodzeństwo nie trafiło do domu dziecka

Prostytutki nie mogą liczyć na żadną pomoc państwa. Cała sfera prawa to fikcja.
Prostytutki nie mogą liczyć na żadną pomoc państwa. Cała sfera prawa to fikcja.  Karolina Skrzyniarz

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem