Prawo łowieckie i ustawa o ochronie zwierząt przez lata zawierały ewidentne sprzeczności. Tak samo okrutne zachowanie wobec zwierząt było surowo zakazane przez jedną ustawę, a jednocześnie dopuszczane przez inną - rozmowa z Karoliną Kuszlewicz*, adwokatką i ekspertką w zakresie prawnej ochrony zwierząt
Rozmowa z Jaremą Piekutowskim, socjologiem, głównym ekspertem ds. społecznych "Nowej Konfederacji", członkiem zespołu Laboratorium "Więzi", autorem biografii Gilberta Keitha Chestertona pt. "Geniusz ortodoksji".
Rozmowa z Tomaszem Platą, teatrologiem, dziekanem Wydziału Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie, kuratorem cyklu "2118" w Nowym Teatrze, w ramach którego troje reżyserów teatralnych - Anna Karasińska, Wojtek Ziemilski, Anna Nowak - ma odpowiedzieć na pytanie o teatr za sto lat.
Aby porzucić przesądy dotyczące tzw. milenialsów, potrzeba nam tekstów popkultury, które zamiast szufladkować, wpisywałyby sytuację współczesnych młodych ludzi w szerszy kontekst. Nie oceniały, ale próbowały zrozumieć - i przykładem takiej próby jest "Search Party", serial emitowany w Polsce pod tytułem "Tropiciele" przez kanał TNT.
W Polsce wciąż pokutuje przeświadczenie o powiązaniu Dnia Kobiet z czasami PRL-u - symbolicznym goździkiem, hasłami "kobiety na traktory" i "przodowniczki pracy". W rzeczywistości Dzień Kobiet to nie relikt komunizmu, ale ważny symbol walki o prawa kobiet na całym świecie.
Dziewczyny, skoro to wy macie zwalczać przemoc seksualną, to idźcie na całość: przestańcie się myć, czesać, malować, depilować, brwi regulować, biżuterią obwieszać. Do kosza poślijcie dezodorant, noście jakieś galoty ze śmietnika wyciągnięte, poplamione, bezkształtne, do tego kalosze - a wszystko szare i nieładnie pachnące.
Światowe Forum Ekonomiczne szacuje, że przy utrzymaniu obecnego tempa zmian społecznych do zniesienia nierówności płci w Europie Środkowo-Wschodniej dojdzie w... 2146 roku
Miesiączka, handel kobietami, gwałt. He, he, he, świetne tematy na anonimowego mema
Ekologia nie musi być poświęceniem. Przeciwnie - sztuka myślenia o zmianie społecznej musi zacząć się od tego, żeby rozwiązania korzystne dla środowiska naturalnego były wygodne, przyjemne i finansowo korzystne. Tak jest teraz z panelami słonecznymi.
Oficjalne dane Prokuratury Krajowej prowadzą do wniosków dokładnie przeciwnych niż te wysnute przez ministra z niepełnych danych policyjnych
Co musi się wydarzyć, żeby liberalne intelektualistki i intelektualiści przestali wszystko sprowadzać do popierania Jarosława Kaczyńskiego i kombatanckich wspomnień z PRL?
Trudno o lepszy dowód na potęgę filozofii niż "Tezy o nadziei i beznadziejności" Leszka Kołakowskiego. Pomagały przetrwać w państwie PZPR, pomagają przetrwać w państwie PiS
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.