Jak pomóc osobie, która straciła kogoś bliskiego

FUNDACJA NAGLE SAMI
14.04.2016 10:15
A A A
Wychodzenie z traumy po śmierci bliskiej osoby

Wychodzenie z traumy po śmierci bliskiej osoby (Agencja Gazeta)

Gdy ktoś bliski umrze waszemu przyjacielowi lub komuś z rodziny, dajcie wyraz współczuciu. Zwykle mówimy płynące prosto z serca zdanie: "Bardzo mi przykro z powodu twojej straty." Starajcie się nie używać zwrotów w rodzaju: "przynajmniej zostały ci dzieci" albo "znajdziesz sobie kogoś innego". Choć macie dobre intencje, taki komentarz może się okazać nie na miejscu.

Starajcie się zrozumieć, co czuje taka osoba. Prawdopodobnie wasz przyjaciel będzie pod wpływem bardzo silnych emocji, takich jak: szok, ból, wściekłość, niedowierzanie, tęsknota, strach, depresja i stres.

Ból to doświadczenie indywidualne

Doświadczanie bólu jest rzeczą niezwykle osobistą i na każdego wpływa inaczej. Choć być może i wy macie za sobą podobne przeżycia, nie mówcie: "Wiem, jak się czujesz". Zamiast tego po prostu "W czym mogę pomóc?".

- Słuchajcie. Słuchanie jest zapewne najcenniejszą rzeczą, jaką możecie zrobić. Nie uśmierzycie bólu, możecie jednak być blisko i słuchać.

- Podtrzymujcie kontakty. Nie porzucajcie przyjaciela. Jeśli czujecie się niezręcznie, bo nie wiecie, co powiedzieć i jak się zachowywać, powiedzcie otwarcie: "Nie jestem pewny, co powiedzieć. czy mogę coś dla ciebie zrobić?".

- Wyślijcie wiadomość. Jeśli nie wiecie, co powiedzieć, napiszcie po prostu: "Myślę o Tobie". Podzielcie się dobrymi wspomnieniami o zmarłym i napiszcie, ile dla was znaczył.

- Dajcie przyjacielowi czas. Nie oczekujcie, że wasz przyjaciel lub krewny "poradzi sobie" w ciągu kilku tygodni czy miesięcy - żałoba może trwać latami.

-Zaproponujcie pomoc. Zaoferujcie się, że przygotujecie posiłek, opłacicie rachunki, zrobicie zakupy albo pranie.

- Pomóżcie znaleźć pomoc. Jeśli wasz przyjaciel nie może poradzić sobie ze stratą lub niepokoicie się o jego stan psychiczny, pomóżcie mu znaleźć psychologa lub grupę wsparcia.

Czego nie robić

- Nie unikajcie rozmowy na temat zmarłego. Może to wyglądać, jakbyście chcieli już zapomnieć o jego istnieniu, co może być dla waszego przyjaciela bolesne.

- Starajcie się unikać form "musisz być silny" lub "życie trwa".

- Nie wypytujcie o szczegóły dotyczące śmierci (samobójstwa).

-Nie obwiniajcie nikogo i nie próbujcie tłumaczyć, dlaczego zmarły odszedł (popełnił samobójstwo).

Proces powrotu do zdrowa

Gdy wasz przyjaciel będzie mógł już mówić o swoim bólu i dawać upust emocjom, możecie przestać mówić o śmierci i umieraniu, a zacząć rozmawiać o życiu. To pozwoli wam uniknąć pokusy porównywania czy oceniania bólu przeżywanego przez waszego przyjaciela i przez was samych.

Przede wszystkim zadbajcie o siebie. Przeżywanie z kimś straty może być bardzo wyczerpujące. Dodatkowo musicie też poradzić sobie ze swoim smutkiem i żałobą. Dlatego starajcie się od czasu do czasu zrobić coś dla siebie i na bieżąco definiować to, co czujecie.

Artykuł pochodzi z książki "Poradnik dla osób w żałobie" wydanej przez fundację NAGLE SAMI

Zobacz także
  • Podziel się