Męska decyzja to decyzja podejmowana tu i teraz, bez namysłu nad konsekwencjami. I w tej decyzji odbija się opłakany stan męskości
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

*Paulina Domagała (1991 r.), psycholożka dziecięca, pracuje w spółkach IT jako menedżerka ds. komunikacji. Prowadziła kampanię społeczną „(nie)zależne” dotyczącą uzależnień wśród kobiet.

„No brawo! Powiem: brawo. To jest pierwsza w życiu Maryli decyzja, którą pewnie dość rozważała, bo trudna, ale powiedziałbym – przepraszam cię, Marylko – męska. Męska. Tak powinna zrobić” – takie zdanie wygłosił Krzysztof Materna w rozmowie z Agnieszką Kublik na temat rezygnacji Maryli Rodowicz z udziału w Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Po co robimy magazyn „Osiem dziewięć"

Ta „męskość Marylki” to bardzo ciekawe spostrzeżenie, bo obserwując awanturę wokół Opola, można dojść do wniosku przeciwnego – że to kobiety działają szybko, sprawnie i solidarnie, a decydują na podstawie umiejętności analizy i przewidzenia rozwoju sytuacji, podczas gdy mężczyznom konsekwencja i jednoznaczność przychodzą zdecydowanie trudniej.

Niegdyś uważano, że decyzja „męska” to decyzja odważna, konkretna, również solidarna, czyli taka, którą chroni się słabszych. A dziś „męska” decyzja to głupia decyzja. Kuba Wojewódzki decyduje, że zaprosi do swojego programu boksera Tomasza Adamka. Ten, umościwszy się w studiu, decyduje się ogłosić, że kobietę „trzeba lać”. Wojewódzki decyduje, że tę wypowiedź należy skomentować śmiechem i uniesieniem kciuków do góry. Szereg męskich decyzji.

Męskie decyzje to decyzje zmienne. Idealnym przykładem jest Jacek Kurski, który najpierw miał powiedzieć, że „po jego trupie” w TVP pojawi się sympatyzująca z KOD wokalistka Kayah, by potem po męsku zdecydować, że warto jednak ją osobiście zaprosić do wystąpienia w Opolu, aby spróbować zatrzymać proces rozpadu festiwalu. Za tą męską decyzją prezesa TVP stoi inna męska decyzja Jarosława Kaczyńskiego, która kiedyś umieściła Jacka Kurskiego na Woronicza. Kurski dobrze wie, że kolejna męska decyzja prezesa PiS może go stamtąd wymieść, tak jakby go nigdy nie było.
Męska decyzja jest nieuzasadniona.

Męskie decyzje powodują, że kobiety w Unii Europejskiej (dane Eurostatu) zarabiają o 16 proc. mniej niż mężczyźni. Męskie były decyzje Antoniego Macierewicza o powołaniu Bartłomieja Misiewicza na kolejne stanowiska, bo męstwo nie zależy od wykształcenia i doświadczenia – dlatego, choć kobiety stanowią 60 proc. absolwentów uczelni wyższych, wskaźnik zatrudnienia kobiet jest o 12 proc. niższy niż w przypadku mężczyzn, a w zarządach największych spółek zaledwie jedna na pięć osób to kobieta.

'Mało zapewne w wieku, w którym żyjemy, znajduje się ludzi, co by w teorii zaprzeczali temu, że kobieta równym mężczyźnie jest człowiekiem. Tyle wreszcie i tak długo pisano i mówiono o tej elementarnej prawdzie, której jednak ludziom tak trudno się nauczyć, że dziś, gdyby ktokolwiek i powątpiewał o niej, skryłby w sobie to powątpiewanie, nie chcąc narazić się na nazwę zacofanego człowieka. Ogólnie więc, z przekonaniem lub z pozorem przekonania, powtarzają wszyscy, że kobieta równym jest mężczyźnie człowiekiem' – pisała Eliza Orzeszkowa w artykule 'Kilka słów o kobietach', który ukazał się na łamach pisma 'Tygodnik Mód i Powieści' w 1870 roku

Decyzje mogą być różne. Trudne, nieprzemyślane, dobre, lekkomyślne, złe, nawet idiotyczne. Decyzja Maryli Rodowicz natomiast nie była męska. Była albo kobieca, albo po prostu ludzka, bo nawet męskie decyzje albo nigdy męskie nie były, albo przestały być męskie razem z mężczyznami – bo dziś te męskie decyzje są impulsywnie głupie, przypominające akty niepohamowanego, zwierzęcego popędu seksualnego (model Wojewódzkiego) lub instynktu samozachowawczego istoty nierozumnej (model Kurskiego). Męska decyzja to decyzja podejmowana tu i teraz, bez namysłu nad konsekwencjami. I w tej decyzji odbija się opłakany stan męskości.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem