Historii cywilizacji chrześcijańskiej by to nie zmieniło, gdyby Maryja mogła się zastanowić, bo jako głęboko wierząca kobieta zapewne odpowiedziałaby archaniołowi Gabrielowi, że bardzo chętnie urodzi Jezusa. Natomiast dla płynącej z Ewangelii lekcji na temat tego, jak się traktuje ludzi, ta drobna zmiana miałaby niemożliwe do przecenienia konsekwencje.
Lektura prozy Josepha Conrada pozwala lepiej poznać i zrozumieć mechanizmy rządzące współczesnym światem. Jednak aby przekaz pisarza mógł mieć realny wpływ na rzeczywistość, potrzebujemy nowych metod prezentowania jego myśli.
Najbliższe tygodnie wyjaśnią, czy Unia Europejska miała jeden ślepy nabój, którego hukiem próbowała wystraszyć PiS, czy jest gotowa poważnie się pokłócić o zasady z władzą, która zawarte w unijnych traktatach wartości ma zupełnie za nic.
Co łączy nagrodę Nike dla książki "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" z samopodpaleniem Piotra S. na stołecznym placu Defilad? Jedno i drugie wywołało falę powierzchownych, przeciwskutecznych analogii pomiędzy PiS a władzami Polski Ludowej.
Fragment książki Moniki Bobako "Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej" wydanej przez wydawnictwo UniversitasRozdział "Wynalezienie muzułmanów w Europie. Tożsamość w czasach neoliberalnej hegemonii"
"Zielone ludziki" prezesa przekraczają granice nieprzekraczalne - a to, że chodzi o granice wyznaczone w konstytucji, a nie na mapie politycznej świata, tylko pogłębia bezprawność takiego postępowania. Bo władza przekraczająca granice ustanowionego prawa atakuje przecież własny naród.
Die Betreuerin - polskie anioły, polskie perły. Za mglistym pojęciem "betrojerinka" stoi jedna i ta sama historia - wyzysku Polek za zachodnią granicą oraz tego, co je do tej pracy zmusza, czyli kondycji polskiego rynku pracy.
"Oskarżenie jest praktycznie wyrokiem, klei się do ciebie jak gówno do buta". Nawet znając amerykańskie przywiązanie do wizerunku, teza ta brzmiała niewiarygodnie. Jednak gdy obserwujemy dziś pokłosie rewolucji obyczajowej, zapoczątkowanej przez akcję #MeToo, takie stwierdzenie już nikogo nie dziwi.
"Nie hańbi" to reportaż, który nie pomija żadnej kategorii pracownika. Gitkiewicz krótkimi historiami oddaje specyfikę pracy ludzi na różnych stanowiskach oraz opisuje spustoszenia, jakich praca dokonała w ich psychice. Coaching jest tutaj tylko jednym z drugoplanowych bohaterów, ale coś mi mówi, że to skutki jego działania odczujemy w przyszłości w najbardziej bolesny sposób. Denerwujesz się dedlajnem? Asap goni asap? Keep calm i jedziemy dalej.
Uważasz, że skoro woda pokrywa 70 proc. powierzchni ziemi, morskie stworzenia na pewno znajdą w niej miejsce? Niekoniecznie. Według prognoz naukowców i ekologów w ciągu trzech dekad w morzach będzie więcej plastiku niż ryb.
- Dziwię się, że prawica nie walczy o kulturę trochę mądrzej. Ma ogromne poparcie społeczne, instytucje i pieniądze, ale wybiera histeryczne, odwetowe działania w miejsce systemowych zmian. Zamiast otwierać się na dyskusję i poszerzać paradygmat, zamyka się w swojej plemienności. Nic dobrego z tego nie będzie - przekonuje Michał Oleszczyk, krytyk filmowy, były dyrektor programowy Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Rok 2017 był rokiem uderzenia w patriarchat i seksizm. Kobiety wyszły w czerni na ulice, zorganizowały największe jak dotąd manifestacje feministyczne, rozpoczęły głośną kampanię #MeToo, piętnującą "seksizm dnia codziennego". O tym, jak liczne i ukryte formy może przybierać ten codzienny seksizm, pisze w swojej rewolucyjnej książce "Mężczyźni objaśniają mi świat" Rebecca Solnit.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.