osiem dziewięć
-
Tam gdzie stały stoczniowe hale. Filip Springer rozmawia z Michałem Szlagą
Tu była ulica, dziś wymazana z mapy. Już w XIX wieku chodzili nią stoczniowcy do pracy. Czasami myślę o tych brukach, których resztki gdzieś tam pewnie leżą pod ziemią. Dzień w dzień, kilkanaście tysięcy par butów. Wyobraża pan to sobie? Z fotografem Michałem Szlagą* o Stoczni Gdańskiej rozmawia Filip Springer.
14-04-2019 08:00
-
Bruksela buduje swoją armię [Euromity]
Bruksela chciałaby powołać europejską armię z połączenia, a także zamiast wojsk poszczególnych krajów Unii.
13-04-2019 06:00 -
Europa stoi komiksem. Gdziekolwiek spojrzeć, święta kultury obrazkowej [Kulturalnie polecamy]
Za nami komiksowy festiwal w Krakowie, do Komiksowej Warszawy jeszcze ponad miesiąc. Jeśli ktoś zamiast na poznański Pyrkon wolałby wybrać się nieco dalej, podsuwamy trzy miejsca, które w najbliższych tygodniach będą żyły fantastyką i komiksem.
13-04-2019 06:00 -
Cosa nostra na pastwisku UE. Fundusze w rękach mafii
Nie tylko zabójstwa, zasadzki bombowe i wysyłane pocztą kule ostrzeżenia. Mafia sycylijska znalazła o wiele bardziej wygodne i dochodowe źródło pieniędzy: fundusze europejskie.
13-04-2019 06:00 -
Rosja z Polską się nie ściga [Z Rosji o Unii]
Rosjanie stale "doganiają i przeganiają". Rzucają wyzwanie a to Amerykanom, a to Niemcom, a to Portugalczykom. Najbliższych sąsiadów nie dostrzegają.
13-04-2019 06:00 -
Dotowane imperium Orbána. Jak za pieniądze unijne węgierski premier stworzył swoich oligarchów
Viktor Orbán jak żaden inny premier w UE pokazał, że można skutecznie zwalczać demokrację dzięki miliardom euro płynącym z unijnego Funduszu Spójności.
13-04-2019 06:00 -
Traktat Paryski. 18 kwietnia 1951 r. [Kartka z kalendarza]
Holenderski papier, niemiecki tusz, belgijska i luksemburska oprawa, włoskie zakładki, a całość wyprodukowana we francuskiej Drukarni Narodowej - taki dokument otrzymał każdy z sygnatariuszy traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali.
13-04-2019 06:00 -
Unia traktuje kulturę jak uciążliwą petentkę polityków i niszowy sektor o niejasnej użyteczności [#PrzyszłośćJestTeraz]
Nacjonaliści w całej Europie dobrze wiedzą, jak używać kultury do rozniecania "wojen kulturowych" i umacniania własnej władzy. Natomiast demokratyczni politycy - od lewicy po prawicę - lekceważą kulturę jako zasób sposobów na wprowadzanie "kulturowego pokoju" i wydobywanie demokracji z kryzysu. Tymczasem kultura jako inkubator społecznej wyobraźni i wrażliwości oraz projektodawczyni lepszych światów jest kluczowa do tego, byśmy mieli szansę na wyjście z kryzysów. Tak z kryzysu demokracji, jak z katastrofy klimatycznej.
12-04-2019 16:56 -
Chrystus zamiast mostu na trójstyku granic [#PrzyszłośćJestTeraz
W latach 80. mówiono o okolicach trójstyku granic "czarny trójkąt" albo wręcz "trójkąt śmierci". Okoliczny przemysł zabił prawie 40 proc. lasów w polskiej części Gór Izerskich. Drzewa udało się zasadzić ponownie, ale region boryka się - jak wynika z pomiarów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska - z wysokim stężeniem w powietrzu groźnego dla zdrowia pyłu PM10. Po polskiej stronie krajobraz zdominowany jest przez ogromną dziurę w ziemi i górujące nad nią kominy: to odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego i elektrownia PGE Turów.
12-04-2019 13:51 -
Drogowa rewolucja za unijne pieniądze. Ale na horyzoncie poważne zagrożenie dla polskich portów
Tylko w Chinach zbudowano w ostatnich latach więcej autostrad i ekspresówek niż w ciągu ostatnich 10 lat w Polsce. To sukces. Ale harmonogram budowy kolejnych tras kryje w sobie poważne zagrożenie dla portów, zwłaszcza dla Gdańska.
10-04-2019 10:12 -
Hiszpania się gotuje, berlińczycy kontra spekulanci [Życie codzienne]
Europejski przegląd prasy. 'Vogue" wraca do Grecji - czy to znaczy, że kryzys się tam kończy?
06-04-2019 06:00 -
Za mało papieża! I gdzie Sobieski?
Nawet ustalenie treści wystawy o wspólnej europejskiej historii to wyzwanie.
06-04-2019 06:00