Paradoks PRL-u polegał na tym, że było to niedemokratyczne państwo opresyjne, w ramach którego dokonała się społeczna emancypacja milionów ludzi.
Rozważania o możliwości powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki pokazały, że czas obchodzi się z nim dość surowo - mimo demolowania kraju przez PiS nie tylko nie wyrasta na niekwestionowanego lidera opozycji, ale kadencja przewodniczącego Rady Europejskiej jest okresem bardzo ostrego sporu o skutki ośmiu lat jego politycznej dominacji w polityce krajowej.
Do podstawówki chodziłem na wsi, w Łynie. Mama była w tej szkole dyrektorką, no ale tam nie mieszkałem, więc nie byłem stamtąd, tylko byłem mieszczuchem z Nidzicy. A na podwórku w Nidzicy byłem wieśniakiem z Łyny - z Jakubem Żulczykiem, pisarzem, rozmawia Emilia Konwerska
To, co Bronisław Wildstein napisał o możliwości spotkania Anji Rubik z minister Anną Zalewską, to nie tylko skandal, ale również żywy dowód na to, jak bardzo w Polsce potrzebna jest szeroka edukacja seksualna.
Zmarły przed kilkoma dniami Charles Manson doczekał się wielu filmowych portretów - tylko "The Aquarius" pokazał jednak, że był on produktem tej samej strukturalnej przemocy i seksizmu, które przez dekady pozwoliły żerować na kobietach postaciom takim jak Harvey Weinstein.
Czemu ten ojciec nie opowie synowi, jaką czyta książkę? Czemu ta matka nie zacznie od progu opowiadać o nowym winylu? A może tzw. normalni ludzie nie rozmawiają o takich rzeczach? I skoro życie rodziców tak bardzo pozbawione jest sensu, to jak ci młodzi mają znaleźć powód, żeby żyć?
Z Johnem Parkerem, przewodniczącym stowarzyszenia londyńskich oficerów drzewnych, pracownikiem Transport for London, rozmawia Aleksander Gurgul.
Fragment książki "Nie hańbi", zbioru reportaży Olgi Gitkiewicz o pracy w Polsce, wydanej przez Dowody na Istnienie.
Pacyfikacja pokojowej demonstracji Obozu dla Puszczy w siedzibie Lasów Państwowych zaczęła się po ośmiu godzinach ignorowania aktywistów, którzy domagali się spotkania z dyrektorem Konradem Tomaszewskim. Doświadczenie kilkudziesięciogodzinnego kontaktu z polską policją opowiedziało nam troje ekologów: Anna Błachnio, Michał Książek i Estera Mrówka.
Basia: - Jeden z policjantów zapytał mnie, na kogo głosowałam. "Ktoś tę władzę wybrał i na pewno to nie byłem ja. Dlatego teraz tak już jest" - powiedział.
Dziesięć pomieszczeń w galerii Tate Modern pozwoliło opowiedzieć doświadczenie radości, jaką dla części ludzi bloku sowieckiego było wyzwolenie z komuny. Oglądając wystawę Ilji i Emilii Kabakowów ma się przykre poczucie, że Polska jest drugą, ciemną stroną tej opowieści.
Karol Darwin, publikując "O powstawaniu gatunków", zapewne nie przypuszczał, że ponad 200 lat później jego teoria ewolucji wciąż będzie budzić niemałe kontrowersje. W woim dzienniku pisał: "Człowiek w swej arogancji uważa się za wielkie boskie dzieło. Skromniej i, jestem przekonany, prawdziwiej byłoby sądzić, że pochodzi od zwierząt".
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.